[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Birou in panta => acvariu tot in panta  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

am luat ieri noul acvariul(39x35x35) e din sticla de 4mm iar pe o laterala are si niste zagrieturi!e posibil sa crape?asta e intrebarea mea e riscant?mi-e frica sa nu ma inunde!mentionez ca zgarieturile sunt foarte fine dabia se simt la mana!
Trebuia sa-l iau chiar daca l-am vazut asa de la inceput ptr ca imi mureau pestii in galeata si baiatul de acolo a zis ca garanteaza el ca nu crapa si a zis ca a facut si acvarii de 100l de sticla de 4mm si nu au nimic.
[Email] [Yahoo!]
pentax
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/12/2005 15:37:18
Messages: 11
Location: Bucuresti Militari Lujerului
IP:
Offline

1. Zgarieturile sa nu fie cumva la intersectia diagonalei acelei fete sau prin zona ca e si mai nasol .
2. La dimensiunile alea esti undeva la limita . Si mai ales ca geamul e zgariat , eu nu as umple asa ceva in casa .
3. Normal te tine dar ideea e ca la cale mai mici socuri risti sa .
Alegerea e a ta !
pentax
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/12/2005 15:37:18
Messages: 11
Location: Bucuresti Militari Lujerului
IP:
Offline

Si inca ceva ! am uitat sa precizez , niciodata nu il mai asculta pe , citez:"...baiatul de acolo..."

Numa' bene !
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

zgarieturile nu au nici o legatura cu diagonalele!chestia cu shocul am luat-o in calcul, sunt atent.adica n-am cum sa-l lovesc.decat doamne fereste in caz de cutremur!
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Atunci de ce mai intrebi? Vad ca stii deja raspundurile, si asta zic si dupa ce am citit celelalte topicuri deschise de tine.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

v-am intrebat pentru ca nu eram sigur de raspunsurile mele!adica sunt constient ca la cel mai mic soc poate crapa sau doamne fereste in caz de vibrati mari(cutremur , vecini care renoveaza cu pick-hamerul prin casa)!i-mi era frica sa nu crape pur si simplu fara sa-l ating!dar acum inteles chestia cu sticla zgariata adica daca sticla e zgariata, factorul de siguranta e mai mic deci sticla e mult mai sensibila!nu?
Rog inchiderea acestui topic!
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sonyk wrote:zgarieturile nu au nici o legatura cu diagonalele!chestia cu shocul am luat-o in calcul, sunt atent.adica n-am cum sa-l lovesc.decat doamne fereste in caz de cutremur!



tu nu faci schimburi de apa ? e pur si simplu imposibila afirmatia ca nu ai cum sa il lovesti.

image
[Yahoo!]
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

ba da fac schimburi de apa dar cu pompa!adica pompa acea de aspirare cu clopot eu o folosesc si la schimburi! pun galeata la un nivel mai inalt si gata!sau pot sa torn direct cu galeata dar sub nici o forma nu sprijin galeata de acvariu!
[Email] [Yahoo!]
Eurofighter
Member
[Avatar]

Joined: 30/06/2004 01:30:33
Messages: 182
Location: Otopeni
IP:
Offline

pentax wrote:1. Zgarieturile sa nu fie cumva la intersectia diagonalei acelei fete sau prin zona ca e si mai nasol .quote]

Imi explici si mie te rog cum vine asta? Ca nu prea vad legatura.

visand la un acvariu mare mare cu discusi
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com