[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte frumos cresc micutii ... abia astept sa vad din nou acvariul cu nisip in el ... si mai frumos ar fi daca l`as vedea cu un background nou nu asta care duce a marin ) desprins cu dalta, daca altfel nu se poate si pus altu in loc direct ca nu conteaza cum se vede in spate ))
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Plm, cum e aia cu "Omu' cand n-are ce face isi cauta de lucru?"

- bagabontii au crescut simtitor, asa ca se caca ca la Vadu Lat.
- sunt nevoit sa le fac curatenie saptamanala, cu aspirat si schimbat apa.
- azi m-a apucat pofta de munca si am demontat bateria de filtre, ca se facuse aproape un an de cand nu inlocuisem cartusele...
- dupa multa munca si nervi si mui si plm (cacaturile alea de recipiente nu s-au desfacut "de buna voie" ), am reusit sa o fac bucati-bucati.
- aveam rezervele necesare (bumbac si carbune), asa ca aici n-am avut probleme.
- am frecat cartusul de Sterasyl cu un burete d-ala de bucatarie (cu pasla aia aspra)... l-am facut "nou"!
- am montat furtunul de la dus si-am zis sa schimb niste apa la acvariu.
- evident ca unul dintre robinete era "pe inchis", asa ca presiunea apei mi-a SPART furtunul de dus si-a udat toata baia.

Acu' muncesc sa adun apa de pe pereti.
Tre' sa ma duc la Dedeman sa cumpar alt furtun "de dus"... nevasta rade manzeste, copila rade de-a dreptu' cu toata gura, iar soacra-mea se uita la mine ca la un retardat.
Plm, firu' vietii!

In pozele de mai jos aveti bateria de filtrare... cartuse noi, totu' "boboc".


Vaz ca-ti merge fitingaraia luata. Dupa un an, cat a stat la mine, ma gandeam ca i-a trecut termenul de garantie
Vezi ca aia cu furtunul de dus se poate repeta daca inchizi din greseala iesirea

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 21:14:49



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:... Vezi ca aia cu furtunul de dus se poate repeta daca inchizi din greseala iesirea

Plm barbosule, o data e mireasa fata mare.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Acu pe bune, ce faci cu robinetii aia ? )

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nea Koala zi si mie de cati microni e cartusul ala primul, de sedimente. Io am luat unu de 5 microni si nu cred ca am trecut 1000l
prin instalatie si deja sterasylul e maro (evident sterasylu e montat dupa ala mecanic).

PS: Ce nevoie ai de robinet pe furtunu ala de dus???
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, de un' sa stiu eu cati microni are saracia aia?... nu m-a interesat aspectul asta.

- la mine, cartusul de Sterasyl este montat ultimul (adica, dupa "bumbac" si dupa "carbune").
- robinetii sunt necesari doar ca sa pot sa pastrez filtrul "umed" in permanenta... eu il tin depozitat (ascuns de ochii soacrei ) si-l "pun pe pozitie" doar atunci cand fac schimburi de apa.
- atata vreme filtrul nu e folosit, tin robinetii "pe inchis" si astfel apa care ramane inauntru nu se evapora.
- asa, empiric (adica fara sa ma bazez pe ceva), eu cred ca nu e in regula ca acele cartuse sa se usuce.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Plm, de un' sa stiu eu cati microni are saracia aia?... nu m-a interesat aspectul asta.


Nu scrie pe cutie? Sau un link cu ce ai comandat?
Cartusul de sterasyl cam la cata vreme se innegreste la tine?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Tu crezi ca eu am pastrat vreo cutie? ... cartusele alea zaceau la mine in camara de vreun an de zile. Erau ambalate in ceva plastic transparent (o tzipla, asa ceva).
- Cartusul de sterasyl arata (dupa aproape un an de zile) oarecum "galben si murdar"... avea pe el o pelicula (ca un film bacterian) care s-a curatat imediat cu pasla aspra a unui burete d-ala de bucatarie.
- Cred ca mizeria din apa se filtreaza destul de mult pana sa ajunga la el... probabil ca si filtrul de carbune mai opreste cate ceva. Nu stiu ce sa spun.


PS: Eu am carcasa aia (unde sta cartusul de bumbac) transparenta... vechiul cartus era negru si "umflat", dar inca mai permitea apei sa treaca destul de bine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Plm, primul la mine e unu de 5 microni care e alb imaculat, si apoi e sterasylu care e deja maro.
Deci cred ca ala primu e un cacat. Evident ca mi-am luat 2 ca sa am de rezerva.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

koala wrote:Plm, cum e aia cu "Omu' cand n-are ce face isi cauta de lucru?"

- azi m-a apucat pofta de munca si am demontat bateria de filtre, ca se facuse aproape un an de cand nu inlocuisem cartusele...
- dupa multa munca si nervi si mui si plm (cacaturile alea de recipiente nu s-au desfacut "de buna voie" ), am reusit sa o fac bucati-bucati.
- aveam rezervele necesare (bumbac si carbune), asa ca aici n-am avut probleme.
- am frecat cartusul de Sterasyl cu un burete d-ala de bucatarie (cu pasla aia aspra)... l-am facut "nou"!
- am montat furtunul de la dus si-am zis sa schimb niste apa la acvariu.
- evident ca unul dintre robinete era "pe inchis", asa ca presiunea apei mi-a SPART furtunul de dus si-a udat toata baia.

Acu' muncesc sa adun apa de pe pereti.
Tre' sa ma duc la Dedeman sa cumpar alt furtun "de dus"... nevasta rade manzeste, copila rade de-a dreptu' cu toata gura, iar soacra-mea se uita la mine ca la un retardat.
Plm, firu' vietii!


Las' ca nu esti singur cu balta in casa. N-am fost atent 2-3 minute si a dat apa pe afara. Pina sa mut pompa din butoi in acvariu si furtunul din acvariu in chiuveta s-a dus o galeata doua pe jos. Noroc ca am gresie acolo. A urmat cirpaceala si mopuiala, plus comentariile #@@!#!#@!!!! facute in gind.

Daca ungi filetul si garnitura de la fiecare filtru cu putina vaselina siliconica (preferabil alimentara) o sa se desfaca mult mai usor peste 6-12 luni. Poate fi folosita si la garniturile de la filtre (e inerta chimic - nu ataca cauciuc, plastic sau metale) sau pe bila robinetilor (inclusiv la bucatarie). Un tub de 60 de grame (40lei) o sa te tina 5-10 ani doar la acvariu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

lukitza wrote:Plm, primul la mine e unu de 5 microni care e alb imaculat, si apoi e sterasylu care e deja maro.
Deci cred ca ala primu e un cacat. Evident ca mi-am luat 2 ca sa am de rezerva.



Nu chiar!
Primul la tine este de 5 microni si ceramicul este de "Filtrare absoluta -0.9 micron"

Pune primul nu de 5
http://wts-online.ro/consumabile-filtre-apa/cartuse-sedimente/cartuse-sedimente-lungime-10/cartus-de-sedimente-cu-tesatura-1-micron

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2017 10:04:19

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mda, asa-i. Acuma nu mai am chef de desfacut, la urmatoarea tura o sa iau dinala de 1 micron.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prima intrebare: UNDE plec eu acum?
A doua intrebare: Cu CINE plec?

Va dau un indiciu... e prima oara, dupa multa vreme, cand ma duc in alta masina (decat a mea).
Proprietarul acaretului este "de-al nostru", de pe forum... Persoana importanta, nu-i dau numele.

[Thumb - WhatsApp Image 2017-10-12 at 09.17.39.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2017-10-11 at 18.20.03.jpeg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Balamale ca la cotetzul gainilor ) ....faina scula
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E clar cu cine doar ai mentionat ca si Dragos vrea sa-si ia masina, diatractie faina si aveti grija cu Pocahontas..
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu-i joi azi? Ce naiba?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, cica s-au dus la offroad.. cu 60 de sticle de vin in portbagaj. Si ajung la destinatie gata incalziti, cu bere si palinca
Offroad = chiolhan

P.S. merg la pariu ca apare si o poza cu lautarul care ii canta la ureche ursuletului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va spun eu, primul filtru al usuletului calator este de 5 um
In functie de calitatea apei, numarul si tipul etapelor de filtrare si de debitul de trecere se alege si primul filtru. In general 5um este foarte bun in cam toate aplicatiile. De obicei dupa primul filtru urmeaza un filtru bloc de carbune care este de 1um dupa care ... ne dam doctorate


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aha, deci inainte de sterasyl are totusi un filtru de 1 micron.
Eu am unu de sedimente + carbon de 5 microni, de acolo si colmatarea rapida a sterasylului.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



image

image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com