[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iwagumi-like 43l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da Porc, m-ai salvat atunci. Inca te intrebi daca ai facut bine sau nu? Sau nu te mai intrebi, doar iti smulgi paru' din cap?
Porcu wrote:Barbus titeya


Pai nu ii cunosc, dar vad ca astia zice ca nu ie buni:

"Maximum Standard Length
A good-sized adult can measure 2"/5cm.
Minimum Tank Size
A 24" x 15" x 12"/60cm x 37.5cm x 30cm/70 litre tank is ideal for a small group of these.
"

Tot prea mari sunt. Din cate am vazut pana acum, tooot neeeonii raman cei mai potriviti.

Ma mir ca nu a venit sugestia pana acum, dar nu cred ca va mai intarzia mult asa ca zic eu primul. Da, as baga doar creveti, daca ar fi dupa mine. Dar nu este posibil. Mi-am adus familia la un asa grad de disperare cu emersul incat am fost amenintat ca trebuie sa fac ceva sau imi voi gasi acvariul setat cu nisip de mare, Vallisneria si guppy, numa sa fie ceva viu si ceva verde in el. Si apa. Nu cred ca am curaj sa imi incerc norocul doar cu creveti. Cel putin nu doar cu piticaniile alea de red cherry. Poate daca as gasi d-aia smecheri si colorati ar fi alta discutie. Poate... Dar la noi se gasesc odata pe semestru si atunci se vand in cateva ore. Aaa, si am uitat ceva esential: crevetii nu cred ca vor supravietui la duritatea si pH-ul pe care le planific eu pentru acvariul asta.
Asa ca deocamdata raman la pesti.
S-a strigat neoni odata... Anyone, anything else?

Multam.

This message was edited 3 times. Last update was at 30/03/2010 10:28:33

pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

rhodostomusi de 2 ori , vezi postu meu de pe pagina cealalta, are razvan tytea, si personal i`am vazuty mai mari decat rhodostomusii

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

N-am nici o sugestie de pesti in afara de neoni ......

Val wrote:Da Porc, m-ai salvat atunci. Inca te intrebi daca ai facut bine sau nu? Sau nu te mai intrebi, doar iti smulgi paru' din cap?

Ma felicit de atunci in fiecare secunda a existentei mele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

si mie mi-ar placea niste neoni da nu din aia banali ci Paracheirodon simulans! am si eu un card si cred ca ar da tare bine in acvariul tau.

uite cum arata.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2010 11:34:18


Acvariul meu
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

bilti wrote:si mie mi-ar placea niste neoni da nu din aia banali ci Paracheirodon simulans! am si eu un card si cred ca ar da tare bine in acvariul tau.

uite cum arata.


da dar din pacate nu gasim la cta, iar timpu e destul de nefavorabil, si eu imi doresc un card de neoni de genul

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Val, parerea mea este ca in acvariul asta de 40 de litri... cam orice ai pune (in afara de microrasbore) ar parea cam mare si putin inghesuit.
Chiar si neonii.

Am inteles ca vrei sa pui niste pesti acolo, am inteles perfect si motivul, dar asa, ca fapt divers, ar fi foarte potrivit pentru creveti. Si astia de-aia mici.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2010 11:51:05


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

voiam sa zic niste masculi de gupi dar mi-am dat seama ca probabil n-ar rezista la ph-ul de acolo

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2010 12:05:48




kyoshoy
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2008 16:23:38
Messages: 166
Location: Iasi
IP:
Offline

Boraras Maculatus?

Numai prostii au doar convingeri si nici o indoiala!
[Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

De ce nu rasbore? Dimensiunea se preteaza la acvariul tau,umbla in card etc...
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:rhodostomusi de 2 ori , vezi postu meu de pe pagina cealalta, are razvan tytea, si personal i`am vazuty mai mari decat rhodostomusii

Da, dar astora le cam place spatiul, adica vor sa cam alerge. Am si eu in oala proprie si 80 cm nu le prea ajung. Nici n-apuca sa o ia bine din loc, ca trebe sa franeze.
Adica rhodostomusi o data
De niste Harlequin rasboara ce zici? Stau cat de cat in card, micuti sunt, si suporta si Ph sub 6. Ideali dupa umila-mi parere.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2010 21:53:37


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

27 - 28 Martie. Cum mai merge acvariul?
De fapt ma intereseaza mult daca ai masurat cumva amoniul si/sau nitritii. Si cat de des schimbi apa si in ce cantitate.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Acvariul merge bine. Folosind estimative index la acvariul precedent, am cam renuntat la teste. Nu am acasa decat test de kh pe care il fac constant si ma stradui sa il tin in jur de kh=3. Folosesc numai apa de osmoza, adusa la parametri pe care ii vreau eu cu pastile KH+ si GH+.

Pe de alta parte nu cred ca am amoniu sau nitriti masurabili pentru ca bag bacterii la greu, dar mai ales pentru ca fac schimburi zilnice de aproape 50%. La acvariul de 40 de litri imi permit
Fertilizare ADA (doar ADA). Plantele merg ok, dar avand in vedere ca le-am luat din emers cu tot cu substrat, inlaturand o mare parte din stresul mutarii, era de asteptat. Concentratia de CO2 incerc sa o tin cat mai sus pentru a minimiza si socul cauzat de modificarea eficacitatii schimbului de gaze, care s-a produs odata cu trecerea de la emers la submers.

Totusi, fata de un acvariu fertilizat EI, mie mi se pare ca totul merge in ritmul melcului. Nu-i nimic. Am rabdare. Sunt chitit sa vad ce poate ADA. Doar ADA.

Deocamdata nici o alga, de nici un fel. Sper ca aceasta parte a lucrurilor sa ramana asa.

Al tau cum merge?

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2010 08:40:17

gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te intrebam de duritati pentru ca eu am pus apa de la robinet prima data si primul schimb mare l-am facut peste vreo 5 zile. Ei, inainte sa schimb apa, am masurat KH-ul si GH-ul: 1 si 2 (sau ... sub 1, ca s-a colorat din prima picatura). Asta-i efectul substratului... Si-am masurat si NH4 care, ciudat, mi-a dat aproape de 0, si-am masurat si NO2 care mi-a dat 5. Iarasi, efectul substratului.

In rest, al meu e si el ok, nu e plantat inca decat foarte putin. Da' despre asta in alt topic.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Asta-i efectul substratului...

Nu stiu inca efectul substratului din doua motive:

1. Am facut schimburi de apa zilnice, in prima saptamana. Acum le voi mai rari. Probabil ca nu ar avea oricum timp sa isi faca efectul de la o zi la alta.
2. Am folosit substrat vechi, (Aquasoil Amazonia II) ciclat in emers juma de an. Nu stiu daca mai poate, dupa atata timp, sa mai modifice chimia apei in vreun fel. Nu Aquasoil-ul, cel putin. Poate cele cateva boabe de PowerSand pe care le-am pus pe fundul bazinului... Nu stiu. O sa observ saptamana asta, poate, cand o mai raresc cu schimburile de apa.

Nu pot masura Gh-ul pentru ca nu am test si oricum nu ma intereseaza/deranjeaza prea tare, dar cert e ca kh-ul il las 3 si a doua zi inainte de schimbul de apa (deci dupa 24 de ore) e tot 3.

Toate cele bune.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com