[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am achizitionat un acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna, am 33 de ani si am cumparat ieri un acvariu si mai multe chestii. Vreau sa va descriu ce am facut si ce se poate imbunatatii!
Am doi copii si in special pentru ei am instalat acvariu. Am avut ceva pesti, dar nu sunt profesionist.
Am achizitionat un acvariu de 60l Haliea. Are lampa in capac, si o pompa cu filtre de 400l/h. Astea erau la acvariu.

Am mai cumparat 6kg pitris spalat, 3 grupuri de plante nu stiu cum le zice, un termometru, un lemn de mlastina.
Am instalat acvariul si am primit cadou si doi gupy de la magazinul de unde am cumparat toate astea. Nu m-am rabdat m-am dus la alt magazin dupa ce am instalat acvariul, si am cumpart urmatorii locatari> 2Xifo, 4 zebre, 2 zebre rozalii, 2 sanitari albi, 3 melci cu cochilie galbena, 6 neoni, 2 gupy. Total 19 pesti, 3 melcisori.
Am luat si mancare si o sita de pescuit pesti sau mizerii, si o solutie de care am picurat jumatate cand am umplut acvariul.

Mai intentionez la salariul urmator sa cumpar> o priza programabila pentru lumina, un incalzitor de 70W.
Astea inca 100 lei.
Furtun de aspirat pentru curatat. Asta nu stiu cat e, si o galeata de plastic numai pt acvariu.

Este bine, ce pot imbunatati? Melcii o sa-mi manince plantele? Astept sugesti.
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am avut pesti acu vreo 18 ani.
ionutzica
Junior member

Joined: 26/06/2011 15:31:33
Messages: 37
Location: Galati
IP:
Offline

Ai ciclat acvariul? da un search pe forum despre ciclarea acvariului ... e imperios necesar.... daca nu totusi poti folosi cu succes Sera Nitrivec si Sera Aquatan...
[WWW] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

ionutzica wrote:Ai ciclat acvariul? da un search pe forum despre ciclarea acvariului ... e imperios necesar.... daca nu totusi poti folosi cu succes Sera Nitrivec si Sera Aquatan...


Zice ca ieri a luat acvariul ...cam cand sa-l fi ciclat?

cosmin... vezi in stanga sus pe site... sub patratica albastra unde scrie "acvariu" ... ai "linkuri utile" citeste cam tot ce gasesti pe acolo pe la "incepatori"...

This message was edited 2 times. Last update was at 03/07/2011 23:08:00


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

in cazul in care inca nu ai dat search am sa iti raspund ....

1 - cauta ce inseamna ciclarea unui acvariu si cum se face ...aici tin sa mentionez ca majoritatea pestilor care i-ai luat vor muri ,deci sa nu te panichezi si sa cumperi altii ...
2 - Incalzitorul nu e necesar in momentul de fata ,avand in vedere ca e vara temperatura va fi destul de mare in acvariu ...abia in toamna poate o sa ai nevoie ,depinde si de temperatura camerei unde este situat acvariul ..
3 - Aspiratorul : cele mai ieftine sunt astea http://www.nevertebrate.ro/m24/Resun/p1188/Aspirator-manual-de-substrat/product_info.html = 10 lei (sper sa nu se considere reclama,daca e vre'o problema ca am postat site'ul respectiv rog sa se editeze postul) ...mai sunt si pompe manuale pt vin care functioneaza pe acelasi principu (gasesti in supermarketuri gen gima,bricostopre,practiker etc) sunt undeva la 7-8 lei ...
4 - Plantele ,daca sunt plante nepretentioase lumina e suficienta pt ele (poti pune poze cu plantele ca sa te ajutam sa le identifici) poti sa te uiti pe neon sa ne zici cati watti are si cati lumeni (lm),daca vrei un acvariu bine plantat vei avea nevoie de fertilizanti + o lumina de calitate ...Lumina sa nu o ti aprinsa toata ziua ,pt inceput o ti ~ 6 ore = 3 ore => pauza 2-3 ore + 3 ore (asa vei evita o explozie de alge) urmand sa cresti intervalul de iluminare treptat...
5- Melcii (cei galbeni sunt pomaceea) nu o sa iti manace plantele decat daca sunt foarte infometati sau daca frunzele nu sunt sanatoase ...
6 - Priza programabila : este mecanica si digitala (cu afisaj) = 32 lei si cea mecanica care cu timpul incepe sa "faca" zgomot dar e mai ieftina decat cealalta = 11 lei ,le gasesti tot pe site-ul de mai sus (ca idee ...)

PS : Cel mai important sfat e sa nu mai cumprei pesti pana nu ciclezi acvariu (i cumperi degeaba ca nu vor rezista) trebuie te apuci sa citesti despre setarea unui acvariu de apa dulce si despre intretinerea lui ...
La prima vedere pare ca sunt multe informatii dar daca te documentezi vei scapa de eventualele probleme,iar cu timpul intretinerea acvariului iti va intra in rutina ...

Spor la citit ,apa limpede si pierderi cat mai putine !

image
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri, si de promptitudine,
am citit ce multe din articole, inate se scriu, ciclarea aia nu am facut ca copilu vroia pesti,
am introdus ceva solutie picaturi cand am bagat apa, asta mi-a dat la mazazin.
Planta cabomba am cumparat cu acvariul si am vazut ca are rol de control la alge. Deci mi-au dat bine aia la magazin.
Am urgentele umatoarele doua probleme> nu gasesc raspuns,
Am sa cumpar o priza programabila cu afisaj pentru lumina, si cand merg acasa am sa citesc ce lampa are in capac si voi scrie aici.
La cei 19 pestisori de cate ori sa le dau sa manince pe zi? Si cat? Am mincare la plic, colorata. Asta cu cantitatea e dificil.
Asta e o probleme reala, cat o lingurita o data pe zi? De doua ori juma de lingurita?
A doua problema ar fi filtru care baga aer si curata. Mi se pare puternic curentul creat in apa. Am pus chestia aia neagra cu gaurele prin care iese aer sa bata in laterala la 2 cm deasupra apei. Daca o pun inspre apa face o furtuna. Deci recapitulez, filtru negru intern, are un cot in sus la 90 iese o teava din apa, inca un cot la 90 si o bara dreapta cu gaurele.
Gaurele sunt paralele cu apa, e bine asa? Daca le indrept inspre apa curentul creat este f mare.
Incalzitor cumpar mai incolo(sa mai luam un salariu), apa sta la 25 de grade. De 2 zile.
Sper sa nu-mi moara pesti ca copilu meu mare va suferii!
Cand merg acasa fac poze la acvariu si voi incerca sa atasez, sa imi propuneti imbunatatiri.
Incercati sa imi rapundeti la cele doua, cu stima Cosmin!
Am uitat am mai cumparat azi 2 kile de pietris sa mai adaug pe fund, cele 6 initial puse mi se par putine. Si am mai luat un lemn de ala de mlastina mic sa mai adaug ca decor.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2011 11:59:24

exp
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2010 17:46:11
Messages: 134
Location: Bucharest
IP:
Offline

Nu exagera cu mancarea, e foarte important sa nu le dai mult, chiar daca e distractiv. Le dai de 2 ori pe zi cat apuci intre VARFURILE degetelor. Mancarea multa schimba chimia apei, imbolnaveste pestii, duce la aparitia algelor, etc.
Oricum ai probleme si cu numarul pestilor, sunt prea multi si prea variati in acvariul tau. Iti propun sa cercetezi mai bine despre cerintele fiecarei specii in parte, iar mai tarziu, poate dai din ei. Un acvariu neciclat, suprapopulat, cu pesti suprahraniti nu duce decat la boli/decese ale pestilor, alge si multa bataie de cap pt posesor.
Cand ai timp, incepe si citeste sectiunile de incepatori de pe site si de pe forum si o sa vezi cum poti sa ai un acvariu frumos si sanatos, bineinteles CU SACRIFICII.
Succes!

It is fear that gives men wings.
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc asa voi hranii, acum ca am pus 5 specii am citit si m-am informat si am am vazut ca se intelg intre ei.
Daca am pus prea multi, ce sa fac, am vazut ca e mare acvariul si asta e. Daca ar fi din nou as cumpara unu si mai mare, acum dupa ce l-am luat pe asta am vazut ca ar fi mers la mine si de 120l. Stau la casa, spatiu este garla, acvariul l-am pus pe un dulap-bar din bucatarie si ocupa numa 60% din dulap.
E bine si asa, la magazin zice ca suporta atatia pesti cati am, daca mai mor(cu ciclarea) ajung la numar numa bun. Cand ii vezi la magazin iti trebuie si de aia si de ailalti.
In rest am mai citit, dupa masa revin cu poze.
Vreau sa vad impresii, si sugestii.
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

cei de la magazin daca ar putea ti-ar vinde toti pestii, este chestie de marketing lor le convine daca iti moare cate 1-2-10 pesti ca le faci vanzare saptamanal ...mancare poti sa le dai cum a zis colegul ori o data pe zi ori de 2 ori dar niciodata sa nu le dai multa,nu am folosit filtru de care zici dar poti sa cauti pe google sau filmulete pe youtube = Filtru intern Hailea HL BT 400 (cred ca in genul asta il ai) ...

Aici am dat copy/paste ca sa nu mai pun adresa de site'ul pe forum ...=> search pe google si gasesti imagini/video etc ...o imagine face cat o mie de cuvinte ...

INSTRUCTIUNI
1.Puteti folosi HL-BT200, HL-BT400, HL-BT700 si HL-BT1000 in orice mod din cele prezentate mai jos:
2.Va rugam amplasati filtrul in interiorul acvariului, fixandu-l de geam cu ventuzele.
3.Va rugam asigurati-va ca filtrul este plasat sub un nivel adecvat al apei (va rugam consultati imaginile de mai jos).
4.Daca folositi filtrele HF-BT intr-unul din modurile aratate in Fig.2 sau Fig.4, va rugam scoateti bara pulverizatoare deasupra nivelului apei si ajustati-o in directia dorita, vezi desenul din dreapta.
5.Daca folositi filtrele HF-BT intr-unul din modurile aratate in Fig.5, va rugam fixati tubul de aer cu o clema, scoateti afara regulatorul de aer, si cresteti sau reduceti fluxul de aer prin ajustarea cu regulatorul de aer, pentru a introduce oxigen in apa.
INTRETINERE SI CURATARE
u IMPORTANT! Intotdeauna deconectati filtrul de la sursa de energie electrica inainte de a-l scoate din apa sau de a intreprinde orice operatiune de intretinere asupra lui.
u BURETELE SI CARBONUL: Curatarea regulata si/sau inlocuirea buretelui filtrant si a carbonului activ in mod regulat este necesara pentru a se asigura eficienta filtrului; buretele poate fi scos prin simpla deschidere a capacului inferior, in timp ce cutia de plastic cu carbon poate fi scoasa usor pe la celalalt capat al cartusului (va rugam consultati figura cu structura produsului). Carbonul activ va fi intotdeauna aruncat dupa utilizare dar buretele poate fi spalat si reutilizat de doua sau trei ori inainte de a necesita inlocuirea. La clatirea unui mediu, cel mai bine este sa se foloseasca doar apa de acvariu sau apa de robinet calduta pentru a proteja populatia bacteriana.
u ROTORUL: Unitatea rotorului trebuie curatata de fiecare data cand buretele este spalat sau inlocuit. Unitatea rotorului este usor de scos din carcasa sa datorita design-ului inovator al filtrului. Nu folositi agenti de curatare abrazivi sau caustici la curatarea unitatii rotorului.

This message was edited 3 times. Last update was at 04/07/2011 18:03:45


image
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc pentru ajutor, asa am facut cum e descris mai sus, am mai rotit din duze ca sa nu arunce jet asa puternic in apa. Aceea este pompa.
Am mai cumparat azi o bucatica de lemn, o bucata de lut modelata, si 2 kg de pietris. Am rearanjat putin jumatate din acvariu. Acum ma declar multumit daca cresc si plantele.
Am facut poze si voi atasa una.
Multumesc si astept sugestii, mai ales daca sesizati ceva in neregula.
[Thumb - acvariu.jpg]

cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am mai pus o poza care e la rezolutie mai mare ca sa se vada si plantele.
Detali despre lampa asa scrie pe ea>
Hailea, AA-L30-24 , 200-240v , 50Hz, 24W, T=65grade C, IPX-4
iso 9001 iso 14001
Deci are 24 w rezistenta la apa(IPX-4) si are doua standarde de calitate.
Lumina este albastruie asa se vede cu ochiul liber.
In poza se vad cele doua bucati de lemn de mlastina, bucata de lut care am luat-o azi, o piatra pe care o aveam acasa.
[Thumb - P1070847.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/07/2011 19:34:05

cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Toate bune si frumoase cu acvariul, am inca o intrebare, un peste gupy sta desupra filtrului negru, sta acolo de vreo 2 zile. Aproape de suprafata apei.
Este bolnav? Este normal?
In rest nu am vazut alte lucruri anormale. Am citit intre timp despre ciclare si altele de aici, acum e tarziu. Ce sa fac sper sa traiasca pestii.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2011 22:34:34

HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si daca o sa supravietuiasca pestii, o sa ramana cu sechele pentru tot restul vietii. Legat de guppy, vezi ce se intampla daca nu ciclezi?
Decorul ala din ceramica arata urat in acvariu si pune ceva background (negru sau albastru, nu din acela cu peisaj acvatic).

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com