[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Amazon  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

McDrive-nu stiu ce sa zic daca sa incerc cu cartofi s-au sa nu incerc .imi este frica nu as vrea sa se intample ceva in acvariu.
Lucian-Am si coridoras si mai am si pui de apisto si imi este foarte greu sa-i prind printre lemnele alea.si plus de asta daca nu ii prind cred ca nu or sa reziste la tratamentul cu oxiden imi este frica sa nu i pierd

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru moment nu ai de ce sa-ti faci probleme, dar trebuie sa iei masuri pentru a limita proliferarea melcilor. Invazia de melci comunitari a aparut datoria excesului de mancare (si/sau alte resturi biologice).
Cea mai buna metoda de a limita numarul melcilor comunitari si a aduce situatia sub control este sa folosesti melcii asasini (asa cum ai procedat). Pentru o perioada nu o sa vezi schimbari majore, dar dupa cca o luna melcii asasini vor elimina melcii comunitari maturi (capabili sa se reproduca) si atunci numarul lor va incepe sa scada rapid.
Pentru a veni in ajutorul melcilor asasini ar fi bines a reduci cantitatea de mancare pe care o dai pestilor, sa curesti mai bine substaratul si sa faci schimburile de apa la timp. In felul acesta lipsesti melcii comunitari de hrana si implicit ei se vor reproduce mai lent.
----
Evita sa folosesti orice fel de substante chimice. Chiar si metoda cu apa oxigenata, care in mod normal este buna, cred ca ar putea sa produca pagube in randul puilor de Apistogramma Agassizzi. Mai bine mai lasi melcii in pace o perioada, decat sa risti inutil sa pierzi puii de Apistogramma Agassizzi. Oricum, asasinii isi fac treaba, chiar daca nu este evident de la inceput.
Iti doresc mult succes

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Severus wrote:Pentru moment nu ai de ce sa-ti faci probleme, dar trebuie sa iei masuri pentru a limita proliferarea melcilor. Invazia de melci comunitari a aparut datoria excesului de mancare (si/sau alte resturi biologice).
Cea mai buna metoda de a limita numarul melcilor comunitari si a aduce situatia sub control este sa folosesti melcii asasini (asa cum ai procedat). Pentru o perioada nu o sa vezi schimbari majore, dar dupa cca o luna melcii asasini vor elimina melcii comunitari maturi (capabili sa se reproduca) si atunci numarul lor va incepe sa scada rapid.
Pentru a veni in ajutorul melcilor asasini ar fi bines a reduci cantitatea de mancare pe care o dai pestilor, sa curesti mai bine substaratul si sa faci schimburile de apa la timp. In felul acesta lipsesti melcii comunitari de hrana si implicit ei se vor reproduce mai lent.
----
Evita sa folosesti orice fel de substante chimice. Chiar si metoda cu apa oxigenata, care in mod normal este buna, cred ca ar putea sa produca pagube in randul puilor de Apistogramma Agassizzi. Mai bine mai lasi melcii in pace o perioada, decat sa risti inutil sa pierzi puii de Apistogramma Agassizzi. Oricum, asasinii isi fac treaba, chiar daca nu este evident de la inceput.
Iti doresc mult succes

Nu imi fac probleme de melci si de invazia lor dar ma deranjaza ca sunt asa multi si tot depun pe geamuri.si eu zic ca isi fac treaba asasini.Ai dreptate cu mancarea.Eu tot alimentam puii cu mancare speciala pt ei si cred ca mai ramane pe substart.O sa incerca sa curat si substratul si sa nu mai alimentez cu multa mancare
Multumesc Severus!

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Salutare!Mai postez si eu cateva poze cu acvariul.Melci parca s-au mai inputinat sa zic asa... astept sa-si faca treaba asasini Se mai observa in poze pe geam, punctele albe''sunt melci''dar asta e nu am ce sa fac!
Pe radacinu au inceput sa se puna alge.Frunzele de catappa au inceput sa putrezeasca si bazinul se vede parca mai natural cu ele asa.
Femela de Apistogramma e la al doilea rand de pui in bazin in rest toate bune!
[Thumb - DSCN1659.jpg]

[Thumb - DSCN1707.jpg]

[Thumb - DSCN1641.jpg]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Imi cer scuze dar nu am putut sa pun toate pozele din prima si mai pun inca doua aici
Una cu cory si una cu femela de Apisto care sta ascunsa cu pui in nuca de cocos.
[Thumb - DSCN1631.jpg]

[Thumb - DSCN1721.jpg]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello hello,
Sper ca totul este bine in acvariu si perechea de Apistogramma este fericita impreuna cu restul familiei.
Iti doresc ape limpezi si mult noroc in continuare

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Va salut din nou.Din pacate in ultima perioada nu am mai avut timp de acvariu in afara de schimburile de apa si am pierdut ptr. a doua oara pui de apisto.
Sper ca de data asta cand va depune sa scot pui si sa i pun separat in alt acvariu.
Am mai adaugat si niste plante si anume:
-Echinodorus ozelot
-Echinodorus tenellus



edited by koala: Ti-am reparat linkul de youtube, ca sa putem vedea filmul..

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2013 20:15:16


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata tot mai frumos, dar imi pare rau ca ai pierdut puii de Apisto.
Cred ca o solutie buna ar fi ca la urmatoarea depunere sa scoti doar o parte din pui intr-un acvariu separat si sa lasi restul puilor in acvariul cu parintii.
In felul acesta ai mai multe sanse sa supravietuiasca macar o parte din pui.
Iti doresc ape limpezi si zile senine

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Da Severus asa m-am gandit si eu sa fac, sa scot o parte din pui si sa ii pun intr-un acvariu poate o sa salvez ceva din ei.De ce sa mint nu prea am avut nici timp sa ma ocup de ei sa ii plrind ...inafara de schimburile de apa.Sper ca de data asta sa-mi iasa ce vreau sa fac.Va tin la curent.
Koala multumesc de ajutor dar nu stiu sa-l pun sa se vada cum il pui tu (link-ul)

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Buna seara!Am facut in seara asta cateva poze.In bazin am mai adaugat un Echinodorus Harbii si cateva plante de suprafata.
in acvariu invazia de melci parca s-a mai diminuata putin dar astept sa-si faca treaba ce-i 5 asasini.Femela de apisto vad ca sta de cateva zile in nuca de cocos cred ca a depus din nou.Parca zici ca e fortareata la cat nisip a ridicat la intrare in nuca de cocos) cand iese din ea afara iese pe o parte )
[Thumb - DSCN2332.JPG]

[Thumb - DSCN2347.JPG]

[Thumb - DSCN2357.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
bsilviu2000
Member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 22:48:20
Messages: 219
Location: Bucuresti - Mihai Bravu
IP:
Offline

Iti recomand doi-trei botia. Te scapa de melci garantat, in cateva zile. Nu mai raman decat cochiliile din ei. Acum nu stiu daca sunt compatibili cu pestii din acvariul tau...


Amenajare acvariu 190 L - Jurnal - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/22413.page
[Email]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

bsilviu2000 wrote: Iti recomand doi-trei botia. Te scapa de melci garantat, in cateva zile. Nu mai raman decat cochiliile din ei. Acum nu stiu daca sunt compatibili cu pestii din acvariul tau...

Nu am avut ocazia nici odata sa am un botia sa vad cam ce poate ,dar eu zic ca nu sunt compatibili deloc apisto cu botii-le.''Apisto Sud Americani iar Botia Asia''.
O sa scap eu intr-un final de ei

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Va salut!Vin cu o veste foarte proasta si anume.
Astazi de dimineata am observat in acvariu masculul de apisto mort. De doua zile il tot vedeam cu gura larg deschisa si respira accelerat dar nu am bagat de seama ca o sa se intample sa moara, culmea era ca si manca.Am facut niste teste de apa si PH este 7,2 si Gh 14 destul de mari valorile pt ei.in urma cu o saptamana am scos turba din filtrul extern si cred ca de la ea sa fie?Tot asa in acvariu am mai adaugat si 2 frunze de stejar, nu le am fiert inainte de introducere doar le am spalat inainte sa le bag in acvariu.Nu stiu de la ce sa fie dar astept si parerile voastre.
Astazi vreau sa ma duc sa mai cumpar o cutie de turba sa adaug in filtrul extern sa isi revina apa la parametrii pe care ii aveam inainte


P.S. In acvariu mai am si 5 cory si femela de apisto din ce vad se comporta ca inainte nu au nici o treaba mananca bine

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare tare rau ca ai avut asa un ghinion.

Parametrii nu sunt Ok, dar nu cred ca asta este motivul pentru care a murit masculul de Apisto.
Nici frunzele de stejar (daca nu aveau chimicale pe ele) nu cred ca ar putea fi cauza.
Sa speram ca o sa treci si peste acest moment neplacut si nu o sa te dai batut.
Iti doresc sarbatori fericite si astept sa aud vesti bune de la tine.

PS Daca ai nevoie de ajutor, trimite un pm si vedem ce putem face.

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Buna seara!in sfatsit mai gasesc si eu putin timp sa postez despre nano-ul meu in care am cam asteptat sa imi cumpar un mascul de apisto.
Acvariul implineste 6 luni de la start si zic eu ca se maturizeaza bine...
Am scapat si de invazia de melci datorita celor 5 asasini care la randul lor s-au inmultit si ei dar nui bai o sa ii donez unui pet shot din zona de la mine.
Dupa cum spuneam mai sus am achizitionat un nou mascul de apistogramma pt femela ramasa singura.Cea ce mi se pare interesant la mascul, parca este mai grijuliu cu pui dupa ce depune femela. Adica isi apara mai bine teritoriul fata de primul mascul.
Dar ce nu intelg eu este ca de fiecare data cand depune femela nu imi traesc puii.Acum dupa ce a depus, din ogramada pui a ajuns doar doi care sa zic ca au 1 cm.cea ce pana acum nu a ajuns nici unul sa aibe 1 cm.Toti mureau....
Pun si poze cu bazinul si cu nou venitul!
[Thumb - DSCN3618.JPG]

[Thumb - DSCN3679.JPG]

[Thumb - DSCN3615.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Imi cer scuze ca postez inca odata dar nu pot pune toate pozele de o data.
[Thumb - DSCN3605.JPG]

[Thumb - DSCN3612.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Si o poza cu masculul de Apistogramma
[Thumb - DSCN3558.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma bucur ca ai format o familie noua.
Sper ca problemele legate de cresterea puilor sa se rezolve cat mai curand.
Ape limpezi

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Multumesc Severus!Si eu sper sa se rezolve.Spun asta pt ca vad la mascul un comportament mai altfel fata de primu mascul care l-am avut.Parca e mai grijuliu dupa ce depune femela,apara teritoriul mai bine, ii alunga tot timpul pe cory cand se apropie de nuca de cocos.Vedem ce o fi)

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Va salut!Din motive personale pun punct acestui jurnal.Imi este greu sa ma despart de el dar nu mai pot sa ?in acvariului. O sa r?mân cu cel mare.acvariul o sa între la vânzare.

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com