[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cichlidae-120l-novice  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

3
[Thumb - CAM00021.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

4
[Thumb - CAM00022.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

5
[Thumb - CAM00024.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

6
[Thumb - CAM00025.jpg]

[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

Super

pestisoru meu de aur
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

7
[Thumb - CAM00037.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

9
[Thumb - CAM00038.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

8
[Thumb - CAM00045.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

10
[Thumb - CAM00040.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa o perioada indelungata ajung sa postez iar in speranta ca voi gasi solutia cautata ca de fiecare data. Acum 3 ani am inceput sa urmaresc acvariile voastre cu ciclide. Tin sa va spun ca am ramas socat de coloritul sperb al acestor pesti iar din spusele voastre am ajuns la concluzia ca au un comportament extrem de interesant si asa am inceput sa calc cu grija intr-o noua lume.
Tot aici am vazut si nenumarate decoruri 3d care mi-au furat ochi inca de la inceput. Am avut un oarecare sentiment si o oarecare ambitie si am trecut la treaba primul meu decor 3d. Nu a fost unul foarte reusit am fost confectionat din ciment si oxizi de fier pentru colorit. Am experimentat si am cautat sa elimin erorile de fabricare ca sa spun asa. Am eliminat una cate una si pas cu pas am ajuns la un produs finit de care sunt mandru insa nu in totalitate. M-am blocat la rasinia. Am folosit pentru izolarea decorurilor un material antifobizant caren nu permite patrunderea apei si nici nu face schimb de substante cu aceasta. Acum am facut urmatorul pas spre rasini. Am gasit o sursa de rasina la un pret foarte bun. Baza pentru rasinile epoxidice si intaritorul aferent.
Toate bune si frumoase pana la aplicare. Eu le-am folosit ca si izolastor. Am dat o pelicula de rasina pentru a izola decorul de apa atunci cand este gata. L-am dat la pensula si am constatat ca pe alocuri aceasta rasina imi da o nuanta albicioasa (bule de aer in interior). Am incercat la pistol pe o suprafata de lemn iar rezultatul este acelasi. daca la pensula acea nuanta apare acolo unde stratul este mai gros, la pistol efectul este chiar si la o pelicula subtire. Ce detalii imi puteti da legat de aceasta rasina
[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

O parte din ultimul proiect inainte de aplicarea rasinii
[Thumb - 12767838_782274925212360_1676975677_o.jpg]

[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pace cum a iesit decorul Banuiesc ca ai utilizat aerograful, cu pistolul este foarte greu... si daca le-ai realizat la pensula imi scot palaria smilie
Eu stiu ca in lacuri se pun substante speciale pentru a nu ramane bule de aer in ele. Nu stiu ce, dar in fisele unor lacuri stiu ca am citit despre asta si se lauda cu chestia asta - mai ales pentru lacurile pentru mobila. Eu cand cochetam cu modelismul stiu ca la aerograf apareau aceste bule daca lac-ul era gros si il diluam sau daca depuneam stratul gros de lac (era mai bine sa dau mai multe straturi subtiri).
Atentie la rasini: una este o rasina care este "rezistenta la apa sau mediu umed" si altceva o rasina care poate sta permanent in apa. Cauta rasinile utilizate la barci sau rezervoare/butoaie. Vezi ca pe forumurile de acvaristica din america sunt 'jde mii de posturi cu acvarii facute din lemn (placaj) izolat cu rasina...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Rasina pe care eu o am in stoc poate fi folosita si la barci-salupe etc. Nu stiu nimic de vre-o solutie care sa se mai poata adauga in componenta ei. Lacurile pentru mobila sunt una iar acest tip de rasina este alta. acele lacuri sunt doar rezistente la apa dar nu rezista perioada indelungata in contact cu apa.
Rasina vina cu intaritorul aferent. Separate stau si ani de zile, dar cand le combin lucrurile se schimba.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ngo_alecs wrote:Rasina pe care eu o am in stoc poate fi folosita si la barci-salupe etc.

Atunci este OK.
ngo_alecs wrote:Lacurile pentru mobila sunt una iar acest tip de rasina este alta. acele lacuri sunt doar rezistente la apa dar nu rezista perioada indelungata in contact cu apa.

Stiu. Eu ti-am dat exemplu cu lacul in contextul intrebarii tale - formarea bulelor de aer in strat sau mai bine spus pentru a nu se forma - in componenta lacurilor se utilizeaza niste substante care schimba tensiunea superficiala de la suprafata bulei de aer in masa lacului, facand-o sa iasa la suprafata si sa se sparga. Stiu ca rasinile sunt formate din doua componente dar fiecare componenta sa sti ca poate sa fie o singura substanta sau un amestec/compus care ii schimba caracteristicile: culoarea, transparenta, densitatea/fluiditatea, timpul de intarire, aspectul la suprafata (lucioasa/mata), etc.
Tine-ne la curent cu realizarile tale.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Am facut astazi teste cu rasinile pe 2 pietre din polistiren, ceea ce este drept nu sunt decat la al doilea strat de ciment, amestecat cu sampon de bebelusi, tot aici am invatat si asta, urmeaza straturile mai dure de ciment fara alt amestec 2 la numar. La cel de al doilea voi baga si oxid negru de fier pentru a spori vizibilitatea crapaturilor. La final am sa dau nuanta de baza fara a mai intra in crapaturi, nuanta data tot din ciment cu oxid de fier. Va urma culoarea dupa care rasina.
Acum sa revenim la oile noastre ... rasina mi-a inchis putin las nuanta testerele unul mai mult si unul mai putin, in schimb tinand cont ca stratul este subtire sa uscat aproape instant, urmeaza ca astazi sa le scufund intr-un butoi cu apa sa vad daca se mai albesc la culoare. Ceea ce nu prea cred. Chiar daca stratul de rasina a fost superficial, deja a dat o duritate destul de ridicata insa nu a unit cum trebuie particulele de nisip din interiorul cimentului. eu cred ca sa intamplat acest lucru si datorita samponului, ramane de vazut.
[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

am sda va rasfat cu cateva fotografii cu decorul de mai sus cand ajung acasa la proprietar cu camera foto pe care am invatat de curand sa o utilizez pe manual, tind sa cred ca o camera buna scoate imaginile mai bine decat percepe ochiul, schimba chiar realitatea )
[Email]
&Aqua&
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2015 19:22:32
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma abonez si eu la jurnal.
PS:Asteptam cu nerabdare pozele.

Cu stima
Octavian

Mi-am dorit sa fac ceva de vis asa ca m-am apucat de acvaristica.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Chiar arata bine decorul
[Email]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

sunt super... vreau sa imi fac si eu.... din ce le faci??? reteta normala de zapada artificiala si ciment??? bine ale tale se vede ca sunt si pictate. dar imi plac mult formele... ai putea face un filmulet cu realizarea unui background? stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu vreau sa fie cu suparare dar daca se va citi acest topic de la inceput se vor gasi toti pasi, restul am improvizat si am testat pe pielea mea plus ca acum eu confectionez astfel de decoruri pe comanda. Am renuntat de mult timp la cutter si alte cele. Momentan sculptez la propriu cu ajutorul unor scule confectionate de manuta mea si testate pe propria piele la propriu (m-am bagat la curent putin, m-am si fript...) Sunt foarte multe ore pierdute. Am sa va arat pozele cu ultimul decor finalizat in continuare . Raspunsul la intrebarea de mai sus legat de acele rasini epoxidice si modul lor de aplicare este urmatorul. Straturi succesive de rasina date la un pistol special pentru lac. Culorile sunt date la aerograf, nici macar cimentul nu mai este dat la pensula si el este pulverizat.
[Thumb - 12799191_189956694709524_2946607266087005275_n.jpg]

[Thumb - 12821565_189956714709522_6537266823112226190_n.jpg]

[Thumb - 12814558_189956778042849_2637918852905462486_n.jpg]

[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com