[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
405 litri Ciclide Malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este ok atata vreme cat iti place tie... nu vad niciun impediment, dpdv al chimismului apei.

Dezavantaj - fiind poros, va strange oarece mizerie in el si va trebui "suflat" (odata cu schimburile de apa)... si eu fac la fel, cu peretele ala din piatra de coral.
Avantaj - structura poroasa va constitui un foarte bun suport pentru bacteriile nitrificatoare... deci, iti suplimentezi si filtrarea cu ocazia asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

koala wrote:Este ok atata vreme cat iti place tie... nu vad niciun impediment, dpdv al chimismului apei.

Dezavantaj - fiind poros, va strange oarece mizerie in el si va trebui "suflat" (odata cu schimburile de apa)... si eu fac la fel, cu peretele ala din piatra de coral.
Avantaj - structura poroasa va constitui un foarte bun suport pentru bacteriile nitrificatoare... deci, iti suplimentezi si filtrarea cu ocazia asta.


Doamne cat de mult imi plac raspunsurile tale smilie

multumesc mult maestre

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2016 13:20:31


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

revin cu detalii referitoare la sterilizator
in seara asta l-am dat jos , si cand am inceput sa-l fac bucati am observat ca in tubul de sticla in care sta becul era o gramada de apa , automat toate circuitele erau imbibate destul de bine cu apa . toate astea din urmatoarea cauza . becul de 13 w este cu 3 mm mai mare decat cel de 9 si cred ca mai mare si decat cel de 11 , automat cand am bagat becul in tubul de sticla si tubul a trebuit a fie introdus in caseta sterilizatorului acesta nu a mai stat etans din cauza dimensiunii, rezultand o scugere de apa in interiorul tubului de sticla ...
am desfacut toate circuitele le-am uscat cu feonul le-am curata cu spirt ... dupa care am pus la loc tot . Am bagat in priza fare bec si a mers... am bagt si becul insa acesta nu a vrut sa se aprinda , banuiesc ca sa ars ... maine am drum in buc si o sa caut un bec de 9 w sa vad daca o sa mearga. Traful a fost masurat si este ok nu a patit nimik

apropo tot ceea ce am zis ca am facut , a fost facut de un prieten nu ma bag la chestii cu, curent

traful duce pana la 11w scrie pe el , insa nu risc sa cumpar bec de 11 ... cred ca ala de 9 w o sa faca fata in cazul in care o sa am o apa verde ...

seara buna

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

De plictisela , am facut o sedinta foto dupa care m-am jucat un pic cu efectele
Enjoy
[Thumb - modificata 2.jpg]

[Thumb - modificata 5.jpg]

[Thumb - modificata 4.jpg]

[Thumb - modificata 3.jpg]

[Thumb - modificata 1.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Misto!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

koala wrote:Misto!

Multumesc smilie

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Superbe poze !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumoasa joaca, dar ai avut si modele frumoase care te-au ajutat


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

elis wrote:Superbe poze !


Multumesc Elis !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Lucian wrote:Frumoasa joaca, dar ai avut si modele frumoase care te-au ajutat

Hey Lucian ! tu cel care ti-ai batut capul cu mine sa inteleg ca fertilizarea nu se masoara in ml si se masoara in ppm Multumesc

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu stiu daca este ok aici ceea ce vreau sa intreb insa am zis sa nu mai deschid un topic nou , am obervat ca sunt altii care deschid 100 pe zi
Ma bata gandul sa pun un background , totul bine pana aici
Insa cum ma sfatuiti sa fac cu pestii ?
avem asa ... bazin cu 360 litri net de apa ( net nu brut )
avem 24 pestici care sunt maturi ( adica caca mult si nervosi )
avem un butoi de 120 litri si unul de 60

ce ma intereseaza este : cat timp pot sta pestii in butoi ? sa-i pun pe toti in butoiul de 120 sau ai impart in cele doua butoaie
filtrele sa nu le pierd .. o sa fie introduse in cele 2 butoaie
avem 2 incalzitoare ...
ce ar mai trebui ... si cel mai important cat timp pot sa tin pestii in butoi sau butoaie .. plus ce proceduri ar trebui sa fac dupa ce se monteaza background , adica trebuie sa stea cu apa ceva timp , tebuie sa iasa din el ceva ... substante .. cat ar dura toata procedura de lipire si punerea in functiune ... aproximativ ..

ca si cantitate de apa dupa aceea .. credeti ca sunt deajuns 180 litri aproximativ plus ce mai avem in filtre sa nu am probleme cu deciclarea in momentul cand o sa introduc background , nisip nou si undeva la 220 litri apa noua .. care nu stiu unde o sa o las la declorinare , posibil sa mai cumpar un butoi de 150 160 litri .. ( sau pun direct de la retea ) ?

astept cateva sfaturi cand aveti timp ..
sa stiu daca ma apuc sau nu te treaba asta

Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 24/03/2016 12:04:10


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Poti sa pui toti pestii in butoiul ala de 120 litri... mancare mai "pe sponci", o singura data pe zi.
- Pune-le o pompa de aer si schimba-le cate 50% din apa, in fiecare zi... poti sa-i tii si-o luna acolo, nu vor fi probleme.
- Sa lasi filtrele sa mearga, ca sa nu omori bacteriile din ele... cand refaci bazinul, nu mai tre' sa reiei ciclarea de la bun inceput.

- Ce fel de background ai in vedere?... home-made (polistiren+ciment), sau ceva "de firma"?
- Daca e home-made, atunci trebuie sa-i dai vreo 4-5 spalari... inainte sa pui pestii. Il fixezi pe pozitie si umpli bazinul cu apa... a doua zi golesti bazinul si-l reumpli... si tot asa, de 4-5 ori.
- Daca e "de firma", atunci n-ai treaba... Lipesti backgroundul, pui nisipul si umpli bazinul cu apa. Montezi filtrele la acvariu si-i dai drumul sa mearga... a doua zi, poti deja sa bagi pestii. Evident, ar fi bine sa le faci o aclimatizare (acolo in butoi, cu apa din acvariu... vreme de vreo ora).


PS: Daca apa de la retea e in regula, atunci poti sa schimbi si tot volumul dintr-o data. N-ai vazut cum fac eu schimburile la perechea de astronotusi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mda am vrut sa scriu peste ceea ce ai scris tu dar nu stiu ce am facut , asa ca mai scriu o data
In primul rand multumesc pt raspuns
Acum am cateva nelamuriri

ok am inteles folosesc decat butoiul de 120 litri pt a tine pestii , insa , mai este nevoie de pompa aer atat timp cat in butoiu respectiv o sa fie unul din cele doua filtre externe plus sa zic resunul ala intern lasat la fundul butoiului ? cel de -al doilea filtru extern o sa fie in butoiul de 60 litri ...
backgroundul o sa fie home made - o sa colaborez cu Alex - Constanta Aquarium Prestige -- , sa inteleg ca timp de 5 zile o sa fiu nevoit sa umplu si golesc bazinul ? plus inca o zi in care trebuie sa astept sa se intareasca siliconul .. ( ce fel de silicon recomandati ? )
Mai intreb o data , nu are nimic daca nisipul sa fie nou ? sa mai pastrez ceva din cel vechi ?
dupa cele 6 zile una pt silicon 5 pt spalare background , sa inteleg ca pot sa pun apa de la retea sa zic un 200 litri , o aduc la temperatura normala pt ciclide dupa care a doua zi pot sa bag restu de apa pe care o aveam pastrata in cele 2 butoaie cred ca undeva la 170 litri . Pt aclimatizare am zis ca procedez astfel : bag toata apa din butoaie in bazin , mai putin 60 litri , dupa o ora reintroduc din bazin in butoi o cantitate de 50 litri apa , si ai las o ora ... este ok asa ?
la tine schimbul de apa este ceva fantastic , insa .. ai si alte treburi mult mai ok fata de ce am eu ma refer la filtrare si alte acareturi ... iti permiti

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Da, e nevoie de pompa de aer!... butoiul are gura mica, asa ca si suprafata apei este mica. Schimbul de gaze se face la suprafata apei, asa ca filtrele nu te vor ajuta prea mult.
- Iei backgroundul si-l pui pe pozitie... verifici sa se potriveasca la cote, sa fie bine taiat, etc.
- Iei orice fel de silicon pentru acvarii si lipesti bucatile de polistiren... sa pui randuri serioase de silicon, ca sa faca priza ca lumea. Polistirenul are flotabilitate, asa ca nu vrei sa se dezlipeasca de-acolo.
- Dupa ce se usuca siliconul, umpli acvariul cu apa... il golesti si iar il umpli... vreme de cateva zile. Ca sa se "spele" cimentul ala. Dupa o saptamana de spalaturi d-astea, totul e ok.
- Nisipul nu conteaza asa de mult... il poti inlocui cu totul, daca ti s-a pus pata.

- Dupa o saptamana de "spalaturi", umpli bazinul iar cu apa proaspata si-l lasi 24 de ore... cu ocazia asta poti sa montezi si filtrele. Lasi pestii in butoi, doar cu pompa de aer.
- A doua zi, tragi butoiul langa acvariu si te-apuci de aclimatizare... arunci 2/3 din apa din butoi... iei un furtun mai subtire si te-apuci sa "completezi" butoiul. O sa dureze ceva vreme... cand butoiul e iarasi plin (dupa 1-2 ore) poti sa consideri ca totul e gata.
- Iei pestii si-i arunci in acvariu... umpli la loc acvariul, cu apa proaspata... o sa fie vorba de 70-80 litri, deci nu ai probleme cu clorul.


Nu te chinui cu gandul sa pastrezi "cat mai multa apa veche", pentru ca nu te-ajuta cu nimic.
Bacteriile stau in filtre, NU in apa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

koala wrote:-
Bacteriile stau in filtre, NU in apa!


Bine punctat , asa este... in capul meu era sa am cat mai multa apa din acvariu
Multumesc , revin cu detalii la momentul oportun

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

koala wrote:Bacteriile stau in filtre, NU in apa!


Si in substrat
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stau pe orice suprafata ... ideea era ca n-are de ce sa pastreze apa "veche".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut si Hristos a Inviat
Dupa mini vacanta petrecuta la mare ??, acum am intrat si in posesia backgroundului homa made by Aquarium Prestige - Alex - din Constanta
Poze urmeaza cand ajung acasa ..
Intrebare mea este ...
Pot sa tin piesele din care este format decorul intr - un butoi cu apa pt a se duce toate chestiile din el sau trebuie neaparat pus in acvariu ? Intreb asta pt ca este mai usor sa fac schimburi de 180 litri apa decat de 400 ... Plus ca am inteles ca trebuie sa fac treaba asta aprox 5 zile ...
Voi ce ma sfatuiti ?!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa le tii oriunde, atata vreme cat ai posibilitatea sa faci schimburile alea de apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Salut
Nu am sanse sa las la apa in afara acvariului background -ul ... o sa ma apuc in wek de golit si lipit dupa care operatiunea "spalare"
Cateva poze ...
Este ok siliconul din poza , l-am gasit prin casa ?
[Thumb - received_1174931929207266.jpeg]

[Thumb - received_1174931779207281.jpeg]

[Thumb - received_1174931929207266.jpeg]

[Thumb - received_1174931859207273.jpeg]

[Thumb - received_1174931822540610.jpeg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com