[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
300 litri plantat by Humbert  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@Stefan
Cred ca e mai greu cu filtru de apa pt ca se desface greu, tre' sa iei si robineti etc
plus ca e bine sa fie mare ca volum, altfel se colmateaza repede si te chinui cu el

@Koh-i-Nor
Eu ziceam de un prefiltru extern, nu intern. In asta al meu intra vreo 2.5 litri de material filtrant, deci iti dai seama ca face o alta treaba decat unul intern pt simplul fapt ca e mult mai mare.

Da, nickul e din Lolita - al tau mie imi aduce aminte de "La Medeleni" :-))



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Koh-i-Noor: Mersi de sugestie, dar n-as vrea sa pun nimic in acvariu

@Humbert: Ai cumva prefiltrul ala de la Sun-sun?
Uitasem de varianta asta. Am vazut pe ebay la preturi foarte ok.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, exact pe ala de la sun sun il am, varianta mare. Intr-adevar pretul este foarte bun.



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sunt foarte incantat pentru ca mi-au puit ancistrusii (am 4 adulti)!
sunt primii mei pui de pesti care traiesc mai mult de cateva zile, de asta sunt bucuros, plus ca puii de ancistrus sunt foarte simpatici

bineinteles ca eu nu am vazut ce, cand si cum, la cate plante sunt in el, insa de 2 zile am descoperit pui de ancistrus de aprox. 1-1.5 cm prin acvariu, pana acum am numarat vreo 10
pe 2 din ei i-am vazut eu cu ochii mei cum i-au halit scalarii )

sunt bucuros ca in acvariu se intampla lucruri noi, de care eu nu stiu, si pe care le descopar intamplator... e foarte fain, visul meu e sa am un acvariu foarte mare in care sa pun niste pesti, pplante etc si care sa evolueze de la sine cumva, adica sa se intampla in el lucruri cat mai aproape de ce se intampla in natura.

apropo de lucruri care se intampla, populatia mea de creveti am impresia ca s-a refacut si acum cred ca sunt cel putin cateva zeci (acum 6 luni nu cred ca erau mai mult de 10).
mai mananca scalarii din ei, dar vad ca o duc bine micutii, chiar daca trebuie sa ma uit cu mare atentie sa-i descopar.


si un filmulet de acum cateva zile, nu e nimic schimbat dar na, vad ca a trecut aproape 1 luna de la ultimul update

This message was edited 4 times. Last update was at 24/02/2015 13:02:24




vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

foarte frumos acvariul . si scalarii sunt frumosi dar eu i-am donat din cauza agresivitatii lor. imi mancau crevetii si se certau toata ziua .
si la mine au decimat populatia de creveti care sper sa se redreseze mai ales ca am vazut o femela gravida ;P .

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Felicitari pentru ancistrusi!
Foarte relaxant filmuletul ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Foarte fain bazinul si filmarea
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update
probabil de la hrana vie de care au avut parte in ultima vreme (adica pui de ancistrusi ) acum mi-au depus si scalarii )
cu ocazia asta am aflat ca probabil am 3 masculi si 1 femela.

au depus acum 1.5 zile pe o frunza de microsorum, destul de putine icre, o parte s-au albit deja si le-am curatat eu cu un ac.

nu le-am lasat lor frunza ca mi-a fost teama ca o sa dispara icrele peste noapte, asa ca le-am pus intr-o fatatoare din aia, sau cum o cheama, dar le-am lasat tot in acvariu.

din cate am citit, dureaza aprox. 2 zile pana eclozeaza, deci in seara asta ma astept la codite.


image

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2015 14:59:53




stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iti tinem pumnii, sa ii tragi in poza cand or iesi din "ou"

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update: icrele de mai sus s-au albit; de atunci scalarii au mai depus de 2 ori dar bineinteles icrele dispar dupa prima noapte, deci slabe sanse sa scot pui

puii de ancistrus au fost mancati toti, nu mai este nici unul, poate daca am noroc o sa gasesc unul in pre-filtru

intre timp eu am terminat de o zi un nou aranjament, am zis sa mai incerc si altceva

image



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Arata super!

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eee, ai lasat lenea la o parte
Imi place inceputul, dar ma tem ca cioatele alea or sa fie inghitite de plante.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multam
e crudut, dar cred ca o sa arate mai bine
da. mi-am propus sa pazesc cioatele de data asta cu foarfeca in mana )

de asta, de altfel, am renuntat la majoritatea tufelor; am arucat cred cateva kile (!) de microsorum, frumos de pica, dar nu l-a vrut nimeni, asta e.

acum am gasit tenellus din ala broad leaf de la dennerle si l-am luat imediat, ca-l pandesc demult, de cand l-am vazut prima data folosit de oliveira.

apropo, am fost surprins de cat de bine arata plantele de la dennerle din poturile alea si cat de multe plante sunt de fapt.
toata suprafata din dreapta acvariului este dintr-un singur pot de la dennerle, deci chiar merita banul.



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Humbert wrote:
da. mi-am propus sa pazesc cioatele de data asta cu foarfeca in mana )



Doamnele ajuta!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

foarte frumos , astept sa vad cum va arata tenellus-ul cand va creste , este interesant .

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

acvariul mai exista, sa stiti

azi, dupa o tunsoare

image



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Un verde grozav, cum ne-ai obisnuit.
Mi se pare mie, sau iti ramane acvariul mic pentru locatari?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

.da, vazand poza, ma miram si eu cat de mari sunt de fapt scalarii , ca asa zi de zi in acvariu m-am obisnuit cu ei.
In continuare mi-e tare drag de ei, chit ca imi strica complet orice incercare de aquascaping.
Da' nu-i bai, ca si asa nu mai am nici un fel de timp de acvariu, tund la el o data la 2 luni, pun zemuri cand imi amintesc si cam atat, mi-am luat si hranitor automat ca uitam sa hranesc pestii.
Astept sa creasca copiii si ma reapuc de bibilit la plante, peste 10 ani sigur voi fi pe podium la RAc 2025 :-))

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2015 21:06:55




narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Frumos acvariul, insa asteptam cu nerabdare anul 2025.
[ICQ]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

acvariul mai exista, sa stiti!
in cateva zile implineste 3 ani.

acelasi substrat (Deponit + Manado) de trei ani si mie mi se pare ok in continuare.
intr-adevar nu am avut echinodorusi sa zici ca au supt tot din substrat, dar nici nu se poate zice ca deponitul trebuie schimbat dupa 1-2 ani, eu intentionez sa-l mai tin inca vreo 2.

iata si una din cele mai proasta poze ale acvariului cu una din cele mai slabe forme ale lui... de fapt in realitate arata mai bine decat in poza, mie imi place
image

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2016 08:43:01




 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com