[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme genetice la betta ?  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In seara asta am incetat sa-l mai tratez (dupa 5 zile de Eritro, si vreo 2 de Amoxicilina).
Nu stiu daca se va face mai bine decat e, coada ii creste inapoi, ochiul s-a decolorat insa tot sui a ramas. L-am mutat intr-un alt acvariu cu curenti mai mici, si cu zone statute si il monitorizez.

Cum am zis, cateva poze cu ochiul alb, asta aparand la 2 sapt dupa ce era deja in tratament pentru fin rot:

Pe 14 Feb:

image

Pe 15 Feb (+1 zi)

image

Pe 16 Feb (+2 zile)

image

Pe 17 Feb (+3 zile) - deja se limpezise un pic

image

Apoi, timp de inca vreo 3 zile am continuat cu eritro + esha 2000 (am zis hai sa dau si un antifungus poate albeata nu e integral bacteriana) si am continuat asa in tandem, schimburi 50% apa si tratament. Ultimile 2 zile au fost Amoxicilina + esha 2000 dar fara imbunatariri (doar ca pestele si-a mai revenit la viata asa e mai activ si se plimba, dar tot mai fugea din cand in cand dupa filtru samd, se odihnea cu capul in jos, dar apoi venea sprinten la suprafata apei.

Ochiul s-a limpezit, dar ce am sesizat este ca irisul nu sta orizontal, ci cumva in sus si parca priveste in jos, o sa pun doua poze, una cu ochiul din dreapta, normal (prima poza) si apoi a doua poza in care se vede ochiul stang umflat dar si o evidentiere a irisului pe care am facut-o artifical, doar ca sa se vada mai usor pozitia putin anormala privind parca in jos:

Pe 22 Feb (+8 zile)

image image

Despre iris nu stiu ce sa zic, ori e impins in sus datorita lichidului in surplus care apasa pe el - ori asa a fost si boala a amplificat. Nu imi amintesc insa sa fi fost asa impins in sus, doar umflat ca stiu ca m-am uitat la el si nu mi s-a parut ceva in neregula.

Acum sta in acvariul de 16L intr-o zona fara curent de apa si sper sa se acomodeze si sa ii revina macar coada.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Cred ca intre tratamente ai bagat si o pauza de carbune, intre antibiotice. In rest, eu personal as incerca si un tratament cu penicilina injectabila, rau nu va face, in schimb s-ar putea sa ai noroc cu tratamentul "la ghici", oricum il va ajuta sa-si refaca coada. Tratamentul il faci in apa, nu injectie la peste. Doza 1mil unitatii/50l apa.
[ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate cu betta si curentul din acvariu. Eu am cumparat un eheim intern 2008. Isi face treaba foarte bine, dar curentul de apa este cred eu prea puternic. La 2-3 zile de la introducerea filtrului, betta al meu a ajuns cam ca al tau. Acum l-am separat si mi se pare ca se simte mult mai bine. E posibil ca betta sa fie mai sensibili la curent. O sa te tin la curent cu evolutia sau involutia

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cum adica a ajuns cam ca al meu ? sper ca doar letargic, nu si cu coada franjurata samd ?

Al meu sta in acvariu cu filtru intern (dat pe minim) si mai mult in zonele fara curent. Insa coada ii creste inceeeet inceeet (dar e vizibil progresul) insa ochiul nu se face mai mic - insa nici nu s-a albit la loc. Azi a mancat vreo 3 blood-worms - i-am dat cu penseta.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

viulian wrote:Cum adica a ajuns cam ca al meu ? sper ca doar letargic, nu si cu coada franjurata samd ?

Al meu sta in acvariu cu filtru intern (dat pe minim) si mai mult in zonele fara curent. Insa coada ii creste inceeeet inceeet (dar e vizibil progresul) insa ochiul nu se face mai mic - insa nici nu s-a albit la loc. Azi a mancat vreo 3 blood-worms - i-am dat cu penseta.


un ochi umflat, fara pofta de mancare si cu pete decolorate pe el. Aripile in schimb sunt intregi. De cand l-am pus separat( adica in alt borcan fara curent) mananca si vine la suprafata apei, ceea ce dincolo nu se mai intampla. O sa-i urmaresc evolutia

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Dupa ce m-am uitat in ultimele zile pe mai multe articole si videoclipuri cu habitatul natural la betta si dupa ce i-am studiat comportamentul la al meu in functie de debitul returului filtrului, inclin sa cred ca acesti pesti pot fi afectati de curentii puternici din apa. Si al meu, atunci cand e curatat filtrul si debitul e maxim, se duce si sta pe un spatiu de 3 cm deasupra filtrului, acolo fiind miscarea aproape zero a apei. Cand debitul mai scade se mai adaposteste in niste scobituri ale cioatei mascate partial de hidrocotyle si anubias

Voi cam ce inaltime aveti la borcane? Poate ar trebui sa va ganditi la crearea de ceva ascunzisuri unde curentul de apa sa fie minim.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la mine e acvariul mic si nu prea are unde sa se ascunda. Dar azi dimineata betta al meu era bine mersi. I-au disparut cam jumatate din pete si are chef de mancare si joaca. O sa-l mai studiez azi si daca asta e cauza( curentul) o sa-l mut la pui. Puii sunt suficienti de mari ca sa nu fie mancati de el.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/02/2012 09:40:44


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
popescu.cristian10
Member

Joined: 11/01/2012 12:39:24
Messages: 209
Location: Timisoara
IP:
Offline

da se pare cred ca aveti dreptate cu curentul fata de betta.si al meu nu prea agreaza curentul,dar eu am multe plante si ascunzisuri si vad ca se retrage acolo ca sa se odihneasca.asa ca docamdata nu are probleme nici in comportament nu se vede vro schimbare.va doresc bafta.
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu ne-ai mai spus nimic despre betta. Si-a revenit complet? Ai mai aplicat ceva tratamente asupra lui?
Am gasit pe net pe cineva care aplica la betta tratament cu usturoi pentru paraziti interni si externi (fie ii inmoaie mancarea in zeama de usturoi pisat, fie ii da sa manance bucati mici de usturoi tocat). Sunt curios daca la noi a incercat cineva asa ceva si poate sa ne spuna ceva de rezultate.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc de intrebare

Betta nu si-a revenit complet. Ochiul e umflat ca la inceput, de cand l-am luat, dar nu mai e alb. Deci presupun ca e ceva vechi / genetic / cronic, habar n-am ... Coada ii revine foarte greu - dar creste inapoi. Acum e intr-un acvariu cu un curent mai mic decat in primul (la 16L cat are, am zis ca iltrul extern pot sa-l tin pe un debit redus)...
Usturoi nu i-am dat dar nici nu cred ca vreau sa incerc, cred ca imi impute apa (gandeste-te cum miroase o cana de mujdei a doua zi cand ii vine randul la spalat )

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Am gasit aici pe forum o metoda cum sa hranesti cu usturoi discusii (ca pe curcani)... Nu stiu daca ar functiona la fel si la betta... Ideea pe scurt e sa iti faci o pasta e usturoi si sa o bagi intr-o seringa fara ac, apoi prinzi pestele langa peretele acvariului si il tii acolo presat usor ca sa nu il scapi, si ii urmaresti respiratia si cand isi deschide gura ii bagi cate putin usturoi din seringa. Evident ca o mare parte se va pierde prin branhii, dar faci apoi un schimb de apa ca sa nu se imputa

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com