[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Neoni am(avut) la inceput 30, acum doar vreo 11. Dispar incet incet. Ii vaneaza in echipa, femela ii scoate de dupa pietre/craci iar masulul se repede la ei si ii ia din zbor. De cand au inceput sa-si revendice teritoriul, sa danseze si sa curete piatra se dau si la cory. Am cativa panda iar unora le dispare coditza peste noapte. F curios este ca am bagat acum vreo luna niste femele juvenile de guppy pt ca erau strambe ca naiba. Nici macar nu se ating de ele, ba chiar le lasa printre ei la masa, parca le sunt prietene...

Cert este ca pestii astia sunt deosebiti, i-am "descoperit" anul asta si imi plac de mor. Nu am vazut inca niste rotkeil maturi in deplinatatea formei si coloritului sa imi dau seama cum sunt dar red spotted sunt de efect.

Cat despre nevertebrate, nu intentionez sa le fac reclama insa, de fiecare data cand am comandat de la ei au fost extrem de seriosi si parolisti. 2 saptamani nu mi se pare un termen lung.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:... faina ideea cu fixarea laditelor la modul asta cu soricei si ridicate pe verticala : asa cred ca incap si la mine, cand primesti roca vulcanica o sa te rog sa pui o imagine mai indeaproape sa vad un pic porozitatea(cat se poate vedea)

A venit pachetul (cu spartura de roca vulcanica) de la Adrian Jivulescu.

- colet bine impachetat, marfa in regula... comunicare excelenta cu vanzatorul!
- "boabele" sunt de marimea celor de la Matrix: de la "bob de mazare" si pana la "boaba de fasole",
- materialul mi se pare extrem de poros, "ochiometric" vorbind.
- am aruncat cateva boabe in apa... s-au scufundat imediat, desi sunt extrem de usoare.

image

- trebuie sa fac rost de niste "plasa de tantari", deoarece gaurile laditelor sunt mai mari decat dimensiunea medie a sparturii de lava.
- una peste alta, se pare ca am facut treaba buna... spartura pare a fi in regula, e ceea ce ma asteptam sa fie

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Multumesc de poza, roca arata chiar bine-adica poroasa ,pare mai buna decat piatra ponce ce am eu, asta cat e litrul ?
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am platit 200 de lei pe 4 saci x 6 litri (deci, 50 lei/sac).
Daca iei doar 1 sac (6 litri), atunci pretul e 60 lei/sac.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Dau si eu Bunaziua cand intru pentru prima data in vorba pe acest subiect.
Bafta cu noul proiect (cu linsul ranilor ), la un singur aspect legat de filtrare as carcoti eu un pic .... reactorul shubilian, ca principiu, este peste orice alta metoda de filtrare biologica.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este pa teava un alt reactor, cu acelasi principiu de functionare (anaerob)... va sta in fostul compartiment al skimmerului.
Pe "canalul cel lung" (acolo unde era vechiul reactor shubilian) voi pune lazile alea - filtrarea aeroba.

Dupa ce am renuntat la skimmer, m-am trezit ca am un spatiu liber la dispozitie... era si pacat sa nu-l folosesc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

OK atunci, doar sa ajungi usor la ele sa le scuturi temeinic din cand in cand, acolo se va opri mizeria (asta daca nu renunti la ciorapi) ...
Revenind la reactorul shubilian, cred ca vor trebui niste modificari, in special la debit, comparativ cu functionarea de la sarate.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu' ma-ntorc de la un spritz tiganesc, de marti ... ma apuc sa schimb a 5-a apa.
Sper sa n-adorm cu furtunul in mana, in plm, ca n-ar fi prima oara.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan P wrote:Da la niste Guppy te-ai gandit . Io peste mai calm decat Guppy n-am vazut de cand sunt.

Temperamentu' lor s-ar potrivi cu al Stapinoolooi .......

Daca vrea pot sa-l boocoor cu asa ceva (sarcofagu' l-am umplut cu ei ) :

[Thumb - P1040173_.JPG]


Poze: smilie ... Poze cu plante
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un peste superb !
Parerea mea ...

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Un peste superb !
Parerea mea ...

Nea' Severus, hai ca te rezolv eu cu guppy d-astia... renunti la perechea aia de severumi?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Severus wrote:Un peste superb !
Parerea mea ...

Nea' Severus, hai ca te rezolv eu cu guppy d-astia... renunti la perechea aia de severumi?

Maestre, daca afla nevasta'mea ca as avea asemenea ganduri chiar si in somn, nu mai mananc mancare calda cate zile oi avea.
Ca sa nu mai precizez ca:
- Grasu' e al ei ! (si vine si la geamul acvariului daca il cheama)
- Nevasta'mea le face mancare de 2 ori pe saptamana (si le-a facut rost si de larve de libelula vii )
Cu toata placerea si dragostea fata de colgeii de forum, imi ceri sa-mi risc viatza !
Uite asa imi face daca ma prinde

Poate niste pui la toamna daca s-o putea ...

Festina lente !
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Severus wrote:
Maestre, daca afla nevasta'mea ca as avea asemenea ganduri chiar si in somn, nu mai mananc mancare calda cate zile oi avea.
- Grasu' e al ei ! (si vine si la geamul acvariului daca il cheama)
- Nevasta'mea le face mancare de 2 ori pe saptamana (si le-a facut rost si de larve de libelula vii )
Cu toata placerea si dragostea fata de colgeii de forum, imi ceri sa-mi risc viatza !
Uite asa imi face daca ma prinde

Un cichlidar fericit
[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

ocean wrote:
Severus wrote:
Maestre, daca afla nevasta'mea ca as avea asemenea ganduri chiar si in somn, nu mai mananc mancare calda cate zile oi avea.
- Grasu' e al ei ! (si vine si la geamul acvariului daca il cheama)
- Nevasta'mea le face mancare de 2 ori pe saptamana (si le-a facut rost si de larve de libelula vii )
Cu toata placerea si dragostea fata de colgeii de forum, imi ceri sa-mi risc viatza !
Uite asa imi face daca ma prinde

Un cichlidar fericit


In special cand il striga dragastos cu nick-ul ...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/08/2015 20:50:24


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Un cichlidar fericit

Corect!
Ce sa mai spun? Ca stie toate denumirile (evident, in latina) si ca din cand in cand
mergem impreuna sa luam mancare (bunatatzi) pentru panarame?
Nici nu-mi imaginez cum ar fi sa am grije singur de pestani.
Ori ii plac si ei pestii, ori e foarte destepta!

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Acu' ma-ntorc de la un spritz tiganesc, de marti ... ma apuc sa schimb a 5-a apa.
Sper sa n-adorm cu furtunul in mana, in plm, ca n-ar fi prima oara.

- Se pare ca peretii de piatra s-au curatat, deoarece apa nu s-a mai albit si nici nu mai "miroase".
- De maine incep sa pun bacterii, am reusit sa gasesc BioDigest.
- Am facut rost de niste plasa "de tantari", asa ca o sa pun in functiune si filtrarea cu "lava in ladite"

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Plasa de tantari (cumparata de soacra-mea) a fost un fiasco total... un model de plasa d-aia moale si elastica, ale carei fire de tesatura erau "impletite" si NU "lipite"!... drept urmare, se desira!
- O sa caut plasa verde, d-aia de Brico...
- Sunt la a 6-a apa, acu' "se petrece" schimbul... cred ca e gata, nu a mai iesit mizerie din pereti.
- Am luat BioDigest (de la Dan - pepika) si Stability (de la Akaiu)... merci, baieti!

Cu putin noroc, intr-o saptamana pot sa bag pestii...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

O sugestie in loc de plasa. Foloseste un sac de ala mic de la cartofi, ceapa etc. E deja cusut si ii faci doar o gaura mic? pe unde sco?i alimentele si bagi piatra. Cre ca e si la dimensiunea unei ladite.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de sugestie!

- am folosit saculeti din aia "de lenjerie".
- am spalat ceva, la saracia aia de lava.
- am bagat jumatate din cantitatea de spartura (~12-13 litri).
- jumatatea cealalta e "rezervata" pentru viitorul reactor anaerob.

Caut recipient de plastic, cu capac etans... volum 12-15 litri... "talpa" nu mai mare de 25x25 cm.
Ceva idei?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Un filtru extern cu motorul ars ar fi probabil o solutie buna. Are si gaurile date, mai ai nevoie doar de un powerhead de debit mic ca sa impingi apa prin el.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com