[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shallow (all in one) nano reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

L-am umplut ieri cu apa...
Astazi am primit si 3kg de piatra vie si a iesit ce se vede in poza de mai jos. Scape-ul e provizoriu pentru ca desi am foit pietrele vreo jumatate de ora, tot nu sunt multumit. Si mi se pare prea incarcat daca mai adaug bucata de piatra uscata, care a ramas intr-o galeata.
image
Prima zi by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Desigur am si cativa musafiri nepoftiti pe care i-am invitat politicos in refugiu.

Am doi crabi:
image
Musafir 01 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

image
Musafir 02 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Si un crevete hidos ce ma duce cu gandul la Mantis shrimp.

image
Musafir 03 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Exact ce djphazer si cu mine spuneam ca vor aparea...musafiri nedoriti. Mantis shrimpu clar trebuie scos de acolo daca vrei sa pui si altceva cu el, dar la crabi nu prea stii niciodata dacaa sunt okay sau nu. Asa ca mai bine scapi de ei sau ii tii in refugium...
PS: eu as adauga si bolovanu ala uscat...e prea misto sa nu-l folosesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2011 08:11:52


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Am facut si o filmare lighioanelor din refugiu.


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

cibserg wrote:Si un crevete hidos ce ma duce cu gandul la Mantis shrimp.



Apoi nici crabii aia nu is mai frumosi.

Bafta si noroc la noul project.
[Yahoo!] [ICQ]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Clar mantis shrimp. Scoate`l si punct. Banuiesc ca si in refugiu vei vrea melci si crabi.... Ei bine... vei ramane fara ei ...

P.S. Crabii de pe pietre.... tot in refugiu e locul lor.

.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Se vede ca pui suflet in tot ce faci si iti ies lucruri superbe nu ma refer numai la acvariul asta ci la toate. Tine-o tot asa

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Ieri am introdus o fiola de Biodigest. Am si StopAmmo, sa-l folosesc acum ori sa-l tin pentru momentul in care voi introduce pestii?

Valorile testelor pe care le am in dotare arata cam asa:
NH4 ~ 0,07ppm - test JBL
NO3 ~ 2ppm - test JBL
PO4 ~ 0,4ppm - test JBL
KH ~ 12 - test JBL
PH 7,7 - masurat cu Ph controllerul calibrat inainte de masuratoare

Vad ca Ph-ul este asemanator cu ce se intampla la Alber. Si el avea o valoare asemanatoare. Posibil sa fie din cauza Live sand-ului sau a pietrei vii pentru ca le avem din aceeasi sursa. Sper sa creasca in viitor dupa mai multe schimburi de apa.
Apropo de schimburi de apa, cat de des si in cantitati se fac in perioada de ciclare?

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Eu as zice ca stop ammo ala sa-l tii pentru mai tarziu. Deocamdata trebuie sa aibe bacteriile ce manca, asa ca nu m-as atinge de el in prima faza. Asa imi zice mie logica. plus ca n-are ce sa-ti moara pe acolo, poate doar crabii aia cu doua razboaie in spate.
Despre Ph nu stiu ce sa zic. Probabil ca sunt atatea substante intr-un haos total acolo, incat nici Ph-ul ni stie ce sa faca. Am bagat de seama ca usor-usor, in timp ce acvariul se stabilizeaza, isi revine cu capul si Ph-ul. Kh-ul mi se pare maricel la tine. Gurile rele spun ca trebuie sa fie in jurul valorii de 10. Cat de in jurul acestei valori, nu stiu, dar sa speram ca nu este o problema daca il ai 12.
Am schimbat inca de la startare mai bine de 10% din volumul de apa in fiecare saptamana (acvariu 37 litri schimb de 5 litri). In acest fel, am tinut si valorile sub control (implicit si algele) prin diluarea NO3, PO4 si ce s-o mai fi diluat pe acolo. Biodigest am adaugat saptamanal in prima luna, apoi am lasat-o mai moale si bag doar la 2 saptamani

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Am si eu o intrebare daca se poate ...
Acvariul meu de 300 de litri ar ...''mere ''sa -l fac cu apa sarata
Ca parca tare ma bate gindul ....si nevasta la cap

Ogar batrin dar.... cu miros fin
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

lazarginel wrote:Am si eu o intrebare daca se poate ...
Acvariul meu de 300 de litri ar ...''mere ''sa -l fac cu apa sarata
Ca parca tare ma bate gindul ....si nevasta la cap

Pfuuuuuuaaai, si inca cum.
Unul din batranii acvaristicii plantate de pe la noi sa-si faca marin, ar fi ceva de...n-am cuvinte
Dar asta doar daca esti dispus sa mai investesti ceva banuti

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

lazarginel wrote:Am si eu o intrebare daca se poate ...
Acvariul meu de 300 de litri ar ...''mere ''sa -l fac cu apa sarata
Ca parca tare ma bate gindul ....si nevasta la cap


Da' s-au inventat echinodorusii de apa sarata?

Asta chiar reconversie!!!!

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Ptiu... stuchivar norocu

Voi chiar vreti sa ma convertiti sa ma dau la ....marin (acvariu de apa sarata )
echinodorusi nu sunt, clar de apa sarata
dar plantat este http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3725&utm_source=PFK_newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=March_18_2011&utm_term=How_to_set_up_a_planted_marine_aquarium&utm_content=html
SCUZE.... SERGIU DE OFF TOPIC

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2011 20:38:07


Ogar batrin dar.... cu miros fin
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai se gasesc alge si pe la noi, daca vreti sa-l plantati asa ca in link.
............................................................................................................

Am facut si doua poze in care sa se vada mai bine rock-scape-ul.
Este iluminat cu un tub de 18W Osram Skywhite(8000K), doar pana primesc ledurile.

image
Angle view by Sergiu Ciubotariu, on Flickr


image
Front side view by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2011 23:13:28


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

In urma unei vizite la un coleg acvarist din Iasi m-am ales cu cateva bunatati: 1 mangrova, 1 melc fara nume, 4 stelute asterine, 2 specii de macroalge si 2 policheti de 1cm.
Toate au aterizat in refugiu si voi face tot posibilul sa ramana acolo. Deoarece stelutele se pricep sa treaca peste separatoare, una a reusit aseara sa ajunga in pompa si a blocat-o pentru cateva minute. Noroc ca eram acasa. Va trebui sa pun piepteni peste separatoare ca sa nu mai treaca vietatile intre compartimente. Inclusiv Mantis shrimp a ajuns in compartimentul pompei si se odihnea pe sacul cu carbune activ.

Am facut si o poza unei asterine:

image
Asterina star by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Multumesc Mugurel pentru donatii !

This message was edited 2 times. Last update was at 22/03/2011 11:13:57


^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Astazi am instalat filtrul cu Denitrate. L-am facut chiar in borcanul in care am primit materialul filtrant.

image
Denitrate filter by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

I-am facut si un suport din Komatex si l-am plasat in spatele acvariului.

image
Filter by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Cam asa arata acvariul acum:

image

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

arata bestial.
dar am si eu o intrebare, am inteles cum ai gandit acvariul, dar pentru peretii din refugiu, ai folosit geam mat?
si intre display si refugiu, ce ai ? ca se vede ca este o bucata de geam, dar mai ai si plexiglas negru sau ceva?

Dennerle addiction..
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Despartitoarele din sump sunt de sticla dar am lipit autocolant pe ea.
Peretele dintre sump si display e facut din doua bucati de sticla cu autocolant negru intre ele. Am facut asa pentru a nu se vedea in display lipiturile despartitoarelor din sump si pentru a avea toti peretii din display de fara autocolant sau alte materiale. Din pacate cei de la sticlarie nu au vrut sa-mi taie fasie ingusta de 1cm cat aveam eu nevoie pentru a pune peste cele doua foi de sticla de la despartitor si am fost nevoit sa lipesc un material plastic peste ele pentru a nu intra apa intre foi. Dupa cum stit nu prea ai cu ce lipi foarte bine plasticul de sticla si a intrat o picatura de apa intre cle doua foi de sticla si undeva mai in spate se vad niste dare negre. Acum nu e deranjant. Sper sa nu se agraveze in viitor.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

Acum realizez cat a fost de munca la acvariu..
Nu au putut sa taie fasie nici macar din sticla de 3 sau 4?
Rezista totusi autocolantul daca sta in apa tot timpul? ma refer la cei 2 pareti despartitori din sump.
Si daca tot rezista nu mergea mai bine sa lipesti autocolantul pe fata dinspre display a geamului care separa display-ul de sump?

Dennerle addiction..
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca lipeam direct pe sticla de la display atunci peretele despartitor ar fi fost de alta culoare decat ceilalti 3.
Autocolantul va rezista mult timp. Daca se va dezlipi candva gasesc eu solutii.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com