[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
conectare reactor CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

reactorul meu are si niste gauri (pt apa). oare merge sa pun un furtunel subtire in returul filtrului extern si sa fac un curent de apa in reactor? e modelul cu serpentina.

interior capac
image
fund
image
interior
image
ansamblu
image

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

In IMAGINE ai 3 orificii: unul deja ocupat de tubul prin care o sa bagi CO2, un altul liber si unul acoperit cu un capacel alb. Cele 2 (cel liber si cel cu capac) sunt pentru a introduce un curent de apa in reactor prin intermediul unui powerhead. In functie de diametrul orificiului de la powerhead-ului optezi pentru unul sau altul si pe celalalt il astupi cu capacul din dotare
Alta inventie nu mai are sens sa mai faci...ca reactorul (daca nu ma insel de la Aquamedic) pentru asta a fost construit si are prevazut totul...si curent si ...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

acum 15 minute i-am dat drumul. am bagat un furtun mic in returul filtrului si capatul celalat l-am introdus in reactor. am inceput cu 1bula/sec. partea interesanta e ca nu se umple de gaz (tubul rotund din mijloc) si sa dea pe dinafara. deci nu circula nici o bula pe serpentina. doar se vad bule mici care "joaca" in interior. instalatia e legata la o priza programabila si se va opri odata cu neoanele. maine pe la ora 14 o sa masor PH-ul si vad ce e de facut.
cam in cat timp ar trebui sa se vada efectele? cel putin degajarea de oxigen de catre plante.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Daca nu ai un substrat bogat in nutrienti , ca plantele sa aiba de unde se hrani nu prea ai sa vezi bule de o2 , sa nu credeti ca CO2 face minuni daca tine-ti plantele in pietris simplu , exista un intreg proces si in domeniul plantelor si un permanent schimb de informatie intre planta si mediul inconjurator

Ogar batrin dar.... cu miros fin
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

au inceput sa apara. de doua zile apa e plina de bule minuscule. am curent mare in apa si de aceea nu raman pe plante.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

...curentul nu face bine la CO2

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Sandu wrote:...curentul nu face bine la CO2


am fluval 404. sa fac niste gauri de-a lungul tubului? am vazut pe forum ceva asemanator.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

bilti wrote:am fluval 404. sa fac niste gauri de-a lungul tubului? am vazut pe forum ceva asemanator.

Tubul il ai scufundat sub apa?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

tubul e cam la o palma sub apa. in interior e bagat un furtun subtire care duce apa la reactor

Acvariul meu
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

bilti wrote:tubul e cam la o palma sub apa. in interior e bagat un furtun subtire care duce apa la reactor
ideea este ca sa nu pui tubul ce scuipa apa din fluval deasupra nivelului apei din acvariu...si vad ca asta ai facut deja iar curentul de apa evacuat prin tub sa fie cat mai difuz...in ce fel si cum e rezolvata problema... chestie de imaginatie. Eu am redus din robinetul filtrului meu volumul de apa evacuata...tu poti sa-ti gauresti tubul si asa eventual sa nu mai fie chiar asa puternic curentul.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com