[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plante din garla  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am vazut ca ati discutat mai sus despre cum se descurca plantele din garla intr-un acvariu si am vrut sa va spun ca nu toate plantele din garla mor adica se ofilesc. Eu am fost in vara anului 2005 si am luat dintr-o garla din Bucuresti cam 3 exemplare de Vallisneria Spiralis si vreo 4 exemplare de Elodea Densa care le-am pus intr-un acvariu de 30 L unde am folosit ca substrat doar niste nisip de 2-5 mm, am bagat niste CO2 metoda DYI (cu drojdie de bere pentru cei care nu stiu) si un tub florescent de 14 W iar rezultatul a fost destul de bun plantele nu numai ca au trait dar se inmultesc in prostie daca pot sa spun.
In acvariu nu am decat plante si cativa melci, nu am bagat inca nici un peste.
As dorii sa va intreb: de unde mai cumparati voi permanganat de potasiu ca in Bucuresti nu am mai gasit la nici o farmacie ?
image
Mersi mult
[Yahoo!]
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

mai nou, banalul per sau hipermanganatul de K, se cheama "precursor de droguri" , si se vinde numai cu reteta de la medic.
am aflat si eu deunazi.
am fost privit suspicios de catre farmacista care anul trecut imi vanduse acelasi produs fara ezitari. ori nu stia ea pe vremea aceea, ori am devenit eu intre timp dependent.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mii de scuze poza cu acvariul cu plante din garla este la : www.scarabeul1984.pluto.ro/plante.gif
Pentru a deschide lincul trebuie sa deschideti alta pagina si sa scrieti voi lincul acolo ca mie nu imi merge altfel, sorry nu stiu de ce.
Deci nu dati clic pe lincul asta, trebuie sa il rescrieti in ata pagina .
Mersi
[Yahoo!]
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Eu am gasit cateva plante, nu prea dragutze, intr-un canal care comunica cu Dunarea. Au prins foarte bine.
Am avut plante mai dragute dintr-o balta, insa parca s-au evaporat in bazin in 3 saptamani...
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Nu stiu de ce s-au pulverizat, dar conteaza ce specie sunt.
In Bucuresti sunt lacurile pline de Elodea densa, de Myriophyllum spicatum, Valisneria spiralis si multe altele.
La mine in acvariu au trait toate astea bine mersi.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com