[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Test medii filtrare biologica  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Metoda Hamburg Matten Filter:

https://m.youtube.com/watch?v=rLSpJxhixF0
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Fadds wrote:Acvarii filtrate doar cu burete 20 si 30 ppi:

https://m.youtube.com/watch?v=m5RzpvyCPhw


Toate acvariile astea daca am vazut bine au lumina foarte slaba.
Eu zica lumina sau intensitatea luminoasa schimba toate datele problemei. Toate reactiile fizico chimice din apa se accelereaza foarte tare sub o lumina puternica asa ca treaba cu bureti pica. Eu am vazut la mine cind am luat primul eheim eccopro 300. La inceput am pastrat mediile originale. Aveam suspensii fine in apa in permanenta, apa nu foarte clara. Pe masura ce am schimbat si in toate sertarele am avut doar eheim substrat pro situatia s-a schimbat dramatic. Apa a devenit cristal sa zic asa. Plus ca vad vital pe termen lung sa ai prefiltru. Altfel parere personala mediile se colmateaza si fie le cureti cumva fie le schimbi.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, majoritatea sunt fish only si nu au cine stie ce lumina, buna observatie.
Probabil ca pentru un crescator sau pentru cineva care tine o serie de bazine, e mai comod, mai ieftin, mai ales ca nu il intereseaza daca se vede bucata aia mare de burete, dar pentru cineva care tine bazinul in casa si vrea sa arate bine, nu vad o solutie cu buretii in display.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 02:49:49


Cryptic Cherries - West-Africa river
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu zica lumina sau intensitatea luminoasa schimba toate datele problemei. Toate reactiile fizico chimice din apa se accelereaza foarte tare sub o lumina puternica asa ca treaba cu bureti pica.

Te rog sa-mi oferi un link cu documentatie privind efectul luminii asupra ciclului azotului din acvariu. Lasand plantele la o parte, desigur, ma refer la bacterii.

La ce reactii fizico-chimice te referi, care sunt influentate de lumina?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma refer la ce se intimpla intr un acvariu plantat cind creste intensitatea luminoasa.Nu stiu daca o sa stiu sa explic. Poate suna aiurea ce zic dar prin comparatie um acvariu sub lumina slaba e ca un mers la plimbare, lejer, fara transpiratie. La lumina puernica e ca si cum ai alerga, transpiri mult, etc.. Am acasa acum doua bazine, un nano dennerle cu lumina lui originala, un bec de 9w in care am "pepiniera de bucephalandr
dre". Din comoditare nu fac schimburi de apa aproape de loc, nu co2, lumina merge 9 ore pe zi iar alge nu am deloc. Daca as avea aceleasi conditii de filtrare si flow in bazinul plantat s-ar duce naibii in citeva zile. In cel plantat dincolo de aditia de co2 flow ul puternic si masa mare de material biologic din canistra imi pastreaza echilibrul in bazin sau ma ajura foarte mult la asta.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:un acvariu sub lumina slaba e ca un mers la plimbare, lejer, fara transpiratie. La lumina puernica e ca si cum ai alerga, transpiri mult, etc..

Am inteles. Ce spui tu se refera la metabolismul plantelor (si al algelor, bine ca nu ai )
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

In ultimul link pe care l-am postat vezi un acvariu suprapopulat cu ciclide, fara plante, filtrat doar prin burete, lumina nu afecteaza ciclul azotului.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 10:06:49

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu sint convins ca in acel acvariu de care vorbesti se fac schimburi de apa partiale zilnic. Buretele ala nu ar face fata la dejectiile pestilor. Eu zic ca e cam degeaba acolo. Sint acvaristi aici care au cichlide. Iti pot da informatii despre ce inseamna filtrare la un bazin cu cichlide.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu sint convins ca in acel acvariu de care vorbesti se fac schimburi de apa partiale zilnic. Buretele ala nu ar face fata la dejectiile pestilor. Eu zic ca e cam degeaba acolo. Sint acvaristi aici care au cichlide. Iti pot da informatii despre ce inseamna filtrare la un bazin cu cichlide.

Ma bucur ca esti convins. E bind sa fii in armonie cu tine insuti. Mult succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 10:25:52

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Fadds wrote:
Gabi C wrote:Eu sint convins ca in acel acvariu de care vorbesti se fac schimburi de apa partiale zilnic. Buretele ala nu ar face fata la dejectiile pestilor. Eu zic ca e cam degeaba acolo. Sint acvaristi aici care au cichlide. Iti pot da informatii despre ce inseamna filtrare la un bazin cu cichlide.

Ma bucur ca esti convins. E bind sa fii armonie cu tine insuti. Mult succes!


Nu inteleg ... devii ironic? Sau ce vrea sa fie asta ?Ma iei peste picior ? Ca nu pricep....

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2021 10:25:40

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Chiar nu e cazul sa fii ironic cu Gabi, care este un baiat cu mult bun simt si care are un cuvant greu de spus in domeniul acvaristicii.
Fa-ti filtrarea cu ce doresti, nu te impiedica nimeni.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:
Nu inteleg ... devii ironic? Sau ce vrea sa fie asta ?Ma iei peste picior ? Ca nu pricep....


Imi cer scuze, Gabi, daca te-am facut sa te simti astfel.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu inteleg dilema.

- orice material filtrant isi face treaba, daca e dimensionat corect / suprafata / numar de pesti / mentenanta. Inclusiv buretele.
- "cel mai bun" = o combinatie intre "harnicia" + "cunostintele" acvaristului.
- o apa clara nu indica decat lipsa partilor in suspensie... Atat. Apa aia poate fi plina de nitrati.
- la fel, o apa "murdara" poate fi corecta dpdv bio-chimic. Turbiditatea nu este importanta decat dpdv vizual.

Depinde doar de acvarist / de posibilitatile materiale / de disponibilitatea lui de a "sta cu mana in acvariu".
- Eu sunt genul comod, asa ca mereu am cautat solutiile cele mai facile din punct de vedere al mentenantei... am vreo 25-30 litri de material filtrant (lava + matrix + siporax) si un perete de piatra poroasa de 2 metri lungime. Din punct de vedere al filtrarii biologice, sunt asigurat destul de bine. Ma lasa rece faptul ca apa nu e "cristal".
- Exista si acvaristi pentru care este important ca apa sa fie "lacrima"... fiecare isi stie nevoile si interesul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

koala wrote: ...
Din punct de vedere al filtrarii biologice, sunt asigurat destul de bine. Ma lasa rece faptul ca apa nu e "cristal".
- Exista si acvaristi pentru care este important ca apa sa fie "lacrima"... fiecare isi stie nevoile si interesul.

Si eu credeam exact ca tine pana acum o saptamana. Pana mi-a "spalat" asta creierul

https://aquariumscience.org/index.php/6-4-crystal-clear-water/
https://aquariumscience.org/index.php/4-3-free-floating-bacteria/

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cei de la Green Aqua au si ei un filmulet in care vorbesc despre filtrare. Poate l-ati vazut deja , eu zic ca e foarte elocvent. Nu intra detalii prea elaborate, este sa zic asa un ghid orientativ insa eu cred ca sint printre cei mai buni din Europa in ceea ce inseamna acvaristica.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2021 09:33:46

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

oau, ce de-a discutii

eu personal nu cred ca exista o agenda ascunsa in spatele rezultatelor, adica nu cred ca a platit nimeni pe autor sa spuna ca bilutele alea de plastic K1 si buretii sunt cele mai bune materiale filtrante, pentru ca sunt printre cele mai ieftine produse, si sunt sigur ca producatorii de K1 si de bureti nu din acvaristica isi fac profiturile

desigur asta nu inseamna ca rezultatele testelor sunt corecte

adevarul e ca articolul ala e greu de inteles, se si repeta lucruri, mie nu mi-e clar ce a facut exact acolo si cum a masurat eficienta
dar e drept si ca nu am citit decat foarte rapid, deci na

chestia e ca testele de genul asta sunt cumva irelevante pentru acvaristul de rand, pt ca e mult mai simplu sa mergi pe ideea "pui cat de mult incape, toate isi fac treaba cam la fel, costul nu e semnificativ diferit"

raspunsul la asemenea intrebare este relevant pentru o aplicatie industriala, sa zicem, unde nu iti poti permite sa ai filtrare in exces pentru ca te costa, si atunci ai nevoie sa stii care e cel mai bun material fie per volum ocupat fie dpdv al costului

si oricum acvaristul de rand nu are loc suficient pentru filtrare cu bureti sau cu K1 fluidizat, deci na, tot la matrix si asemenea se ajunge, chiar si daca ar fi adevarat ca astea sunt cele mai bune

This message was edited 4 times. Last update was at 01/02/2021 11:12:19




Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:Cei de la Green Aqua ...

...sunt plini de sponsori, nu fac recomandari pe gratis.
Asta este un fel de "daca va filtrati acvariul printr-un vagon de Matrix, cumparat de la noi (inclusiv vagonul), veti avea rezultate extraordinare ca aici."
Foarte stiintific.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2021 11:56:26

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Man iar esti ironic. Am spus ca prezentarea in sine nu e stiintifica.Daca vrei sa reinventezi roata nu ai decit. Probabil te si plictisesti. Eu ma retrag din discutia de aici, este inutila pentru mine. Am si altceva mai bun de facut " pe tinpul meu".
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Gabi C wrote:Man iar esti ironic. Am spus ca prezentarea in sine nu e stiintifica.Daca vrei sa reinventezi roata nu ai decit. Probabil te si plictisesti. Eu ma retrag din discutia de aici, este inutila pentru mine. Am si altceva mai bun de facut " pe tinpul meu".

Scuze, critica era adresata celor de la Green Aqua, daca asta nu e review platit atunci nu stiu ce poate sa fie.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fadds wrote:Acvarii filtrate doar cu burete 20 si 30 ppi:

https://m.youtube.com/watch?v=m5RzpvyCPhw


Dupa parerea mea, buretele e un foarte bun mediu filtrant dar are marele dezavantaj de a se colmata foarte repede
si asta va influenta debitul apei. Iar la spalare o cam iau la vale coloniile de bacterii.
Sunt convins ca poti tine un acvariu de ciclide cu bureti.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com