[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Strada Malawi ori Tanganjika  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Multumesc mult Pomi, sincer toti imi plac .
dar fiind tu un expert voi merge pe mina ta

fostul user ozy
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ma gandeam sa-ti sugerez variantele 4 sau 6, sau combinate. Insa, varianta lui Pomi mi se pare reusita. Totusi caeruleusul ramane un peste reusit.

IMPORTANT! Atata timp cat pestanii sunt compatibili, tie trebuie sa-ti placa!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2011 05:05:59


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Masters Pomi and Bobesku, daca ati stii cite nopti si zile am stat pe net pentru a ma documenta despre acesti pesti superbi, valeuuu , noroc si de un bun prieten care ma ajutat ,
intr-un fel,teoretic asupra compatibilitatilor am facut temele

acuma sunt la capitol de bricolaj pentru suportul acvariului

fostul user ozy
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

pai arata-ne la ce te-ai gandit ca si suport.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

A stabili o lista de specii intr-un bazin de mbune malawi pe baza asocierilor coloristice este doar o mica parte din ansamblu. Mult mai important este sa stii, din experienta colegilor si nu doar din descrierile speciilor luate de pe net, problemele care pot apare in cazul fiecarei asociatii, respectiv avantajele si dezavantajele ce le prezinta fiecare specie aleasa, desi, in general, mbunele se pot asocia fara restrictii. Cu toate acestea, iti voi spune parerea mea, avantajele si dezavantajele sesizate de mine, prin observatii cu caracter semi-profesional, ptr fiecare din speciile enuntate de tine, intrucat le-am avut aproape pe toate de-a lungul anilor.

Labidochromis Caeruleus yellow - o specie deosebita, frumoasa, ce da bine in orice bazin. Avantaj: foarte linistiti, se pot asocia cu orice specie. Dezavantaj: circula prin comert exemplare mai putin reusite, cu abdomen albicios, semn de degenerare datorata incrucisarilor repetate in cadrul acelorasi colonii.

Iodotropheus sprengerae rusty - specie frumusica coloristic, maricei, ajung la 12 cm bine intretinuti. Avantaj: robusti, rezistenti. Dezavantaj: au tendinta de a deveni specia dominanta prin bazine si doar ei se vor inmulti. A fost cazul la mine, recent am mai aflat de un caz; drept urmare, in trecut colonia mea, 15 bucati adulte a luat drumul Buc.

Pseudothopheus acei musli - printre cele mai mari si mai frumoase specii de mbune. Avantaj: extrem de linistiti, in ciuda marimii lor. Dezavantaj: din pct meu de vedere, cam blegi. Nu e posibil sa fie caftiti de pesti cu 3-4 cm mai mici si totusi, se intampla.

Pseudothopheus elongaus mpanga - nu am avut niciodata P elongatus ptr ca i-am considerat mereu ca fiind specia cea mai comuna de mbune si nu m-a atras. Nu ma pot pronunta.

Pseudothopheus Saulosi - specie frumusica. Avantaj: intr-o specie, obtii doua culori atragatoare: masculi albastri dungati, femele portocalii. Dezavantaj: diferentierea sexuala se realizeaza foarte tarziu, abia dupa ce trec de 8 cm si se intampla frecvent sa iei "familie", 1-2 masculi, 3-4 femele, pentru ca apoi sa constati ca ai numai masculi.

cynotilapia afra cobue - frumosi pesti, dar nu am avut. Nu ma pronunt, dar parca am sesizat din sfaturile date altora ca e o specie cam sensibila la boli.

Pseudotropheus flavus - ei, da!!! Intr-o vreme eram printre foarte putinii proprietari de flavus din tara. Dar, ca orice lucru care-i mult, strica, astfel ca intreaga mea familie de adulti reproducatori, vreo 25 pesti adulti, au luat drumul pribegiei. Pesti extrem de frumosi si placuti in orice bazin, Avantaj: extrem de rezistenti la boli as spune eu. Dezavantaj: agresivi peste medie.

Maylandia Callainos - din acestia chiar nu am avut deloc, dar am vazut ca se fac paricei, 13-14 cm.

Pseudotropheus msobo magunga - nu cunosc, nu am avut deloc in bazine.

Pseudotropheus demasoni - da, superbi, dar cam putini 8 bucati. Se spune ca o colonie trebuie sa fie de minim 12-15 pesti. Avantaj: dimensiuni mici, cam 8 cm maxim, pretabili la bazine mai mici, foarte frumosi. Dezavantaj: dintre cei mai agresivi, atat intra-specific, cat si interspecific, mai ales fata de cei cu colorit identic, cum sunt P. elongatus.

Precizez ca-s observatii personale; altii poate au constatat altceva. Si, in general, mbunele se pot asocia oricum.


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@calin_gherman
multumesc inca odata pentru informatiile pretioase,
ceea ce tu ai prezentat mai sus intra-adevar am citi pe net (circa 35% informatii gasite), am discutat pe larg cu un bun prieten din Iasi pe nume Dan (posibil sa il cunosti) un ciclidar si aceaste probleme mi-a explicat si el.

toate informatiile,propunerile,sugestiile voastre dragi colegi le apreciez tare mult

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@Radu_U
imi cer scuze, m-am exprimat gresit cu gindul sunt la capitolul cum sa bricolez suportul
Avind in vedere ca aci in germania sunt foarte scumpe serviciile vor cadea variantele: 1. cu corniere sudata etc
2. idem un stand speciala dedicat acvaristicii (sunt scumpe cel mai ieftin 199 eur

ma gindeam sa cumpar niste barne din lemn din bauhaus si sa prind cu profile speciale ori sa vizitez niste magazine de mobile

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

salutari

maine voi merge putin prin tirg sa vad ce gasesc ca suport de acvariu.
O problema care ma pune pe ginduri mari inainte de a face vreo boacana, anume:
cum trebuie ori ar treb sa aranjez pietrele si nu ma refer ca estetica ci siguranta acvariului de a nu se sparge.

1.sa pun ceva pe fundul acvariului si peste ele asezate pietrele?, sa nu e sparga din cauza greutatii ori forma pietrei, aici m-am gindit ca este posibil ca pestii sa ia in gura nispip,scurma etc si la un momendat sa de dezechilibreze pietre si atunci se va intimpla nedoritul.

2. ori ur si simplu asez pietrele direct pe fundul acvariului,bine vor fi repartizate in mod corespunzator,in functie de greutate ca sa nu exercite o presiune mare si evitarea unui dezastru, apoi pun nisip in jurul lor?

multumiri

fostul user ozy
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Faci fund dublat, 10+8 sau 10+10 si peste sticla asezi, de siguranta, o fasie de polistiren extrudat de 6 mm, iar pietrele le asezi pe acesta. Chiar daca pestii vor scurma nisipul, pietrele stau pe polistiren, adica se sprijina chiar pe fundul bazinului, astfel ce sansele de a misca pietrele sunt nule.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

calin
multumesc inca odata ptr promtitudinea la problemele mele dar daca iti spunca in acest oras nu am gasit un geamgiu nu ma vei crede, iar exista un magazin de specialitate cu numele kölle zoo dar acolo un mp de sticla ma costa 30 eur, nu stiu daca renteaza financiar afacerea asta.
Daca pun direct polistirenul extrudat pe fundul acvariului e o problema?

fostul user ozy
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acuma m-am uitat la primul post. Da, Juwel Rio 300. Am avut si eu asa ceva. E suficient de rezistent ca sa nu trebuiasca sa intaresti fundul. Deci, polistiren extrudat, foaie subtire, 4-6 mm, cum gasesti, e suficient. Ai numai grija la intariturile care le are Rio 300 la fund....sticla nu sta propriu zis pe suport deoarece are ceva intarituri transversale. Pune ceva si sub fund, intre lateralele ramei bazinului, astfel incat sticla sa "calce" pe respectivul material...eu am folosit mai demult un izolir de cort, mai tare.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

vereb wrote:calin
multumesc inca odata ptr promtitudinea la problemele mele dar daca iti spunca in acest oras nu am gasit un geamgiu nu ma vei crede

du-te duminica in piata si vorbeste cu cativa vanzatori. sunt sigur ca vei gasi nu 1 ci mai multe oferte.
de preferat ar fi sa vobresti cu niste colegi, beneficiari de acvarii.

edit: scuze, unde te afli acum ?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2011 01:27:18

vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Radu.U
eu locuiesc momentan in Stuttart, desigur cum stii aici serviciile sunt foarte scumpe, de asta mentioneam ca nu ar merita investitia de fund dublu care m-ar costa 30 eur in plus iar eu am dat pe acvariu 100 eur.

Calin_gherman, ideea ta e buna cu polisterin extrudat ,ma voi uita azi dupa asa ceva in magazin, propui ca polisterina sa pun pe toata suprafata fundului ori numai unde vor veni pietrele mai mari (aranjamentul as dori sa fie asimetric )
m-am gindit ca ar treb sa vina ceva intre acvariu si stand ,asa ca acu 3 saptamini am luat un acvariupad .

Ieri am facut cu prietena mea si proiectul pentru standul acvariului iar azi sper sa achizitionam materialele ,

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut,

A dat Doamne Doamne intr-un final si am reusit sa facem azi dulapul pentru acvariu,astfel:
reteta , scinduri si barne gata taiate de la Bauhaus, suruburi, profile metalice, balamale. A rezultat un dulap cu dimensiunile 120 x 50 x 84 mm.

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

am uitat sa atasez pozele , ne gindim cu ce culoare sa o vopsim.
[Thumb - Furniture 007.jpg]

[Thumb - Furniture 009.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

https://plus.google.com/u/0/photos/112069909896614532636/albums/5687255480841469729?hl=en

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Dragi colegi,

Dupa ce am terminat standul de construit, sper ca imediat dupa Anul Nou voi finisa cu o vopsea neagra ori culoarea nucului (desi prefer negru fiindca acvariul mic sta pe un stand din lemn negru) vor fi puse amble unul linga altul in forma de L.
Dilemele sunt urmatoarele,cer sfatul vostru din experienta voastra,astfel:

1. la prima pagina am scris ca am gasit nisip galbui-cenusiu dar am gasit si alb ieri, de care sa pun?

2,am beckground negru de la juwel, sa pun pe asta ori autocolant verde/cyan deoarece as dori sa se apropie cumva de un biotop malawi (sunt constient ca niciodata nu vom resusi sa aducem in acvariile noastre ceea ce este in natura).

3. cu siguranta nu merg plantele in acvariu malawi,deci voi renunta la ideea asta

4. este o regula cum sa fie aranjamentul pietrelor, simetrice,asimetrice,la mijloc sa fie gol ptr a avea pestii plaja de inot?

Va multumesc si va urez tuturor un Craciun Fericit alaturi de cei dragi!!!!

fostul user ozy
[WWW]
mariusgiurgiu
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2011 18:57:39
Messages: 68
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Salut ! bafta multa cu aranjarea biotopului si iti urez Sarbatori Fericite !
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Multumesc Marius si La Multi Ani ,
ma poate ajuta cineva la nelamuririle mele asupara aranjarii pietrelor, lipiea autocolantului (culoare) ori las fundalul negru de la juwel.

multumesc anticipat

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Dragi colegi,

in final, am vopsit si standul negru, voi reveni cu niste poze, ieri am spalat inca odata acavriul pe dinauntru, era plin de prf stind in boxa, curatat bine si filtrul extern enheim profesional 2.
In weekend ma voi duce sa cumpar nisip alb si s acaut niste pietre,.
Stiu ca s-a mai discutat tema asta, ma gindesc sa asez pietrele direct pe fundul acvariului (nu vor fi mari) ori sa pun poliesterin extrudat cum spunea calin gherman, daca da as dori numai in spate.

multumesc

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com