[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iwagumi (incercare)  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

la nevoie, ma pot misca foarte repede

Sa vedem cu mai putina lumina cum decurg lucrurile si cand ma gandesc ca eu aveam si un reflector pregatit
[Email] [WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline


va fi OK,ai sa vezi (la amenajarea plantelor nu ma bag,gusturile nu se comenteaza)

fostul user ozy
[WWW]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Update:

image

[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Arata bine, dar simai bine va fi cand va creste Hc-ul peste tot iar Rotala va fi o tufa putin mai mare, cu mai multe fire, nu neaparat foarte inalta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Merci. Asa sper si eu sa creasca HC'ul cat mai repede, am scos lilaeopsisul din stanga pentru a-i face loc "cubei"

Am uitat sa precizez ca merg toate 4 tuburi din nou, ba chiar am mai pus un reflector pe tubul din fata, fluora . Ori la bal....ori la spital

This message was edited 2 times. Last update was at 20/12/2010 16:56:35

[Email] [WWW]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Esti pe drumul cel bun Dane, eu as scoate tot lilaeopsisul, nu va da foarte bine impreuna cu hc, ambele in fata.Dupa cum a zis si alber, inmulteste tufaraiul de Rotala, va fi un punct frumos de culoare.Daca te tii de el va iesi un setup pe cinste.Bafta
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Merci Sergiu. Da, acum imi dau seama ca m-am grabit si am gresit, de fapt am scos tot lilaeopsisul din partea dreapta, am lasat in stanga putin doar de curios sa vad cum merge. Sper si eu sa iasa ceva frumos pana in februarie, ca apoi sunt nevoit sa renunt la acvariul asta.

P.S : s-au prins si firicelele de HC de la tine
[Email] [WWW]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Au aparut probleme cu Hair algae, pe pietre si pe substrat (unde nu sunt plante). Probabil de la prea putin dioxid de carbon dizolvat in apa si/sau o cantitate prea mare de amoniac. Din pacate nu am test de amoniac, insa am facut testul de nitriti si era la 0,025. Am marit de 2 zile doza de Co2 si fertilizez mai mult (pps-pro, micro si EC), plus schimburi de apa zilnice.

Asa arata alga:
image

Imi puteti da ceva sfaturi privind combaterea algei, altele decat varianta pe care am ales-o eu ?

L.E: am incercat si cu apa oxigenata, am dozat direct pe piatra, unde este alga, nu s-a intamplat nimic, decat reactia aceea cu multe bule marunte, alga a ramas intacta. As prefera sa nu adaug alte solutii decat cele destinate acvaristicii, si daca se poate sa remediez situatia doar din fertilizanti si Co2.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2010 14:42:36

[Email] [WWW]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Acel filtru nu te ajuta mai cu nimic la volumul acvariului. Are teoretic 250 litri pe ora iar ca volum pentru medii filtrante il face excelent pentru un bazin de maxim 30 litri si 3-4 guppy sau pesti asemanatori ca talie.

Dupa am vazut ca adisparut acel filtru intern si ai trecut la altul, niste detali despre el daca se poate?

Parerea mea este ca fertilizezi prea mult. Si combinat cu cantitatea de lumina mare / cantitatea de plante mica nu prea duce la un lucru bun.

Zici ca faci schimburi de apa zilnice. Ce cantitate, procent? Intreb ca s-ar putea sa nu fie suficent sa "reseteze" din nivelul fertilizantilor neconsumati care se tot acumuleaza.

Algele care le ai tu acolo sunt datorate fierului in exces, sau cel putin conditiile din bazin fac sa prospere la cel mai mic dezechilibru al fierului.

In primele poze de pe topic apare BGA pe pietre, acesta fiind datorat circulatie proaste, nitratilor scazuti si a cantitatii mari substante organice prezente in apa.

Concluzie, prinvind toate aceste aspecte cred ca filtrarea este slaba - cu tot ceea ce cuprinde, fertilizarea este dezechilibrata si schimburile de apa nu sunt suficiente sa mentina acel echilibru dorit in bazin. Cel putin daca mentii aceeasi iluminare si cantitate de co2 trebuie sa intervii la cele mai de sus mentionate.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2010 17:08:27


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In primul rand salut si multumesc pentru raspuns.
Acel filtru am fost nevoit sa-l folosesc datorita faptului ca am ramas fara filtru, s-a defectat ceva la cel anterior, am dat o fuga la un petshop si l-am luat pe acela. Apoi am incercat un filtru extern Aquael minikani 80, nu a mers treaba cu el datorita unei probleme la pompa (era crapata). Apoi m-am suparat si mi-am luat un filtru extern Eheim 2224
Daca asta nu filtreaza bine, atunci cine/ce ?! Fizz

Acum lasand gluma la o parte, am inceput sa fac schimburi de apa doar de ieri, si am hotarat sa fac in fiecare zi de acum, 40-50% din volumul total de apa.

Referitor la excesul de fier, am citit pe acest site/blog: http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm (cred ca tot plasat de tine a fost printr-un articol, daca bine tin minte), si am sa dau copy/paste: " Cause A range of causes including low CO2, low nutrient levels and ammonia spikes. Nothing to do with excess iron as commonly thought. "

Cu BGA, te referi banuiesc la cyanobacteria...stiu ca aveam nitratii scazuti, circulatia n-a fost niciodata o problema, nu este atat de mare acvariul iar filtrele (oricare dintre ele faceau fata, cel putin la circulatia apei, daca nu la filtrare). Intradevar am, poate, cam multi pesti: 7 neoni, 5 rummy red nose, 9 microrasbora galaxy, 2 oto => 23 pesti + creveti RCS si Amano, la un volum de apa de ~72l.

Ma gandeam si eu ca am deciclat usor acvariul cand am scos filtrul intern, apoi am facut greseala de a introduce si apa oxigenata, nu o cantitate mare dar poate suficienta pentru a omora bacteriile din filtru (nu stiu, zic si eu). Apa este cristal, foarte putin biofilm la suprafata, o pelicula aproape invizibila.
Acestea fiind spuse, ce imi recomanzi ?

Multumesc inca o data pentru raspuns.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2010 20:50:09

[Email] [WWW]
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Recomand un acvariu de minim 200L ... !
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

stalu wrote:Recomand un acvariu de minim 200L ... !


In viitorul apropiat sau....mai indepartat
[Email] [WWW]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

apoi am facut greseala de a introduce si apa oxigenata, nu o cantitate mare dar poate suficienta pentru a omora bacteriile din filtru (nu stiu, zic si eu)

Eu la 72 l am folosit apa oxigenata de 3% cate 50 cm cubi si nu am avut probleme niciodata cu deciclarea filtrului(am facut 3 tratamente la interval o saptamana).
[Yahoo!]
stalu
Junior member

Joined: 02/02/2010 10:41:54
Messages: 40
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

cum ai procedat exact??? daca ai facut 3 tratamente si nu ai avut probleme....sunt interesat...de detalii
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am scapat de algele de pe plante in proportie de 95%, mai este fuzz/hair doar pe pietre. De GDA'ul de pe sticla am scapat razuind sticla zilnic, iar apoi schimb de apa de 50%, timp de 4-5zile am procedat la fel; acum de mai bine de 2saptamani nu m-am mai atins de sticla acvariului. Vallisneria este doar in vizita, urmeaza sa o scot. De ignorat aparatura din acvariu

image

[Email] [WWW]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

A evoluat foarte mul HC, este pe drumul cel bun. Ca si o idee, scoate glosso din partea dreapata ca nu isi are locul si replanteaza zona respectiva cu HC. Nici Macranda nu mai merge dupa parearea mea. Daca e Iwagumi atunci sa fie Iwagumi.
Per ansablu arata foarte bine. Daca reusesti sa mentii partea vizibila din background dintre pietre curata, adica fara plante si la poza sa pui o lumina incat sa para un pasaj o sa iasa un efect super!!!
[Yahoo!] [ICQ]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

scoate macrandra...scoate valisneria...tunde hc si replanteaza-l in zonele mai goale...si ..parerea mea...stancile alea nu prea au ce cauta varf in varf...dar ma rog...asta depinde deja de gustul fiecaruia...bafta
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

urmaresc evolutia bazinului,nu e el un iwagumi dar chiar e ok.
ma bucur ca ai scapat de alge!referitor la fier,intradevar nu are nici o legatura cu deficitul de fier.pe viitor cand mai ai probleme,evita sa folosesti apa oxigenata si dale in nas cu un easy carbo ;).

@mogo,daca citesti mai sus a spus ca nu tine vallisneria..
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sugestii. Recunosc, nu sunt pe deplin multumit de evolutia acvariului, insa dupa cum multa lume stie, mai ales cei care au incercat un astfel de scape, este foarte greu de stabilizat, astfel am introdus mai multe plante : vallisneria, rotala macandra, glossostigma, care mai apoi le voi scoate, rand pe rand, deja am renuntat la o mare parte din vallisneria, a ramas doar un fir, glossostigma mai am doar putina in colt, ieri am scos o mana buna, si incet incet sper sa ma indrept spre ceea ce imi doresc.
Pietrele le-am asezat asa pentru a crea un culoar acolo si cel mai probabil la pozele de final il voi lumina, asa cum a sugerat si Aty

P.S: acesta fiind si primul meu acvariu, de cand sunt "acvarist", a fost un acvariu de experimente si mi-a prins bine, caci in viitorul apropiat vreau sa trec la un bazin de 300l brut. Sa-mi ajute Dumnezeu sa reusesc !

[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Hai ca usor usor l-ai redresat, e bine
danc wrote:Am scapat de algele de pe plante in proportie de 95%, mai este fuzz/hair doar pe pietre.

Cum ai scapat de ele? Banuiesc doar prin stabilizarea bazinului, nu?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com