[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un acvariu nou.Please help  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Poti sa incerci: elodea, cabomba caroliniana, ceratopteris, cryptocoryne, valisneria, anubias.
Nici una nu e pretentioasa si arata bine.
Daca ai lumina buna (intre 0,5 si 1 W/litru) si esti dispus sa pui turba la radacina plantei, incearca echinodorus red-flame sau echinodorus ozelot, sunt niste plante foarte frumoase care nu necesita conditii speciale.
[Email]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Ms mult baietzi si fete. Hai k am trecut si de plante. De acvariu mai sus mentionat ce parere avetzi? Sa mai schimb ceva? Mie unu mi se pare ideal. Mare , frumos, de calitate.
Are cineva vreo alta opinie? Ceva in neregula cu el?

Cip
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cip20 wrote:- un capac de firma : Hagen sau Juwel de marimea aprox 100 x 30 cm
- acvariu facut pe comanda din sticla de 6 sau 8 mm, 100 x 30 x 46 (120L)
- Filtru extern Hagen Fluval 101 : 475 l/s .
Latimea aia de 30 cm nu-mi place deloc. E prea ingust si n-o sa poti planta in profunzime. Alege o latime cit mai mare.
Iti recomand filtrul extern Tetra . Mi se pare mai bun decit Fluvalu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Pai sincer lungimea si latimea sunt "dictate" de marimea capacului. Am cautat pe internet tot felul de acvarii si capace si toate au latimea 30 cm, variaza doar lungimea. Daca nu ii pun un capac frumos iar o sa am un acvariu de 2 bani... .Daca stie cineva o firma care are capace mai late sa ma indrume si pe mine.
Frate...ca viitor inginer chimist am sperat ca acvariul asta sa nu-mi dea atatea batai de cap...Acvaristica asta chiar e complicata, dar si frumoasa .
O sa trec pe filtru Tetra, am preferat Fluval pentru ca mi sa spus k e foarte silentios, practic nu face nici un zgomot.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cip20 wrote:Am cautat pe internet tot felul de acvarii si capace si toate au latimea 30 cm, variaza doar lungimea.

Cip20 wrote:Daca nu ii pun un capac frumos iar o sa am un acvariu de 2 bani...


Cip20 wrote:O sa trec pe filtru Tetra, am preferat Fluval pentru ca mi sa spus k e foarte silentios, practic nu face nici un zgomot.
Din experienta iti spun ca Tetra e mai silentios decit Fluval (vorbesc de canistre bineinteles).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Tetra face si filtre canistra? De la Tetra am gasit pe internet doar filtre care se prind pe marginea acvariului de tip cascada, e extern intr-adevar dar nu e canistra aia pe care o pot piti eu in dulapiorul de sub acvariu cum sunt cele Fluval 102,AquaEl 600, si mai stiu eu ce modele mai exiata pe piata...O sa caut maine prin magazine.
Merci mult de indrumari !

Cip
[Email] [Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

aici poti sa vezi un capac de la hagen(similar cu ce am eu) la dimensiunea 100/40 asa cum cauti tu.
http://www.hagen.com/canada/english/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=105&PROD_ID=01035500011001
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Cip20 wrote:Tetra face si filtre canistra?


Uite un LINK in care sunt prezentate comparativ 4 dintre cele mai renumite marci de canistre
Tetratecuri gasesti in Bucuresti la orice Animax si in ploiesti la Profipet

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Super tare! Merci mult!
Oricum cred k as merge tot pe firma Hagen, cu capac 100 x 40 si filtru Fluval 204.
O savad ce zic si cei de la Animax si Profipet.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cip20 wrote:Oricum cred k as merge tot pe firma Hagen, cu capac 100 x 40 si filtru Fluval 204.
La capac nu ma bag . Despre filtrele canistra Fluval pot spune c-am auzit/vazut ca ba picura, ba iau aer, ba se rupe axu'.

In afara de asta suprafata prin care circula apa la canistra Tetra e mai mare decit la Fluval => viteza mai mica a apei prin materialu' filtrant => filtrare mai eficienta dupa parerea mea.
Cind desfaci ambele canistre si te uiti la detalii ai o senzatie puternica de calitate superioara la Tetra.
Si culmea e ca sint mai ieftine canistrele Tetra decit cele Fluval :soare: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Dar de canistrele de la Sera ce parere ai?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mikehorizon wrote:Dar de canistrele de la Sera ce parere ai?
Daca pe mine ma intrebi nu stiu nimic despre canistrele Sera. Nu mi-a trecut nici una prin mina .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

normal ca pe tine. Nu scrie Faraon pe tine?
[Email] [Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Cei de la Animax mi-au zis ca cele Fluval sunt cele mai bune din Romania. Dar sincer cred k o sa merg pe Tetra ca banuiesc ca incape furtunul pe locul din capac. Nu mai dau 2 bani pe vorba angajatilor pentru ca m-am convins k nu sunt interesati decat sa vanda (vezi inceputul subiectului). Tetra sunt intr-adevar mai ieftine si din ce am folosit eu au numai produse bune. Optiunea e clara : capac Hagen cu filtru Tetra.
Destpre filtrele Sera am inteles k nu sunt cine stie ce...spune un angazat Animax. Sincer habar nu am ce "pot".

Cip
[Email] [Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

ai gasit in bucuresti capac hagen de 40 pana la urma?
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Nu am gasit in stoc. Cei de la Animax mi-au zis ca mi-l aduc pe comanda dar cred k il iau de la ZooCenter(ProfiPet) din Ploiesti ca il au in stoc. Sunt curios cat costa.

Cip
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com