[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef 200L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Doar le bagi in otet si gata?am sa incerc si eu maine.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Da, le bagi intr-un castron in care torni otet (orice fel de otet ai prin casa)... le lasi asa, cateva ore.
- Coralina aia se inmoaie si se curata apoi, total, cu o periuta de dinti. Pompele ies "ca noi".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri.

Stiu treaba cu otetul.
[Yahoo!]
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe rand despre echipamente.

Lumina este asigurata de o lampa T5, 4x39W. Formata din:
- RedSea White-Blue 2 buc
- AquaMedic Reef Blue 1 buc
- RedSea Pink 1 buc
- banda leduri(40cm) albastre pt moonlight
Sursele lampii sunt in afara, dar pentru ca aveam capacul cu ventilatoare de la vechiul sistem pe leduri, am incorporat lampa in el, primind in felul asta o racire suplimentara.

[Thumb - DSC_0132.jpg]

[Yahoo!]
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sistemul de filtrare a suferit mai multe transformari. In momentul asta de la stanga la dreapta:
- Camera skimmerului(AquaMedic Blue1000), unde vine toata apa de sus pe doua tevi, una full siphon cu robinet si a doua care ia doar un fir de apa de la suprafata overflowlui, aceasta fiind si de siguranta. in caz ca se obtureaza robinetul din prima.
- Camera a doua este camera refugiului DSB-Jaubert. Este facuta de cateva saptamani, astept deci sa isi intre in priza peste cateva luni.
- Ultima camera este cea a pompei de recirculare, pe care am aglomerat-o un pic, pentru ca nu pot renunta la 4 litri de Matrix si piatravie, pana cand Jaubertul nu isi intra in paine. La Matrix oricum nu o sa renunt.
Se mai vede acolo un filtru Jebao care contine carbune si antifos, ambele de la Tropic Marin.
Lumina de jos e asigurata de un tub t8, care functioneaza noaptea, alternativ cu lumina de sus.
Standul e prevazut pe laterale cu doua ventilatoare, cel din stanga baga aer, cel din dreapta il scoate.


[Thumb - DSC_0129.jpg]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Niciodata nu avem prea mult spatiu dedesubt!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sistemul de autocompletare.
Este format din patru senzori:
- Un senzor de nivel, zi de zi.
- Un senzor de siguranta deasupra celui de zi cu zi, care impiedica supraincarcara cu apa, in cazul in care primul se strica.
- Un senzor de siguranta pentru pompa de reciculare, care o blocheaza pe aceasta daca nivelul apei scade accidental, in sa fel pompa nu se poate arde.
- Un senzor de siguranta in vasul tampon, care impiedica arderea pompei in cazul in care vasul ramane fara apa.

[Thumb - DSC_0130.jpg]

[Thumb - DSC_0131.jpg]

[Yahoo!]
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-a mancat undeva sa scot pompele de valuri, sa le bag in otet si sa le demontez pentru curatare. Acum baraie ca dracu ambele. Desigur, pentru ca sunt niste mizerii chinezesti, SunSun. La ambele am gasit axele cu shantz in ele pe zona din interiorul magnetului. Le-am intors in afara, tot asa fac.
Acum imi trebuie pompe. Am luat azi una(Tunze 6015) de la Donpisote, e silentioasa, dar nu face fata singura la bazinul meu. Mi-ar mai trebui macar una un pic mai mare.


LE. Intre timp a gasit tot un SunSun cu aceeasi capacitate.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2014 20:03:57

[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

In 24 de ore nu mai zornaie nici Sun-Sun. Se depune pe ele o pojghita ce are rolul de lubrifiere. Cred ca este valabil in cazul tuturor pompelor

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am comandat alta pe Okazii. Oricum axul ala era subtiat de la aprox 2mm cat are el, pana sub 1mm.
Pompele au functionat fara oprire un an jumate, probabil ca asta e viata lor. O sa pun maine o poza cu axul. Chestia e ca la ambele s-a intamplat la fel.
[Yahoo!]
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, cu pompele am rezolvat sunt noi, e liniste si pace acum.
Alta a aparut. De ceva timp la suprafata apei din Sump se aduna o pelicula gelatinoasa transparenta. Prima data m-am gandit ca e de la proasta circulatie a apei, am eliminat eu in ultima camera(a recirculantei) un perete despartitor, dupa asta apa venind de jos in sus, ma gandeam sa o fortez sa treaca prin Matrix. ma gandeasc ca nefiind miscare la suprafata ei favorizeaza formarea peliculei de care vorbeam. Ieri m-am apucat si am reconstruit camera respectiva, in sensul ca am mai bagat un perete despartitor intre Matrix si pompa de recirculare, in asa fel incat apa desi vine tot de jos prin Matrix, cade apoi in actuala camera a pompei. Sa vedem ce urmeaza.
Totusi, tot gandindu-ma la problema asta, mi-am adus aminte ca de vreo luna am reluat aditiile de NoPoX. Oare este posibil ca pelicula respectiva sa fie de fapt din cauza asta ? S-a mai lovit cineva de problema respectiva ?
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mai mult ca sigur ai un mic blum bacterian.
Teoretic, circulatia apei in trepte, cum este la tine, este cea mai buna varianta. Ma gandesc, totusi, ca nu ai un volum suficient de apa recirculat astfel incat sa angreneze pojghita odata cu miscarea apai

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pompa e un Eheim 3000, cred ca e mai mult decat suficienta.

Asa arata acum, cu noul perete despartitor.

[Thumb - DSC_0163.jpg]

[Yahoo!]
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi prieteni, din motive diverse si de neevitat, care tin de spatiul vital din casa, dar si oarecum de moartea pasiunii, am renuntat la acest proiect.
E pacat, pentru ca tocmai isi intrase in mana, iar rabdarea avuta(8 luni) cu sistemul Jaubert isi arata roadele.
Pe viitor cred ca o sa incep ceva mic nano, sau chiar pico. Nu as vrea sa renunt de tot. Mai vedem, in functie de spatiul care o sa mi se ofere dupa modificarile de prin casa.

O ultima imagine cu bazinul inante de plecare.
[Thumb - DSCN2496.JPG]

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvaristica e boala grea, ai sa vezi ca microbul n-o sa te lase-n pace.

Succes cu amenajarile prin casa!
Te asteptam cu noul bazin!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pacat O sa te bantuie strigoiul.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru ce ai realizat, felicitari si pentru ca ai avut puterea sa-ti controlezi dependenta si ai reusit sa prioritizezi. Am vazut cazuri de familii destramate din cauza irationalitatii acestei dependente (gen am divortat. Acum pot in sfarsit sa-mi fac acvariul viselor mele).
Si pe mine ma bate gandul sa inchid tot sau macar sa restrang totul la minim pentru a planifica la rece si a realiza cum trebuie urmatorul proiect. Sper sa am puterea si intelepciunea ta.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com