[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de tranzitie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pentru aprecieri si pentru sfaturi.

1. Autocolantul inca nu l-am cumparat, dar o sa apara cat de curand, fixat pe partea din spate a acvariului (prin exterior).
2. Acvariul va fi umplut pana sus in momentul in care termin toate amenajarile (sper sa mai primesc 1-2 plante interesante, iar plantele din categoria "easy" vor disparea dupa ciclare]. Pana atunci, o sa las un mic spatiu "de siguranta", ca sa lucrez mai comod si sa nu risc sa dau apa peste marginea acvariului.

Va doresc o zi placuta si ape limpezi.

PS Am retinut ideea cu autocolantul la partea superioara. Chiar trebuie facut ceva in acea zona.

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
- pune fundal pe spatele bazinului...
- acopera cumva partea de sus, cu o banda de autocolant... sa nu se vada demarcatia apa-aer.

In week-end "mi-am facut lectiile" si am testat cum arata acvariul cu autocolant pe fundal (negru, albastru si verde inchis).
Rezultatul mi s-a parut un dezastru: plantele au fost scoase in evidenta, dar senzatia de perspectiva a fost distrusa total - autocolantul marca in mod evident unde se termina acvariul (profunzime ... 30 cm ... nasol).

Iddea cu banda de autocolant la partea superioara a acvariului a avut mai mult succes ... dar cu o mica imbunatatire: am fost la Bricostore si am gasit un profil de plastic care poate fi pus la partea superioara (ca un fel de suport de capac). Mi se pare mai elegant asa decat cu autocolant, chiar daca nu intentionez sa pun capac la acest acvariu.

Ape limpezi si multumesc tuturor pentru sugestii.

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

'neata Severus!


- Dap, cred ca inteleg ce spui vis-a-vis de senzatia de profunzime...
- Am vazut pe net o filmare cu un un acvariu al carui proprietar rezolvase foarte elegant aceasta problema... departase acvariul cam la 30-40 cm de perete (apreciez eu)... partea de perete din spatele acvariului (ma refer la peretele camerei) era vopsita albastru ultra-marin... din cauza acelei distante intre acvariu si perete, lumina care cadea in acvariu se diminua oarecum gradual.
- Senzatia pe care o aveai privind in acvariu era foarte "naturala"... avea "adancime" si "profunzime".
- Ideea de a colanta spatele acvariului acopera 2 aspecte:

a) Estetic... aici tine de gustul acvaristului, nu e nimic de comentat.
b) Practic... iti permite sa ascunzi toate firele, tuburile, & restu' acareturilor care atarna pe langa acvariu.



Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ koala +1
La mine acvariul este pus la cca 15 cm de perete, lumina in zona respectiva este difuza, iar geamul din spate este (inca) curat asa ca "pacaleste" ochiul si nu-ti dai seama unde se termina acvariul.
Daca pe viitor se schimba conditiile, voi face si eu modificarile necesare.

Partrea cu "acareturile" mi-a sarit si mie in ochi si am sa incerc sa le grupez pe toate intr-un colt, in spatele filtrului intern si sa maschez zona cu niste plante inalte.
Cum nu reusesc sa le rezolv pe toate de'odata, le iau si eu pe rand.

De fapt (pentru mine) jumatate din placere o constituie partea de aranjare a acvariului (in incercarea de a asigura vietuitoarelor conditii cat mai bune de viata).

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2013 12:52:00


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul a intrat in a III-a saptamana de ciclare si cred ca evolueaza destul de bine.
Vesti bune:
- Am adaugat in acvariu, in partea din stanga-spate, cateva fire de Cryptocoryne wendtii 'brown'. Pe masura ce se vor dezvolta sper sa creeze un echilibru de culoare cu varfurile de Rotala rotundifolia din partea dreapta, care au inceput sa capete o nuanta mai inchisa.
- Apa este limpede, iar plantele continua sa se dezvolte in ritm rapid => 0,5 W/L si adaos de fertilizanti [Ferropol + Ferropol24 + Carbon Green].
- Acvaristul acumuleaza constat noi cunostiinte, care ii vor fi utile pe viitor.

Veste mai putin buna:
- Spre riscul lor si grija mea au aparut in acvariu 6 exemplare de Tanichthys albonubes (cadou de la sotia mea). Pestii sunt vioi si tare frumosi, avand spatele de culoare bordo (aproximativ), care se asorteaza foarte bine cu rocile din acvariu.
- Din pacate, i-am observat de cateva ori frecandu-se de substrat sau de crengi. Presupun ca ii deranjeaza cantitatea cam mare de nitriti (NO2) din apa. Intentionez sa suplimentez filtrarea si sper sa treaca cu bine peste aceasta etapa.

Valori teste: ph = cca 7.7 ; NO2 = cca 0,04 ppm ; NO3 = cca 0,6 ppm (teste JBL "la picatura")

In final, adaug si 2 poze cu acvariul; poate am norocul si se uita niste colegi cu mai multa experienta si imi vor da cateva sfaturi sau idei utile.
[Thumb - DSC05085 - Copy.JPG]

[Thumb - DSC05102-Copy_2.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2013 19:17:54


Festina lente !
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Imi place !
Imi spui si mie ce lemne sunt acelea si de unde le-ai procurat ?

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Creative
Daca iti place e Ok, mai ales ca tu stii si niste "detalii" suplimentare.
Lemnele alea sunt niste radacini / ramuri de salcie ornamentala japoneza (Salix integra Hakuro Nishiki) pe care le-am "imprumutat" dintr-un parc cand nu era nimeni acolo.
Am curatat la ele de mi-au iesit ochii si le-am oparit de n'spe ori, deoarce nu incapeau in nici un vas.
Echinodorus vesuvius cautam ca sa il combin cu astfel de lemne.

PS Da' pietrele nu-ti plac ?

Festina lente !
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ba da pietrele sunt miezul ies in evidenta fiind rosii.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimbam titlul topicului, sau il lasam asa?



PS: Imi place ce-a iesit, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pentru aprecierile pozitive si pentru sustinere.
S-ar putea sa vina si vremuri mai grele, cand o sa am nevoie de cateva sfaturi referitoare la destinatia finala a acvariului (pana aici s-a dezvoltat de la sine).
Acvariu a fost inceput pe post de "depozit temporar pentru excesul de palnte", dar se pare ca a depasit faza asta. Orice sugestie / sfat este bine'venit.

@ Creative

koala wrote:Schimbam titlul topicului, sau il lasam asa?

Cred ca ar trebui schimbat si titlul topicului, dar abia dupa ce ne decidem ce evolutie/destinatie finala va avea acvariul.
Astept sugestii / propuneri.
Va doresc ape limpezi si un sfarsit de saptamana placut.

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In week-end am facut doua modificari la acvariul de 50 L:
1. Am inlocuit filtrul intern "noname/chinezarie" (cu un debit de cca 240 l/h) cu un filtru Aquaball 180 (EHEIM) care are 3 compartimente (volum total 450 ml) si un debit reglabil intre 210 si 650 l/h. Se pare ca filtrul Aquaball are o eficienta mult mai mare, deoarece vietuitoarele din acvariu (Tanichthys albonubes var red) au reactionat pozitiv la schimbare. "Gasca" de pomaceea mi-a trimis si o fotografie, care arata opinia lor despre acest filtru . (a se vedea imaginea atasata).
2. Am adaugat inca un neon OSRAM 840 - 24 W la sistemul de iluminare al acvariului. Acum acvariul beneficiaza de 48 w (aproape 1 w/l). Astept cu interes evolutia plantelor.

LE Deoarece nu pot sa asigur un flux constant de CO2, am scos unul din tuburile de neon si am ramas tot cu 0,5 w/l pana la achizitionarea unei butelii.



[Thumb - _EHEIM-Copy.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 17:29:07


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ieri mi-am calcat pe inima si am cumparat doi pesti de la petshop (fiind vorba de doi pesti simpatici, pe care i-am vazut rar la vanzare).
Pentru moment sunt cuminti si mancaciosi, ceea ce este bine. Sa vedem ce ne rezerva viitorul.
In habitatul lor natural acesti pesti se hranesc numai cu alge. In acvariu poti sa-i mai momesti si cu preparate pe baza de spirulina.
Mai jos, am postat si doua poze cu noile achizitii.
[Thumb - DSC05249 - Copy.JPG]

[Thumb - DSC05270 - 1024.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2013 15:56:24


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca am facut o achizitie buna cand am luat cele doua dihanii (Sewellia lineolata): mici, harnice, mananca alge la greu si au gura mica (la propriu => deci nu mananca creveti). Mai alearga ele cate un cory daca vrea sa le fure mancarea, dar in rest sunt fete bune.
Au meritat ajutorul si atentia pe care le-am acordat-o la venirea in acvariu.
--------------
PS Abia facusem si eu rost de un pic de alge pe geamuri si mi le-au mancat dihaniile pe toate ! Sa vedem cu ce o sa le mai hranesc cand nu o sa mai am alge !
Atasez si o poza cu o dihanie (Sewellia lineolata) la lucru.
[Thumb - DSC05237_1024.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2013 14:11:21


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa o scurta perioada de la infiintare, “Borcanul cu creveti”a inceput sa se umple de locatari (=creveti) asa ca a trebuit sa mut o parte din ei intr-un acvariu ceva mai mare.
La scurt timp dupa mutare am constatat un lucru care m-a uimit: majoritatea crevetilor au inceput sa-si schimbe culoarea, adaptandu-se la noul mediu in care au fost mutati.
Dupa ce o lunga perioada am crezut ca intensitatea culorii crevetilor este stabilita numai genetic, acum am ramas uimit sa vad ca si mediul in care traiesc le influenteaza mult intentistatea culorii.
Practic, am 2-3 generatii de creveti a caror culoare este mai inchisa in acvariul cu substrat inchis la culoare si lumina putina, in timp ce fratii lor din celalalt acvariu (cu substrat alb si multa lumina) sunt mult mai deschisi la culoare.
Atasez cateva poze cu crevetii din acvariul cu substrat deschis la culoare ca sa poata fi comaparati cu cei din acvariul cu substrat inchis la culoare si putina lumina.



[Thumb - _DSC05725_1024.JPG]

[Thumb - _DSC05757_1024.JPG]

[Thumb - _DSC05819_1024.JPG]


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zilele trecute am vrut sa prind cativa pui de Corydoras panda pentru a-i muta intr-un acvariu mai mare. Din cauza unui telefon neasteptat am luat o mica pauza, dar am lasat plasa in acvariu. Cand m-am intors sa-mi reiau activitatea, am avut o surpriza: un pui de Hemichromis lifalili se instalase in plasa ca in propria lui grota si o preoteja de alti pesti si de … mine.
Am fost uimit sa observ ca acest “pitic” de 3-4 cm a inceput sa-si apere teritoriul, la fel cum fac si exemplarele mature. In plus, nu a manifestat nici un fel de frica de mana mea. Impresionat de curajul lui, i-am facut cateva poze, ca sa vada lumea ce pui curajos si hotarat este.
Pana la urma l-am “mituit” cu cateva graunte de mancare si m-a lasat sa iau plasa si sa fugaresc pui de Corydoras panda in continuare.
[Thumb - 3.JPG]

[Thumb - 2.JPG]

[Thumb - 1.JPG]


Festina lente !
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

concluzie: fa o grota pentru Hemichromis( din nuca de cocos), iar daca vrei sa prinzi cory, pune plasa in acvariu cu putina mancare in ea. O sa intre si altcineva pe langa cory dar ii separi pe urma.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi Scorpionule.
Deoarece Corydoras n-au vrut sa intre in plasa nici dupa ce am pus mancare, a trebuit sa folosesc o metoda mai “jmechera”: o plasa mult mai mare pe care am cumparat-o ieri.
Acum, toti Corydoras sunt in acvariul mare.
Profit de aceasta ocazie ca sa pun prima poza cu puii de Corydoras panda la noua lor locuinta.
PS Cu banda aia neagra pe ochi seamana cu niste banditi mustaciosi.
[Thumb - _DSC06398_1024.JPG]


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zilele trecute am primit o roca foarte frumoasa (vezi foto) de la colegul nostru Andpop (Andrei).
Roca se potriveste ca textura si culoare cu cele pe care le am deja in acvariu, asa ca la prima reamenajare a bazinului voi incerca sa creez un iwagumi cu cele 3 pietre, folosind pesti si plante cu culori asemanatoare.
Ii multumesc si pe aceasta cale colegului nostru Andpop pentru amabilitate.
Ape limpezi si duminica placuta la toata lumea


[Thumb - _DSC06929.JPG]

[Thumb - _DSC06935.JPG]


Festina lente !
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am intrat pe forum acum, oarecum tarziu, si am vazut postul Inca o data spun ca a fost o placere, iar acum aflu ca exista un nou proiect, un proiect iwagumi. Nu pot decat sa-ti urez succes in realizarea acestuia si astept, de fapt cred ca suntem mai multi curiosi aici, sa vad/vedem cateva imagini cu noul decor.

O seara buna celor care inca mai sunt online pe aici

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Piatra respectiva se numeste Rosso Levante - daca mai ai nevoie de pietre similare iti dau eu un contact de unde poti sa-ti iei cate vrei. In Nordul Bucurestiului e depozitul.

Numai bine !

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2013 00:13:55


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com