[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar merge un guvide sau un blenny acolo...
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Da ,ar merge, de fapt ar merge multe ,chiar si un acvariu mai mare ,am preferat molly pentru ca sunt mai vioii, mai rezistenti si bineinteles accesibili.Cam trist dar cam atat se poate.
[Thumb - molly.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Tot holbandu-ma la pietre si gagalicele din acvariu am observat doua anemone ,una ceva mai grasuta ,cealalta micuta -de culoare roz spre rosu cu tentacule stravezii si in varful tentacului o mica sfera iridiscenta.M-am uitat pe internet si seamana cu jewel anemone.Curios este ca acestea ar provenii din Atlantic coasta Marii Britanii si evident sunt de apa mai rece.Deocamdata nu am ce fotografia(nu cu ce am eu),dar pun o poza-imagine cu care seamana f.bine.Ideea care ma framanta este daca mai exista o specie de anemona asemanatoare si nu o gasesc eu.Oricum e frumusica iar daca s-ar propaga ca si aipstasia ar fi OK.
[Thumb - Jewel-Anemone.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Arata bine
[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Da, numai ca pare fara logica , de aceea ma gandeam ca poate o fi totusi alta specie, poate daca mai cresc putin mai apar alte indicii.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Anemona s-a ascuns ,nu-mi dau seama pe unde se tot plimba ,oricum pare sa-i placa mai mult printre pietre,nu stiu cand si daca voi reusi sa-i fac o poza,asa ca misterul se prelungeste .
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cum nimeni nu s-a oferit sa ma ajute(contra cost) cu ceva vietati, alge etc, am cumparat un bolovan viu ,si am constatat inca o data confuzia de termeni .Dar decat nimic e bun si asta ,asa ca am cam terminat cu aranjatul pietrelor si de acum singura grija ramane sa astept sa creasca ce am deja(e drept nu prea multe) .Cred ca am deslusit si misterul anemonelor cica s-ar chema white rings coralliphorm anemonae,nu se stie prea bine daca sunt bune sau rele, dar fiind relativ frumusele am sa le las in pace.Dupa ce se mai limpezeste apa si situatia in bazin ,mai fac o poza.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com