[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care este cel mai bun substrat pentru acvarii?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut.
Sunt nou pe forum. De acvaristica m-am ocupat inca de mic, teoretic si incercand sa "fur" acest hobby de la taticul meu care este un mare fan al acvariilor.
Acuma simt ca mi-a sosit si mie momentul sa fac unul al meu.
In principiu sunt in clar cu absolut toate chestiunile legate de acvarii, in schimb am o nelamurire:
ce substrat e cel mai indicat sa folosesc?:
- fara substart - planetele fiind tinute in suporti de sticla
- cu substrat de nisip - asta stiu ca e greu de curata
- cu substrat de pietris(margaritar) - dar si acest substrat e greu de curata.
Cand zic greu de curatat ma refer la faptul ca toate reziduurile se imbina perfect cu nisipul, respectiv se scurg printre locurile libere dintre pietricelele margaritar si nu le mai poti scoate de acolo fara sa scoti si pietrisul sau fara sa speli si nisipul. iar daca nu curatam calumea acvariul creste mult nivelul de nitrati......cred ca nu mai are sens sa continui.

Astept feedback-urile voastre.
Mersi.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Aam sa -ti dau cateva sfaturi : 1. Pune pietris de rau cu granulatie de 1,5-3mm.---- 2. Grosimea substratului de cel putin 4-5 cm la acvarii de pana in 80 litri daca volumul creste, creste si grosimea substratului .----3.Planteaza acvariul cu multe plante si lumina speciala pentru plante {vezi pe forum tuburi fluorescente}---4 .Un filtru interior dar mai bine ar fi unul exterior cu un debit nu prea mare de apa filtranta .---- 5. Adauga in substrat pastile de sera florenette sau tetra pentru plante.----6. NU supra popula acvariul cu pesti, SI MULTA RABDARE SUCCES.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

osa wrote:Salut.
Sunt nou pe forum. ce substrat e cel mai indicat sa folosesc?:
- fara substart - planetele fiind tinute in suporti de sticla
- cu substrat de nisip - asta stiu ca e greu de curata
- cu substrat de pietris(margaritar) - dar si acest substrat e greu de curata.
Cand zic greu de curatat ma refer la faptul ca toate reziduurile se imbina perfect cu nisipul, respectiv se scurg printre locurile libere dintre pietricelele margaritar si nu le mai poti scoate de acolo fara sa scoti si pietrisul sau fara sa speli si nisipul. iar daca nu curatam calumea acvariul creste mult nivelul de nitrati......cred ca nu mai are sens sa continui.

Buna. Bine ai venit pe la noi
Legat de substrat:
Varianta 1. - arata nenatural;
Varianta 2- nu se curata greu. Am eu. Mizeria chiar nu se strecoara in substrat ci ramane pe suprafata lui. Asa ca e mult mai usor de apirat apoi cu furtunul.
Varianta 3- cu pietris, se curata foarte bine cu colopotul care iti strange toata mizeria intrata printre pietricele.
Asa ca alegerea tipului de substrat depinde de cei vrei sa faci tu in acvariul respectiv. Ce plante vrei sa cresti, ce pesti vrei sa pui, si de ceea ce ti-ar parea ca e mai estetic ochiului tau.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

osa wrote:ce substrat e cel mai indicat sa folosesc?:
- fara substart - planetele fiind tinute in suporti de sticla....


Daca te uiti la galerie, n-ai sa gasesti un acvariu cu asa "minunatii". Parca si vad paharele din bufet indesate cu Echinodorusi....

Pune substrat din pietris sau nisip, spalat bine si alege plantele in functie de acvariul pe care il ai, de lumina, de valorile chimice ale apei, etc.

Succes si bun venit! :-)
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu are sensa sa umbli cu anomalii de pahare indesate cu plante. Daca vrei un acvariu decorativ pune substrat din nisip amestecat cu pietris, grosime 4-6 cm. Se curata usor, nici o problema.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ceea ce am zis eu suporti de stical pentru plante, sa stiti ca nu arata deloc rau. Voi face o poza si il voi pune pe forum saptmanile care urmeaza sa vedeti si voi. Ideea e ca s-au confectionat dreptunghiuri destul de reusite, in care se pot planta plante. Ca si substrat a fost folosit nisipul.
Dar mie nu imi place
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

osa wrote: Ideea e ca s-au confectionat dreptunghiuri destul de reusite, in care se pot planta plante. Ca si substrat a fost folosit nisipul.
Dar mie nu imi place

Daca tot zici ca nu iti place, nu inteleg de ce te-ai mai complicat cu dreptunghiurile alea. :o Lasa doar nisipul, pune cite o piatra mai aratoasa din loc in loc, o buturuga, un mopan. Dreptunghiurile acelea de care vorbesti tu pot fi folosite in schimb pentru a delimita o zona cu o anumita planta - cum sunt cele care cresc "covor", ceea ce ar mai merge.

Dar mai bine pune poze daca ai posibilitatea, ca eu una imi imaginez niste dreptunghiuri din sticla puse din loc in loc care arata cel putin ciudat in viziunea mea.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Problema e ca acvariul e al tatei si lui ii place. Dar cred ca mai mult din cauza comoditati, ca nu mai pierde vreme si nervi cand curata acvariul.
Poze voi pune sigur, dar abea peste cateva saptmani, cand ajung si eu pe acasa.
promise is promise!
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Fiecare cu comoditatile lui . Eu as putea sa fac o comparatie, pentru ca am si acvariu cu substrat de pietris, si o carantina maricica, fara substrat, si cu plante "indesate in pahare". Ca unealta, folosesc o pompa cu clopot Resun.

1. Acvariul cu pietris se curata foarte usor pentru ca acel clopot are un fel de sita la capat, care nu trage si pietrisul. Pentru o curatare eficienta, eu plimb clopotul chiar pe suprafata pietrisului, si printre plante.
2. Operatia de la carantina decurge asa: mai mereu rastorn cate o planta din pahar, pe care apoi tre' s-o pun la loc, tre' sa bag mana sa le dau deoparte ca sa pot sa ajung si printre ele...etc

Din alt punct de vedere, multe din plante se intind cu timpul pe tot substratul (ex: java moss, acicularis, valisneria, e. tenellus, etc. etc.), asa incat in ceva timp, acvariul va avea un look foarte natural. In pahar...cred ca nu se intampla acelasi lucru .

Din alt alt punct de vedere, pietrisul va dezvolta cu timpul culturile bacteriene necesare ecosistemului, ceea ce nu cred ca o se intample si in pahar...cel putin nu la aceeasi scara .

Concluzia poti sa o tragi si singur

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi cyborg de sfaturi. Acuma mi-e clar ca voi merge pe varianta cu pietris.
Acuma m-ar interesa cel fel de pietris sa folosesc. aici nu ma refer la dimensiuni(in mm) ci de unde sa fac rost de ele.
Ai amintit de clopotul Resun. Poti sa imi dai mai multe detalli despre acest clopot?
Mersi
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

1. Clopotul e de fapt o parte a intrumentului de curatat substratul Resun. M-a costat 70.000 ROL, si se gaseste cam in orice pet-shop si in Obor...+/- 5.000 ROL . Are clopotul (cu sita aferenta), dupa care vine un tub transparent (ce-i drept cam mic pentru acvarii inalte), apoi un furtun (grofat cred ca se numeste...cu striatii pe el), si "balonul" (albastru, tot cu striatii, dar de diametru mult mai mare decat tubul) folosit la presurizare...Scuzati lipsa de termeni tehnici in domeniu

2. Pietris pentru acvarii se gaseste la depozitele de materiale de constructii. Cauti "mazariche" sau "margaritar", cei de-acolo vor sti la ce te referi. Nu strica sa-ti iei si "eprubeta" cu otet la tine, sa faci testul pe loc. La depozitul de la statia de metrou Mihai Bravu, (cum urci spre Dristor, pe dreapta), 0,90 RON galeata. 80% din cantitate, cernut si luat doar ce era mai mare, mi-a fost suficient pentru un substrat de 3 cm cu baza de 60 cm x 30 cm.

Spor la treaba

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru curatarea substratului, citeste Sifonare substrat - ca sa-ti faci o idee.

Ai sa vezi ca nu e chiar asa de greu.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Hello,
asa cum am promis, am facut pozele cu acvariul tatei.
http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12045

Aici apar acele suporturi de sticla pentru plante.
V-as ruga sa veniti cu niste feedback-uri, pro si contra, sunt curios ce parere aveti.

Mersi.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nici mie nu-mi place cum arata. Imi da o senzatie de neterminat, de santier in lucru. E bine ca tu te-ai decis la varianta cu pietris.
Ma gandeam sa-i sugerezi tatalui tau sa schimbe fundalul cu o panza neagra sau bleumarin, dar mi-e teama ca or sa iasa mai rau in evidenta recipientele alea. Pur si simplu, aranjamentul incalca atat de multe reguli de estetica incat nici nu stii unde sa-l carpesti fara sa-l rupi in alta parte.
Nu inteleg un lucru: la cat timp schimba apa tatal tau, de zici ca nu vrea sa "piarda vreme si nervi cand curata acvariul"?
Pe de alta parte, imi place cum a profitat de spatiul oferit de acel colt de camera, dar nu-mi place ca, dupa ce a confectionat un stativ frumos, din scandura, cu sertare, nu a facut si un capac pe masura, care sa completeze ansamblul.
Apropo, la ce foloseste bazinul de dedesubt?
Si o a treia intrebare: in poza ASTA se vede cumva o "bila" de Cladophora? Daca da, cat de mare e si de cat timp o are?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce mi se pare mie foarte ciudat e faptul ca arata ca un acvariu pus in alt acvariu...unul cu plante si unul in care inoata pestii...ciudat rau... :o Nu fac un tot unitar. Gindeste-te numai la faptul ca in natura n-ai sa vezi asa ceva. Si acvariul pina la urma e un coltisor de natura, nu?
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Deci: am de raspunsla multe intrebari:
- apa nu o schimba deloc, decat inlocuieste cat s-a evaporat(foarte rar spala acvariul cam de 2 ori pe an, dar eu nu merg foarte des pe acasa - lucrez in alt oras, iar cand vorbesc la tel. cu tatal, nu il intreb daca a schimbat apa la pesti :-) ).
- sincer, mie stativul nu prea imi place . de ce nu are capac? nu are vreme sa faca...... smilie
- bazinul de dedesubt este un upgrade al bazinului actual. E cu fata bombata, adica sticla din fata e bombata. E cool de tot! ala il va inlocui in scurt timp pe cel vechi, mai trebuie sa puna la punct sistemul de filtrare al apei(apropo a-ti observat unde e filtrul? ;)
- da, bila e de Cladophora! Cam cat e de mare? cam cum iti arcuiesti amandoua palmele una peste alta. de cand o are? cam de jumate de an.

mersi de feedback. Referitor la estetica, asta e, acvariul e al lui, eu il voi avea in scurt timp pe al meu.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

osa wrote:apa nu o schimba deloc, decat inlocuieste cat s-a evaporat(foarte rar spala acvariul cam de 2 ori pe an...

Frumos! Cred ca are o duritate a apei de n-o masoara nici cu un flacon intreg de reactiv. Tu sa nu faci asa la acvariul tau.
Prin evaporare se pierde numai apa. Sarurile si restul mineralelor raman in acvariu iar prin completare cu apa se adauga din ce in ce mai multe minerale. Astfel, apa acvariului are sanse sa ajunga atat de dura incat pestii sa ramana "intepeniti" in ea. smilie
De cat timp se ocupa de acvaristica tatal tau?

osa wrote:...de ce nu are capac? nu are vreme sa faca...... smilie

Pai, nu-i pacat sa lase treaba pe din doua?
De cat timp a fost pus in functiune acvariul din poza?

osa wrote:mai trebuie sa puna la punct sistemul de filtrare al apei(apropo a-ti observat unde e filtrul? ;)

Banuiesc ca e in spatele fundalului.
Imi place chestia asta: n-are timp de capac, dar se chinuie sa puna la punct sistemul de filtrare. In conditiile in care filtre la preturi accesibile gasesti pe toate drumurile, dar capace potrivite nu.
Ce capacitate are acvariul?

osa wrote:da, bila e de Cladophora! Cam cat e de mare? cam cum iti arcuiesti amandoua palmele una peste alta. de cand o are? cam de jumate de an.

Interesant. Si cat era de mare cand a cumparat-o, acum o jumatate de an?

Si o ultima intrebare: ce sunt ledurile alea de sub suport, din dreapta?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

- s-ar putea sa fie apa dura, fiindca cochiliile melcilor arata ca si un burete de sters tabla(cu gaurele - sigur, nu vezi melcul prin gaurele )
- de acvarisitca se ocupa de foarte multa vreme, era priceput, dar acuma la batranete, parca nu ii mai vine sa curete acvariul asa de des, doar il intretine la nivelul minim. e si destul de greu sa iei scarita sa urci pe ea sa scoti apa etc. eu nu il condamn, cand era tanar era tare in oras!!!
- intr-adevar filtrul e in spatele acvariului, data viitoare cand mai merg pe acasa il voi fotografia, e "MARFA!!!!" merita vazut )
- acvariul ala functioneaza de ani de zile (cu diferite specii de pesti)
- acvariul are o capacitare de nu stiu cat pe ste 100L, sorry dar nu stiu exact
- cand a cumparat Cladophora era cam 3/4 cat e acuma, nu a crescut foarte mult. dar tin minte ca avea doua........hmmm......
- ledurile de sub acvariu e automatul de acvariu care:
- aprinde/stinge becul singur
- controleaza incalzitorul
- are un zensor de temperatura
- contorleaza pompa( merge un pic, apoi nu merge ... si tot asa)
- nu e asa de performant, eu voi face unul si mai calumea, chiar am postat despre asa ceva in sectiunea de HW.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

arata-i tatalui citeva din realizarile membrilor forumului, dar doar pe acelea care-ti plac tie poate gaseste vre-un model de inspiratie si renunta la stilul actual. pacat de bazinele alea, daca nu le pune in valoare la capacitate maxima, si parol ca ce poate iesi din ele.... e de vis... doar ca trebuie putin mai multa imaginatie.

in alta ordine de idei, vad ca postezi de pe acelas ip cu nemo si stanm, (presupun ca sunteti intr-o institutie sau pe aceeas retea de bloc;) ) solicita-le ajutorul "DIRECT", poate ca intr-o discutie tete a tete, vin mai usor ideile, iar din cit si ce au scris, par baieti de treaba... ;) (dati o tzuica coapta pentru reclama ;) )

later edit.....
....- s-ar putea sa fie apa dura, fiindca cochiliile melcilor arata ca si un burete de sters tabla(cu gaurele - sigur, nu vezi melcul prin gaurele :Laugh:

pai mai!!!!! asta inseamna ca apa e acida "IN DRACI" , daca topeste cochiliile melcilor
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

am uitat
mi-a dat el o gramda de sfaturi (evident acela ca nu trebuie sa schimb apa lipsea ;)) dar fiindca nu s-a mai documentat de mult am zis sa ma inscriu la acest forum, fiindca sunt convins ca sunt o gramada de lucruri noi pe care el nu le mai stie. Si daca ne gandim bine, la vremea aia (prin 60'-70') cine avea acvariu era tare. si nu aveau atatea chestii la ele.
Dar acuma exista multe chestii, si se pot face acvarii foarte frumoase, sa simuleze cat mai perfect mediul natural al pestilor, sa iasa acvariul in evidenta prin faptul ca e unic! (eu sunt de parere ca fiecare acvariu e unic in felul lui, la fel cum fiecare om este un unicat).
Si asa, cu ajutorul vostru, sper sa pun pe picioare un colt de natura superb.

Mersi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com