[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Material pentru capac  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Willi
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2002 12:20:24
Messages: 65
Location: Bucuresti
IP:
Offline

din ce material este indicat sa se realizeze capacul? daca se face tot capacul din pal de 16mm nu este prea greu?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Din PANEL (nu PAL). E un material care poate fi baituit, impregnat cu ulei si lacuit, astfel incat sa devina complet impermeabil. Acum 10 ani, cand m-am dus la un atelier de mobila ca sa-mi comand capacul, m-am consultat in prealabil cu mesterii de acolo. Cand au inteles ce destinatie are piesa pe care le-o dadeam in constructie, mi-au recomandat fara drept de apel PANELUL. Capacul a tinut atat de bine incat acum doi ani, cand am facut unul nou, am ramas la panel.

Si nu, nu e prea greu!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sunt si eu pe terminate cu capacul acvariului. Il fac din doua bucati: cadru si capacul efectiv.
Am vazut ca ati propus ca si material pentru capac Panelul. Intrebarea mea ar fi daca nu cumva se incalzestre prea mult de la neoane. Neoanele vor fi acoperite de panel, si ma gandesc sa nu se incalzeasca prea mult partea de panel care este imediat deasupra neoanelor astfel incat sa conduca la evenimente neplacute.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Neoanele, spre deosebire de becurile cu incandescenta, nu se incalzesc asa tare. Poti sa pui mana pe ele cand sunt aprinse. Deci, eu zic ca nu e nici o problema. Bafta!
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Adevarul este ca intre neon si panel va exista 50mm datorita soclului de neon. Stiam ca nu se incalzeste foarte tare neonul in comparatie cu becurile obisnuite. dar in acest caz, neomul este inchis, si nu are pe unde sa se evacueze calsura. Avand in vedere ca peste panel dai cu lac, daca ajunge sa se incalzesca prea mult, s-ar putea sa ai probleme.
pe de altaparte, la neoanele care sunt prin casa, alea de obicei nu sunt acoperite, sunt aerisite calumea si nu exista riscul de acumulare de caldura in exces.
Am putine emotii in ceea ce priveste chestiunea asta, dar ma tem ca alta varianta, in momentul de fata nu am.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

De la tuburile fluorescente nu prea apare nici o problema. De la bobine/balast da, si de aceea e recomandat ca acestea sa fie in exteriorul capacului (recomandare pe care am neglijat-o insa fara consecinte majore desi in mod cert astfel se scurteaza durata de viata a bobinelor). Iarna e chiar mai economicos iar vara am rezolvat problema montand in capac un ventilator de sursa PC alimentat de la un transformator/redresor reglabil (chinezism). Pentru ca s-a intrebat despre cum e mai bine, sa "bage" sau sa "scoata" aer (eventual da un Search dupa ventilator), raspunsul cel mai simplu ar fi si una si alta (d'aia capacul a fost prevazut cu 2 decupari pentru 2 ventilatoare dispuse in colturi opuse... astfel se evacueaza eficient vaporii de apa rezultati din evaporare si se previne formarea condensului).
Intradevar, panel-ul e mai bun decat PAL-ul...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Cred ca ma joritatea au capacele "inchise". E adevarat ca unii au montate ventilatoare. Eu nu am. Si daca pot sa pun mana pe tub fara sa ma ard... nu cred ca se intampla nimic nici cu panelul tau. Eu zic sa stai linistit. Mai degraba fii atent la montaj... ma refer la fire. Sa fie bine izolate... sa lucrezi cu grija, sa nu fie o improvizatie. Mai periculos e un contact imperfect si neizolat.. care poate produce scantei.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi pentru sfaturi.
Cablurile le voi pune intr-un pat de cablu fiindca arata destul de urat atarnate pe acolo. Cel putin cat se poate, restul maschez eu cumva.
Cred ca voi monta si eu ventilatoare ca sa evacueze vaporii de apa.
Voi pune si eu niste poze cu ceea ce am facut, nu de alta, dar cu cat sunt mai multe poze, cu ata poate ajutam altii care vor sa-si faca asa ceva.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Si daca pot sa pun mana pe tub fara sa ma ard... nu cred ca se intampla nimic nici cu panelul tau.


Nu-i vorba de foc ci de apa... deci de cat de trainic e capacul rezultat. PAL-ul are tendintza de a se umfla usor (din experienta).

Evident, interconexiunile electrice trebuie facute cu mare grija! Succes!

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Lemnul, daca e tratat ca la carte rezista foarte bine la apa. Am vazut pe un site niste tipi care faceau lavoare din lemn. Dar, repet, trebuie tratat bine de tot cu bait, lacuri, rasini sau mai stiu eu ce alte substante.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

In cazul in care prezinta interes, pentru cadru am facut astfel:
- am cumparat cherestea din lemn de brad
- am dat 2 straturi de bait pe el (cu un timp de uscare de 24 ore intre baituire)
- am dat 3 starturi de lac de yacht (cu un timp de uscare de 24 ore intre lacuire)

De aratat arata bine, si pare sa fie rezistent la apa. Intrebarea este cata vreme. Luni voi pune poze cu cadrul, cum a iesit.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

osa wrote:...pare sa fie rezistent la apa. Intrebarea este cata vreme...

Primul meu capac (integral din panel) a rezistat 8 ani. Ce zici, e suficient?
L-am schimbat in 2004 pentru ca vroiam sa-l modific putin la forma si nu din cauza ca se stricase. Ba, chiar l-am donat cuiva care il foloseste in continuare.
Cel nou l-am facut dupa aceeasi idee constructiva, dar i-am adaugat un ventilator, am modificat gurile de admisie din spate, am etansat mai bine zonele de asezare pe muchea acvariului, ...
Luna trecuta, inainte de Craciun, i-am mai adaugat doua neoane. Ca sa vezi cum arata panelul lacuit dupa doi ani de exploatare continua, priveste poza de mai jos. Eu zic ca arata impecabil.


image


Restul pozelor capacului le poti vedea aici: CAPAC PANEL. Primele 10 poze sunt de acum doi ani. Ultimele 3 sunt - repet - de luna trecuta.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mitica wrote:Dalles nu ai avut probleme cu soclurile, corect?

Cat timp nu am avut ventilator, mi se cam corodau din cauza umezelii care se acumula in interiorul capacului. Schimbam un set de socluri cam la 3 ani.
Dupa ce am pus ventilatorul, chiar si soclurile montate acum doi ani au ramas stralucitoare. Umezeala a scazut aproape de zero, iar faptul ca becul de neon se incalzeste la capete ajuta la pastrarea uscata a lamelelor.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Zhang
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 12:43:13
Messages: 33
Location: Bucuresti-Pipera
IP:
Offline

A incercat cineva cu alucobond, materialul acela din care se fac peretii cortina? Pe fata interioara e dintr-un plastic moale iar pe exterior are un strat de aluminiu vopsit (culori RAL). Grosime intre 3 si 6 mm, greutatea specifica n-o stiu dar e un plastic, cat de greu poate fi?

Mechanical properties
The composite material is rigid, resistent to blows, breakage and pressure and features high bending, buckling and breaking strengths.

Tensile strength Rm130 N/mm2
0.2% proof stress Rp 0,290 N/mm2
Elongation A505%
Modulus of elasticity E 70000 N/mm2


Eu planuiesc un capac de 1300x600x100 cu 4 T5 de 58W si 4 T5 de 28W si 2 HQI de 150W.
Dar e doar un plan...
danarion
Junior member

Joined: 19/08/2004 21:59:59
Messages: 26
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu mi-am facut capacul din parchet laminat si totul a fost ok pana a trebuit sa plec cateva zile de acasa si din cauza umiditatii i s-au ridicat colturile placii de deasupra.Din pacate pentru mine nu l-am lacuit smilie fiindca am zis ca e "laminat" si nici nu am sticla intre neoane si apa.Asta o sa-mi fie invatatura de minte .
Se mai poate face ceva sa-l indrept?
[Email] [Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

In urma cu 1 an si 4 luni am vrut sa-mi fac si eu un capac din PAL de 18 mm.M-a tot trombonit tipul ala de la atelier ceva vreme ca are oameni prin concediu si nu stiu ce si intre timp norocul meu am gasit aici pe Forum ideea cu parchet laminat.Mi-am facut o schita si am dat sa-mi taie la un atelier la dimensiunile cerute de mine .Apoi am cumparat Kitt de montaj (il recomand calduros caci lipitura este de foarte buna calitate) si mi l-am lipit eu.Timpul de lipire este de aproximativ 40 minute dar tine.Avantajele mari care zic eu ca le are capacul din parchet lamminat:
-Unraport rigiditate/greutate bun .Avand doar 8 mm grosime este de vreo 2 ori mai usor decat pal-ul.Uneori ma gandesc cu groaza cat de greu l-as fi manevrat daca il faceam din Pal, cum ma strecuram de greu cu el printre tevile de la rastel(desupra mai am un etaj unde vor mai apare 3 acvarii)avan in vedere ca spatiul pe unde ma strecuram era cu 2 cm mai mic, plus ca era mai greu.
-Folosind kitt de montaj nu am avut nevoie de nici un surub sau holsurub ptr imbinarea capacului,care cred ca s-ar fi vazut destul de urat.Singurele suruburi din capac sunt la prinderea soclurilor(duliilor) neoanelor si la startere dar care nu se vad.
Am dat la final 3 straturi de lac de Yacht insistand in special la imbinari fiindca am impresia ca problema cu apa este doar in sectiune pe suprafete nu cred ca sunt probleme.
Ce sa zic, daca nu as avea nimic deasupra(alt acvariu adica) ca sa pot deschide doar capacul cand vreau sa umblu inauntru (cum are Dalles) nu mi-as mai pune problema greutatii dar asa eu sunt foarte mutumit fiindac e relativ usor.Dimensiunile lui sunt de 104cmx52cmx10cm.Candva cand prind un aparat o sa va pun o poza.
Oricum Willi ti l-ai facut sa-l folosesti sanatos, daca vedeam postul tau mai devreme o idee in plus nu strica.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

calin wrote:...nu am avut nevoie de nici un surub sau holsurub ptr imbinarea capacului,care cred ca s-ar fi vazut destul de urat...

Nu se folosesc obligatoriu suruburi pentru imbinari. Meseriasii la care am apelat eu au fost avertizati din capul locului ca respectivul capac va sta in sufragerie, deci tin sa aiba un aspect cat mai ingrijit sau nu le platesc nimic. In consecinta, au imbinat toate fetele (si de la capac, si de la soclu) cu dopuri.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
FlorinH
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2005 19:25:09
Messages: 21
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu ma gandeam sa fac un capac din sticala de 4, sub forma de trapez, iar gaurile de aerisire si pentru fire sa fie deja prevazute in capac. Tot ce trebuie lipit de la stilca pana la neoane pe sticla sa realizez cu silicon.
Ce parere aveti, de ce nu exista astfel de capace din sticla.

Ma gandeam si la o vopsea aplicata pe capac sa dea frumos. (negru)
[WWW] [Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

FlorinH wrote:Eu ma gandeam sa fac un capac din sticala de 4, sub forma de trapez, iar gaurile de aerisire si pentru fire sa fie deja prevazute in capac. Tot ce trebuie lipit de la stilca pana la neoane pe sticla sa realizez cu silicon.
Ce parere aveti, de ce nu exista astfel de capace din sticla.


Exista. Dar au doua inconveniente(cel putin): Sunt grele si f casante. Eu am vazut din oglinda ... si era ok. Dar tine cont de inconvenientele de mai sus.
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

capac din parchet laminat...rezista bine .Adica la unul facut in urma cu doi ani am observat putin semne de "oboseala" dar nu deformari si dezlipiri.
am sa pun cateva poze cand se limpezeste apa ...acum ma fac de rusine.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com