[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plante din garla  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

sal to all. tocmai am venit de la iarba verde, shi am adus din bistrita sau poate ca era siret... niste plante (nu am nici cea mai vlaga idee ce sunt). ideea e ca sunt misto shi as vrea sa le pun in acvariu. ma gandeam ca ar fie bine sa le spal, shi sa le tzin o perioada de timp in niste bidoane de vro 2 litri, cu partea de deasupra taiata, puse in nisip, shi cu apa de la robinet. e bine ce vreau eu sa fac? pot sa scap asa de eventualele bacterii? ar trebui sa schimb ala, sau sa mai fac ceva?
10x
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

daca vrei sa le bagi in acvariu trebuie sa le speli cu o solutie de permanganat de potasiu. se gaseste la farmacie. permanganatul de potasiu este un desinfectant f puternic si este sub forma de granule mici albastre-violacee. pune in apa citeva granule pina cind apa devine roz, dupa care tine plantele in soluite citeva minute. radacinile plantelor ( daca au ) o sa se faca maronii. cu permanganatul de potasiu scapi de f multe bacterii care se gasesc in apa "salbatica". dupa ce le-ai tinut in solutie clatestele in apa curata de la robinet si poti sa le bagi in acvariu.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Nu te-as sfatui sa bagi plantele alea in acvariu. Eventual daca ai acvariu cu carasi (psti de apa rece). Plantele au putine sanse sa iti supravietuiasca intr-un acvariu cu apa mai calda cum sunt cele cu pestii exotici.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

exista cumva un site cu informatzii despre plantele acvatice (shi nu numai)? ca as fi shi eu curios ce anume am in acvariu, denumirile lor, shi nu in ultimul proprietatzile lor, modul de inmultzire, conditziile necesare existentzei, ce anume consuma,etc etc etc
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Sa ai grija cat timp tii plantele in permanganat. Dupa un timp mor nu numai bacteriile, ci si planta.

In ce priveste identificarea plantelor, cauta pe www.tropica.com

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pai am sa le tzin in solutzia aia, 2-3 minute, atat. sper sa fie de ajuns .

In ce priveste identificarea plantelor, cauta pe www.tropica.com

cu adevarat situl este misto.


plantele pe care le-am adus, le-am pus in niste bidoane de suc de 2.5 litri, la care le-am taiat partea de deasupra, am pus nisip, shi apa... acum am sa urmaresc comportamentul lor pentru cateva zile, sper ca in timpul asta sa ishi faca shi radacini calumea, shi pe urma am sa le pun shi in acvariu (asta dupa ce am sa le tzin in permanganat).

10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Solutia de permanganat de potasiu omoara shi eventualii melci (sau oua) care e posibil sa fie prinse de plante? sau pentru ca sa ma asigur ca nu ma pricopsesc cu melci, ar fi bine ca sa le mai tzin mai mult timp izolate de acvariu?
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

Este posibil sa fie plante care se pot adapta la diferite temperaturi sau la diferit pH
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

una din plante am gasit-o pe situl ala, shi da, mere fara nici o problema in apa de 27 de grade, shi la o variatzie a ph, nu mai stiu de care. celelalte doua plante, nu le-am mai gasit pe situl ala. (ma duc sa ma uit pe balcon sa vad daca au aparut melci pe plante )
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

una din plante este asta:
image

poate ca nu e ea prea frumoasa, insa cu sigurantza o sa mai schimbe luck-ul acvariului meu
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Nu stiu denumirea stiintifica, dar cand ma duc la pescuit prind vreo 4-5 kilograme de bradis d`asta

image
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

adevarul e ca nu sunt cine stie ce plantele astea, nici frumoase nu prea sunt... insa din pacate, in bc, eu nu am gasit de unde sa iau plante. peste tot, totzi au acceleashi tipuri de plante (4 specii de plante) asa ca orice e nou, este bine venit
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:adevarul e ca nu sunt cine stie ce plantele astea, nici frumoase nu prea sunt... insa din pacate, in bc, eu nu am gasit de unde sa iau plante. peste tot, totzi au acceleashi tipuri de plante (4 specii de plante)

Numai idei traznite ai! Ba scoici, ba tot felul de balarii...astea au si ele rostul lor si de aceea mama natura le-a pus unde le-a pus...Ai idee cite mai poti aduce in acvariu cu aceste noi "achizitii"? De ce vrei neaparat sa te complici? Daca spui ca vinzatorii din Bacau nu au decit 4 feluri de plante mari si late, cumpara mai multe exemplare din fiecare si o sa ai un acvariu de toata frumusetea!
ashavodaz wrote:asa ca orice e nou, este bine venit

Nu fi chiar asa de sigur. Nou nu inseamna intotdeauna si bun.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

sincer nu am vrut sa stresez pe nimeni cu ideeile mele... e adevarat ca ma fascineaza ideea de "ceva mai ciudat" shi imi place ca sa ies din tipare (fara exagerare binentzeles). insa dupa cum vad raspunsurile shi dupa cum citesc uimirea "printre randuri", sa intzeleg ca "am cam sarit calul". am vazut multe acvarii, shi cam toate au acceashi baza. tot ce incerc sa fac e ceva mai dubios.

nu vreau sa pun in pericol viatza pestilor mei. plantele pe care le-am cules din "garla" inca nu le-am pus in acvariu. momentan sunt inca pe balcon. le analizez, sa vad, le merge mai bine, sau mai rau (apar melci), etc.

in bc este un magazin "2x2" asa se cheama. in el sunt de vanzare tot felul de "produse" incepand cu pesti, canari, shi terminand cu pisici, etc... azi am trecut pe acolo shi spre bucuria mea, am gasit shi plante (abia le-au adus). binentzeles ca mi-am cumparat shi de acum tre sa le pun in acvariu (inca ma mai gandesc unde anume sa le pun, ca sa arate cat mai misto )

nu le am cu bilogia chiar de loc (shi nici nu vreau sa incep sa o invatz). am incredere in raspunsurile primite care chiar au logica.
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote: sincer nu am vrut sa stresez pe nimeni cu ideeile mele...

Nu stresezi pe nimeni, stai linistit! Atita timp cit esti receptiv la sfaturile primite, e de bine! Si e bine ca intrebi inainte de a pune cine stie ce nazdravanie prin bazin...
ashavodaz wrote::e adevarat ca ma fascineaza ideea de "ceva mai ciudat" shi imi place ca sa ies din tipare (fara exagerare binentzeles).

Ia incearca un acvariu cu piranha...Parerea mea e ca ar fi intr-adevar fascinant! Nu sunt multi care se incumeta sa creaca astfel de pesti...Dar asta dupa ce mai citesti, mai studiezi despre pesti, melci, etc :sic:
ashavodaz wrote:nu le am cu bilogia chiar de loc (shi nici nu vreau sa incep sa o invatz). am incredere in raspunsurile primite care chiar au logica.

Lasa ca vrind, nevrind, tot ai sa mai inveti cite ceva.
alinn
Unripe member

Joined: 18/08/2005 12:26:58
Messages: 4
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

Salut, sint nou pe forum dar ma bucur ca nu sint singurul cu pasarele. Si eu am incercat cu plante din natura care aratau bine, dar na tinut decit cu o singura specie . Cauza confirmata si de altii este nivelul de lumina de care au nevoie. daca iei un exponometru si masori lumina pe balta sau riu, si reusesti apoi si in acvariul tau sa o creezi ai reusit. se poate dar consumi mult curent.

ALIN SAL.
[Email]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Daca ai probleme cu identificarea plantelor pe care le ai poti sa cauti aici unde sunt peste 4000 de poze si numele lor
Din cate am vazut eu este un site dedicat plantelor de acvariu
intra si vezi :
http://132.236.163.181/cgi-bin/dol/dol_owner.pl?owner=Nixon&startat=2492&endat=2571
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

scarabeul1984 wrote:Daca ai probleme cu identificarea plantelor pe care le ai poti sa cauti aici unde sunt peste 4000 de poze si numele lor
Din cate am vazut eu este un site dedicat plantelor de acvariu
intra si vezi :
http://132.236.163.181/cgi-bin/dol/dol_owner.pl?owner=Nixon&startat=2492&endat=2571


incredibil situl... super, multumim

http://www.seachem.ro
[Email]
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

M-am uitat mai atent pe situ ala si am vazut ca sunt poze si cu plante terestre , nu numai submerse (de acvariu).
Da oricum merita vazut ca ai ce :o cateva ore (in functie de legatura la internet)
[Yahoo!]
DENNZ
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2004 13:06:22
Messages: 38
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

interesant.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com