[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
betta si fantoma(cutit)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Hai sa scurtam. Dupa atatea sfaturi ce ai d^se gand sa faci de fapt??
[WWW]
D.Sabrina
Junior member

Joined: 24/04/2013 10:55:51
Messages: 25
IP:
Offline

O sa il duc pe black ghost inapoi la magazin ca sa nu il chinui. Neonii la un prieten si voi face ceva si cu apa. Sa vad daca nu e prea dura sau sa aiba altceva care sa ii afecteze pe pesti. Persoana de la care am luat acvariul a avut niste neoni care i-au murit din cauza ca apa era prea dura dar a mea este de la robinet deci nu ar trebui sa fie asa rea, si daca ar f fost neonii ar f murit de mult. Si am inteles si invatat mai multe, iar site-ul pe care mi l-a dat dmn. Narcis(jbl hospital) m-a ajutat sa identific ce boala are acel caras. Cred ca are popeyes. Dar cred ca i-ar f aparut mai de mult chestia aia la ochi daca era de la apa.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Imi permit sa trag o concluzie si ma retrag: esti un caz pierdut daca asta e tot ce ai priceput din sfaturile primite. Sunt sigur ca nici macar nu ai citit ciclul azotului. Daca il citeai stiai deja ca nu dureaza 2 zile.
Toate cele bune!
[WWW]
mihaionut25
Unripe member
[Avatar]

Joined: 23/10/2014 19:16:12
Messages: 1
IP:
Offline

hei , sabrina , cred ca pestele tau betta are nevoie de carne si nu o gaseste decat la ceilalti pesti , nu uita este un peste special , este carnivor , cel mai special !!!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ma bag si eu in primul rand,nu o sa iti vina sa crezi insa ciclarea apei se face in cel putin 3saptamani,niciodata in mai putin de 2,poate nici cu solutiile alea de startat acvariul.,daca intr.adevar iti plac rasele de pesti mai mari,gandeste sanatos atat pt tine cat si pt pesti,achizitioneaza un acvariu mai mare(CEL PUTIN250L),si pastreaza blaxk ghostu cu rechinasii si eventual caraselul bolnav dupa ce se insanatoseste.mai cumpara si un filtru extern oricat de mic,filtrarea biologoca este fff importanta,il lasi sa functioneze in paralel cu cel intern pt filtrarea mecanica,cumperi substrat jbl manado si ai terminat.un acvariu mai mare iti va lasa mai mult spatiu pt observarea comportamentului pestilor,ii vei intelege si admira mai bine.daca nu iti permite bugetul,axeaza.te pe neoni,filigera,red nose tetra,ceva cory si 1-2ancistrusi.schimba substratul tot cu jbl manado,ARUNCA navele spatiale si decorul de plastic care nu sunt decat un focar de infectie,si gandeste.te serios pe viitor la un acvariu mai mare.pompa de aer ai cumparat.o degeaba,ele sunt pt acvariile cu pui,unde nu se recomanda filtrele,din cauza ca puii pot fi absorbiti de filtru,sau pur si simplu acvariile sunt prea mici pt debitul filtrelor.oxigenarea apei se face prin miscarea luciului apei,datorita curentului facut de debitul filtrului intern,sau prin bulele facute de furtunasul din dotare,dar asta depinde de filtru.cand mai vezi pesti in boluri,gandeste.te ca e doar pt comert,dorinta de a face bani prin vanzarea unui produs prost,daunator,nimic mai mult,sicearta.ti prietenii care tin boluri.cand vad carasi in vaze de flori,mi se face rau.singurul bol pe care pot sa zic ca il accept este de cel putin15l,si asta pt un singur betta.dar in interior,bolul face efect de lupa,asa ca gandeste-te...daca pestii traiesc in vaze pt florisau borcane,nu inseamna ca isi duc viata perfect

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 03:48:28


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acum am vazut asi topicul in care spuneai ca carasii sunt zgariati,loviti,etc.Acum vezi de ce c******ile din plastic si obiectele de decor trebuie scoase?dupa cum ti.am zis,este DOAR comert.orice ai face de.acum incolo,lasa doar substratul cu filtrele si pestii in acvariu.mult mai sanatos,mult mai frumos.eventual poate pe viitor te apuci de plantat,insa vezi ce faci cu carasii...betta si ceilalti ciugulesc pestii bolnavi pt ca vor sa ii elimine din mediu lor,cei raniti sa moara,cei sanatosi sa traiasca,asta pt a nu le infecta teritoriul.este INCREDIBIL CATA LUME CHIAR CUMPARA DECORURI !!!!si pe deasupra si carasi,desi acele decoruri sunt ffffoarte "smirgheloase",aspre

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 04:03:34


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

baieti, fiti mai atenti. topicul implineste azi 1 an si 6 luni de la ultimul raspuns.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe fir-ar,nu am stiut ) oricum..in caz ca citeste,sa stie ce ar fii trebuit sa faca

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

D.Sabrina wrote:Nu am zis ca am cumparat acvariul sau ca l-am cumparat cu pesti cu tot. Acvariul l-am primit de la cineva. A 2-a zi am cumparat nisip si am pus apa si l-am lasat 2 zile asa fara pesti. Apoi am pus pestii. Primii au fost carasii cu rechinasii, dupa restul.

Ciclare inseamna aproximativ o luna dar cateodata mai mult ,tu pari sa-ti sustii teoriile cu incapatanarea inconstientei ; renunta la atitudinea asta si vei avea de castigat ,asculta si incearca sa urmezi ce ti-au spus colegii, in primul rand la substratul colorat si plante de plastic ,corabii- totul e un kitsch -adica o manea acvaristica , citeste si forumul la rubricile dedicate si reia totul de la zero .. daca vrei sa faci acvaristica ,daca nu spor pe mai departe
PS na ca am luat-o si eu dupa ceilalti am resuscitat decedatul

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 15:35:36

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha deci se intampla si la case mai mari

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Baieti, au trecut 4 ani de la aceasta problema, ce ziceti? S a dat batuta sau inca isi chinuie pestii?

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

marian1606 wrote:Baieti, au trecut 4 ani de la aceasta problema, ce ziceti? S a dat batuta sau inca isi chinuie pestii?


Dupa aproape 6 ani de la ultimul post relevant....betta sigur nu mai traieste

Mama prostilor e mereu gravida!
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

In conditiile oferite de ea, mai ales, din cate am inteles, ca l a pus intr-un bol cu acel peste fantoma,ma indoiesc ca a trait macar o luna. Si eu sunt incepator, dar macar m am interesat de fiecare rasa de peste inainte de a le cumpara.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

marian1606 wrote:In conditiile oferite de ea, mai ales, din cate am inteles, ca l a pus intr-un bol cu acel peste fantoma,ma indoiesc ca a trait macar o luna. Si eu sunt incepator, dar macar m am interesat de fiecare rasa de peste inainte de a le cumpara.


Reiau, poate nu s-a inteles: la 6 ani de la initierea topicului, fara ca initiatorul sa mai fi scris altceva prin alta parte, tu crezi ca mai e valabila intrebarea legata de betta si pestele cutit?
In alta ordine de idei, e de evitat "dezgroparea" subiectelor vechi, mai ales ca nu-s de interes general. Daca era un jurnal....mai mergea!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2019 18:33:02


Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com