[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fundamentalis - Electric Aquarium  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pariu ca io fac unu mai mic?
Arata foarte bine, deasupra acvariului mai mare. Felicitari!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

xenon wrote:...a dar Paedocypris progenetica .... Este o parere documentata rapid....


Am cautat si eu curios, dar se pare ca e de apa salmastra si acida, PH=3
Verdict: Imposibil la mine.

HumanFace wrote:Pariu ca io fac unu mai mic?


Te rog poate gasesc motivatia sa incerc si altceva

Nu de alta dar am cumparat unul de 1L (un cub ca a lui Knott) si probabil o sa dedic un pic de timp sa studiez cum sa procedez cu lumina la el . Am avut noroc, ca am gasit de fapt nu acvariu ci un suport de poze cu deschizatura pe o latura (5 poze deci) asa ca o sa il folosesc pe post de acvariu dupa ce vad daca nu curge. Daca e sa curga, o sa caut niste silicon ceva transparent sa pun un pic.

Azi s-a evaporat apa vreo 2mm si plantele inca traiesc.

O sa pun niste poze in cateva zile

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

HumanFace wrote:
Pariu ca io fac unu mai mic?

Te rog poate gasesc motivatia sa incerc si altceva


Sa sti ca m-ar tenta... Si o sa fac unu asa de mic...cu sticla de 0,1 mm ,dar cand voii fi plictisit.


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

koala wrote:......ce inseamna, frate, sa fii tanar si sa ai ochii buni!


si sa nu-ti tremure mana
Bravo domnu' !

Partea de iluminat o poti asigura si direct cu un mini led (smd) pus direct pe o baterie de ceas si o asezi ca si capac

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2012 21:30:01


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

viulian wrote:
....
Sa-mi zici reactia sotiei; prietena a ramas muta, intre uimire cata atentie dau la detalii si 'bai tu altceva mai bun n-ai de facut ??' ea picteaza nu intelegea ce fac cu becul gol pana cand a vazut pasii urmatori. I-a suras mai mult ideea unei vaze facute din bec si cu un suport asa aparte; i-am zis ca-i fac si-o vaza.

PS: Sa te vad bibilind arta la modulul de 'plafon'


Ramasesem dator cu reactia sotiei!
Abia ieri am prins o sa i arat si pe la 12 noaptea, ne uitam la "capodopera di Bec" Si ce sa zic?! N a inteles prima oara prea bine cum stau treburile S a apropiat de ecranul laptop ului si bineinteles ca : "Asa ceva?! Absolut supeerb!" ..si....ar vrea si ea "unu' micu' " cu plantute ..Bineinteles , dupa ce dau la gata "magaoaia" Ce sa fac?! O sa mi incerc maiestria si cu d astea "piccoline" insa nici chiar ca acesta de fata NU ..AR FI PREA MULT..

Bafta multa Iulian!

PS.Daca cobori stacheta si mai mult adica la vreun LED ceva, trebuie sa te gandesti ca nu toti stam asa bine cu dioptriile, da! Deci, ai mila!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Superrrr!
Eu cred ca niste ostracode ar fi cei mai buni locatari ai becului.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
..si....ar vrea si ea "unu' micu' " cu plantute ..Bineinteles , dupa ce dau la gata "magaoaia" Ce sa fac?! O sa mi incerc maiestria si cu d astea "piccoline" insa nici chiar ca acesta de fata NU ..AR FI PREA MULT..


Am citit si noi mesajul tau =)) ... a mea vrea un catel si-a dat comanda. Dar oricum, e clar trebuie sa facem si ce vor ele si sa le impresionam. Heheheh

Spor acolo man, astept cu interes si nano-ul macar sper ca pe asta il iei gata facut.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:
macar sper ca pe asta il iei gata facut.


Cum sa il ia gata facut?
E cel mai talentat povestitor cand vine vorba de constructia acvariului, ar fi pacat sa pierdem un topic de genul

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2012 19:48:19


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ah, da! Asa e nu m-am gandit la asta - imi cer scuze pentru reticenta de a construi de unul singur Acceptam si planuri detaliate pe hartie de matematica.

Un offtopic: Am pregatit si un mic upgrade la acest acvariu bec - in caz ca .... nu stiu.

image image

In poza doi se vede incalzitorul de substrat (are doar 7W, ridica temperatura apei cu 3-5 grade fata de camera).

Intrebare pentru cine a mai lipit: e suficient sa pun silicon doar pe interior, chiar daca din constructie cubuletul nu a venit si cu imbinarile de silicon (are doar 10cmx10cmx10cm) ?
Lipitura la cub este doar ici colo cateva puncte de super-glue cat sa tina sticlele impreuna; ma gandeam sa-l intaresc un pic pe interior cu silicon.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

cred ca despre rusul care a facut acvariu in cutia de tic tac s-a mai vorbit, dar pentru cei care nu stiu :
http://www.amusingplanet.com/2011/02/worlds-smallest-aquarium.html

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Al lui Iulian are plusul unei idei traznite...
Rusul nu s-a gandit la bec

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

corect.rusul a facut-o pt a intra in cartea recordurilor. Iulian o face de "amorul artei", lucru pt care il felicit.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu e greu ce a facut rusul, problema e la echipament, parca rusul facuse si o mini-plasa, si un mini-aerator nu mai stiu. A dichisit un pic, sa zicem ca in loc de 3 ore cat am stat eu, el o fi stat 2 zile.

Ideea cu becul nu e atat de originala dar executia este
Cautam de nano aquarium si am dat peste pagina aceasta de web : http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0603.php unde nenea a pus un mic anubias in ceva nisip (probabil planta va muri ingropata asa) si a tras o poza.
Am zis ca o ca pot sa-l fac mai bine, cu substrat fertil si inert, cu mini plante, cu un mic mopan, azi am facut si primul schimb de 20ml de apa (apa o iau din acvariu direct). Plantele au frunzulitele mai galbene (caci initial apa am pus de la chiuveta si presupun ca la schimbare conditii au strambat din nas) dar au si frunzulite noi.

Pentru facut in sine ... am studiat apoi cum sa golesc becul si am gasit 2 filmulete: http://www.youtube.com/watch?v=Fn4-cJKgHPg si inca unul de care nu mai dau acum, dar de o tipa care avea antebratul amputat dupa cot. Am zis daca si ea poate ... (caci mi-era frica sa nu sparg, oricum, mi-am luat si ochelari si manusi, dar ea a rezolvat usor si fara ochelari si fara manusi).
Trebuie musai sa faci undeva pe o suprafata mare, si usor de curatat, cioburile chiar sar departe.

Tot pe iutiub e si un filmulet cum sa faci o diorama in bec (cel mai al naibii exercitiu de vointa aici este ca pui o picatura de lipici pe o sarma IN AFARA becului, ai rabdare sa se scuuuuurga pe sarma pana in bec si sa nu-ti tremure mana ca sa picure deasupra locului unde vrei sa lipesti. Grrrr .....).
Am incercat sa-mi fac o pensa cu o sarma de cupru, care merge super pentru aranjat chestii inauntru, dar nu prea ai precizie sa apuci chestii mari caci fug varfurile cand strangi mai tare.

Si cam asta ... oricine poate!
Pro-tip: prinde bine la fete o vaza cu in bec gol + un suport simplu, e ceva delicat si aparte si de la noi pentru ele (hint hint!)

-> http://blog.freepeople.com/2011/07/wednes-diy-home-decor-the-light-bulb-vase/ (tipa cam rudimentara - a taiat pur si simplu fasungul ca sa scoata ce e in interior, dar .... grosolania foarfecelor de metal nu se impaca bine cu arta 'micro')
-> http://www.instructables.com/id/Light-Bulb-Vase/ - aici e fain lucrat suportul, simplu dar de efect.

O sa dau o fuga la un targ de vechituri sa vad daca e sa gasesc un suport vechi ce poate fi adaptat usor - sa contrasteze si mai puteric verdele crud cu ceva retro.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2012 01:06:25


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

stefanp wrote:Cum sa il ia gata facut?
E cel mai talentat povestitor cand vine vorba de constructia acvariului, ar fi pacat sa pierdem un topic de genul


Stefane, pacat ca nu exista un alt "povestitor" pe langa mine care sa va povesteasca cat de demn "Cascadorii Rasului" este "povestitorul - principal" atunci cand , intre "fazele de productie" cand este foarte putin timp la dispozitie, alearga dupa aparatul foto , imortalizeaza momentul, arunca aparatul , prinde piesa si o pune unde ii este locul , cu transpiratia rece pe sira spinarii( de frica Tangitului care ameninta sa se usuce, de exemplu).
Deci, "naratiunea" asta "infantila" cere "sacrificii" tata,nu gluma Dar ma consoleaza faptul ca exemplificand fiecare etapa ca lumea, pe viitor, cuiva i ar putea fi de folos

viulian wrote:Ah, da! Asa e nu m-am gandit la asta - imi cer scuze pentru reticenta de a construi de unul singur Acceptam si planuri detaliate pe hartie de matematica.


Asa ca baietii mei, cu regret va anunt ca acel caiet de "mate" l am terminat demult, deci : "Adio schite!" si, in consecinta, de va fi sa fie "unu' micu' " sa fie de la mamicuta lui

Imi cer scuze Iulian pentru off-topic ..dar ce sa fac daca m ati provocat?!

Si acum macar sa mi dau si eu cu parerea vis a vis de "problema"ta:

Intrebare pentru cine a mai lipit: e suficient sa pun silicon doar pe interior, chiar daca din constructie cubuletul nu a venit si cu imbinarile de silicon (are doar 10cmx10cmx10cm) ?
Lipitura la cub este doar ici colo cateva puncte de super-glue cat sa tina sticlele impreuna; ma gandeam sa-l intaresc un pic pe interior cu silicon.


In mod normal daca acvariul ar fi mai mare, ti as recomanda sa l desfaci , sa l cureti bine si sa l lipesti din nou cu silicon. Dar asa , eu zic ca merge sa i dai pe interior doar cu silicon. Acum nu stiu cum o sa iasa . Lipitura, avand in vedere dimensiunile "negeneroase " ale cubului , va trebui sa ti iasa foarte finuta..dar nu mi fac griji

Numai bine!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
stefanp wrote:Cum sa il ia gata facut?
E cel mai talentat povestitor cand vine vorba de constructia acvariului, ar fi pacat sa pierdem un topic de genul


Stefane, pacat ca nu exista un alt "povestitor" pe langa mine care sa va povesteasca cat de demn "Cascadorii Rasului" este "povestitorul - principal" atunci cand , intre "fazele de productie" cand este foarte putin timp la dispozitie, alearga dupa aparatul foto , imortalizeaza momentul, arunca aparatul , prinde piesa si o pune unde ii este locul , cu transpiratia rece pe sira spinarii( de frica Tangitului care ameninta sa se usuce, de exemplu).
Deci, "naratiunea" asta "infantila" cere "sacrificii" tata,nu gluma Dar ma consoleaza faptul ca exemplificand fiecare etapa ca lumea, pe viitor, cuiva i ar putea fi de folos



Am vazut ca cere sacrificii. Si tocmai toate micile impedimente fac deliciul topicului

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Sper ca nu este cu suparare ca ai fost o sursa de inspiratie si scuze anticipat pentru off topic (sa-mi spui daca vrei sa-l sterg)
Pentru ca azi mi s-a ars un bec nu puteam sa-l arunc ........ (cuba in fata si micranthemum micranthemoides in spate + 5 seiryu rock)

image

image

image

image

image

image

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu se poaaate

Arata foarte tare man Manado ? Ia zi, cum ai pozitionat pietricelele ?

La mine o duce rau deocamdata am scapat prea mult Easy Carbo si chiar daca speram sa fie ok, totusi vreo 2 melci n-au rezistat. S-au strans, asa ca i-am pus inapoi in acvariu. Am facut schimburi masive de apa si sper sa stabilizez acvariu. Si am facut rost si de un bec mai mare de vreo 140ml cred. Am loc sa ma intind acolo.

Cat ti-a luat, de curiozitate ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

So, am luat una mana de Manado pe care am cernut-o sa fie extrem de fin, imbogatit cu una pilula de Planta Gold + un pic de E15 (fier) peste care am adaugat Dennerle Nano Shrimps Gravel (maro). Deci ce se vede imens in poza nu este Manado ci Gravel

Pietrele le-am pus cu o penseta confectionata dintr-o bat de lemn (folosit la frigarui), crestat in 2 si subtiat la capat dar de care nu am fost multumit si asa am ajuns sa folosesc penseta asta + o aschie din penseta confectionata.

Ca si timp cred ca in 30-45 de minute am terminat (aici ma refer doar la partea de aranjament + plantat + umplut bazinul). Partea de confectionat penseta, golit becul, spart piatra si confectionat suportul de "acvariu" mi-a mai luat inca 1-1.5 ora sa zicem.

Ca si fertilizare am adaugat o picatura de A1 si una de Easy carbo.
Azi vreau sa-i fac sistem de iluminare separat, sistem care o sa intre in bec (l-am inceput aseara) si astazi trebuie sa bricolez bratul lampii si piciorul

Am uitat sa spun ca acvariul are capacitatea de 55 ml

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2012 07:55:53


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow

Daca bui bec, e super tare, eu nu o sa-i fac iluminare dar sa pui te rog si poze cu pasii intermediari sa vedem ce inseamna de fapt. Deci si la tine aceiasi problema cum sa umbli in bec - eu ma chinui cu o pensa improvizata din cupru cu care pot sa misc pe acolo dar nu pot sa scot, asa ca aduc usor in centru melcu, sau ce vreau sa scot, si cu pensa mare apuc si scot afara.

Am fost in targul de vechituri sa gasesc un suport interesant ceva, dar nimic deocamdata ...

SI mi se pare ca sunt multi fertilizanti de fapt la mine plantele isi cam pierd verdele, si eu tot cu picatura am pus. Cred ca trebuie mai putin, n-am mai fertilizat acum.

Astept sa vad si lumina!

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Un up-date la Fundamentalis - Electric Aquarium? Cum se dezvolta planta? Alge?

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com