[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Constructie stand metalic pt acvariu - unde, cine?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

salut
mie standul mi l-a facut colegul alnegu, am scris mai sus, nu stiu daca mai activeaza pe forum ca nu am mai tinut legatura

pot sa te intreb de ce vrei sa pui acvariul direct pe stand?

adica o placa de pal nu e scumpa si sa pui acvariul direct pe fier care nici macar nu e in contact pe toata suprafata cu sticla este o idee foarte proasta.



AntonioAndrei
Junior member

Joined: 17/05/2013 08:22:45
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iar teava de 5 e super exagerata pentru dimensiunile alea, parerea mea... Ca o paranteza gandeste-te ca sunt standuri care tin 800 kg si sunt facute din coltare de 2mm
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline


@Humbert: da, am citit topicul. In principiu, caut o firma care sa-si asume lucrarea la care sunt dispus sa platesc un avans sau un sudor pe care sa-l platesc dupa efectuarea lucrarii si numai daca e ceea ce vreau.

Cum sa nu Vreau pentru design. Vreau sa fie cat mai simplu posibil in genul celor de la ADA. In plus, acvariul nu va avea substrat iar lumina vreau sa treaca prin acvariu si sa lumineze si sumpul. Sa se vada toate matele

Pai de asta spun ca am nevoie de calitate si sunt dispus sa platesc pentru asta.


@AntonioAndrei: iau in calcul chiar teava mai goasa de 5 (poate chiar 10 si voi renunta la barile de pe mijloc). Standul nu va fi imbracat in pal iar motivul alegerii grosimii este pur estetic.

Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu_B wrote:

Am nevoie de ceva de calitate de preferat cu factura (in caz ca nu iese bine sa pot sa-l "reclam") deorece vreau sa pun acvariul direct pe el (fara blat, fara polistiren)

Recomandari?



din puctul meu de vedere e o mare greseala sa pui sticla direct pe fier - indiferent cat de perfect ar fi standul.
blat si un pad de acvarii sau polistiren sau cauciuc sau orice altceva sa preia micile diferente, inclusiv cele create de greutatea bazinului.

iar cu reclamatul in romania sansa de a-ti recupera eventualele pagube provocate tind spre 0
sigur vei gasi un "profesionist" sa-ti construiasca standul dorit si care te va asigura ca poti pune sticla direct pe fier ... blablabla pana iti ia banii. Apoi urmeaza sa umbli tu dupa el

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 10:12:07

AntonioAndrei
Junior member

Joined: 17/05/2013 08:22:45
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok. Am înteles si gandeste-te ca mai avem si cutremure, iar sticla direct pe fier mi se pare o combinatie periculoasa pentru parchet / investitie.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 10:26:53

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@hadul: da, stiu ca nu e o idee buna. Sunt la fel de constient ca si tine, Humbert, Koala, Porcu', Batman si altii priceputi ai forumului.
Mai sunt si inginer de meserie

Doar ca, uitandu-ma pe net, sunt altii care au asa ceva si nu e nicio problema. Ba mai mult acvariile sunt mai lungi de 1 metru cat e al meu si amandoi stim ca orice eroare la sudare e direct proportionala cu lungimea.

Iau in calcul sa adaug polistiren doar pe rama a.i. fundul sa ramana liber (asta in caz ca nu gasesc ceea ce vreau)

Da, stiu cum e cu meseriasii. Aparent toti sudorii pe care i-am gasit s-au codit in momentul in care le-am spus ca platesc la final in momentul in care lucrarea e gata si conforma. Ba mai mult, unuia i-am oferit 1000 lei doar manopera si a refuzat...plm e clar ca nu o putea face.



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rectangulara de 50mm este arhisuficienta pentru un stand de lungimea aia, nu-ti face probleme.
Eu am profil 40x40x3, la un stand de 2 metri lungime si inaltime 90cm. Deci, nu fierul e problema!

Pe latimea profilului, eu as decupa bucati de pres de cauciuc... se gaseste pe la magazinele de bricolaj, la metru liniar. Nu polistiren, nu altceva.
Iti ramane fundul bazinului transparent, exact asa cum vrei tu... evident, eu as face acvariul cu fund dublu (sau, as folosi sticla de 15mm).

Pentru meserias care sa construiasca standul, cauta-l pe Dan (pepika). Stiu ca ei lucreaza cu cineva care stie/intelege cerintele noastre (de acvaristi).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Grosimea tevii e doar de design
Cauciuc sau vreun silicon mai "dens" (asta ca sa-i raspundem si lui AntonioAndrei la postul referitor la cutremur)

Da, il voi suna pentru ca am nevoie si de constructia acvariului (la fel cat mai "clean" fara nici un fel de intarituri in partea de sus; doar 4 pereti)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu_B wrote:@hadul: da, stiu ca nu e o idee buna. Sunt la fel de constient ca si tine, Humbert, Koala, Porcu', Batman si altii priceputi ai forumului.
Mai sunt si inginer de meserie

Doar ca, uitandu-ma pe net, sunt altii care au asa ceva si nu e nicio problema. Ba mai mult acvariile sunt mai lungi de 1 metru cat e al meu si amandoi stim ca orice eroare la sudare e direct proportionala cu lungimea.

Iau in calcul sa adaug polistiren doar pe rama a.i. fundul sa ramana liber (asta in caz ca nu gasesc ceea ce vreau)

Da, stiu cum e cu meseriasii. Aparent toti sudorii pe care i-am gasit s-au codit in momentul in care le-am spus ca platesc la final in momentul in care lucrarea e gata si conforma. Ba mai mult, unuia i-am oferit 1000 lei doar manopera si a refuzat...plm e clar ca nu o putea face.





eu is economist, nu inginer dar stiu cat trage sudura ca am mai facut un stand, am mai sudat chestii - in regim de amator pasionat scarbit de meseriasi, de preturi si respectiv de calitatea lucrarilor lor.
asa ca imi fac singur sudurile - iar acolo unde e nevoie insist pentru calitate

daca un sudor profesionist a refuzat 1000 ron pe o lucrare - pe care eu o estimez la 200 ron - cred ca nu mai ai nevoie de alte argumente

ref la cauciuc - exista niste pad-uri pentru masin de spalat (50/50cm) in toate magazinele de brico - alea mi se par ok!
dar eu tot nu m-as risca...


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Radu_B wrote:
Cum sa nu Vreau pentru design. Vreau sa fie cat mai simplu posibil in genul celor de la ADA. In plus, acvariul nu va avea substrat iar lumina vreau sa treaca prin acvariu si sa lumineze si sumpul. Sa se vada toate matele


lamureste-ma te rog ca sunt confuz:

1. standurile de la Ada sunt acoperite cu lemn sau ce o fi, corect?
adica daca tu pui o placa de pal sub acvariu, nu are cum sa se vada in nici un caz, ca va fi blocata de lemnul standului

2. "acvariul nu va avea substrat iar lumina vreau sa treaca prin acvariu si sa lumineze si sumpul. Sa se vada toate matele"

esti sigur ca fizica iti da voie sa vezi din fata acvariului sub el, prin sticla de pe fund?

uite stai in fata unui acvariu si uita-te prin geamurile lui laterale, sa-mi spui daca se vede in afara acvariului - eu zic ca nu se vede, pentru ca planurile perpendiculare unele pe altele intr-un acvariu actioneaza ca niste oglinzi, adica reflecta complet lumina in interiorul acvariului.

asta este cu siguranta valabil pentru laterale.
nu stiu daca este valabil si pentru fund, dar eu zic ca da, nu se schimba prea multe in cazul fundului in afara de unghiul sub care cade lumina.


eu zic sa faci acest experiment, eu cred ca este imposibil sa vezi prin fundul acvariului daca te uiti dintr-o parte.
cred ca daca te uiti de sus de unde bate lumina se vede, dar altfel va fi un efect de oglinda acolo, adica vei vedea continutul acvariului si nimic de sub el.


This message was edited 2 times. Last update was at 28/09/2016 12:10:41




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am inteles ca Radu vrea sa lumineze dedesubt (in sump) prin geamul de fund al acvariului... lucru care se va si intampla, daca n-are blat sub sticla bazinului.
Nu e vorba sa te uiti in acvariu...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Koala: Exact asta vreau. Tu m-ai inteles perfect. Merci!

@Humbert: 1. ADA are cel putin doua tipuri. Eu m-am referit la standul metalic:

image

2. Nu m-am facut inteles iar Kola ti-a raspuns

@hadul: economist sudor
Daca sudura se face electric atunci vor exista erori sau tensiuni. E caut altceva... autogen, tig, nasa, ufo ...plm...alea de la ADA cum or fi facute?
PS. Sub nicio forma nu i-as fi dat banii aia. Eu am vrut doar sa-l testez.


@All: multumesc mult. Daca totusi mai stiti oameni care se pricep nu ezitati sa scrieti. Nu ma gramesc. Vreau sa fac stanul pana de Craciun.

This message was edited 3 times. Last update was at 28/09/2016 12:50:58

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vorbeste cu Dan (pepika)... eu am vazut multe standuri facute de omu' ala si arata asa cum trebuie. Sudura eleganta, vopsire in camp electrostatic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu_B wrote:
Daca sudura se face electric atunci vor exista erori sau tensiuni. E caut altceva... autogen, tig, nasa, ufo ...plm...alea de la ADA cum or fi facute?
PS. Sub nicio forma nu i-as fi dat banii aia. Eu am vrut doar sa-l testez.


sunt prinse cu suruburi banuiesc - asa se vede in imagini

daca nu te grabesti si daca te coafeaza dimensiunile 90/45 e 380 de euroi aci aproape, la fratii unguri



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Radu_B wrote:@Koala: Exact asta vreau. Tu m-ai inteles perfect. Merci!


uau. )
deci mie nici nu mi-a trecut prin cap ca tu vrei fara placa de pal ca sa poti lumina sumpul de sus, prin acvariu, in conditiile in care standul este deschis.

nu e mai simplu sa pui un bec/ neon/ led sau ce vrei tu sub acvariu care sa-ti lumineze sumpul si sa eviti complicatia cu standul facut la milimetru si riscul de a pune sticla direct pe fier?

si mai e ceva: de obiciei oricat de ordonat si de curat ai face instalatiile de sub acvariu la inceput, in timp ba mai bagi un filtru/ prefiltru/ reactor, ba mai pui co2 daca e plantat, ba nu stiu ce - e aproape garantat ca in juma de an vei avea o increngatura de mate si fire deloc placute la vedere sub acvariu, si asta doar la un acvariu de apa dulce.
la unul marin dezordinea va creste probabil si mai mult.

ma rog, stii tu mai bine ce vrei sa faci, eu doar zic pareri ca de asta suntem aici, sa dam pareri.

acvariile alea de la Ada cu standuri arata intr-adevar absolut spectaculos chiar si fara apa in ele, insa e foarte multa munca acolo si atentie la detaliu si na, trebuie sa fii pregatit.

This message was edited 6 times. Last update was at 28/09/2016 13:14:12

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ADA e excus dic cauza dimensiunilor, a faptului ca spatiul de sub stand e opturat de x-ul la si pentru ca sunt foarte scumpe.

Sticla o vreau pusa direct pe metal pentru estetica (pentru a nu avea metal --> blat pal --> posibil un strat de ceva "moale" --> sticla)
Ar mai fi o varianta ca partea de sus sa fie facuta din coltar. In acest caz, blatul, polistirenul si chiar fundul acvariului poti fi ascunse usor. Asta le voi vorbi direct cu meseriasu'


Orice parere e foarte bine venita. De asta am dat detalii. Altfel veneam si intrebam numai de sudor Merci!


Da, stiu. Acvariul se vrea un fel de biotop cu Discusi 2-3 perechi in ~350 l (posibil sa fie cam mic pentru 3). In functie de cat de urat va arata sump-ul de la murdarie voi lua in calcul imbracarea standului in sticla mata sau pal. Si da, cu schimb la picatura e foarte posibil sa fie prea incarcat
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Pentru ce vrei cred ca se preteaza mai bine daca il faci din profile aluminiu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/listByUser/320/4082.page

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

exista multe optiuni sa ascunzi pal-ul si ce o mai fi: coltar cum spui tu sau rama in jurul acvariului sau la limita chiar vopsite in culoarea standului...

dar stii care e chestia?
daca vrei sa arate ca la Ada, atunci cea mai sigura cale e sa cumperi Ada.

orice vei face tu nu va arata in veci ca Ada. Asta nu inseamna ca va arata rau, doar ca nimic DiY nu poate concura cu Ada, care e Apple in materie de acvaristica.

succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 14:16:27




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Pentru ce vrei cred ca se preteaza mai bine daca il faci din profile aluminiu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/listByUser/320/4082.page



da asta mai voiam sa spun si eu.
fa-l din profile de aluminiu imbinate cu suruburi ca alea sunt garantat drepte.



ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Radu_B wrote:Da, stiu. Acvariul se vrea un fel de biotop cu Discusi 2-3 perechi in ~350 l (posibil sa fie cam mic pentru 3)


Nu e mic pentru trei perechi, chiar daca iei in calcul clasicul 50l/peste matur 6x50=300, deci ai un pic peste
P.S. Lungimea de 120 e ok la latime daca ai putea fi mai generos de 50 ar fi bine-macar un 60cm, la fel si inaltimea

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2016 19:00:59

[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com