[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu AIO (all in one) Fluval Juwel etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc, unde gasesc articolul pe care il mentionezi, in ce sectiune?

Dennerle Nano Cube 20 litri
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48320.page


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte interesant articolul, misto explicat.

Uitandu-ma acolo, oare nu RODOPHYTA SP. 5 am eu pe frunze (aici image) ? Seamana foarte bine desi culmea ca am si PO4 la zero.

by Lucian: am editat eu sa vedem aici poza

This message was edited 2 times. Last update was at 26/05/2021 07:00:33


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa o experienta nefericita cu apa oxigenata in procent prea mare, am reusit sa-mi prajesc toti crevetii, 9/10 Espei Rasbora si 4/6 cardinal tetra.
Aparent corydoras n-au avut nici o treaba.
Foarte de rahat, deci mare grija cu apa oxigenata daca cititi ultimele pagini. De acum ma rezum la aplicat 2-3ml cu seringa, direct pe zona afectata de alge.
Macar nu mi s-a deciclat acvariul.

Anyway, cam asa arata acum compozitia dupa refacerea stocurilor; as fi renuntat la Espei dar mi-a fost mila de ultimul supravietuitor si n-am putut sa-l las singur.

PS: Acel black cory e ramas din vechi, n-am reusit sa-l prind dupa ce l-am fugarit prin tot acvariul, acum poate fi tovaras cu ceilalti cory mititei.
PS2: RIP Porcu', cel mai mare cardinal tetra
[Thumb - AquStockImage.png]

This message was edited 5 times. Last update was at 15/06/2021 20:08:42


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

WTF e dihania asta alba ca un vierme? Se vede pe final cel mai bine, in full screen, cand incepe sa miste.
Sa fie detritus?




This message was edited 4 times. Last update was at 15/06/2021 21:58:29


Dennerle Nano Cube 20 litri
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu inteleg, de ce sa bagi apa oxigenata in acvariu? Ai lipsit de la orele de chimie?
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste cateva pagini mai in spate sau cauta pe net aquarium hydrogen peroxide.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hybrid wrote:WTF e dihania asta alba ca un vierme? Se vede pe final cel mai bine, in full screen, cand incepe sa miste.
Sa fie detritus?






M-am linistit, am surprins un peste cum a halit un plutitor din asta, cred ca e detritus intr-adevar, ca a planaria nu arata.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, revin cu un update, cam asa arata zilele astea, totul bine si frumos, stabil, n-am mai avut pierderi.



Un close-up cu amano, acum am vreo 7-8, ma gandesc sa mai cumpar cativa, naparlesc in veselie si pare ca le merge bine.



La poza de mai jos, se observa algele acelea verzi (presupun ca e green hair algae) pe piatra din stanga si pe frunzele din stanga (Limnophila), cum scap de ele?
Am mai redus din lumina, carbon bag in continuare 1ml pe zi, PO4 1ml cam la schimbarea apei (cam 2 sapt), am redus si mancarea.
Partea buna e ca nu pare se se mai extinda, insa am sanse sa dispara de la sine?

image


Chestia aia verde care se vede intre substrat si sticla e cumva cyanobacteria? O am de mult timp acolo si nu pare sa se extinda, sa fac ceva in privinta asta?

image


Dupa cum se vede par cam chinuite plantele, se vad urmele ultimei patanii, si cred ca si un mic deficit de diverse minerale.
Ma gandesc sa scot Limnophila, Bacopa si alternanthera reineckii mini care se par ca nu se simt in mediul lor fara injectie CO2 (ceea ce n-am de gand sa fac), si sa multiplic incet incet hygrophila care pare sa se simta in largul ei.
Cryptocoryne (spate dreapta jos) nu prea se vede bine dar merge ok, iar staurogyne repens si Eleocharis inca se chinuie sa-si revina dupa ultima patanie, le mai las sa vad cum merg.

Ah, si am scos Limnophila sessiliflora pentru ca o luase pe carari si se intindea in tot acvariul pe sub substrat.

Pareri, sfaturi, injuraturi?

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2021 22:53:38


Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hybrid wrote:
Chestia aia verde care se vede intre substrat si sticla e cumva cyanobacteria? O am de mult timp acolo si nu pare sa se extinda, sa fac ceva in privinta asta?


E verde-verde, ca o planta sau ca o alga sau are o tenta albastruie, turcoaz?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Verde, fara albastru.

Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cyano are tenta aia turcoaz, usor albastruie.
In fine, vezi ce mai zic si baietii pe aici. Daca intr-adevar e cyano, o tratezi usor cu eritromicina 200mg (o pastila sau o pastila si jumatate - daca e mult cyano - la 40 de litri).
Nu afecteaza vietuitoarele. Dupa ce s-a descompus cyanobacteria, un schimb masiv de apa (prin descompunere elimina chestii naspa in apa).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu zic ca e cyano bacterie chit ca nu e albastruie, exact asa am avut si eu, daca o razuiesti o sa vezi ca e o pelicula acolo, iar asta e semn clar de cyano.

dar, atat timp cat sta acolo si nu invadeaza, nu are rost sa o tratezi, dupa parerea mea.



Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hybrid wrote:

Chestia aia verde care se vede intre substrat si sticla e cumva cyanobacteria? O am de mult timp acolo si nu pare sa se extinda, sa fac ceva in privinta asta?

image



Un baiat dastept de aici ma invatat cand aveam ciano exact ca tine sa acopar exact bucata unde se vede cu o banda izolier neagra...asa CRED ca am scapat.
PS Baga o scobitoare in ea si daca pute a mort e cyano

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2021 16:51:46


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De mirosit parc nu miroasa, dar am pus si eu banda neagra sa vad ce se intampla.
Merge scoasa dupa 1 saptamana, sau o las mai mult?

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce ziceti, plantele care au alga verde pe ele sa le scot sau sa le mai las?
Iar despre petele alea maronii de pe diverse frunze, aveti idee ce e cu ele?

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o intrebare, cat timp pot sa las in acvariu o felie de castravete sau morcov?
(fierte)

Dennerle Nano Cube 20 litri
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hybrid wrote:
Merge scoasa dupa 1 saptamana, sau o las mai mult?

Eu o am si acum lipita, nu deranjeaza, marginea acvariului este tot negra...

Castrevetele si alte legume intra in putrefactie in mai putin de 24 h, deci daca nu sunt savurate de vietuitoare sigur le devoreaza bacteriile si o dai in altele.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu recomand ca leguminoasele/fructele si orice alt tip de hrana sa fie tinut in apa mai mult de 5/6 maxim 8 ore, pt ca incep sa se descompuna si am vazut chiar pe forum in niste topicuri mai vechi cum niste felii de castraveti au facut ravagii in acvariu, apa cetoasa este primul factor ingrijorator, semnul ca s-a depasit cu mult perioada de hranire cu respectiva hrana( exemplu castraveti la ancistrusi lasati peste noapte), ca sa nu mai zic ca nu recomand castraveti la niciun peste, nu are valoare nutritiva si nu face decat rau daca out-ul filtrului impinge sa zicem o bucata prin spatele decorului sau pe sub obiectele de decor. SPIRULINA este sfanta, mancata si consumata de tot ce inseamna vietuitoare in apa/substrat si nu afecteaza decat in cantitati extrem de mari.
Mazarea fiarta ar fi un administrator de urgenta, insa doar la carasi sau alti pesti prostuti ce inhata orice prind(oscari) cu speranta ca nu scuipa inapoi, insa doar in cazuri de urgente, tip constipatie, blocaj de tranzit intestinal, etc

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2021 23:57:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut pe net si multe recomandari de zucchinni, ce parere ai? Ok sau nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2021 12:06:08


Dennerle Nano Cube 20 litri
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com