[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vreau si eu un acvariu ca lumea... ajutor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Desi am acvarii si pesti de un an si ceva ... bat pasul pe loc... adica tot il dotez dar nu ajung nici pe departe la ceea ce vad in poze... Fiindca am economisit ceva bani (de astia noi) vreau sa-i folosesc pentru a transforma recipientul cu apa de 60 l in acvariu de 60 l ... si tocmai aici pe zona incepatorilor e perfect sa deschid o discutie... o sa fie o intreaga teorie cu contradictii si opinii inflacarate... dar la sfarsit o sa se aleaga partile bune din tot ce se va discuta... ca doar adevarul iese la suprafata intotdeauna.
Poate multi dintre voi experti sau in devenire ati vrut sa va expuneti cunostintele cat mai bine acum aveti ocazia... totul de la zero... nu garantez ca toti o sa mai aiba rabdare sa explice iar aceleasi lucruri banale tocmai lui minucu... ramane de vazut.
Deci... in primul rand astept sfaturi (fara graba...) si totul o sa se complice pe parcurs... promit.
Ce am eu:
- un recipient de 65 l (lungime 60cm, latime 30cm, inaltime 37cm)
- un recipient de 45 l (lungime 60cm, latime 30cm, inaltime 27cm)
- un recipient de 6 l (lungime 22cm, latime 15cm, inaltime 20cm)
Ce pot face cu ele... care sa le folosesc, cand, si pentru ce?
momentan tin aproximativ 40 de pesti vivipari in recipientul mare si 3 pui mici in recipientul mic... mijlociul e neutilizabil pt. moment
Astept parerile voastre si ... o sa trecem mai departe data viitoare... Daca am sarit peste ceva... spuneti... ca vreau sa luam pas cu pas, ca la carte ;)

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

minucu wrote:

Ce am eu:
- un recipient de 65 l (lungime 60cm, latime 30cm, inaltime 37cm)
- un recipient de 45 l (lungime 60cm, latime 30cm, inaltime 27cm)
- un recipient de 6 l (lungime 22cm, latime 15cm, inaltime 20cm)
Ce pot face cu ele... care sa le folosesc, cand, si pentru ce?
momentan tin aproximativ 40 de pesti vivipari in recipientul mare si 3 pui mici in recipientul mic... mijlociul e neutilizabil pentru. moment
Astept parerile voastre si ... o sa trecem mai departe data viitoare... Daca am sarit peste ceva... spuneti... ca vreau sa luam pas cu pas, ca la carte ;)

Si eu sunt un novice, da' prind repede.....
1. 40 pesti in 65 litri ??? IMENS. Prea multi. Vezi pe Forum, la celelalte topicuri, cam cati ai putea avea colo. Depinde si de ce pesti vei avea. Chiar daca ramai la vivipari, tot sunt IMEEEENS de multi.....
2. 45 litri ? Pastreaza-l pentru carantina.
3. "Damigeana" de 6 litri ? Va fi buna si aia, la un depus, la o carantina....
P.S. Nu's de ce, da' presimt ca e un fel de "tzeapa".... :-) Un fel de "am grish" a lu' Razvan..... :-)
[Yahoo!]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Pentru inceput (parerea mea) ti-ar trebui un acvariu mai mare (si nu cred ca este doar parerea mea). Cu cat e mai mare acvariul cu atat poti crea mai usor un mediu cat mai aproape de cel natural al pestilor. Se intretine si mai usor.
Si dupa cum ai citit mai sus la cat de populat e acvariul tau nu cred ca vei reusi sa-l faci macar sa semene cu unul din cele vazute pe forum.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

incearca sa urmezi "filozofia" - la acvariu mic totul trebuie sa fie mic...
pesti mici, plante mici sau cu frunze mici, numar mic de pesti DAR numar MARE de plante, si totul se va rezolva cit se poate de simplu si usor
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:
P.S. Nu's de ce, da' presimt ca e un fel de "tzeapa".... :-) Un fel de "am grish" a lu' Razvan..... :-)


Nu stiu ce presimti tu dar eu nu inteleg ce vrei sa zici... mersi oricum de apreciere...

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

minucu wrote:si totul o sa se complice pe parcurs... promit.

D'aia presimt.... Oi fi si tu unul care are acvarii de "jdemii" de ani si vrei sa faci mishto de noi, astia, habarnistii, care ne aruncam la topicuri ca pestele la momeala.... Daca nu-i asa, asculta ce-ti va spune lumea (inclusiv eu, ca, de obicei, nu vorbesc daca nu stiu... )
[Yahoo!]
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Acvariu mai mare nu o sa iau deocamdata... nu am destula experienta sa il intretin... dar ideea lui razvan e buna... un colt mic de natura e la fel de original cat un lac tropical atata timp cat e intocmai aranjat...
pesti mai putini? bineinteles... eu ma gandesc la 20 bucati - 5 guppy, 5 xipho, 5 molly si 5 neon... restul o sa ii pun in recipientul mijlociu... o sa fie locul de unde o sa adun exemplarele cele mai frumoase (5 din fiecare specie)

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

minucu wrote:pesti mai putini? bineinteles... eu ma gandesc la 20 bucati - 5 guppy, 5 xipho, 5 molly si 5 neon...

asta inseamna la tine pesti putini ??? :o :o :o :o
pentru un acvariu de 60 l este o enormitate!!!
nu acelas lucru se poate spune despre acelas numar de pesti, in acelas acvariu dar pesti intr-adevar mici (neoni, bleheri, cardinali) dar DOAR o singura specie....
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

poate si 5 sanitari... asta ar insemna 25 de pesti intr-un acvariu de 60 l (brut)

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

razvan wrote:incearca sa urmezi "filozofia" - la acvariu mic totul trebuie sa fie mic...
pesti mici...

stii ce ma deranjeaza... femela xipho creste prea mare...

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

se pare ca nu ai inteles, sau nu vrei sa intelegi nimic...
din punctul meu de vedere... punct.

pot in cazul asta sa-ti recomand cu caldura sa bagi 15 carasei mici, 5-6 pangasius, 5-6 scalari, plante NU in nici un caz, verde de malachit zilnic cite o sticluta pentru tratarea apei impotriva bacteriilor ( ce importanta o sa aiba ca mor si pestii, acvariul va fi steril), sa nu uiti sa bagi pietris MARE daca se poate chiar din marmura sau calcar, ial la loc de cinste sa fie un castel din ipsos, sau o "epava" din care sa bolboroseasca bulele de aer


declarat tentativa de psihoza inversa .
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Desi nu ma asteptat atat de repede sa pot trage o concluzie... ea vine inevitabil:
Trebuie sa reduc numarul de pesti din acvariul de 60 l ... la un peste aproximativ 4 l de apa, adica 15 pesti maxim...
ar veni....
1 mascul si 2 femele guppy
1 mascul si 2 femele xipho
1 mascul si 2 femele molly
1 mascul si 2 femele neon (nu cunosc prea multe despre ei)
as putea sa pun si vreo 3 sanitari?

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

razvan wrote:se pare ca nu ai inteles, sau nu vrei sa intelegi nimic...
din punctul meu de vedere... punct.

pot in cazul asta sa-ti recomand cu caldura sa bagi 15 carasei mici, 5-6 pangasius, 5-6 scalari, plante NU in nici un caz, verde de malachit zilnic cite o sticluta pentru tratarea apei impotriva bacteriilor ( ce importanta o sa aiba ca mor si pestii, acvariul va fi steril), sa nu uiti sa bagi pietris MARE daca se poate chiar din marmura sau calcar, ial la loc de cinste sa fie un castel din ipsos, sau o "epava" din care sa bolboroseasca bulele de aer


declarat tentativa de psihoza inversa .
:-) nu te infierbanta... stai sa mai spuna si altii cate ceva...

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

eu zic ca merge si o pereche de melci acolo. sau mai bine un mascul si doua femele. vorba aia! sa nu fie nevoit sa fuga mult in acvariu pana gaseste o femela!

Acvariul meu
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

minucu wrote:
1 mascul si 2 femele guppy
1 mascul si 2 femele xipho
1 mascul si 2 femele molly
1 mascul si 2 femele neon
as putea sa pun si vreo 3 sanitari?

De ce nu pui 10 pesti mici dintr-o singura specie. Cum ar fi neoni? Ai fi cam la limita maxima de aglomerare.
Daca ai vivipari o sa se inmulteasca repede....si iar ajungi la 40...
Nu ai zis daca ai filtru, plante, lumina sau macar "vibrator"
Recipientii sunt din sticla?
Citeste articolele si posturile de pe aici si poate te lamuresti si singur.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

minucu wrote:
1 mascul si 2 femele guppy
1 mascul si 2 femele xipho
1 mascul si 2 femele molly
1 mascul si 2 femele neon (nu cunosc prea multe despre ei)
as putea sa pun si vreo 3 sanitari?

Nici sa nu te gandesti la asa o "salata de peste" in 60 de litri.
In plus, neonii sunt pesti de card si pentru sanatatea lor mintala (lipsa de stress, sentiment de siguranta si alte alea) trebuie tinuti in grupuri de cel putin 6 exemplare.

Eu iti recomand foarte serios 10 neoni si 3 sanitari. ATAT!

Decor: mai multe buturugi infasurate partial in Vesicularia si cateva tufe de Hemianthus si de Rotala rotundifolia.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:
Eu iti recomand foarte serios 10 neoni si 3 sanitari. ATAT!

Si eu la fel. Si tine cont ca e un sfat prietenesc si dat pe gratis - ca toate celelalte de aici - sftat dat de un om cu experienta si binevoitor, nu de un vizator din piata avid de bani.
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Am ajuns intr-un punct destul de controversat pentru mine.
O sa tin in acvariu maxim 15 pesti, 2 specii (+1 eventual) din aceeasi familie...
Principiu de baza: compatibilitatea...

Sa trecem la pasul urmator.... Accesoriile necesare...Eu am:
- un incalzitor de 50W cu termostat
- un incalzitor de 10W fara termostat
- 2 pompe de aer cu filtru de burete (clasic) pe care le-am adaptat la dimensiunea acvariilor (cantitatea de bule de aer...)
- un termometru de acvariu
- 2 saculete de prins pestii (unul mai mare si unul micut), cu coada lunga de lemn... ("opera de arta")
- 1 curatator de geamuri de acvariu (o carpa infasurata pe un triunghi de lemn si cu coada lunga - tot "opera de arta")
- 1 galeata de 5 l din plastic (pt. completare apa)
- 1 galeata de 0,5 l din plastic (pt. diferite utilizari...)
- 5 kg de nisip semi fin 1-3 mm
- 1 lampa de acvariu comandata de cateva zile... trebuie sa soseasca

De ce mai am nevoie?

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

nu te infierbanta... stai sa mai spuna si altii cate ceva...

Minucule! Dacä ai norocul sä-ti räspundä Räzvan, urmeazä-i sfaturile, (iar aici mä refer la cele date in serios, si nu la cele care inseamnä:"Asa nu!")Eu am sä-ti compensez orice daunä suferitä din cauza urmärii acestui sfat al meu!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
minucu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2005 13:12:55
Messages: 34
Location: Cluj-Napoca - Marasti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Minucule! Dacä ai norocul sä-ti räspundä Räzvan, urmeazä-i sfaturile, (iar aici mä refer la cele date in serios, si nu la cele care inseamnä:"Asa nu!")Eu am sä-ti compensez orice daunä suferitä din cauza urmärii acestui sfat al meu!

A tot explica la juniori iar acestia neintelegand, de incapatanati ce sunt, ma gandesc ca apare tenta de a face bascalie, dar faptul ca am adus in discutie anumite cazuri ciudate (vezi topicul intreg) nu inseamna ca vreau cu orice pret sa incalc legile acvaristicii ci doar sa le inteleg...
De exemplu... toata lumea zice sa pun 10 neoni ca asa e mai bine... nimeni nu se gandeste insa ce sa fac cu cireada mea de vivipari... ca am investit totusi in ei... Am priceput ca nu e bine sa aglomerez. Bun o sa pun 15 vivipari in acvariu... sau 10... dar asta nu inseamna ca nu le dau dreptate... Da! cel mai bine ar fi fost cu neoni... - poate data viitoare. Si inca ceva... Nu stiu voi cum sunteti dar eu tin la pestii pe care ii am, la fiecare in parte... si sunt mandru de ei.
Topicul merge inainte... ;)

un peste frumos e un peste sanatos...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11621
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com