[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care este cel mai bun substrat pentru acvarii?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

.....Dar acuma exista multe chestii, si se pot face acvarii foarte frumoase, sa simuleze cat mai perfect mediul natural al pestilor, sa iasa acvariul in evidenta prin faptul ca e unic! ...


asta nu se poate intimpla decit cu "naturalisme" ;) adica... plante naturale, substrat cit mai aproape de natural, pesti naturali, apa naturala, lumina cit mai aproape de cea naturala,si asa mai departe
nu cu ghivece din sticla, nelipsitele castele si cufere bolborositoare, plante din plastic , diorame in spatele acvariului ( ;) ) etc.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Zau ca nu vad rostul sistemelor de mai jos, in conditiile in care le gasesti cu cativa RON de-a gata la magazin.

osa wrote:ledurile de sub acvariu e automatul de acvariu care:
- aprinde/stinge becul singur...

O priza programabila face acelasi lucru. Costa intre 20 si 100 RON.

osa wrote: - controleaza incalzitorul
- are un zensor de temperatura...

Un incalzitor cu termostat face acelasi lucru. Costa intre 30 si 120 RON.

osa wrote: - contorleaza pompa( merge un pic, apoi nu merge ... si tot asa)...

Nu ai nevoie de asa ceva, pompa trebuie sa mearga fara nici o oprire.

osa wrote:- nu e asa de performant, eu voi face unul si mai calumea, chiar am postat despre asa ceva in sectiunea de HW.

Stai! M-am prins! Esti bricoler, ca razvan!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

corect.
dar cum e sa vezi un lucru gata cumparat (sincer mi se pare fara "suflet") si cum e sa vezi ca iti functioneaza mini automatul. Stiu, pot cumpara cu sute de dolari super automate care numai nu stiu ce nu pot sa faca (si imi permit sa le cumpar) dar tot nu voi avea satisfactia pe care o am cand vad ca totul este o creatie a mintii si mainilor mele !!!
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mult adevar au vorbele tale!!!!!! la chestia cu "facut de mainile mele"
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acuma revenind la subiectul initial al topicului: m-am decis sa folosesc pietricele pe poist de substrat. Am cautat vreo o saptamana aici prin TM dupa margaritar, am gasit in cele din urma la biserica studentilor. Sper ca nu e un pacat ca am luat vreo doua galeti..... :-o
Acuma ceea ce ma intereseaza pe mine este: cum fixez plantele? Si, cat de groasa sa fie nivelul substratului. Ca ma gandesc, ca daca pun numai pietricele, plantele nu vor sta foarte mult in "sol"
hmmm.....
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

osa wrote:...am gasit in cele din urma la biserica studentilor. Sper ca nu e un pacat ca am luat vreo doua galeti..... :-o

Aoleu, cum sa nu fie? Dumnezeu vede tot, ai uitat? Si ai mai luat si din casa Lui.
Fara niste acatiste nu cred ca scapi de Gheena. :veselfire:

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dar stai un pic.....ideea e ca nu am luat din casa Lui, fiindca asta ar fi insemna sa fi furat(+ intrare prin efractie, => violare de domiciliu, nici nu vreau sa ma gandesc cat as fi primit pentru asa ceva).
A fost in spatele "casei".

REALLY!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

osa wrote:Dar stai un pic.....ideea e ca nu am luat din casa Lui, fiindca asta ar fi insemna sa fi furat(+ intrare prin efractie, => violare de domiciliu, nici nu vreau sa ma gandesc cat as fi primit pentru asa ceva).
A fost in spatele "casei".

REALLY!

Oricum ar fu, e pentru un scop nobil. A iertat el altele si mai relele....
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

osa wrote:Dar stai un pic.....ideea e ca nu am luat din casa Lui, fiindca asta ar fi insemna sa fi furat(+ intrare prin efractie, => violare de domiciliu, nici nu vreau sa ma gandesc cat as fi primit pentru asa ceva).
A fost in spatele "casei".

REALLY!

ma bag si eu asa....

sau poti sa zici ca Doamne-Doamne ia aratat de unde sa ia pietris cand avea nevoie....

aripel is here
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

ok, m-am linistit ca m-a iertat
Totusi nelamuririle acestea doua:
- cat de inalt sa fie nivul substratului
- daca se pune in panta - de ce
tot mi-au ramas.
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

- cat de inalt sa fie nivul substratului.

Pai suficient de inalt casa poti planta ceva in el, adica cam 2-3 cm in fata si 5-6 in spate.

- daca se pune in panta - de ce

Datorita refractiei luminii (bla bla si alte fenomene optice ) daca pui substratul drept si te uiti la acvariu ti se va parea ca e inclinat in spate. Asa, se face panta (mai inalt in spate) si daca te uiti direct la acvariu ti se va parea ca substratul este drept. Si ar mai fi si ideea ca in spate asezi plantele mai mari deci care au nevoie de un substrat mai gros pentru radacinile mai mari si pt. o fizare mai temeinica.
[Email] [Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

ok. clar. mersi de indrumari.
Ma mai tot gandesc la urmatoarea chestie: cum vor sta plantele doar in pietris? Sa le fixez cu putin plumb la baza tulpinii dupa ce am bagat radacina plantei in pietris?
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Nici sa nu te gindesti sa pui plumb in acvariu. La teorie zice ca plumbul in apa face un strat de oxid pe deasupra si astfel nu e nici un pericol dar mie imi place mai mult practica si nu teoria.

cum vor sta plantele doar in pietris?


Nu am citi toate posturile de acum dar plantele stau f. bine in petris. Depinde de pietris. Sa nu fie bolovani.

Pietrisul ideal pt. mine? Nisip de la magazinul de materiale de constructii, cernut. Ceea ce ramine este perfect.

Vrei dimensiuni? Pietricele de 2-3 maxim 4 mm.
[Email] [Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

eu am facut rost de margaritar de 4-5 mm.
inseamna ca e ok...
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Cam maricel. Il poti combina cu nisip fin si iese un amalgam satisfacator.

Am vazut si eu acvariul tatalui tau. Destul de......nasol. . Baga un ochi pe la galeriile unor membri de pe aici si ai sa vezi adevaraciuni facute cu investitii onorabile.
[Email] [Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Deci zici sa amestec cu nisip...hmmm.....nu stiu ce sa zic
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

osa wrote:eu am facut rost de margaritar de 4-5 mm.
inseamna ca e ok...


E OK. Foloseste-l asa cum e. Nu il mai amesteca cu nisip. Nu prea ai sanse sa ti se dezradacineze plantele. Asta si daca nu o sa ai vre-un carasel sau hoplo care sa scurme in substrat. Eu am substrat de dimensiunile astea cam de 3 ani si nu a iesit nici o plantuta din el.
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2005.cgi?&Scale=258&op=showcase&category=0&vol=2&id=65

Suporti de plante ca la tata acasa

Acuma permiteti-mi sa fiu carcotas: asta nu vi se pare inestetic???

No offence!!!

Oricum, acvariile sunt SUPERBE!!!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

osa wrote:asta nu vi se pare inestetic??
Nu. Ca nu se vede din fata :nutz: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Exact. Din fata arata bine, pentru ca omul a stiut sa-si mascheze "trucurile". Nu acelasi lucru se poate spune despre laterale, unde o singura privire da totul in vileag.
Mie, insa, nu-mi place nici din fata. Motivul? Lipseste substratul si acvariul arata foarte artificial cu geamul fundului expus.

osa wrote:- bazinul de dedesubt este un upgrade al bazinului actual. E cu fata bombata...

Nu ma pot opri sa nu observ niste similitudini: acvariul lui Abe Schwartz are fata bombata, cel al tatalui tau la fel. Abe Schwartz foloseste suporti de plante la fel ca tatal tau. Nickname-ul tau contine literele "a" si "s", la fel ca in "Abe Schwartz". Nu cumva vinzi aici castraveti la gradinari si, de fapt, ne prezinti acvariul tatalui tau din Puerto Rico, inregistrat la AGA?
E perfect explicabil, avand in vedere ca spui ca ajungi greu pana la el acasa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com