[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Resuscitare acvariu 120l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

cristal wrote:
Intrebare .. las lumina doar 2-3 ore la inceput? O sa am trecere de la 2 x 18w la 2 x 39. Iar neoanele de la Hailea nu se pot aprinde independent.


Ba se pot. Scoti un neon si aia e
Tu acum ai 2x18 W nu? Eu as face in felul urmator. As sta vreo saptamana cu un singur neon, dupa care as aprinde tin de cateva ore, amandoua. Daca faci iluminarea cu pauza, atunci una din perioada sa fie cu un singur neon, iar a doua cu doua neoane.
Durata ramanand aceeasi.

cristal wrote:
Legat de CO2, am setat ph 6.9. O fi bine .. o fi rau?
Am descoperit ieri si tabelul cu corelatia Co2, KH si pH.
Teste de azi (Tetratest): KH 4, PH 7. Conform tabelului as avea CO2 16 ppm. Sunt undeva la minim in zona verde.


Eu as mai da oleaca de gaz.




[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca scoti un neon si e balast dublu, cel mai probabil, de unul singur nu se va aprinde neonul ramas.

Dar se poate lasa acaolo si inveli in folie de aluminiu de bucatarie.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum ziceam intr-un post mai sus, am avut lampa asta

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline


Mai am o intrebare, am gasit neon Osram FQ 39W/865 T5 HO la 2 preturi foarte diferite, sunt acelasi lucru?

http://www.happypets.ro/osram-fq-39w865-t5-ho-p-4521.html 44 lei
http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/211981/Neon-FQ-39W-865-T5-HO-Osram 16 lei
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Da sunt unul si acelasi tub. MarboTrade e importator direct Osram, Happypets probabil ca nu
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

daniel12 wrote:Da sunt unul si acelasi tub. MarboTrade e importator direct Osram, Happypets probabil ca nu

MarboTrade rulez

Multumesc pentru raspuns.

Ma bucuram ca plantele au inceput sa perleze, dar dupa ce am luat google la rasfoit m-am deprimat
"Daca "firisoarele" sunt formate din bule mici, atunci felicitari, plantele au mici rani pe unde scapa gazele de proces."

Platele mele sunt pline de rani? Perlarea la mine apare in general pe anubiasi, boboci sau frunze, cate un sir aproape neintrerupt de bule mici.
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

E ceva normal la Anubias daca este expusa la lumina puternica. De obicei in acele gauri microscopice creste GSA-ul sau BBA-ul dupa caz.
RVP
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/01/2013 15:03:38
Messages: 51
Location: Blaj
IP:
Offline

Si eu am patit asa cu anubias-ul
[Email] [Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

daniel12 wrote:E ceva normal la Anubias daca este expusa la lumina puternica. De obicei in acele gauri microscopice creste GSA-ul sau BBA-ul dupa caz.


Deci e de rau? Anubiasul are niste BBA.
Trebuie sa fac ceva? I-am pus niste easy carbo pe frunze in ultimele zile. Dar au aparut niste pete maro. O sa incerc sa fac niste poze.

Lampa noua mai intarzie cateva zile ...
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

E normal, trebuie s-o umbresti sau ia-ti niste curatatori. Otocinclus adora sa leneveasca pe frunzele ei. In acvariul cu creveti am puncte pe frunzele Anubiasului dar mai mult de atat nu. Iar BBA e si ea prezenta in acvariu doar ca pe Anubias nu a prins "radacini".

E planta frumoasa in grup, nu am apreciat-o pana n-am cumparat acvariul de la un membru al forumului. De la el am Anubiasii. Pot sa zic ca am continuat ce a inceput in bazinul asta.

Petele maro pot fi arsuri de la eaycarbo. Si eu am patit asta cand tratam Alternanthera in modul asta. Recomand acelasi tratament dar cu apa oxigenata. Eu personal n-am incercat pana acum dar am citit ca nu afecteaza planta. Merita incercat avand in vedere cat costa o sticluta de apa oxigenata
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu am vazut pe la altii, ca pusa in cantitate prea mare afecteaza atat plantele cat si vietuitoarele. (n-am folosit insa, nu-ti pot zice din experienta)
Bine, la administrare locala, nu prea e riscul sa scapi o cantitate prea mare, dar e bine de stiut. Insa s-ar putea sa aiba aceleasi efecte local, ca si easy carbo. Din easy carbo se formeaza peroxidul de hidrogen, ce are efectul algicid. Iar apa oxigenata e....peroxid de hidrogen.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2013 01:01:34


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aveti mare grija cu apa oxigenata in acvariu. Puteti omori nevertebrate, pesti si nu in ultimul rand plante. V-o spune Stan patitu'.
Si din cate imi aduc aminte, apa oxigenata se recomanda impotriva filamentoaselor.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

E prima oara cand aud ca din easycarbo se formeaza peroxid. Heh, se pare ca mai am de invatat.

Am citit pe alt forum ca 1ml/L e o concentratie sigura pentru vietuitoare. Despre plante nu stiu. Cum am scris mai sus. N-am folosit. Vorbesc din ce am citit ca au facut altii.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am folosit de mai multe ori peroxidul, cu efecte foarte bune atat la acvariul marin cat si la cele de plante. Evident ca daca nu se indeparteaza problema initiala, ele vor apare din nou (algele) asa ca H2O2 trebuie folosit doar cand stii ca ai echilibrat acvariul dar vrei sa scapi mai repede de una alta.

De exemplu la plantate mi-a aparut cand am inceput acvariul fiindca fertilizam mult pana ca plantele sa se inmulteasca samd. Adica am riscat sa fac un mediu propice - dar nefiind inca suficiente plante care sa consume surplusul, ei bine ...
Asa ca am pus H2O2 de cateva ori pana s-a intins covorul de HC si celelalte au inceput sa creasca. De atunci fara probleme.

Nu functioneaza impotriva verziturilor care apar pe pietre / lemne (recomandat Neritina). La marin, alga a murit (foarte satisfacatoare experienta) dar a aparut din nou asa ca am fost nevoit sa iau un animalut care se ocupa de micile cosmetizari ..

Sfaturile intalnite pe net:
a) sa se adauge local (nu mai mult de 1ml/L de H2O2 3%. Altfel poti avea probleme cu melcii, sau pestii care trec prin zona, apar mici arsuri am citit)
b) sa se opreasca pompele inainte
c) sa se stinga lumina (caci in prezenta luminii H2O2 'pateste' ceva, si nu mai e eficient).
d) dupa 30 minute, sa se reproneasca totul...

Dar ideal ar fi sa echilibrezi acvariul ... altfel e o lupta fara sfarsit ...

Later edit: dupa o discutie cu alber, m-am convins ca sfatul lui e adevarat: ar trebui facut un schimb de apa de 50% (la 2-3 zile dupa tratament) caci dupa ce mor algele (si poate si unele plante mai sensibile - gen Cabomba) sa nu ramana vreun surplus de 'mizerie' carora filtrarea sa nu poata face fata. Si mai bine sa incepi cu o doza mica (nu direct 30ml / 30L de exemplu, ci 2-3ml sa zicem, local). De asemenea, unii acvaristi prefera sa faca un schimb de apa de 50% la 30 de minute dupa aplicare, in ideea ca peroxidul ataca algele - dar pentru a nu continua sa atace si alte plante mai sensibile. Personal nu am schimbat apa, dar nici nu am avut plante sensibile ..

This message was edited 3 times. Last update was at 23/01/2013 00:00:13


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

daniel12 wrote:E normal, trebuie s-o umbresti sau ia-ti niste curatatori. Otocinclus adora sa leneveasca pe frunzele ei. In acvariul cu creveti am puncte pe frunzele Anubiasului dar mai mult de atat nu. Iar BBA e si ea prezenta in acvariu doar ca pe Anubias nu a prins "radacini".

E planta frumoasa in grup, nu am apreciat-o pana n-am cumparat acvariul de la un membru al forumului. De la el am Anubiasii. Pot sa zic ca am continuat ce a inceput in bazinul asta.

Petele maro pot fi arsuri de la eaycarbo. Si eu am patit asta cand tratam Alternanthera in modul asta. Recomand acelasi tratament dar cu apa oxigenata. Eu personal n-am incercat pana acum dar am citit ca nu afecteaza planta. Merita incercat avand in vedere cat costa o sticluta de apa oxigenata


Am luat saptamana trecuta 2 SAE si 2 Neritine. SAE au inceput sa se uita la plante abia de ieri/azi. Sper sa le placa BBA-ul.

Deocamdata nu incerc cu apa oxigenata. Mai astept poate rezolv cauzele. Care am inteles ca sunt: prea putin CO2, prea multi fosfati.
Am scazut ph-ul la 6.85 de la 9. Nu stiu daca e ceva semnificativ, dar am inteles ca trebuie sa scad treptat.
Schimburi de apa nu pot sa fac deocamdata, nu am apa la retea de cateva zile.

Frunzele noi au crescut cam rasucite, ceva nu le place. Cam de cand am pus CO2. Mai jos e Ludwigia repens?

image

Asa arata saptamana trecuta, diferenta de culoare este si de la unghiul din care am facut poza de ma sus, nu prea aveam lumina:

image

Mai am o planta care seamana cu Ludwigia, dar frunza are alta forma un pic, stie cineva ce e? Pe verso frunzele sunt mai rosiatice.

image

Si un echinodorus neindentificat, caruia ii merge bine cu noile schimbari:

image


This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2013 14:08:41

[Yahoo!]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

viulian wrote:
Later edit: dupa o discutie cu alber, m-am convins ca sfatul lui e adevarat: ar trebui facut un schimb de apa de 50% (la 2-3 zile dupa tratament) caci dupa ce mor algele (si poate si unele plante mai sensibile - gen Cabomba) sa nu ramana vreun surplus de 'mizerie' carora filtrarea sa nu poata face fata. Si mai bine sa incepi cu o doza mica (nu direct 30ml / 30L de exemplu, ci 2-3ml sa zicem, local). De asemenea, unii acvaristi prefera sa faca un schimb de apa de 50% la 30 de minute dupa aplicare, in ideea ca peroxidul ataca algele - dar pentru a nu continua sa atace si alte plante mai sensibile. Personal nu am schimbat apa, dar nici nu am avut plante sensibile ..


Deocamdata nu ma apuc de experimente de apa oxigenata ... daca am stricat anubiasul cu easy carbo cine stie ce fac cu apa oxigenata
Glumesc. Dar n-as vrea sa stric ce mai supravietuieste pe acolo.
Salvez stafurile si dozajul, multumesc tuturor!
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Din ce am citit eu, peroxidul se descompune in contact cu materie organica printre care si alge. Schimbul de apa se face pentru a evita un varf de amoniac in urma deceselor organice.

Daca dozezi local si cu o cantitate infima de apa oxigenata nu ar trebui sa ai probleme. Anubiasul ala pare ars de EasyCarbo.

Ludwigia Repens la mine nu o duce stralucit in apa acida. Creste relativ repede dar nu arata a planta sanatoasa.

Echinodorusul ala se numeste Amazonicus daca nu ma insel.

Planta verde pare sa fie tot Ludwigia Repens doar ca nu s-a colorat inca.

SAE mananca BBA dar infometeaza-i. Ticalosii sar la mancare si mananca alge doar de disperare nu ca le plac in mod special.

Neritinele doar la GSA par sa fie eficienti.
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline


A venit lampa, si la 5 minute dupa ce am aprins-o plantele s-au apucat sa scoata bule pe toate crapaturile

image

Happy, happy
Nu-mi vine sa o mai sting.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa o "folosesti cu folos"
Dar cu grija la inceput, chiar daca esti entuziasmat

P.S.: Parca ma deranjeaza un pic la ochi bolovanul ala gri din dreapta...chiar si ala maro (sau o fi lemn?)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
cristal
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/11/2005 23:38:45
Messages: 98
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

stefanp wrote:Sa o "folosesti cu folos"
Dar cu grija la inceput, chiar daca esti entuziasmat

P.S.: Parca ma deranjeaza un pic la ochi bolovanul ala gri din dreapta...chiar si ala maro (sau o fi lemn?)


Multumesc!
O sa mai reorganizez cand prin un pic de timp. Bolovanul maro e o buturuga. Erau aranjate sa mascheze filtrul, dar in ultimele zile le-am mai mutat sa vad si eu ce se intampla in reactor cu bulele.
Am dat si o frunza de salata la ancistrusi, a ramas prin prim plan.
Neonii au alta culoare cu lumina asta, acum le inteleg denumirea de neon

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com