[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lupta contra algelor  XML
Forum Index » Alge
Author Message
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Acvariul a fost creat pe 29.03.05-429 litri brut.Dupa o luna de la "geneza" a inceput lupta cu algele. Am reusit sa am in acvariu o mare varietate de alge atat de "dragi" tuturor acvaristilor. M-am gandit sa scriu sub forma de jurnal masurile pe care le-am luat pentru a face prezenta lor mai putin simtita ca de eradicat ma indoiesc ca se poate.
Joi, 28.04.05
Ph=7.7; Kh=5; T=25º. Desi in urma cu 2 saptamani era prezenta si alga maro pe geamuri in special se pare ca incepe sa regreseze. Principalele adversare raman cele de mai jos:
image
image
Masuri adoptate:
-curatare manuala
-reducere lumina la 3 tuburi de la 4
-schimbare apa aprox. 20-25 % zilnic (1ml/sec.)
-ancistrus+melci pomaceea(din pacate n-au rezistat)+melci negri
-crestere densitate plante(nu cat as fi vrut)
-alimentatie o data la 2 zile f.putin
-reducere debit filtru cu intentia de a reduce curentul in bazin
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

salut, nu este publicitate, vezi si aici Sindicatul Luptei Impotriva Algelor

te astept cu adeziunea la "platforma program"

http://www.seachem.ro
[Email]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai la inceput cam in toate acvariile apar alge

nu exagera cu lumina pt inceput pana se fixeaza un pic plantele dupa care foloseste niste fertilizanti si pune si tu niste ancistrusi si ceva pesti sa mai furnizeze si ei niste dioxid pt plante (ca nu prea am vazut sa ai pesti)

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

cea mai buna reteta dupa parerea mea este:lumina 8 ore/zi,co2,schimb de apa zilnic 25%,curatare manuala si mancare vie timp de doua saptamani, si gataaaa
[Email]
BARBOR
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2002 19:40:08
Messages: 114
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

Era sa uit,sa nu fie curent in apa (jetul de apa de la filtru sa fie orientat in sus neaparat)
[Email]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Deoarece masurile luate initial s-au dovedit a nu fi tocmai eficiente:
-am aplicat 2 zile intuneric total
-am redus lumina 8ore/zi 2 tuburi 36W
-schimb de apa la 2 zile 50%
Se pare ca a fost solutia castigatoare deoarece algele au inceput sa regreseze vizibil. Din pacate plantele se dezvolta mult mai lent ca inainte.
Urmatoarea masura vizata este aditia de co2 in speranta de a ajuta mai mult plantele in lupta cu alga.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Dupa 2 saptamani am revenit cu lumina la 10 ore/2x36W se pare ca insa a fost o gresala deoarece alga a inceput sa reapara. Am inceput aditie de co2 si pentru moment voi ramane cu lumina la acelasi nivel cu scopul de a observa efectele.
Problema este ca datorita schimbului de apa la picatura variatia zi/noapte a ph-ului este destul de mare 1-1.2. Solutia cea mai simpla pe care o vad ar fi achizitia unui controller pentru care insa pentru moment nu sunt fonduri.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Am renuntat la ideea de controller si electrovalva deoarece cred ca am gasit o solutie mai buna si anume......co2 permanent. Variatia ph 0.1-0.2. Mi se pare o solutie mai economica.

mobile in mobile
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Tot cu algele ma lupt si eu.
N-am mai patit asa ceva. Pur si simplu m-au invadat si nu reusesc cu nici un chip sa scap de ele. Am incercat totul. Schimburi de apa, mancare putina, CO2, am redus lumina, am lasat lumina mai mult (pentru plante), pestii sunt putini. Nimic, nu se da dusa cu nici un chip.
In acvariul de 50 l salasuieste o alga de genul firului de par inchisa la culoare care imi sufoca la propriu plantele.
In acvariul de 120 l tot o alga ca firul de par dar asta e deschisa la culoare.
Am curatat chiar si cu mana frunzele afectate. Nu-i nici un chip sa scap de ele.
Ce sa mai fac? :help2:
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

eu de alge fir-de-par am scapat cam in 3 saptamani. Lumina putina, si schimburi de apa la greu. 10-15% pe zi si odata pe saptamana 50%
N-am bagat nimic alceva in apa...cineva mi-a zis ceva de apa oxigenata...sa scot plantele si sa le curat cu apa oxigenata....cica mor algele, dar mai mor si din plante...

image
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:N-am mai patit asa ceva. Pur si simplu m-au invadat si nu reusesc cu nici un chip sa scap de ele. Am incercat totul. Schimburi de apa, mancare putina, CO2, am redus lumina, am lasat lumina mai mult (pentru plante), pestii sunt putini.
De cit timp dureaza razboiu'?

In legatura cu apa oxigenata: am observat ca face "ravagii" in acvarii unde apa este veche - concentratie mare de nitrati (a mai spus-o cineva pppaaa forum). Cind o folosesc, schimb apa in acvariu zilnic vreo 25-30% incepind cu 3-4 zile inainte. Si rezista fara probleme plante ca Micranthemum, Rotala wallichii sau macrandra.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Am incercat si tratamentul cu apa oxigenata. Degeaba

Lupta in acvariul de 50 de l dureaza de vreo doua luni.
E drept ca n-am facut schimburi de apa zilnice. Am sa fac un efort si am sa incerc si asta pentru ca deja nu mai suport. Arata jalnic acvariul meu.

In acvariu de 120 l mi-au aparut cam acum 3 saptamani. Doar ca astea arata altfel. Se pot lua usor cu mana de pe frunze, dar reapar, si nu-mi explic de ce. Mancare multa nu dau, pesti am trei Leeri, am plante multe, iar apa o schimb saptamanal cam un sfert din volum.

Mai am o problema: Rotala si Althernatera nu vor sa mearga deloc. Am doua tuburi de 18 W Phillips TLD 830, CO2 (sticla drojdie ) substrat cu turba, mai adaug si Planta Min, dar ele se incapataneaza sa stea bosumflate. :p
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

am avut si eu ceva asemanator la inceput in acvariul mic.. la mine cred ca au aparut de la supra-alimentare. la o luna/doua, dupa ce mi-am reglat mana, si au crescut plantutele puse mai in forma de jungla, au disparut de la sine. fara sa fac practic nimic. in sens de combatere. crescusera initial de aproape depasisera plantutele.

image
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:Lupta in acvariul de 50 de l dureaza de vreo doua luni.
E drept ca n-am facut schimburi de apa zilnice. Am sa fac un efort si am sa incerc si asta pentru ca deja nu mai suport. Arata jalnic acvariul meu.
Doua luni ? Fa schimburi zilnice. Si lasa lumina stinsa complet citeva zile. Culege ce se poate si "ajuta-le" cu apa oxigenata.


Magda wrote:In acvariu de 120 l mi-au aparut cam acum 3 saptamani. Doar ca astea arata altfel. Se pot lua usor cu mana de pe frunze, dar reapar, si nu-mi explic de ce. Mancare multa nu dau, pesti am trei Leeri, am plante multe, iar apa o schimb saptamanal cam un sfert din volum.
Schimba sfertu' zilnic. Daca se iau usor, culege-le. Lasa si aici lumina stinsa. Nu crapa plantele citeva zile.

Incearca sa bagi "clopotu" in substrat un pic - sa nu deranjezi turba. Poate s-a acumulat mizerie.

Magda wrote:Mai am o problema: Rotala si Althernatera nu vor sa mearga deloc. Am doua tuburi de 18 W Phillips TLD 830, CO2 (sticla drojdie ) substrat cu turba, mai adaug si Planta Min, dar ele se incapataneaza sa stea bosumflate. :p
Ai 36 W - presupun ca in acvariul de 120 litri? Putin pentru Alternanthera. Ce turba e? Care Rotala nu vrea? macrandra ?
Cam ce debit de CO2 e? Cum il dizolvi? Ma gindesc ca poate nu-i destul .

Dupa citeva zile de "noapte", baga ceva plante "usoare" care cresc repede. Eventual niste Ceratopteris pe suprafata - doar provizoriu.

P.S. Daca te consoleaza, pppaaa mine ma terorizeaza niste alge intr-un acvariu de 30 litri ....... fara pesti .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cam cate zile sa stea in bezna? Doua-trei?

Deci sa continui cu apa oxigenata si cu schimburi de apa.

Nu pot sa bag clopotul. Substratul e din nisip fin. Mizerie nu cred sa se fi acumulat ca il aspir destul de bine.

Da, la 120 de l am 36W. Hai ca am reusit sa si pocesc numele plantei(Alternanthera) , saraca
Turba e de la ytron, Co2, nu stiu ce debit are, spre rusinea mea, n-am mai stat sa numar bulele, desi am numarator. De dizolvat se dizolva prin filtru si apoi trece in apa prin tubul ala grofat.

Da, de Rotala Macranda e vorba. Cea pe care o observasesi si tu in acvariul meu. Am mutat-o mai spre lumina, dar ...regreseaza.

O fi mai bine sa fac o combinatie de tuburi? Adica:
1. un Phillips de 18 cu aqua glo de 20?
2. sau un Phillips de 18 cu sun glo de 20?
Cum crezi ca le-ar merge mai bine?
(capacul are si folie reflectorizanta)

P.S. Nu prea ma consoleaza, mai zi mai zi! Ce mai merge rau?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:Cam cate zile sa stea in bezna? Doua-trei?
Pina crapa . Pina la o saptamina. Daca se intimpla ceva straniu cu plantele, poti aprinde lumina oricind.

Magda wrote:nu stiu ce debit are, spre rusinea mea, n-am mai stat sa numar bulele, desi am numarator. De dizolvat se dizolva prin filtru si apoi trece in apa prin tubul ala grofat.
Urmareste debitu'.

Magda wrote:Da, de Rotala Macranda e vorba. Cea pe care o observasesi si tu in acvariul meu. Am mutat-o mai spre lumina, dar ...regreseaza.
Ciudata buruiana. Nu degeaba e data ca "verry difficult" peste tot. Merge uneori in nisip chior, alteori nici daca-i spui poezii. Clar e ca vrea lumina la greu.

Magda wrote:O fi mai bine sa fac o combinatie de tuburi? Adica:
1. un Phillips de 18 cu aqua glo de 20?
2. sau un Phillips de 18 cu sun glo de 20?
Cum crezi ca le-ar merge mai bine?
(capacul are si folie reflectorizanta)
830 e bun. Nu el e vinovat de alge. Dupa ce scapi de pacoste, mai poti adauga lumina. Inca ceva 830 sau Osram Fluora sau Phillips Aquarelle.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Cred ca ar trebui sa aplici asa cum au recomandat si ceilalti terapia de soc cu intuneric total. La mine a dat rezultate. Dupa asta lumina putina ca durata in special - la 8 ore/zi am obtinut rezultate pozitive. Curatare pe cat posibil plante si schimb de apa eu ajunsesem la 30% zilnic.
Ph-ul scazut (5-6) in general favorizeaza plantele.

mobile in mobile
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Am inceput tratamentul de soc: intuneric total, schimburi zilnice de apa, plante de suprafata, si apa oxigenta. Sper sa le dau gata de data asta.
Va tin la curent
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Succes total! :-)

Alga cu pricina a crapat. Am facut asa cum m-ati sfatuit! Multumesc pentru ajutor
Acum mai ramane sa fac sa se devolte iar plantele, care stand pe intuneric atata vreme au cam regresat.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Nu ma pot decat bucura ca avem un invingator in "lupta contra algelor". Plantele isi vor reveni dar cred ca ar trebui sa revii cu lumina treptat, nu mai mult de 8 ore in primele 1-2 saptamani. Alga nu a disparut, pandeste.

mobile in mobile
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com