[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pot sa pun scalari?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut,

Am un acvariu de 180 l (~150-160 l utili) si am asa:
- 12 cardinali
- 3 xifo
- 1 siamese
- multi melci mici si cativa mai rasariti

Acvariul este plantat moderat. In mod normal schimb 30 l pe saptamana, dar poate ca as putea sa fac asta de doua ori pe saptamana daca este necesar.

Pot sa mai adaug o pereche de scalari, sau asta o sa duca la aglomeratie sau dificultatea mentinerii echilibrului biologic? Mentionez ca am acvariu doar de 9 luni... deci nu-s expert.


Mersi

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Anubias wrote:Salut,
Am un acvariu de 180 l (~150-160 l utili) si am asa:
- 12 cardinali
- 3 xifo
- 1 siamese
- multi melci mici si cativa mai rasariti


Daca asta e ultima imagine a acvariului tau...aia sunt neoni rosii.
Si cu asta a fost o discutie o data mai demult neoni cu scalari...tot cum ca neonii le-ar manaca "mustatile" da eu zic ca merge si ca 12 neoni cu trei xifo si cu cei 2 scalari nu e chiar o tragedie...da nici Hilton. Poate cand s-or gandii sa depuna scalarii sa mai ai nehte meciuri p`acolo
P.S. o rugaminte ...am o nelamurire vis-a-vis de o planta de la tine din acvariu. Ma refer la grupul de plante din stanga si de la cealalta piatra. Mai retii drept ce ti-au fost vandute?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

Sandu wrote:
Daca asta e ultima imagine a acvariului tau...aia sunt neoni rosii.


am vazut ca "pe afara" la neonii rosii le zice cardinal tetra, si poate de aici "confuzia"
@ anubias - in .ro , cardinalii sunt tanychtis albonubes
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

razvan wrote: am vazut ca "pe afara" la neonii rosii le zice cardinal tetra, si poate de aici "confuzia"

...asta cam asa e , ce-i drept nici eu nu am facut declicul necesar a se declansa la momentul constientizarii locatiei lui Anubias (fost "VelociRaptor")
Probabil ca la asta s-a referit.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu mai arata asa acvariul meu demult. Nu am mai uploadat de ceva vreme, pentru ca vreau sa ajunga intr-o forma mai prezentabila. Din pacate vara asta din cauza ca-s incepator, acvariul a avut de suferit . Acum sper sa il reamenajez un pic.

In timp ce scriam acest post, s-a pus si explicatia cu "neonii rosii" asa ca nu o mai adaug si eu :-)

De fapt nu mi-e frica ca mananca neonii ceva mustati scalarilor (poate dimpotriva, sa nu-mi manance scalarii neonii). Insa daca zici ca nu o sa fie Hilton, atunci mai bine nu-i pun. Eventual daca ii pun in schimbul celor 3 xifo e bine atunci? Ma refer la o singura pereche de scalari.

Nu stiu la care plante te referi, dar din ce apare in poza cunosc numele doar la elodeea, vallisneria si echinodorus (ca guru in domeniu, sunt convins ca astea le stiai dinainte :-) ). Numele celorlalte plante nu le stiu. Pe deasupra stau si in Finlanda, asa ca nu stiu daca te-ar fi ajutat daca le-as fi cunoscut.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Anubias wrote:
De fapt nu mi-e frica ca mananca neonii ceva mustati scalarilor (poate dimpotriva, sa nu-mi manance scalarii neonii). Insa daca zici ca nu o sa fie Hilton, atunci mai bine nu-i pun. Eventual daca ii pun in schimbul celor 3 xifo e bine atunci? Ma refer la o singura pereche de scalari..


Sincer si mie xifo` mi se pareau din alt film ...nu as putea sa iti dau musai o explicatie...da ma rog asa mi se parea mie. Nu e nici o regula care sa spuna cum ca xifo nu e compatibil cu scalarii

Anubias wrote: elodeea...Pe deasupra stau si in Finlanda, asa ca nu stiu daca te-ar fi ajutat daca le-as fi cunoscut
...scuza-ma din poza aia m-a dus gandul la o alta planta pe care nu am avut-o in veci si care nici nu exista in Romania...tocmai d`aia "bateam shaua" in Finlada...dar s-a dovedit ca poza-i poza si elodea-i elodee

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Bizar.... Eu am un "set" de plante asemanatoare, care NU sunt Elodeea, ci Hottonsa inflata
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Sandu wrote:Sincer si mie xifo` mi se pareau din alt film ...nu as putea sa iti dau musai o explicatie...da ma rog asa mi se parea mie. Nu e nici o regula care sa spuna cum ca xifo nu e compatibil cu scalarii

Da, ai dreptate. La faza cu xifo, trebuie sa recunosc ca am cedat "presiunilor" sotiei. A fost un compromis care a trebuit sa-l fac pentru a avea pace. Sa aiba si ea pesti mai colorati. Oricum, consider asta un pret infim pentru cate a rabdat ea de pe urma hobbyului asta. ;)

Scopul meu final (de viitor) este sa am doar scalari si neoni. Intrebarea mea nu era de compatibilitate, ci de calcul volumului raportat la pesti (stiu ca scalarii cer mult spatiu). De aceea am intrebat pe forum. Stiu matematica, cunosc rapoartele de calcul, dar vroiam o parere mai informata.

Oricum, ai zis ca nu o sa fie Hilton (si eu asta vreau in final pentru pestii mei), asa ca scalarii o sa vina cand nu o sa mai am xifo.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Bizar.... Eu am un "set" de plante asemanatoare, care NU sunt Elodeea, ci Hottonsa inflata

Cred ca te-ai referit la Hottonia inflata. Da, intr-adevar seamana cu elodeea.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Anubias wrote:
Dan_McTudor wrote:Bizar.... Eu am un "set" de plante asemanatoare, care NU sunt Elodeea, ci Hottonsa inflata

Cred ca te-ai referit la Hottonia inflata. Da, intr-adevar seamana cu elodeea.

Asa este, ai dreptate... Link: http://www.aquaristikshop.com/e_artikel/Kleine-Wasserfeder.htm
Scopul meu final (de viitor) este sa am doar scalari si neoni. Intrebarea mea nu era de compatibilitate, ci de calcul volumului raportat la pesti (stiu ca scalarii cer mult spatiu). De aceea am intrebat pe forum. Stiu matematica, cunosc rapoartele de calcul, dar vroiam o parere mai informata.

La volumul asta.... mama-mamaaaaaa ce-as mai trece doar la 2 perechi de Cichlasome "nebune".....
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
Anubias wrote:
Cred ca te-ai referit la Hottonia inflata. Da, intr-adevar seamana cu elodeea.

Eu zic ca nu seamana una cu alta. Ma tem sa nu fie o confuzie.

Ma refeream asa la modo grosso. Adica o planta cu frunze foarte fine si dese :sic:

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
Anubias wrote:
Cred ca te-ai referit la Hottonia inflata. Da, intr-adevar seamana cu elodeea.

Eu zic ca nu seamana una cu alta. Ma tem sa nu fie o confuzie.


Nu eu speram sa fie ASTA care seamana cu ASTA si care semana cu cea din parte stanga a POZEI ASTA ...da nu a fo` sa fie
Next time poate deh caut si eu un om care sa detina planta asta...Tonina si nu il gasesc. Speram ca el poate locuind in Finlanda o are accidental in acvariu...da vad bine ca nu e cazu`.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com