[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bomba co2 (reteta noua)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Datorita fluctuatilor de co2 m-am ales cu în început de bba. Voi cum tineti co2 la aceeasi presiune?

Rekord Project 2014
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Robinet pentru reglaj fin....

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Dar nu pui degeaba robinetul daca se modifica presiunea-n sticle?
La mine aseara sticlele tari ca piatra, si de la atata presiune nu ti se modifica chiar si cu robinet de raglaj fin?

Rekord Project 2014
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Ideea este ca la o asemenea instalatie nu prea isi are rostul dar totusi acel robinet ar merge doar in cazul ca ai si reducator de presiune in rest....

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Am înteles,
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2014 09:09:50


Rekord Project 2014
oddyutza
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:26:58
Messages: 80
Location: Bucuresti / Militari
IP:
Offline

la o presiune de 1.5 maxim 2 kg/cm3 este destul de constant...rasplata cu neplacerea apare in momentul in care presiunea urca peste 2.5kg/cm3, de ce?
- plasticul folosit la robinetii de aer este moale, incepe si suporta malformatii
- garnitura firava a robinetilor de plastic are de suferit, etansarea si reglajul nu mai are loc.
- plasticele subtiri prind pori si scapa presiune
- furtunul unui perfuzor nu rezista la presiuni mari, in timp devine casant
- metora prin presare a furtunului pentru a regla debitul de CO2 este o metoda ce functioneaza la o bomba ce are un maxim 1kg/cm3, peste aceasta valoare reglajul nu se mai poate face

Daca se instaleaza un robinet intre cele 2 sticle, nu se face altceva decat de a influenta bomba intr-un mod negativ, adica:
-> presiune instabila
-> presiune diferita in sticle
-> un alt punct prin care se poate pierde presiune, un alt risc.
teoretic cu fiecare deblocare a robinetului, presiunea marita din sticla cu sare de lamaie contrabalanseaza cu presiunea din sticla de bicarbonat, lichid curge prea mult, presiunea creste.
Ideal este ca dupa armarea celor doua sticle, in momentul functionarii atunci cand curge sare de lamaie sa nu se intoarca presiune in sticla A, de aici se recomanda o presiune initiala de 1.5kg/cm3 la urmatoarea reteta:
-> 200 gr sare lamaie + 500ml apa - SticlaA
-> 200gr bicarbonat + 200ml apa - SticlaB

in teorie modul de functionare al unui robinet de CO2 este urmatorul :
image
cu cat reglajul este mai fin, cu atat mai bine. Robinetul mentionat de mine nu este confectionat din plastice, eu am schimbat garnitura interioara cu un oring, grosimea totala a oringului este de 3mm. sunt foarte multumit.

In timp, pierdea de gaz se observa usor pentru ca vor exista depuneri de sare de lamaie.
Daca exista pierderi de gaz, fara a folosi bomba o sa observati modificari de presiune si lichide-> ala este semnul care ar trebuii sa dea de gandit => o presiunea fluctuanta = un reglaj imposibil.

Daca aveti intrebari, shoot
[WWW] [Yahoo!]
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Am dat si eu drumu la bomba. Nu cred ca o sa ma tina mult pentru ca am tot zgandarit-o. Ideea este ca se intampla cam o data la 30 de minute sa se opreasca. Cred ca se calibreaza ea sau ceva, in sensul ca se opreste vreo 5 minute pana cand, cred ca tot scade presiunea, si trage iar sare de lamaie. La voi se intampla la fel?
sagaeu
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2014 23:35:13
Messages: 70
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu am urmarit timpul. La mine tragea sare odata si imediat facea presiune si împingea sare înapoi de unde plecase si bolborosea si în sticla aceea, apoi cand scade presiunea din sticla cu bicarbonat iar impingea sare de lamaie si se relua procesul. Nu stiu la cat timp. Eu am apasat un pic mai tare pe sticle sa aiba presiune mai mare un pic.

Rekord Project 2014
varol
Member

Joined: 17/02/2013 21:22:31
Messages: 133
Location: Bucuresti/Panduri
IP:
Offline

Deci am o problema si ceva nu se pupa.
Am dat drumu la bomba respectand reteta in tocmai. Am cele doua sticle, dupa vine robinetul de reglaj fin, numarator bule, valva antiretur si difuzor ceramic.
Initial totul a mers bine il reglasem la 1b/s pana s-a terminat presiunea din sticla cu bicarbonat. Pe urma s-a oprit si a tras sare de lamaie si de aici s-a dat peste cap. Tragea sare de lamaie, se intorcea CO2-ul si incepea sa bolboroseasca in sticla unde este sarea de lamaie dar nu cred ca producea destul CO2 sa faca destula presiune in ambele sticle pentru ca dupa ce baga cateva bule iar se oprea si incepea procesul. Mi-a consumat toata sarea de lamaie peste noapte. Am testat de mai multe ori daca scapa pe la capace sau robinet si nimic. La un moment dat am pus apa cu sapun pe capace si am apasat cu piciorul dar nici macar o bula nu facea, deci nu cred ca scapa pe undeva.
Are cineva idee unde naiba gresesc?

LE: Daca mai pun o valva unisens intre sticla cu sare de lamaie si cea cu bicarbonat o sa isi mai traga sare de lamaie singur cand scade presiunea din sticla cu sare de bicarbonat?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2014 10:05:34

fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Poate scapa gaz si la filet. Daca ai folosit capac care avea garnitura din cauciuc iar tu ai eliminat - cu siguranta scapa gaz acolo.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
akaware
Junior member

Joined: 16/04/2014 13:01:02
Messages: 14
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Mi-am facut si eu o bomba astazi.
Am respectat reteta si procedeul.din a doua sticla pleaca robinetul,numaratorul de bule si valva unisens in aceasta ordine.

Problema e ca in numaratorul de bule nu se intampla nimic,trebuia sa il umplu cu apa inainte sa dau drumul la instalatie?

De bagat CO2 baga ,dar nu imi dau seama cum pot numara bulele care imi intra in acvariu si imi e frica sa nu intre o cantitate prea mare.

Am folosit numaratorul de bule de la un perfuzor,si robinetul la fel.


Un sfat se poate?
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Normal ca numaratorul de bule trebuie umplut cu apa tu cum altfel ai vrea sa vezi bulele, sau ai puteri supra-omenesti?

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
akaware
Junior member

Joined: 16/04/2014 13:01:02
Messages: 14
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Ma gandeam ca se umple singur,sau ceva de genul.

Acum mai am ce sa ii fac?
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

In mintea mea singura solutie ar fii urmatoarea:
1. Stranguleaza furtunul, indoaiel si ajutandu-te de un carlig de rufe sau daca ai optiunea sa te ajute o persoana indoaie furtunul si tinel indoit.
2. Scoate furtunul din numaratorul de bule, si cu o seringa umple numaratorul de bule cu apa.
3. Conecteaza inapoi furtunul la numaratorul de bule, da drumul la furtunul strangulat.
4. Priveste acum bulele.

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
akaware
Junior member

Joined: 16/04/2014 13:01:02
Messages: 14
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Nu pot face asta pentru ca numaratorul de bule e de la un perfuzor si furtunele, la ambele capete, sunt cumva lipite si nu le pot scoate.

Daca desfac dopul de la sticla cu bicarbonat si bag apa cu seringa pe furtunul care duce la numarator, stric toata instalatia, sau pierd doar CO2 care s-a facut in sticla respectiva?
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Pierzi tot co2

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
editheraven
Unripe member

Joined: 15/07/2014 21:15:06
Messages: 1
IP:
Offline

Adaug si eu putin din experienta mea :

Pentru generator folosesc un bidon de sifon (costa 8 lei si e mai gros ca un bidon normal) si la capac folosesc chiar capacul de sifon. Diametrul interior al ciocului de sifon este f aproape de diametrul exterior al furtunului. Am dat cu picatura pe toata suprafata exterioara, l'am introdus in cioc si este perfect etans. In deschizatura ramasa libera de la 'butonul' de deschidere am pus ceva de metal sa ramana deschis mereu. Capacul este, evident, perfect etans, rezistand la presiuni mult mai mari, fiind destinat sifonului. La numaratorul de bule am renuntat.
David.Loghin
Member
[Avatar]
Joined: 04/05/2014 22:11:21
Messages: 137
Location: Vaslui
IP:
Offline

Ce parere aveti despre acest difuzor 3in1 se merita?
http://www.nevertebrate.ro/Difuzor-ceramic-CO2-Tropica-3-in-1?utm_expid=19260418-14.1Q5nIc6nSWa4aw0480MGjw.0&utm_referrer=http%3A%2F%2Fwww.nevertebrate.ro%2FReactoare-si-difuzoare

I love nature!
Viermemort4
Member

Joined: 29/12/2012 02:53:50
Messages: 133
Location: Braila
IP:
Offline

La mine merge vreo 2 ore setat la 1 bula/sec, dar incet incet pierd presiunea in ambele sticle? Este din cauza ca pierd presiune pe la capace? Voi cu ce etanseizati furtunul si capacul?
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am incercat si eu aceasta reteta aseara . Merge fara probleme de atunci. Totusi perfuzorul e cam greu de controlat cred ca merge un reglaj fin care sper sa il iau azi . Pentru achizitia materiilor prime am fost la magazinele (Lid...) pentru sare de lamaie la pachete de 200 G si (Auch...) pentru bicarbonat de sodiu este atat la pachete de 50 G cat si la pachet de 500 G . Pretul sub 10 lei pentru reteta. Revin cu durata de functionare maxima atinsa.

Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com