[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutt Guppy Orgy 400l  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Dupa ce a murit si ultimul peste, m-am dus peste drum la Animax si am luat 10 masculi si 2 femele super gravide.

Pana acum toti sunt super ok si arata mai bine decat cei de dinainte. Mi-am cerut banii inapoi pentru alea 40 de femele cand mi-au spus ieri ca trebuie sa astept inca 2 saptamani ca sa mi le trimita si mi i-au dat, jos palaria.
De banii aia (cand intra in cont) o sa iau femele tot de la Animax, mai putine pentru ca sunt mai scumpe.
Revin cu update video dupa ce adaug femelele, ala va fi startul oficial.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu chiar nu te inteleg. Daca tot vrei sa faci o orgie acolo de ce nu cumperi cateva perechi dintr-o parte , astepti vreo luna sa aibe urmasi, apoi mai adaugi alte perechi de la alti vanzatori ca sa improspatezi genele si asa mai departe. Doar sti ca rabdarea e cheia succesului in acvaristica...
LE Ai descoperit de ce-au murit? Nu de alta , dar sa nu se imbolnaveasca si cei noi.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2022 00:34:57


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Eu chiar nu te inteleg. Daca tot vrei sa faci o orgie acolo de ce nu cumperi cateva perechi dintr-o parte , astepti vreo luna sa aibe urmasi, apoi mai adaugi alte perechi de la alti vanzatori ca sa improspatezi genele si asa mai departe. Doar sti ca rabdarea e cheia succesului in acvaristica...

Voi adauga pe parcurs sange nou, dupa ce vad cum arata primele generatii. Pestii pe care ii am acum sunt foarte diferiti intre ei la culoare si forma cozii, deci am varietate genetica.

LE Cred ca cel mai probabil a fost o problema de stres. Pestii au sosit din Cehia la comerciant, care i-a trimis imediat spre mine, fara perioada de aclimatizare... Au mai stat si la Cargus (FGM$¥¢% de curier) o zi si o noapte in depozit la rece.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2022 00:43:05

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Faptul ca ceilalti au murit relativ repede, ma face sa ma gandesc ca poate au fos bolnavi. Ai remarcat simptome caracteristice pentru Tetrahymena?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2022 00:44:52


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Faptul ca ceilalti au murit relativ repede, ma face sa ma gandesc ca poate au fos bolnavi. Ai remarcat simptome caracteristice pentru Tetrahymena?

Nu aveau nimic vizibil pe ei. Deveneau blegi, stateau pe loc intre plante sau la suprafata si pana a doua zi erau morti.
Mureau cam 3 pe zi in medie, intr-o saptamana s-au dus toti.

Niste pesti cu sistem imunitar compromis se pot imbolnavi de orice...
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:

Pestii au sosit din Cehia la comerciant, care i-a trimis imediat spre mine, fara perioada de aclimatizare...


Asta nu imi place deloc, am m-ai spus-o. Chiar daca comerciantul respectiv are o reputatie buna in Romania, faptul ca importa pesti si ii distribuie in tara sarind peste perioada de aclimatizare, nu e tocmai OK.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Mi-au dat banii inapoi pt femele si sunt ok cu asta, de aia n-o sa zic mai multe aici.

Vreau doar sa le recomand celor care comanda pesti online sa se intereseze la telefon despre locul de unde provin, timpul de aclimatizare, transport - heatbag, oxigen in punga etc.
Si aveti grija la curieri, pot sa tina o zi in plus coletul in depozit, cum mi-au facut mie.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Va prezint acvariul meu "ecosistem" (ciorba de guppy cu creveti, moluste si zarzavat):

Astazi am fost la Animax cu gandul sa iau vreo 25 de femele.
Din pacate cu greu am reusit sa selectez 12 cat de cat acceptabile.
Din fericire, cu restul de bani am luat 10 Neocaridina (creveti rosii) si 4 melci Neritina.

Populatia de start: 10m + 14f guppy si am observat deja 4 pui
Mai am 10 creveti, 4 melci Pomacea (sper sa ii reproduc), 4 Neritina si inca 2 specii de melci invazivi - una introdusa intentionat: Melanoides - si cealalta accidental, cu plantele: Physella (?)

Sa inceapa smilie

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Foarte misto ciorbica ,abia astept sa se mai adauge legume . Sigur va arata si mai bine.
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ireal: cum arata acum, bazinul.

Trebuie burete pe teava de IN...

Doresti ceva de doua etaje/bureti? (merge' pe 1500 la inceput' )

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Samy wrote:Foarte misto ciorbica ,abia astept sa se mai adauge legume . Sigur va arata si mai bine.


Are legume... Carne: trebuie bagata acolo... (sper, ca nu stie rata de inmultire a pestilor' )

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

EverSad wrote:Ireal: cum arata acum, bazinul.

Trebuie burete pe teava de IN...

Doresti ceva de doua etaje/bureti? (merge' pe 1500 la inceput' )

Mersi! Da, e musai buretele pe IN...
Ar fi trebuit sa ma duc la Hornbach sa caut ceva ce se potriveste, dar n-am avut timp. Dau maine o fuga.
Ma gandesc sa fac ceva din chestia asta https://www.hornbach.ro/p/filtru-burete-bio-sponge-l-rectangular/10477326/
Oare merge?
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am mai scos juma' din plante sa se vada ceva si ma gandeam s te intreb daca orgie d'asta vrei si tu?

http://youtu.be/rsW9qERHH2Q

This message was edited 5 times. Last update was at 05/11/2022 01:47:27


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Am mai scos juma' din plante sa se vada ceva si ma gandeam s te intreb daca orgie d'asta vrei si tu?

http://youtu.be/rsW9qERHH2Q

Da, la scara mai mare, si cu creveti.
Dupa ce ating o populatie considerabila voi adauga niste platy si mai vad eu ce.
Foarte frumosi tigrii!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Crevetii ii am intr-un acvariu alaturat.
Am inceput cu 2 perechi acum vreo 2 ani. Vreo suta am dat la un petshop contra store credit( de la ei cumpar mancare, media ptr filtre , incalzitoare). Daca scapa cu bine dupa pana asta de curent va trebui sa caut ceva sange nou, sa improspatez linia.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Crevetii ii am intr-un acvariu alaturat.
Am inceput cu 2 perechi acum vreo 2 ani. Vreo suta am dat la un petshop contra store credit( de la ei cumpar mancare, media ptr filtre , incalzitoare). Daca scapa cu bine dupa pana asta de curent va trebui sa caut ceva sange nou, sa improspatez linia.

Acum am vazut si eu postarea cu pana de curent din celalalt topic... Stiu senzatia, am patit si eu cu africanii, cam 2 ore a durat. Era vara si apa avea aproape 30C. Am amestecat cu lingura de lemn in acvariu... din fericire nu am avut pierderi.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Mi-am pus prefiltru, am luat azi de la Hornbach, marimea S: https://www.hornbach.ro/p/filtru-burete-bio-sponge-s-rectangular/10477325/
Buretele este perfect ca marime pentru intake-ul de la Eheim 1500xl. Gaura de dedesubt am astupat-o cu o bucata taiata din alt burete. Porozitatea este destul de fina, voi vedea cat dureaza pana se colmateaza.

Pe langa asta am mai luat Hygrophila difformis calumea, la ghiveci. Pentru partea din spate stanga a acvariului - Valisneria gigantea, am pus-o langa cealalta normala sa vad care pe care. Si am mai luat inca 6 femele care aveau culori interesante.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2022 14:45:09

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am folosit si eu bureti din aia pe teava de IN. (cu Experience 150... chiar si ala XL, nu se compara cu prefiltrul Eheim)

Daca ai incarcare biologica mare, se strange pe teava: la doua-trei zile.

Ar fi mult mai sigur prefiltrul de la Eheim. (prefiltrul nu se poate colmata total daca se strang buretii)

In cazul meu, cu 4 etaje merge bine la pompa de 2400l/h.

La modul ca nu se colmateaza intr-o saptamana la bazinul cu dihanii.

LEdit: sper ca ai facut gauri in teava, pe portiunea acoperita de burete.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2022 18:34:57


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

EverSad wrote:LEdit: sper ca ai facut gauri in teava, pe portiunea acoperita de burete.

Nu a fost necesar. Buretele nu este asa de inalt, este montat doar pe conul-grilaj detasabil.
image
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Da. mai simplu si practic.

Asteapta sa ai orgie acolo si o sa reiasa' o concluzie clara, referitor la colmatare.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com