[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Eu am un Ecco Pro 300 si curat furtunele tot la 3 luni cand curat si filtru.
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi inseamna ca am eu o problema cu depunerile pe furtune , sa fie oare detritus de la prea multa mancare ? le dau o data pe zii de mancare
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

acuma depinde de la caz la caz, eu am 2 filtre externe pe acelasi acvariu, multe plante, nu prea seamana doua acvarii, conteaza si cat hranesti si ce pesti ai. In 3 luni si la mine se simte ca scade debitul dar acceptabil zic eu
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Cautand una alta pe youtube , am gasit asta :

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo si asta

[/youtube] http://www.youtube.com/watch?v=4A4T87s4n3k

Vorbind despre mutarea filtrului de perlon din sertarul de sus (de la filtrarea bio) in sertarul de jos (la filtrarea mecanica) credeti ca este corect ? are sens ?

A incercat cineva ?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2014 21:12:26

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu n-as pune perlonul jos in canistra pentru simplul fapt ca se colmateaza repede si ca sa-l inlocuiesti ar trebui sa scoti toate mediile filtrante intai. Si de asemenea, toata operatiunea dureaza mai mult.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Detin un Eheim experience 150 si momentan am mediile de filtrare in felul urmator , in sertarul de jos 2 bureti grosieri iar in sertarul de sus Eheim Substrat Pro (https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/biological/substratpro) si un burete de perlon deasupra .

Exact ca in poza atasata .

Daca doresc sa maresc filtrarea biologica credeti ca are ceva daca inlocuiesc in sertarul de jos un burete grosier cu EHEIM SUBSTRAT (https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/biological/substrat) ?


PS:
Nu am inteles niciodata care e diferenta intre astea doua medii de filtrare :https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/biological/substratpro si https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/biological/substrat , adica intre Eheim Substrat si Eheim Substrat PRO

Merci
[Thumb - 1111111111.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2014 11:49:26

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-are nimic, poti inlocui buretii
Eventual, daca vrei, poti pune un mic pre-filtru cu burete pe intake-ul filtrului.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

In manual la Eheim 2222 si Experience 150 scrie "Attention: Fine filter pad (white) should not be placed under the retractable handle of the
media container."


Adica ca si in pozele de mai jos , corect sau nu ?

Nu inteleg cu ce influenteaza chestia asta functionarea filtrului .

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Interesant...
Eu cand am folosit pad-ul ala fin, tot sub maner l-am pus.

Poate recomanda asa pentru ca e mai usor de scos dupa ... nu stiu ce sa zic.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

@Skija: incearca sa intelegi "circuitul apei in filtru" si ai sa intelegi si recomandarea!

In mare... DA, au dreptate! dar nici eu nu am folosit decat in varianta gresita (in cos, sub maner)

"Lamuriri":
- "pad-ul" alb... este un filtru fin... deci ultima treapta de filtrare.... menit sa opreasca orice particula fina (de aceea se colmateaza repede).
- peste acel perlon se pune gratarul verde.... care impiedica perlonul sa ajunga la rotor... Bun pana aici.

Circuitul apei: se face de jos in sus.... apa intrand prin acel "tub" de la fiecare cos.... ajunge jos... apoi "urca"! Comform teoriei ca apa merge prin cel mai facil/usor loc accesibil.... este de asteptat ca atunci cand ajunge "jos"... o parte din apa sa treaca prin cosuri, iar o parte sa treaca prin lateralele cosurilor... pana ajunge SUS. Sus acolo unde este acel gratar verde... Deci daca am avea perlonul IN COS.... apa care ajunge sus... va fi nefiltrata si se reantoarce in bazin datorita MARGINILOR NEACOPERITE ale cosurilor...

Daca pui perlonul ca in descrierea corecta... atunci el o sa iti separe/etanseze/ si implicit, filtreze... toata apa care ajunge inapoi in acvariu.

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi la 2222 si 2224 nu exista gratarul verde . si nici la Experience 150 si 250 , se poate vedea filtrul "desfacut" 3 postari mai sus , am pus eu o poza
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Greseala mea....eu sunt mai "tinerel".... am prins doar generatiile Eheim Prof II... de la 2026 in sus ;)
Dar... cam asta este logica pentru explicatia/sfatul lor.....

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Treaba cu apa care trece prin marginile neacoperite in cazul in care buretele este pus in cos, face sens
Nu stiu cat de mult conteaza in practica insa ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Eu am un Jebao, copie a acestui filtru de mai sus. La primul sertar de jos am inel de cauciuc in jurul marginei sertarului. Deci nu are cum sa scape apa pe langa sertare. Nu stiu daca Eheim-ul are aceea garnitura. Legat de asezarea perlonului peste sertare, are logica, probabil ajuta in cazul scaparilor de pe langa sertare. Eu folosesc sub maner, nu cred ca daca voi aseza peste maner voi scapa de imuritati, este doar o parere.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

skija wrote:In manual la Eheim 2222 si Experience 150 scrie "Attention: Fine filter pad (white) should not be placed under the retractable handle of the
media container."


Adica ca si in pozele de mai jos , corect sau nu ?

Nu inteleg cu ce influenteaza chestia asta functionarea filtrului .
producatorul o fi fost stresat de plutirea materialului de filtrare...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clona delta a fost banata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Era si timpul

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut multa rabdare... e defectul nostru si ni-l asumam!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Trebuia de mult sa il pui pe OFF.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

In sfarsit. Si eu am avut probleme cu el.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com