[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum sa maresc PH-ul apei  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Am dat ''search'' dar nu am gasit nimic sa ma ajute, doar metode de micsorare a ph. As vrea sa va rog daca puteti sa imi spuneti niste metode de scadere a ph in afara de solutiile din magazin, eu am ph 6 si ultima oara am combinat apa cu alta care avea ph mai mare (cam7,5) asta alaltaieri obtinand prin asta ph 7, iar azi cand am facut testul vad ca este din nou 6. Acum sunt in ceatza ma gandesc ca daca combin iar apa cu alta mai dura peste o zi-doua va scadea iar. Ce altceva pot sa fac?
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

scoici, marmura, pietre calcaroase, bicarbonat de sodiu ..... si or mai fi.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Pirania wrote:Am dat ''search'' dar nu am gasit nimic sa ma ajute, doar metode de micsorare a ph. As vrea sa va rog daca puteti sa imi spuneti niste metode de scadere a ph in afara de solutiile din magazin, eu am ph 6 si ultima oara am combinat apa cu alta care avea ph mai mare (cam7,5) asta alaltaieri obtinand prin asta ph 7, iar azi cand am facut testul vad ca este din nou 6. Acum sunt in ceatza ma gandesc ca daca combin iar apa cu alta mai dura peste o zi-doua va scadea iar. Ce altceva pot sa fac?


Sa nu te superi, insa nu se prea poate confunda PH cu duritatea.

PH-ul il cresti cu orice substanta bazica, duritatea o cresti cu scoici, pietre de la Marea Neagra, etc. Ai mare grija, mai bine te duci intr-un pet shop, ceri "PH plus", si respecti instructiunile.

spor!

http://www.seachem.ro
[Email]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Am uitat sa zic ceva! Cam de ceva timp toate cochiliile melcilor si scoicilor care erau in acvariu (doua cochilii de melci de mare si vreo 3 scoici albe,nu stiu denumirile) au inceput sa se ''corodeze'' , sunt dizolvate , de exemplu a mai ramas o cochilie de melc, cea mai mare care mi sa sfaramat in mana cand am scos-o sa ma uit la ea. Eu am in acvariu acum o 'mica' invazie de melci, printre care mai sunt si vreo 10 pomaceea, dar nu cred ca e din cauza lor! sau ma insel ? (pesti am doar 4 piranha de aprox 7cm,iar acvariul are 100l)
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

"in nemernicia mea" am luat primul posta al tau "pe invers".... scoicile si celelalte mentionate .. CRESC.. duritatea si implicit ph-ul apei...
acum daca zici ca ai deja in apa scoici, presupun ca deduci ca ele sunt una dintre cauzele cresterii pH-ului din acvariul tau.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca zice ca scoicile si cochiliile de melci se dizolva e clar ca apa e acida. Gasesti solutii de marire a PH-ului pe la petshop.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Trebuie identificata sursa de aciditate din acvariul tau. Pentru ca ea exista. Asta e explicatia pentru 'revenirea' la pH 6 . Pe urma pH-ul si duritatea sunt doua treburi diferite, dar care interactioneaza una cu alta, in conditiile unui acvariu obisnuit. Utilizand asa cum ti-a zis Razvan scoici, cochilii, marmura maruntita sau bucati, pietre calcaroase, nisip sau pietre de la mare, vei obtine o crestere a duritatii apei. Avand in vedere caracterul alcalin al calciului si sarurilor sale, se presupune a obtine in final si o crestere a pH-ului. Treaba asta se intampla de cele mai multe ori, dar sunt situatii cand esti nevoit sa respecti o limita a duritatii apei. De asta au fost 'inventate' chimicalele 'profi' , de care iti pomenea lukaboy Modalitatea de actiune ramane la buna ta vointa...
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Acum vad ca esti din Dr. Taberei. Eu stau in Militari si PH-ul este 7-7.3. La cat timp faci schimburile de apa si cata apa schimbi? Te intreb pentru ca e ciudat.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pirania wrote:...am in acvariu acum o 'mica' invazie de melci, printre care mai sunt si vreo 10 pomaceea, dar nu cred ca e din cauza lor!

Ba, s-ar putea ca exact ei sa fie problema. Melcii au nevoie de calciu pentru cochilii. In mod normal, un melc isi extrage din apa calciul de care are nevoie. In cazul unei inmultiri explozive intr-un spatiu restrans, asa cum este un acvariu, apa va fi foarte repede saracita de compusii de calciu (saruri, carbonati) iar duritatea temporara va incepe sa scada, ducand implicit la variatia pH-ului.
Verifica daca si melcii vii au cochiliile deformate. Daca da, inseamna ca asta e problema si trebuie sa incepi sa adaugi Sera Mineral Salt.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Pai sunt vreo 3-4 din pomaceea cu cochiliile deformate cam ciudat , de parca ar avea o anomalie, in rest ceilalti sunt normali, oricum am enorm de multi melci mai ales 'maidanezii' aia maronii plus ca mai am si melcii aceia cu cochilia conica, sunt foarte multi si ma chinui sa-i raresc cu frunze de salata si alte metode. Daca toti melcii astia absorb compusii de calciu din apa inseamna ca asta ar putea fi cauza. Cred ca o sa fie o misiune grea sa scap de melci, mai ales ca toate plentele sunt pline de icrele lor.
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Parametrii apei din bazinul meu erau, inainte de introducerea primilor pesti, 3 Parotocinclus jumbo: pH 7,5, kH 2, gH 3, NO3 10 mg/l, NO2 <0,1 mg/l, CO2 1,8 ppm
Dupa 10 zile de la acest moment, caracteristicile apei sunt identice, cu 2 exceptii: pH-ul a scazut la 7,4, CO2 a crescut la 2,4 ppm.
Acum acvariul are 13 "locatari". Doresc sa introduc, peste o saptamana, o pereche de "ciclizi pitici/dwarf cichlids", cel mai probabil Apistogramma ramirezi (este posibil sa incerc altceva), ori pH-ul meu este prea mare pentru acest gen de pesti.
Intrebari:
1. Avand in vedere ca CO2 a crescut sensibil, iar pH-ul a scazut fara nici o interventie din partea mea, presupun corect ca acest lucru s-a intamplat datorita primilor 3 pesti (respiratia acestora) ?! Acum, cu 13 pesti, procesul ar putea continua ?! (Desigur, voi verifica chestia asta printr-un test de apa saptamana viitoare, dar ma gandeam sa "salvez" ceva timp).
2. Cum ar fi mai bine sa reduc pH-ul (si, eventual, sa cresc CO2-ul): a. prin aport de CO2, b. prin filtrare cu turba, c. prin substante chimice ("licori" de la pet-shop) ? Tipii de aici ma bat la cap sa bag CO2, dar cea mai simpla instalatie ma costa minim 40-50 Euro....
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan_McTudor wrote:Cum ar fi mai bine sa reduc pH-ul (si, eventual, sa cresc CO2-ul): a. prin aport de CO2, b. prin filtrare cu turba, c. prin substante chimice ("licori" de la pet-shop) ? Tipii de aici ma bat la cap sa bag CO2, dar cea mai simpla instalatie ma costa minim 40-50 Euro....
Baga CO2. Mi se pare cea mai buna metoda.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Danche shon !
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Baga CO2. Mi se pare cea mai buna metoda.

Desi ma cam bagi la cheltuieli, dom' profesor.....
[Yahoo!]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Nu am fost in Finlanda, da' cred ca gasesti o sticla tip PET, niste zahar, drojdie, si gelatina. Pui de o "bomba" si 3 saptamani ai CO2-ul asigurat. Amestecul il prepari intr-o seara, si dimineata poti sa dai drumul la instalatie

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

cyborg wrote:Nu am fost in Finlanda, da' cred ca gasesti o sticla tip PET, niste zahar, drojdie, si gelatina. Pui de o "bomba" si 3 saptamani ai CO2-ul asigurat. Amestecul il prepari intr-o seara, si dimineata poti sa dai drumul la instalatie

Asa o fi, dar marturisesc ca sunt genul "dai un ban da' stai in fatza"... Plus ca nu ma pricep la improvizatiii.. Plus ca as avea nevoie de "bubble counter", ca sa pot face corelatia "cat CO2 la cat pH".... Multzam oricum !
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ala se "improvizeste" cel mai usor, o sa-ti trimit eu o poza.. cit de curind, se face dintr-o seringa(de unica folosinta) de 10 ml, un dop, preferabil din cauciuc, si un ac, daca gasesti d'alea mai groase de la perfuzii - care se "infig" in recipientul cu solutie de perfuzat, e mai gros, are cam 2-2.5 mm la interior...
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sau il mai poti face, asa cum l-am facut eu dintr-o sticla de 0.5 l sau mai mica, in care pui apa, bagi furtunelul in apa, si un altul care duce codoiul in reactorul din acvariu. Mi se pare cel mai simplu asa. Mai exact din sticla mare unde ai compozitia, prin capac dai o gaura cu ceva, bagi un furtunel, apoi pe ala il bagi in capacul din sticla de jumate' si il bagi in apa din sticla, iar apoi tot prin capacul sticlei de jumate bagi un al doilea furtun dar acesta nu trebuie sa intre in apa din sticluta. La mine merge perfect. Succes. Mai mult de 15 minute cu totul nu iti ia. A si era sa uit iti trebuie neaparat robinet de reglaj al gazului, se gaseste la orice petshop presupun pe acolo prin Finlanda. Iti urez succes
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Multzam pentru sfaturi.... Dar cred ca o las balta, caci pH-ul oricum va mai scadea un pic. Voi face un nou test de apa zilele acestea si voi vedea. Bazinul e prea mic si apa prea moale ca sa ma "joc" cu pH-ul. Mai bine un pic mai mare (dar stabil) decat fluctuant.
[Yahoo!]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Buna seara tuturor!

Am masurat parametrii apei din acvariul unui prieten. Si am obtinut pH 5, GH 40 (era sa imi consume sticluta cu solutie) si KH 0. E posibil asa ceva sau am gresit eu undeva la masuratori?

Si daca nu am gresit la masuratori... se mai poate face ceva pentru el?

Am dat eu si cautare pe aici, dar cum stau cam prost cu chimia.... as avea totusi nevoie de putin ajutor. Daca erau niste valori mai apropiate de normal ma descurcam eu cumva. Dar sunt cam "extreme"...

Multumesc!
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com