[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Material pentru capac  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dar placajul multistratificat cum vi se pare pentru un capac? Eu intentionez saptamanile viitoare sa imi fac un capac din asemenea placaj peste care voi aplica 2-3 straturi de lac.
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Am si eu o nedumerire, am observat ca ale voastre capace nu au protectie la neoane, am inteles ca au fost probleme cu stropi care sar din coloana de aer, pe asta o rezolvam prin "aerare cu valuri" , dar nu va-ti gandit la un aspect, pestii mei ii apuca nebuneala cateodata si vin cu viteza la suprafata, ca si cand ar ataca ceva pe luciu apei, si arunca apa cu coada in sus, un jet de apa pe contactele alea unde se imbina neoanele si pa pa lumina, sa nu mai zic de cate chesti pot sa ard prin casa. Capacele de-a gata, au niste protectii de plastic, care acopera fragilele contacte. Voi nu folositi? Sau nu le-am observat eu?

Cip
[Email] [Yahoo!]
Sorin_rec
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 09:12:02
Messages: 34
Location: Galati
IP:
Offline

Eu am avut cred toate combinatziile.Am avut neonul fara protectie la picioruse...dupa o perioada ....buuuum.Am pus alt neon dar la capete am facut o izolatzie din silicon si a tzinut pana l-am schimbat eu(mult oricum,incepuse sa lumineze ma slab).Acum am geam de protectie si nu ma mai doare capul deloc
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cip20 wrote:...pestii mei ii apuca nebuneala cateodata si vin cu viteza la suprafata, ca si cand ar ataca ceva pe luciu apei...

Daca sunt Corydoras, sa stii ca nu e vorba de "nebuneala". Pestii astia au respiratie mixta: branhiala si abdominala. Cand vin cu viteza la suprafata, ei scot repede botul din apa si inghit o anumita cantitate de aer. Oxigenul osmozeaza in sange prin peretii puternic vascularizati ai stomacului.

Cip20 wrote:...arunca apa cu coada in sus, un jet de apa pe contactele alea unde se imbina neoanele...

Mie nu mi s-a intamplat niciodata. Si in conditiile in care cory are o prezenta permanenta in acvariul meu, iar modelul asta de capac fara protectie il folosesc de vreo 10 ani incoace. E drept: cu exceptia suportilor becurilor, restul contactelor si al pieselor se afla in afara capacului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Dalles wrote:
Mie nu mi s-a intamplat niciodata. Si in conditiile in care cory are o prezenta permanenta in acvariul meu, iar modelul asta de capac fara protectie il folosesc de vreo 10 ani incoace. E drept: cu exceptia suportilor becurilor, restul contactelor si al pieselor se afla in afara capacului.

La ce inaltime ai neoanele?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

~ 8 cm.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Pesti mei care arunca cu apa sunt colorati tigrat si sunt destul de mari, au un cap imens si isi petrec timpul mai mult pe substrat. De obicei ies spre suprafta cand le dau mancare. Am observat ca in salturile lor agita suprafata apei si fulgii mei de hrana Tetramin care pultesc initial sunt trimisi la fund spre restul "fundarilor". Sa fie asta motivul sariturilor? Or fi ei asa destepti?

Cip
[Email] [Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Daca mai ajuta pe cineva , pot sa spun cum am prins eu neoanele.Pentru a avea un contact zdravan dar si interschimbabil am cumparat din Obor (la tarabe) niste contacte speciale pt. neoane de tip normal (18W ) la 5000lei, iar pt. ca neoanele sa stea cit mai sus si mai aproape de capac le-am prins in doua cleme pt. tub pexal de diametrul respectiv iar partea electronica in spatele acvariului (de le becuri economice arse ). Sub neoane pentru reflexia totala a luminii acum am de gind sa pun niste fisi de oglinda, una intre capac si tub si doua in 45 grade lateral pt. fiecare tub toate prinse cu silicon in citeva puncte pt. a pute fi schimbate mai usor la nevoie.
[Yahoo!]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

@Dalles: E simplu si eficient capacul tau.Cum ai procedat cu neoanele, ai cumparat corpuri intregi (nu e prea scump?) si le-ai dezansamblat, sau ai cumparat socluri, balast, startere pe bucati si le-ai ansamblat? vreau sa fac un upgrade la capacul meu si vreau sa am niste sfaturi avizate

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

siliconu` wrote:...sau ai cumparat socluri, balast, startere pe bucati si le-ai ansamblat?

Exact. Am cumparat intr-o zi piesele (socluri, drosere, conectori, startere, socluri pentru startere, stechere, plus vreo 10 metri de cablu), apoi le-am montat pe capac in cursul unei dupa-amieze. Si totul cu tipic: gaurile date in panel "hranite" din belsug cu ulei sicativat, toate capetele conductorilor cositorite, starterele mascate langa soclurile neoanelor...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

FlorinH dar si celor interesati, am si eu capace din sticla la acvariile mele. Sunt super.
Sunt usor de facut, de dat forma, de asamblat nu se incalzesc...

Prefer o alta abordare:


- fac doua treimi din latimea acvariului pentru capacul in sine, cu neon (pe partea din spate)

-treimea din fata (cea de acces) o fac cu un maner; aceasta treime poate fi compusa din doua capace de acces, sau doar unul daca acvariul nu depaseste 70 cm lungime, adik placa de stilcla, cu maner de sticla

-in partea 'celor doua treimi' din spate pun tot o placa de sticla (ca sa nu se evapore apa in capac) si peste ea capacul cu neon

-acesta din urma poate avea decupaje pentru intrerupatoare la lumina (in fata), si doua decupaje semicirculare pt soaterea cablului spre alimentare (in spate)

-capacul meu are forma trapezoidala: e drept, dar partea din fata este inclinata ca si cum ar aluneca, este mai practic, mai usor si este estetic

-cat despre vopsit nu stiu? nu este mai misto un autocolant? eu am folosit autocolant de tip 'lemn negru', de care am pus o bordura si la marginea de sus a acvariului...

Arata misto... este usor de utilizat, ieftin si estetic. Cred ca acestea sunt punctele urmarite nu-i asa?

*sticla 3-4 mm
*silicon
*autocolant
*intrerupator

Se asambleaza corpul capacului, in gaura de intrerupator se prinde acesta cu silicon pe interior (ca in exterior sa fie mai estetic), dupa 12 ore de lasat la uscat este gata de 'ambalat' in autocolant si gata!

(p.s. in Suceava am gasit o sticla de 3 mm super tare pt capac, e mai rezistenta decat unele tipuri de 4 mm, deci ies si mai ieftin la pretz si la greutatea capacului)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca ultimul capac facut (pentru un acvariu de 80 L), m-a costat cel mult 200.000 lei vechi pentru componente, inafara de neonul in sine, cu soclu cu tot, fiidca aveam deja de la capacul vechi.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com