[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Dawn of Life  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa mai aud ca spuneti ca nu mi-am facut acvariu marin ...
Si m-am intors si in timp, e groasa chestia ...

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Trabajo Miguel, trabajo! Isaura es libre!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Update - 2 saptamini

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce bine arata Silviu!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Frumos! Inca o data, te rog sa nu-l complici, sa nu-l impopotonezi. O sa vezi peste 1-2 luni cum o sa arate..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Frumos! Inca o data, te rog sa nu-l complici, sa nu-l impopotonezi. O sa vezi peste 1-2 luni cum o sa arate..


Multumesc, Dan! Da, asta e si viziunea mea, sa ramina doar cu Bucephalandre, Anubias si moss ... mai aerisit. Am citeva plante suport in spate pe care le scot cind vad ca s-a maturizat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

uimitor.unde gasiti pietre asa de mari?banuiesc ca sunt dragon stone


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc! Da, sunt Dragon. Nu sunt atit de mari cum par, sunt imbinate. Cea mai mare are cam 25-30 cm. Le sustine spartura de lava pusa in saculeti de plasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2018 18:28:30


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

inteligenta miscare)))


image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am mai invatat si eu citeva smacherii de pe aici, de pe forum, de la colegii mai vechi si cu experienta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Evolueaza incet, dar sigur! Succes!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am uitat nitel pe comenzile tale de acolo. Pe langa rabdare si pasiune, ai investit si niste ruble serioase in hobby-ul asta, iar ce am vazut eu e doar o parte mica.
Deci, congrats!

Chiar azi vorbeam cu colegul de birou ca nu prea mai exista entuziasmul de alta data.
Tin minte ca m-am dat peste cap, abia asteptam sa ma duc la munca in Austria, mi se rupea ca munceam pe rupte, tot ce-mi doream e sa pot comanda din Germania (nu prea livrau in RO si daca da, era scump) diverse "scule". Mi-am luat cu entuziasm instalatii CO2, filtre bune si puternice, tuburi Dennerle, Giesemann (mega-raritati pe vremea aia), alte jucarii scumpe si greu de gasit. Ma chinuiam sa fac filtre cu Purigen, reacotare de CO2, incercam sa-l depasesc pe Bitanu si sa fac ceva mai bun, mai performat, mai safe. indiferent de costuri, instalatie de injectare automata a solutiilor, automatizari, etc, etc.
Acum, mi-e sila cand vad topicuri in care se cauta neoane ieftine (dar bune nene, sa explodeze plantele sub ele..), ma uit cum se improvizeaza chestii, cum se face totul la futu-i ma-sa si nu se mai respecat nici o regula si nici un sfat. La fel de mult urasc "cometele" - acei indivizi care vin, urla ca vor sa faca, te moot la cap o saptamana apoi renunta si dispar pur si simplu.

Imi place ca nu renunti, ca duci totul la extrem (extremul ala bun), chiar daca probabil la un moment dat vei avea parte de probleme - certuri cu familia, datorii pe care nu le vei putea justifica, reprosuri din partea cainelui ca i-ai ocupat cusca.

Io iti zic doar vorba mosneagului Koala: chapeau bas

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:M-am uitat nitel pe comenzile tale de acolo. Pe langa rabdare si pasiune, ai investit si niste ruble serioase in hobby-ul asta, iar ce am vazut eu e doar o parte mica.
Deci, congrats!

Chiar azi vorbeam cu colegul de birou ca nu prea mai exista entuziasmul de alta data.
Tin minte ca m-am dat peste cap, abia asteptam sa ma duc la munca in Austria, mi se rupea ca munceam pe rupte, tot ce-mi doream e sa pot comanda din Germania (nu prea livrau in RO si daca da, era scump) diverse "scule". Mi-am luat cu entuziasm instalatii CO2, filtre bune si puternice, tuburi Dennerle, Giesemann (mega-raritati pe vremea aia), alte jucarii scumpe si greu de gasit. Ma chinuiam sa fac filtre cu Purigen, reacotare de CO2, incercam sa-l depasesc pe Bitanu si sa fac ceva mai bun, mai performat, mai safe. indiferent de costuri, instalatie de injectare automata a solutiilor, automatizari, etc, etc.
Acum, mi-e sila cand vad topicuri in care se cauta neoane ieftine (dar bune nene, sa explodeze plantele sub ele..), ma uit cum se improvizeaza chestii, cum se face totul la futu-i ma-sa si nu se mai respecat nici o regula si nici un sfat. La fel de mult urasc "cometele" - acei indivizi care vin, urla ca vor sa faca, te moot la cap o saptamana apoi renunta si dispar pur si simplu.

Imi place ca nu renunti, ca duci totul la extrem (extremul ala bun), chiar daca probabil la un moment dat vei avea parte de probleme - certuri cu familia, datorii pe care nu le vei putea justifica, reprosuri din partea cainelui ca i-ai ocupat cusca.

Io iti zic doar vorba mosneagului Koala: chapeau bas


Maestre, multumesc pentru comentariu. M-a uns pe suflet! Si ca sa-ti raspund ...

Da, imi place si, din fericire, acum am suficiente resurse ca sa pot sa-mi satisfac aceasta mica pasiune. Nu am timp cita dorinta sa fac ceva nou, sa evoluez.
Nici mie nu-mi plac improvizatiile si nici SH-urile. Cind eram copil, apoi tinar, nu am avut parte de prea multe. Ai mei aveau o situatie destul de modesta.
Primul meu casetofon a fost Grunding SH si prima caseta cu "The Wall" a fost tot SH. Asa am invatat sa urasc SH-urile si mi-am dorit tot timpul ca, daca imi iau ceva,
chit ca mai astept si adun bani, macar sa fie nou. Din fericire, acum imi pot permite acest lucru. Nu am nici o problema cu sotia din perspectiva cheltuielilor cu acvariile,
poate doar cind ii "fac deranj" prin casa. Comenteaza, ma toaca la cap putin ... apoi vine si ma ajuta, urmarim impreuna pestisorii, se bucura cind vede "ventilatorii" iesind
din ascunzatori si sufera la fel de mult cind aduna creveti de pe linga acvariu. Caricaturile pe care le fac sunt ceea ce sunt, nu au legatura cu situatia mea, dovada ca prima
care le avizeaza spre publicare e chiar Denis, sotia mea (ca si cea pe care urmeaza sa o postez imediat).

Asadar, multumesc inca o data. O reala placere sa cunosc un om de bun simt si care are un simt al umorului sanatos!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Felicitarile mele pentru implicarea de care dai dovada.
Am o mica obiectie la partea din fata, anubias-i si buceplalandrele care sunt prea mari schimbai cu pagolino respectiv bucephalandre cu frunze mici.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Felicitarile mele pentru implicarea de care dai dovada.
Am o mica obiectie la partea din fata, anubias-i si buceplalandrele care sunt prea mari schimbai cu pagolino respectiv bucephalandre cu frunze mici.


Multumesc, Dorin!
Da, gold pleaca in acvariul de la birou iar in loc sosesc Bucephalandre. La asta ma gindeam si eu, e prea mare pentru zona aia.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acum e mai bine, cred ....
Apa e putin in ceata, efectiv, pentru ca am cam tulburat substratul si a trebuit sa bag o doza de Filter Medium.

image

image image

image image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mult Mai bine. De abia astept sa dau si eu restart la al meu.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Mult Mai bine. De abia astept sa dau si eu restart la al meu.




Intre timp am impins radacina mai aproape de pietre, era cam atirnata si lua din vederea spre partea din spate.

Hai cu resetu’!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Foarte frumos bazin Silviu. Aranjat , elegant.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com