[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure - de ce?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt chiar incepator, dar ma confrunt cu o problema de incepator (cred).
Am un acvariu de 50 L, rotund (nu sunt un fan al acvariilor mici, rotunde, dar l-am primit cadou si nu pot renunta la el) in care apa este de la o vreme tulbure.

In acvariu, am doar 15 neoni si nimic altceva. Acvariul este bine plantat (un covor des de Echinodorus tenellus si un pui de Echinodorus mai mare in centru).

Schimb apa o data pe saptamana, circa 20%, cu apa care a stat la decantat timp de 1 saptamana. Hranesc pestii de doua ori pe zi, dimineata si seara, cu cantitati infime de mancare (doar sunt neoni!).

Acvariul e iluminat 10 ore pe zi, cu lampa din fabricatie (nu e puternica - cred ca 11 W, dar plantele o duc bine).

Substrat: nisip, turba, nisip, pietris de rau (in ordinea asta).

Acvariul a stat la ciclat 5 saptamani si a fost foarte limpede primele luni.

Cu toate astea, acvariul este tulbure de la o vreme. Am uitat sa mentionez ca filtrarea era facuta de filtrul cu care a venit dotat (un Aquael mic - nu stiu exact debitul). De cand am observat ca e tulbure, am mai adaugat un Aquael micro, cu debit de 250L/h. Nu se vad rezultate semnificative. Ba mai mult, unele frunze de la echinodorusi au inceput sa prinda niste alge filamentoase.

Pestii sunt sanatosi, mananca normal, inoata normal.

Am incercat tratamentul anti-alge clasic:
- oprit lumina
- schimburi de apa dese si mici.

Apa e inca tulbure. Algele nu progreseaza, dar nici nu dispar.

Sfaturi?
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mentionez ca mai am doua acvarii: unul de 100 L, si unul de 80 L, de 1 an, respectiv 6 luni, si nu am avut nicioadata probleme de genul asta cu ele.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Presupun ca tulbureala aia nu e de culoare verde - pentru ca sint doar 11 W la 50 litri. Ai fi scapat de belea la oprirea luminii. Banuiesc ca nu bate soarele acolo ....... Ce culoare are apa? Laptoasa?
Daca da, or fi ceva infuzori :o ....... Incearca sa schimbi mai des apa cu aceeasi apa statuta. Daca poti tine la statut apa mai multa, poti schimba si 40-50% sa rupi starea de echilibru "nedorit" in care a intrat acvariul.
Scuze pentru exprimarea cam stranie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Daca ai filtrul intern vezi sa nu fie de la filtru, curata-l putin, mi s-a intamplat si mie acum putin timp, dar era de la apa de la robinet, era de la ei. Si am mai rezolvat tinand apa mai mult de "invechit" Sper sa treaca la tine
[Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Presupun ca tulbureala aia nu e de culoare verde - pentru ca sint doar 11 W la 50 litri. Ai fi scapat de belea la oprirea luminii. Banuiesc ca nu bate soarele acolo ....... Ce culoare are apa? Laptoasa?
Daca da, or fi ceva infuzori :o ....... Incearca sa schimbi mai des apa cu aceeasi apa statuta. Daca poti tine la statut apa mai multa, poti schimba si 40-50% sa rupi starea de echilibru "nedorit" in care a intrat acvariul.
Scuze pentru exprimarea cam stranie .


Nu as putea sa precizez exact culoarea. E galbuie, cred.
Nu bate soarele direct in el. Aseara am schimbat vreo 40% din apa, dar azi parea tot tulbure.

Infuzori?
Ce sunt astia si cu ce se mananca?

Cred ca mai schimb in seara asta 10-20%.
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai20005 wrote:Daca ai filtrul intern vezi sa nu fie de la filtru, curata-l putin, mi s-a intamplat si mie acum putin timp, dar era de la apa de la robinet, era de la ei. Si am mai rezolvat tinand apa mai mult de "invechit" Sper sa treaca la tine


Filtru intern la acvariu? Sau la robinet?

Ambele filtre de la acvariu sunt interne. Le-am desfacut si le-am curatat. In celelalte acvarii folosesc acelasi tip de apa, decantata tot o saptamana, si nu am probleme.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Banuiesc ca ai un exces de amoniac in acvariu. Simti un miros urat cand deschizi capacul? Daca da, nu sunt alge ci e vorba de o invazie bacteriana. Se mai intampla la acvariile "proaspete". Fenomenul dispare de obicei dupa ce microorganismele amatoare de compusi de azot se inmultesc suficient ca sa-si preia sarcina din plin.
Amoniacul poate proveni de la mancarurile concentrate destinate pestilor exotici. Nu conteaza ca le dai neonilor putin, cat sa manance repede la o masa. Te pacalesti singur: toata hrana aia este transformata de pesti in multe fecale generatoare de toxine, fecale care se aduna in acvariu de doua ori pe zi. Da-le de mancare neonilor doar o data pe zi, in aceeasi cantitate la o masa ca pana acum. Se va reduce cantitatea de fecale si - implicit - de substante care intretin bacteriile.
Si bineinteles, nu uita de schimburile de apa, cel putin 20% zilnic, pana dispare fenomenul.
Singura problema generata de filtru ar fi in cazul in care nu e populat cu nitrobacterii. L-ai spalat vreo data bine-bine, cu clabuc?

PS: ar fi bune niste teste de amoniac si de nitriti.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote:Banuiesc ca ai un exces de amoniac in acvariu. Simti un miros urat cand deschizi capacul? Daca da, nu sunt alge ci e vorba de o invazie bacteriana. Se mai intampla la acvariile "proaspete". Fenomenul dispare de obicei dupa ce microorganismele amatoare de compusi de azot se inmultesc suficient ca sa-si preia sarcina din plin.
Amoniacul poate proveni de la mancarurile concentrate destinate pestilor exotici. Nu conteaza ca le dai neonilor putin, cat sa manance repede la o masa. Te pacalesti singur: toata hrana aia este transformata de pesti in multe fecale generatoare de toxine, fecale care se aduna in acvariu de doua ori pe zi. Da-le de mancare neonilor doar o data pe zi, in aceeasi cantitate la o masa ca pana acum. Se va reduce cantitatea de fecale si - implicit - de substante care intretin bacteriile.
Si bineinteles, nu uita de schimburile de apa, cel putin 20% zilnic, pana dispare fenomenul.
Singura problema generata de filtru ar fi in cazul in care nu e populat cu nitrobacterii. L-ai spalat vreo data bine-bine, cu clabuc?

PS: ar fi bune niste teste de amoniac si de nitriti.


Nu spal filtrul cu chimicale (sapun, detergent, etc). Il spal cu apa calduta, de la robinet. Chiar ma gandeam sa cumpar un test de amoniac!
O sa raresc si mesele la una pe zi! Merci de sfat!

PS: Acvariul are fro 3-4 luni, din care mai bine de o luna a stat in ciclare.

PPS: E o solutie sa adaug nitrobacterii spaland un filtru de la un acvariu mai vechi in acest acvariu?
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Mordax wrote:Nu spal filtrul cu chimicale (sapun, detergent, etc). Il spal cu apa calduta, de la robinet.

Incearca sa speli filtrul cu apa din acvariu, cea pe care o schimbi.

Mordax wrote:
PPS: E o solutie sa adaug nitrobacterii spaland un filtru de la un acvariu mai vechi in acest acvariu?


Da, dar nu o sa te ajute foarte mult asta.
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au trecut cateva zile si nu e nici o ameliorare. Am schimbat apa luni, marti si vineri. Luni am facut un schimb mai mare (vreo 30-40%).

Am rarit hranirea pestilor (chiar i-am tinut o zi fara mancare si inca o zi fara lumina artificiala).

Apa e in continuare tulbure (galben-verzuie). Nu miroase urat!
Am vrut sa iau un test de NO2/NO3, dar m-a descurajat total pretul.

Ma gandeam sa recurg la una din solutiile urmatoare:
1, Daca e o infectie bacteriana, sa fac un tratament cu Baktopur sau alt dezinfectant. E recomandat asa ceva? (si oare nu va afecta si bacteriile benefice - cele nitrificatoare?).
2. Daca e un "ammonia peak", ma gandeam sa iau unul din acele kit-uri de bio-start-up, cu care adaugi bacterii nitrificatoare suplimentare...

Nu prea stiu ce sa fac si nici nu prea as recurge la o solutie "chimica"...
Sfaturi?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu zic sa mai insisti. Nu te grabi deocamdata sa bagi chimicale.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Eu zic sa mai insisti. Nu te grabi deocamdata sa bagi chimicale.




Si daca nu si nu... in nici un caz bactopur... e prea dur... albastrul de metil e mult mai gentil... si eventual, ca neonii sa se-ntrebe: Oare? asta-i doar putina sare???

Nu cred ca e vorba de amoniac sau nitriti ci de infuzori...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

betta wrote:Si daca nu si nu... in nici un caz bactopur... e prea dur... albastrul de metil e mult mai gentil... si eventual, ca neonii sa se-ntrebe: Oare? asta-i doar putina sare???

Nu cred ca e vorba de amoniac sau nitriti ci de infuzori...


Deci sa incerc cu o lingurita de sare si/sau putin albastru de metil?
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Albastrul de metil este un bacteriostatic (sau bactericid ???) slab. La fel si sarea... Din cate spui pestii tai nu sunt bolnavi... iar bazinul e ciclat... ar fi pacat sa strici echilibrul cu bactopur care e destinat altor afectiuni. E un overkill - mai bine interventii minime la probleme minime si asta numa' daca e musai .

N.B. Nu stiu ce efecte ar avea sarea asupra tenellus-ului da' la asta poate iti raspunde altcineva...
Nu ai recizat temperatura din bazin.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

betta wrote:N.B. Nu stiu ce efecte ar avea sarea asupra tenellus-ului da' la asta poate iti raspunde altcineva...
Nu ai recizat temperatura din bazin.


24 de grade! (parca).
Sa inteleg ca e mai recomandat albastrul de metil decat sarea?
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Sa ne intelegem...

Dalles wrote:Eu zic sa mai insisti. Nu te grabi deocamdata sa bagi chimicale.

Asta e primul sfat si ti-a fost dat abia ieri. Asa ca putina rabdare si perseverenta nu strica...
Dalles wrote:...schimburile de apa, cel putin 20% zilnic, pana dispare fenomenul.

Asta e al doilea sfat.
Al treilea e cel legat de albastru de metil. Abia pe ultimul loc vine sarea.
Eu unul asa as face.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
beauty
Junior member

Joined: 19/09/2005 13:21:28
Messages: 44
IP:
Offline

eu am folosit la prima schimbare partiala de apa Aqutan si Nitrivec... acvariul avea simptomele ce le-ai descris......a doua zi apa era limpede... mi se par foarte bune aceste produse..(asta daca vrei sa pui de-astea in acvariu)... aqutan leaga metalele grele si limpezeste apa, iar nitrivec aduce un aport de bacterii bune .
[Yahoo!]
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

beauty wrote:eu am folosit la prima schimbare partiala de apa Aqutan si Nitrivec... acvariul avea simptomele ce le-ai descris......a doua zi apa era limpede... mi se par foarte bune aceste produse..(asta daca vrei sa pui de-astea in acvariu)... aqutan leaga metalele grele si limpezeste apa, iar nitrivec aduce un aport de bacterii bune .


O sa le retin pentru mai tarziu. Deocamdata sunt inca la faza cu schimburile de apa, iar duminica am adaugat si cateva picaturi de albastru de metil. Nu se simte nici o diferenta!
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

...iar duminica am adaugat si cateva picaturi de albastru de metil. Nu se simte nici o diferenta!


Ce inseamna "cateva picaturi"??? Si "de care" albastru de metil?
Cu numai cateva picaturi la 50l e clar ca nu prea vei rezova nimic... eu, la sfatul altui forumist (lipseste in ultimul timp ) am folosit cu succes albastru de metil (cam 1/2 din dozarea/l recomandata pe flacon).

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mordax wrote:
O sa le retin pentru mai tarziu.


Poti incerca linistit Aquatan sau Tetra Aqua Safe. Dozajul il ai pe ambalaj si nu ai cum sa gresesti. Si sunt chiar recomandate.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com