[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vindecarea "gris-ului"  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

am avut o problema in sensul ca pestii mei 2 xipho 3 gupi si 2 sanitari 2 carasi aurii foarte mici, au avut gris .Le-am facut tratament cu verde de malachit si sare .Le-a disparut grisul si dupa o saptamana pesti inca se scarpina de plante. Acum doua zile am luat de la un pet shop o solutie BAKTOPUR facut de SERA da mi s-a parut ca pestilor nu prea le place ( se ridica la suprafata si stau in zona aeratoprului.Stie cineva daca e bun baktopurul? si cam in cat timp ar trebui sa se vindece complet pestii?image
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste Despre bolile pestilor -A - Patologie - Paraziti comuni - punctul 3- Ichthyophthirius multifiliis.

Era mult mai bine daca le faceai tratamentul cu sare. Dar de, cine sa citeasca?...Articolele alea sunt puse doar de frumusete.

Mutat de Dolly
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:Stie cineva daca e bun baktopurul?



Nu e bun. Pentru Ichthyophthirius multifiliis e bun Costapurul de la sera.
[Yahoo!]
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

pai si nu da randament baktopurul de la sera la nimic? ca cel de la pet shop...il lauda ca fiind cel mai bun remediu pt majoritatea bolilor
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand, baktopurul e de doua feluri: direct (pastile) şi solutie. Baktopurul direct contine si antibiotic.
In al doilea rand, nu se pun medicamente in acvariu doar preventiv si nu se foloseste un medicament oarecare (dupa ureche) pentru o boala anume.
Fiecare medicament are un spectru de actiune pentru un anumit tip de microb.
Inainte de toate trebuie sa stabilesti de ce boala sufera pestele. Identificarea se face dupa simptomatologie.
[Yahoo!]
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

insa dupa 2 saptamani pestilor mei le-a disparut grisul insa totusi se mai scarpina si ma gandeam sa nu aiba paraziti intestinali si de asta am ales baktopurul la referintele comerciantului...de fapt el mi-a zis ca este si pt gris
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu au paraziti intestinali.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

alix wrote:insa dupa 2 saptamani pestilor mei le-a disparut grisul insa totusi se mai scarpina si ma gandeam sa nu aiba paraziti intestinali si de asta am ales baktopurul la referintele comerciantului...de fapt el mi-a zis ca este si pentru gris

Sera Bactopur nu este pentru gris. Sera Costapur este pentru gris, Costiaza, etc. Este de fapt un verde de malachit. Foloseste Sera Costapur. Paraziti intestinali pot avea dar in nici un caz nu se freaca de plante si substrat din cauza asta.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Scriu tot aici, ca e pe aceiasi tema.

Pe scurt, pt ca povestea e prea lunga, am avut 7 neoni, au murit toti. Au facut gris, i-am tratat cu Costapur, dupa indicatiile in romaneste de pe cutie de i-am intoxicat (atentie la traducerile in romaneste!).
Asa ca ...s-au dus toti, pe rand
Intrebare: cum procedez acum pentru a pregati acvariul pentru alti pesti?
Cat timp trebuie sa las? Schimburi de apa cam cat % din volumul acvariului?
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Magda wrote:Scriu tot aici, ca e pe aceiasi tema.

Pe scurt, pentru ca povestea e prea lunga, am avut 7 neoni, au murit toti. Au facut gris, i-am tratat cu Costapur, dupa indicatiile in romaneste de pe cutie de i-am intoxicat (atentie la traducerile in romaneste!).
Asa ca ...s-au dus toti, pe rand
Intrebare: cum procedez acum pentru a pregati acvariul pentru alti pesti?
Cat timp trebuie sa las? Schimburi de apa cam cat % din volumul acvariului?




mai ce pot eu sa iti spuun din experienta personala: la 10 l de apa am adaugat 1 linguritra de sare grunjoasa 1ml de verde de malachit si am ridicat temperatura apei pana la 26 grade celsius. Dupa vreo 2 saptamani au inceput sa apara rzultatele pozitive . Desi am ridicat temp apei se pare ca am reusita sa imi salvez si un neon( unul a dat coltul) asa ca eu in solutiile de la sera nu mai am incredere... sarea e sfanta se pare
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Lasandu-l pe Razvan cu poantele lui
dupa cum spune si titlul topicului....

AM GRIS .....
_________________
PIRIOD TAVARISHCI!!!
asa am inceput
stapinul incontestabil al RICCIA si JAWA MOSS
, eu chiar am un inceput de gris.. Luat din pripa, sa vedem cu o sa mearga tratamentele.... Va tin la curent.
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

alix wrote: sarea e sfanta se pare


intr-adevar, dar ...la muraturi....
mici observatii - la 26 grd, germenul de gris e bine mersi, si la 27 - 30 e la fel, insa NU SE MAI FIXEAZA DE PESTI.
ce a apucat se se prinda, e bine mersi, si trebuie contracarat cu chimicale (verde de malachit)
de aceea tratamentul trebuie dus pe 2 fronturi si indelungat. caldura va actiona asupra germenilor liberi pina cind, neprinzindu-se de alt peste, moare, iar chimicalele vor actiona asupra germenilor "prinsi"

acum intra in ecuatie rezistenta la chimicale a pestilor....
daca pui sare intr-un acvariu cu guppy, xifo sau moly, ai sanse sa primesti si multumiri din partea lor, altfel va fi insa efectul asupra plantelor , sau al altor pesti a caror toleranta fata de sare e mult mai scazuta ..
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Eu am decis sa merg pe mana finlandezilor - temp. 27, Protozin (de la Waterlife) 2 ml./zi la 60 litri apa. O sa vad ce efecte are.... Asupra pestilor si a plantelor. Mai ales ca boala este in faza incipienta. Fiindca veni vorba, Protozinul costa aici 20 Euro flaconul de 120 ml. MI L-AU DAT GRATIS, caci au considerat ca nu aveam de unde sa iau grisul, decat de la ei.... Pe cand asta intr-un pet-shop romanesc ?! Da de', s-or schimba lucrurile odata si odata....
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

treptat, du-te spre 29-30 de grade...pentru siguranta.
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Nu e cam mult ? Gandeste-te ce pesti am - Lemon tetra, 1 P. ramirezi si 3 pupaciosi... E adevarat ca boala, fiind in faza incipienta, nu-i afecteaza (aparent) prea mult - au pofta de mancare, nu se "scarpina". In plus nici un Lemon nu are vreo "bobita" de gris, doar ceilalti 4. Deci stress-ul nu e (chiar) maxim. Dar, chiar si asa, nu-i cam mult 29-30 ??
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca ridicarea temperaturii se face lent "deranjul" va fi minim - nu spun ca nu va fi, dar e preferabil mortalitatii.
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Ridic temperatura la 28. A doua zi de tratament. Totul pare OK. Plantele (inca) nu par afectate. Parca au disparut din bobitele de "gris" aflate pe Rami si pe cei 3 Parotocinclus. Lemon Tetra nu au. Cel putin nu vizibil (daca au intrat la branhii ?!). Pestii nu si-au schimbat comportamentul, nu se "scarpina", au pofta de mancare. Nu ma intrebati care este compozitia Protozin-ului.... Secret ! Nici pe site-ul producatorului (Waterlife) n-am gasit... Arata ca o cerneala albastra.
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Un articol bun despre gris si tratarea acestuia: http://cichlid-forum.com/articles/ich.php
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Sunt la mijlocul tratamentului. 4 zile consecutiv cate 2 ml. pe zi. Va urma administrarea a cate 2 ml. de patru ori, in zilele 6, 8, 10 si 12. Posologia difera de cea de pe eticheta si mi-a fost recomandata de finlandezi.
REZULTATE: Excelente, pana acum. A disparut orice urma vizibila de gris de pe cei 4 pesti infestati. Cardul de Lemon Tetra a ramas neatacat. Plantele nu par sa se resimta. Comportamentul pestilor a ramas neschimbat. Ce sa spun, sunt efectiv incantat de medicamentul asta.... E cam scump, 20 euro, (eu l-am avut gratis), dar cred ca merita..... Poate il baga si GG in magazin....
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Tratamentul s-a sfarsit....
REZULTATE:
1. Pierderi 0
2. Plante afectate 0 (cu exceptia A. gracilis, dar in cazul ei nu cred ca tratamentul a fost de vina)
3. Parametrii apei au ramas constanti pe toata perioada tratamentului, de unde deduc ca acvariul nu a fost deciclat
CONCLUZIE: Recomand Protozin-ul, in special daca folosirea sa se face in faza vizual-incipienta a bolii.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com