[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vai mama mea in ce m-am bagat!!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Ma declar invins
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:A fost topicul daniel vs toti

@ daniel123 nu te subestima !
Acesta este doar unul din topicurile care se pot numi "daniel vs toti".
De fapt, in multe din cazurile in care postezi tu pe un topic se ajunge la asa ceva (asa ca lasa modestia la o parte).
Ape limpezi la toata lumea.

PS Eu propun sa-i fie acordat lui sursy2003 preimul pentru cel mai inspirat titlu de topic.

Festina lente !
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Dragi colegi... intrebarea ce am pus-o a fost daca procedez bine cu medicatia.
Separarea am fost nevoit sa o fac pentru ca cel bolnav era fugarit tot timpul.
Si a fost urgenta, am folosit ce am avut prin casa.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Iata de la ce am plecat..
image
Asa arata beta numit Olive
image
Asta e masculul Popey care e bolnav acum
image
Cel din tabara lui Prigoana
image
Asa se servea masa la comun acum cateva zile...
image
Si asta e ultima poza din seara asta... cand se joaca tenis la fileu
image

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Din ce ai facut despartitoarea?Vad ceva lemn,dar nu imi dau seama exact

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

Severus wrote:PS Eu propun sa-i fie acordat lui sursy2003 premiul pentru cel mai inspirat titlu de topic.


sunt perfect de acord. Sunt convins ca, cei mai multi incepatori dupa prima saptamana gandesc asa, cuprinsi de disperare...
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Mancarea in exces strica calitatea apei. Cate 2-3 larve de caciula si sunt satui, nu exagera cu mancarea.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Severus wrote:
daniel12 wrote:A fost topicul daniel vs toti

@ daniel123 nu te subestima !
Acesta este doar unul din topicurile care se pot numi "daniel vs toti".
De fapt, in multe din cazurile in care postezi tu pe un topic se ajunge la asa ceva (asa ca lasa modestia la o parte).
Ape limpezi la toata lumea.

PS Eu propun sa-i fie acordat lui sursy2003 preimul pentru cel mai inspirat titlu de topic.


Mi se pare mie sau vedetismul la romani e la fel cum era ciuma in evul mediu? Ma inclin stimabile, un autograf se poate? Mai e mult pana departe si nici rasaritul nu-i in zare.
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Cosmin wrote:Din ce ai facut despartitoarea?Vad ceva lemn,dar nu imi dau seama exact

Da Cosmin, este o fosta rama din lemn de la goblen.... o pasiune mai veche , care inca nu mi-a trecut.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Mancarea in exces strica calitatea apei. Cate 2-3 larve de caciula si sunt satui, nu exagera cu mancarea.


De obicei nu le ramane nimic dupa 1 ora. Acum mai raman 10, poate 15 blodworms in "jumatatea" bolnavului, care mananca mai putin. O pastila mare de mancare congelata o impart in 2 si jumatatea reprezinta masa cam pe 2-3 zile, distribuita dimineata si seara.
Dimineata se executa toaletarea acvariului, aspirarea substratului cu furtunul si completarea cu apa incalzita la aceiasi temperatura.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic, dar Popeye ala nu prea mi se pare mascul...
Bine, e ok oricum ca i-ai despartit.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Cum ai pus despartitoarea aceea,cu ce ai lipit-o?Si eu as vrea sa pun o despartitoare la un acvariu de 14 litri ca sa tin doi,dar nu stiu cum.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

Cosmin wrote:Cum ai pus despartitoarea aceea,cu ce ai lipit-o?Si eu as vrea sa pun o despartitoare la un acvariu de 14 litri ca sa tin doi,dar nu stiu cum.

Am taiat rama cu 5 mm mai mica decat latimea acbariului,pentru ca lemnul lucreaza si se umfla la apa.
Sta libeta sprijinita cu doi bolovani la baza... Si datorita faptului va s-umflat lemnul acum e aproape fixa.
Sorin.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci pentru informatie!

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
sursy2003
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2013 07:39:58
Messages: 56
Location: Braila
IP:
Offline

stefanp wrote:Nu stiu ce sa zic, dar Popeye ala nu prea mi se pare mascul...
Bine, e ok oricum ca i-ai despartit.

am crezut ca popey e mascul... Pentru ca atunci cand i-am luat, Popey era mai mare ca dimensiuni si la aripioare si el era cel care o fugarea pe Olive.

Decat sa traiesti putin si prost, mai bine mult si bine!
[Email] [Yahoo!] [ICQ]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Petshoparii vind beta deoarece se preteaza la bazine mici, sunt frumosi si mai ales deoarece datorita labirintului (un plamin primitiv) sunt mult mai rezistenti ca alti pesti care respira doar prin branhii la amoniacu si nitritul prezente in bazinele neciclate ale incepatorilor.

Pushkatu wrote:Din experienta mea cu pestii betta, am ajuns la concluzia ca oricat ar fi de cuminte un betta, oricat ar fi el de docil in relatia cu pestii din alte specii, cu cei de un neam cu el, nu va fi niciodata compatibil intr-un mediu restrans ca acvariile noastre. Daca cineva vine si sustine sus si tare ca tine doi betta in acelasi acvariu fara probleme, eu unul nu o sa il cred.......


Sunt de acord cu tine chiar daca iti spun ca in trecut am crescut o serie de betta (erau vreo 40 de masculi si tot cam atitea femele) intr-un bazin de vreo 60 de litri fara nici o despartitura pina la maturitate si nici macar la unul nu am vazut o aripioara rupta si nici nu am vazut vreodata pina atunci si nici de atunci incolo un bazin cu beta asa de perfecti ,infoiati tot timpul fara aripioare strinse ,nici unul stresat.....ceva de vis.

Acum sa iti spun si finalul: Am cumparat la un moment dat un croun care mi-a facut cu ochiu' intr-un pet shop si l-am bagat peste betanii mei (dupa ce a stat un timp intr-o punga bagata in bazin. Crounul a inceput bataia cum l-am lasat liber din punga si in cca 2 minute pina sa gasesc minciocul era aproape mort.....si asta a fost scinteia care a aprins butoiul cu pulbere. Finalul : Din acea zi a trebuit sa despart betanii si sa ii duc pe majoritatea la pet shop deoarece au inceput sa se bata....
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@daniel12, Creative, stefanp si Severus:


Domnilor, deja creati o atmosfera prea "incinsa" pe forum... va rog sa incetati cu "intepaturile" si sa incercati sa va evitati reciproc (daca nu va puteti intelege altfel). Urmatoarea discutie de acest gen va fi sanctionata cu interzicerea accesului pe forum, timp de o saptamana, a tuturor beligerantilor.

Daca aveti ceva de reclamat, sau va simtiti "atacati", puteti face o reclamatie catre unul dintre admini/moderatori... Multumesc pentru intelegere!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2013 23:10:06


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@koala: Singurul meu post in topicul asta a fost in legatura cu pestele popeye...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu cred ca-i esti foarte drag lu' koala si te vede cu ochii mintii peste tot .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E posibil

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com