[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reflection  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Ia uite, pistia in poza asta )


Da' ce ochean ai

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pina la urma am deschis un topic separat aici . Voi mai adauga zilele astea poze .

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/41452.page

Sper sa va placa ce vedeti .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ceva poze . Duminica incerc sa pun colantul pe spatele bazinului si incerc si o poza de ansamblu inainte sa tund staurogynele si trypartite. Totul merge ok in afara de ceva BBA - cred ca de la fluctuatiile de CO2 care le-am avut in bazin .

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

..........

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

.............

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

#165 este foarte tare smilie

MSI Reef
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Superbe intradevar 165 e foarte faina, dar mie imi place mai mult 164 melcul e superb si neonii albastrii pe fundal se vad genial ca pata de culoare

The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Greu sa le compari! Eu as merge pe melc ... Frumoase detalii, fromoase culori ... buna mina!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Foarte frumoasa poza cu crevetele.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Greu sa le compari! Eu as merge pe melc ... Frumoase detalii, fromoase culori ... buna mina!


Pai ce facem bai nene aici, apreciem fotografia sau criticam bazinul ?
Pai frunza topita de pinnatifida si celelalte frunze cu BBA pe ele, despre alea de ce nu vorbiti ?
Maestre,ia fa un blackout de 2 saptamani, regleaza aditia de CO 2, stabilizeaza Ph, pe urma lasa lumina mai moale, creeaza un curent de apa mai moale in bazin, inlocuieste fertilizanti pe care ii folosesti acum cu aia de la ADA.
Ba frate cam multe variabile, mama masi de treaba . A, nu uita de temperatura si vezi ca plantele pe timpul nopti consuma oxigen si vezi daca poti sa nu mai folosesti Ph-control-erul, daca ai, daca nu ai, renunta la priza programabila cu electrovalva si ia-ti un Ph-control. Mai sunt niste lucruri de spus dar trebuie sa mai capeti putina experienta ca sa le poti intelege.........

Hai ca incepe sa se puna pe linia de plutire. Daca ai reusit sa scapi de cianobacterie, restul chiar nu mai conteaza.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

dandumitru wrote:
Silviu Man wrote:Greu sa le compari! Eu as merge pe melc ... Frumoase detalii, fromoase culori ... buna mina!


Pai ce facem bai nene aici, apreciem fotografia sau criticam bazinul ?
Pai frunza topita de pinnatifida si celelalte frunze cu BBA pe ele, despre alea de ce nu vorbiti ?
Maestre,ia fa un blackout de 2 saptamani, regleaza aditia de CO 2, stabilizeaza Ph, pe urma lasa lumina mai moale, creeaza un curent de apa mai moale in bazin, inlocuieste fertilizanti pe care ii folosesti acum cu aia de la ADA.
Ba frate cam multe variabile, mama masi de treaba . A, nu uita de temperatura si vezi ca plantele pe timpul nopti consuma oxigen si vezi daca poti sa nu mai folosesti Ph-control-erul, daca ai, daca nu ai, renunta la priza programabila cu electrovalva si ia-ti un Ph-control. Mai sunt niste lucruri de spus dar trebuie sa mai capeti putina experienta ca sa le poti intelege.........

Hai ca incepe sa se puna pe linia de plutire. Daca ai reusit sa scapi de cianobacterie, restul chiar nu mai conteaza.


Ca bine zici, ne-a luat cu pozele si am uitat de acvariu. Adica nu mai vedem padurea din cauza copacilor. Asadar eu propun sa scoata si toate lemnele si plantele si sa le faca o baie zdravana in
apa oxigenata. Apoi, blackout de doua saptamini e cam putin, eu propun o luna. Daca mai misca ceva prin acvariu dupa aceea, sa zica merci, noi l-am ajutat cit am putut.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand aveam acvariu plantat, nu ma deranjau micile smocuri de BBA sau algele verzi care se formau pe lemne. Pe cele din urma chiar le iubeam, insufleteau lemnele.
Algele sunt naturale si au farmecul lor, atata timp cat nu se dezvolta in formatiuni mari si ingrijoratoare. Cel putin pentru gusturile mele, ca mi-au placut intotdeauna acvariile naturale si salbatice. Pe cele trase la linie, facute cu vinclu si boloboc, nu le prea inghit..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Imi pare rau ca nu am salvat acel filmulet dar am vazut undeva cum practic se stimulau algele de pe lemne, tocmai pentru a se obtine un efect de trunchi de copac batrin
si napadit de muschi. Arata foarte bine, chiar reproducea un trunchi de copac prabusit si acoperit cu muschi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

MSI, Artur, Silviu , Rodo - multumesc mult . Sincer de referinta pentru mine e cea cu shrimpu .
Nenea Dan - Asa bine-mi tihneste cum merge bazinul ... Multam de sfaturi de sa stii ca il las in pace asa cum e . . Am avut cam o saptamina cu fluctuatii de CO2 - pastila de la difuzor veche , infundata si aveam variatii ale CO2 in apa . Cred ca de acolo se trage BBA. Sincer il ignor . Dupa treaba cu cyano nu ma mai impresioneaza BBA pe ici pe colo . . La concursuri putin probabil sa mai particip asa ca e bine pentru mine cum e .
Pentru " ochiul meu " in schimb mi s-ar parea ca ar arata mai bine fara staurogyne ( desi asta e una din preferatele mele ). L-as vedea acum doar cu gazon de monte carlo , moss printre crengi si rotale in spate . Si pinnatifida clar .
PS - ce se vede in poza e pui de pinnatifida.

Batman - de acord cu tine legat de mici smocuri de alge pe ici pe colo .

Multam inca odata la toti de interventii .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

O poza de ansamblu de azi. Nu prea multe de aratat. Gazonul acu 2 saptamini era doar istorie . Ce se vede practic a " renascut de vreo 10 zile . Am tuns in schimb staurogyne si rotala . Rotala era pina sus . Marturisesc ca la un moment dat Batman a zis sa las doar radcainile sa se vada fara altceva in spate . Cred ca are dreptate cu faza asta.

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos!
Oare ar merge un scape la fel si in A1000

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Superb, imi place cum se vede crevetele din stanga sus, zici ca e din Lion King sus pe stanca ) Si cel mai mult imi place cum se vad pietrele, cu banuiesc ca e ceva alga verde pe ele, parca ar avea muschi, sunt superbe... Si neonii aia albastrii is cei mai tari pesti Si imi place si cum se vede melcul pe sticla din spate

Ah si sa nu uit, am rugamintea cand mai pui poze, sa pui naibii si apa in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 15:25:08


The Lost World - 2017
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur wrote:Superb, imi place cum se vede crevetele din stanga sus, zici ca e din Lion King sus pe stanca ) Si cel mai mult imi place cum se vad pietrele, cu banuiesc ca e ceva alga verde pe ele, parca ar avea muschi, sunt superbe... Si neonii aia albastrii is cei mai tari pesti Si imi place si cum se vede melcul pe sticla din spate

Ah si sa nu uit, am rugamintea cand mai pui poze, sa pui naibii si apa in acvariu


Vad ca te-a lovit si pe tine comparatiile cu scene din film. Bun, inseamna ca nu sunt ultimul mohican!
Legat de apa, eu m-am prins de mult unde o tine da' nu vreau sa-ti spun.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote: Frumos!
Oare ar merge un scape la fel si in A1000


Silviu nu stiu ce inseamna A1000
Ma bucur ca iti place . E inca work in progress . Oricum sint multe bazine faine care pot fi luate ca model .

Artur - mersi fain . Cum ziceam "work in progress" ..... trebuie sa treaca ceva timp pina sa arate legat .
Teoretic imi doresc sa il tin scapele asta cit de mult . Practic am deja in cap schita pentru urmatorul . Ceva zic eu mult mai elaborat . Oricum ma bucur de el , de plante ca si-au dat drumu si sper cit de curind sa scap si de algele paroase care sint pe unele crengi si citeva frunze de Bucephalandra .

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2018 18:50:07

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com