[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum sa maresc PH-ul apei  XML
Forum Index » Apa
Author Message
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Revin cu un post pentru ca cel anterior a fost cam sumar.

Acvariul are 120 de litri. Apa schimbata partial saptamanal (sau cel mult la doua saptamani).
Pesti nu foarte multi, dar cativa cam mari care cred ca fac si mizerie mai multa.
Nu are foarte multe plante.
Cochiliile melcilor sunt corodate.
Pentru duritatea mare suspectez doua pietre din acvariu care sunt mai deschise la culoare (si e posibil sa fie calcaroase). I-am zis sa le scoata ca ii dau eu pietre de granit.
Totusi mi se pare ciudat ca are GH asa de mare si KH asa de mic. E posibil asa ceva? Pot scadea cumva GH-ul, crescand in acelasi timp KH-ul?

Ma ajutati ca sa il pot ajuta la randul meu?

Multumesc!
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote: Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0

IMPOSIBIL..... smilie
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:
florin0_2001 wrote: Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0

IMPOSIBIL.....

Ba foarte posibil: KH=0

Poze: smilie ... Poze cu plante
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline


M-ati ametit de tot. e posibil sau nu? V-am zis ca nu ma pricep la chimie.
Adica, stiu ca parametrii sunt exagerati, dar macar teoretic si logic e posibil asa ceva? Si se mai poate face ceva?
Eu pentru inceput (pana mai aflu cate ceva de la voi cei care vreti sa ma ajutati) i-am recomandat sa scoata pietrele suspecte din acvariu, sa inlocuiasca parti din apa cat mai des posibil, sa scape de o parte din pesti (mai ales cei mari), sa puna mai multe plante si mai multa lumina, sa nu mai spele prea temeinic filtrul (in care i-am pus si o pastila de Bactozim pentru a ajuta ciclarea), sa scoata melcii morti ca sa nu ramana cochiliile prin apa. M-am gandit si la o solutie pH+. Nu stiu cu duritatile alea extreme cum o sa ne descurcam.
Orice sfat e binevenit! Chiar va rog mult! Omul pe care vreau sa il ajut nu e vreun incapatanat din acela care vrea sa faca ciorba de peste. Pana acum mi-a ascultat toate sfaturile.

Toate cele bune!
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Dan_McTudor wrote:
florin0_2001 wrote: Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0

IMPOSIBIL.....

Ba foarte posibil: KH=0

Imposibil pH 5 cu gH 40... gH 40 cu kH 0 e posibil dar foaaaaaaaaaaarte putin probabil. Una peste alta, imi mentin afirmatia ca o asemenea combinatie (5-40-0) este imposibila (cel putin intr-un acvariu. Poate intr-un laborator ).
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline



Dan, poti sa imi explici mai pe intelesul meu de ce e imposibila aceasta combinatie de parametrii? Cum am spus, nu prea ma pricep la chimie. Ti-as fi recunoscator! Multumesc mult!
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:

Dan, poti sa imi explici mai pe intelesul meu de ce e imposibila aceasta combinatie de parametrii? Cum am spus, nu prea ma pricep la chimie. Ti-as fi recunoscator! Multumesc mult!

Incerc...
1. Dubiile mele se indreapta, in primul rand, asupra valorii 5 a pH-ului. Gasesti destule link-uri pe Forum legate de acest parametru. Important de retinut este ca scala pH este logaritmica ! Cu alte cuvinte, vorbind mai "omeneste", pH 6 este de 10 ori mai acid decat pH 7, iar pH 5 de 100 de ori mai acid decat pH 7 !!! Presupun ca amicul tau are de mai mult timp acvariul. Cum se simt pestii ? Ce pesti are ? La un pH asa de mic pestii reactioneaza prin exces de mucus --> hiperplazie epiteliala (si a branhiilor) --> stress --> moarte. Un pH 5 nu este deloc comun intr-un acvariu. Apa aceea are o aciditate mai mare decat apa de ploaie ! Ca doar n-o fi apa de ploaie acida ?! DECI, imi este greu sa cred ca pH-ul real al apei acvariului prietenului tau este 5....
2. Exista o corelatie intre duritatea apei si pH. In general, apa moale, cu duritate mica, este acida. Apa dura este bazica. Cam asta e regula. Sigur, exista si circumstante. Spre exemplu, chiar cazul meu. Am o apa moale, cu duritate de max. 6, dar pH-ul nu scade sub 7,2. Dar asta se intampla intre anumite valori ale parametrilor apei. O apa cu gH 40 este SUPEEEEEER tare. Are o gramada de ioni de Ca si Mg... Este practic imposibil ca o apa atat de dura sa aiba o aciditate atat de mare... Ma intelegi ?!
3. kH = 0 ar insemna ca apa aceea nu are deloc CO3 si HCO3 (carbonati si bicarbonati). Nu-i bai, dar e greu de crezut (iarasi ) ca o apa atat de dura nu are carbonati si bicarbonati.
4. Este adevarat ca o apa cu kH mic, vezi 0, poate cunoaste fluctuatii mari ale pH-ului.... Dar, daca acesta ar fi cazul amicului tau, pestii lui ar fi fost de mult cu "burta in sus", caci variatiile mari de pH sunt mai daunatoare decat un pH inadecvat speciei...
Nu stiu daca m-ai inteles..
Booon.. Acuma sfaturi.... Pai ar fi o gramada ( pentru micsorat/marit pH, micsorat/marit duritatea), DAR.... Pana sa primesti sfaturi legate de ceea ce ar trebui amicul tau sa faca, cred ca ar trebui refacute analizele. De data asta un pic mai profi...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Dubiile mele se indreapta, in primul rand, asupra valorii 5 a pH-ului ....... imi este greu sa cred ca pH-ul real al apei acvariului prietenului tau este 5....

Deoarece KH=0, pH poate scadea pina la valori ametitor de mici.

Dan_McTudor wrote:Exista o corelatie intre duritatea apei si pH. In general, apa moale, cu duritate mica, este acida. Apa dura este bazica. ....... O apa cu gH 40 este SUPEEEEEER tare. Are o gramada de ioni de Ca si Mg... Este practic imposibil ca o apa atat de dura sa aiba o aciditate atat de mare...

Corelatia respectiva e doar intre KH (carbonati) si pH.
Sulfatii de Ca si Mg n-au nici o influenta asupra pH-ului.
Incearca sa ridici GH-u' apei cu niste creta de scris pe tabla la scoala. O sa constati ca pH nu se modifica. Nici KH.

Dan_McTudor wrote:kH = 0 ar insemna ca apa aceea nu are deloc CO3 si HCO3 (carbonati si bicarbonati). Nu-i bai, dar e greu de crezut (iarasi ) ca o apa atat de dura nu are carbonati si bicarbonati.

E posibil ....... poate sint ceva zacaminte de creta (sulfat de Ca) p-acolo.

Dan_McTudor wrote:Este adevarat ca o apa cu kH mic, vezi 0, poate cunoaste fluctuatii mari ale pH-ului.... Dar, daca acesta ar fi cazul amicului tau, pestii lui ar fi fost de mult cu "burta in sus"

Crede-ma, cunosc bine de tot cum e cu fluctuatiile de pH si cum reactioneaza pestii, nu-i obligatoriu sa moara la pH=5. La unii le chiar place.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

@ Florin: Marele Alb demonstreaza ca o asemenea combinatie (5-40-0) este posibila. Eu spun ca nu-i deloc probabila... Poti da mai multe amanunte despre acvariul amicului tau ? Ce pesti are ? De cat timp ? De unde ia apa ? O analiza a apei de la sursa (robinet ?) ai facut (macar pH) ? Pietrele acelea pe care le suspectezi... Le-ai scos din acvariu pentru a le face testul cu un acid ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:o asemenea combinatie (5-40-0) este posibila. Eu spun ca nu-i deloc probabila...

Intr-adevar e putin probabila - de fapt doar GH-u' ala urias e cam dubios .

Naiba stie ce-o fi cu pietrele alea . Calcaroase nu-s, ar fi crescut KH-u'. Si daca nu-s calcaroase, cred ca nu reactioneaza la testu' cu acid. Un chimist ar fi de mare ajutor - Batraculeeeeeee ....... :jajaja:
:mrgreen:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Naiba stie ce-o fi cu pietrele alea . Calcaroase nu-s, ar fi crescut KH-u'.

Pe de alta parte, Florin ne spune ca "Cochiliile melcilor sunt corodate."..... Deci apa e clar acida. Da' kH-ul chiar sa fie 0 ?? Si gH-ul atat de mare ?? E clar ca analizele trebuie repetate si dublate de analize ale apei la sursa. Sunt curios cum le merge plantelor. Pun pariu ca apa e bogata in CO2...
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Se poate ajunge la 5-40-0 dupa completari repetate ale apei evaporate intre schimburi.
Se acumuleaza multe saruri de Ca si Mg si GH-ul urca incet, dar sigur, spre 40º.
In vremea asta, plantele papa toti carbonatii din apa si kH-ul coboara usor-usor la 0º. Tragand si pH-ul dupa el.
Nu e obligatoriu ca apa sa fie prea bogata in CO2. Cantitatea expirata de pesti e suficienta.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Buna baieti! Va multumesc ca incercati sa ma lamuriti si pe mine!

Despre acvariu am dat amanunte intr-un post anterior din acest topic. In plus fata de ce am spus pot sa mai spun ca apa o ia de la robinet (o lasa la declorinat intai) si la robinet apa are kH=5, GH=12, pH=7-7.5. Este vorba de zona Avrig-Ritului-Pantelimon, sector 2. Am inteles faza cu GH-ul si cu KH-ul. O sa incerc sa masor din nou GH-ul. Desi nu stiu unde as fi putut gresi la masurare( ca nu e asa complicat). Poate sunt daltonist si eu nu stiu... :-)

Dalles, ceea ce spui tu ar putea fi o explicatie. Acvariul a avut o perioada cand nu prea a mai schimbat nimeni apa. Acum e o "relansare" ca sa zic asa. In cazul asta ar fi recomandate schimburi partiale de apa cat mai dese posibil ? pana se mai redreseaza situatia...

Multumesc tuturor! Imi sunteti de mare ajutor.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Schimburi mici cu apa distilata. Cu apa de la robinet nu urnesti GH-ul ala decat peste vreo juma de an.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Ok, am inteles. Apa distilata. Am vazut mai multe discutii pe aici legate de provenienta apei distilate. Am inteles ca cea de la benzinarii nu prea e buna. Cea de la farmacii e cam scumpa insa. Ceva sugestii?
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Ceva sugestii?
Ai "facut" vreodata tzuica ?! Nu-i greu de improvizat un "aparat" de distilat.... Daca ai vreo cunostinta pe la vreun laborator sau farmacie, iei unul de-a gata. Pe vremuri se gaseau niste chestii la "Tehnica medicala"... Habar n-am acuma cum stau lucrurile...
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Am citit o informatie pe aici ca la Carrefour se gaseste apa distilata propice folosirii in acvariu. Cam 5 RON recipientul de 5 litri.

Dan_McTudor wrote:Pe vremuri se gaseau niste chestii la "Tehnica medicala"...

Am incercat eu. Si acum mai am instalatia pe undeva prin casa. O adaptam la supapa de aburi a unei oale-minune de 5 litri.
Merge foarte lent in conditii de apartament si e o complicatie inutila. Pentru 30 de litri iti mananci o zi intreaga si faci un abur de-ti sare chitul de la geamuri. Daca am nevoie, prefer bucuros sa dau 15 RON.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Ok, 15 RON nu ar fi o problema, dar de unde? La complicatia cu oala minune m-am gandit si eu dar cum ai zis si tu deranjul e foarte mare. As cumpara daca as stii de unde si care apa distilata se preteaza la asa ceva. La farmacie se vinde la sticlute de 100ml. Pentru 30l mi-ar trebui 300 de sticlute. Si nu prea as vrea sa faca infarct biata farmacista. Mai exista si o alta posibila sursa de apa distilata?
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Mai exista si o alta posibila sursa de apa distilata?
Laborator de intreprindere...
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Ok, 15 RON nu ar fi o problema, dar de unde?

Pai nu spusei mai sus? Sau nu-ti convine nici de la Carrefour?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com