[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un colt de natura la bloc  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

M-am gandit sa va prezit noul meu setup - este inca in constructie tot mai schimb la el(adaug scot plante decor etc) - Daca aveti sugestii de ceva mutari chiar le astept.
Probleme majore nu am - acvariul este stabil, ciclarea cred ca s-a incheat are mai bine de o luna. Ceva alge filamentoase care le tot culeg dar sper sa scap de ele cat mai curand.
Parametrii apei sunt cat de cat ok:
No3 10, No2 0, Gh16d, Kh16-17d, Ph 6.8-7
Un lucru l-am remarcat de cateva zile la filtru extern - s-a micsorat debitul drastic - la 1-2 zile dupa ce l-am curatat - nu am o explicatie. Am pus filtru intern mititel pentru ca nu mai circula cum trebuie apa in acvariu, ramaneau impuriati in suspensie care nu mai ajungeau la sorb. Acum apa este cristal dar cu ajutorul mititelului (Aquael). Daca mai are cineva Eheim 2222 - si poate sa-mi spuna cum sta cu debitul - Filtrul este aproape nou si-a inceput activitatea cu noul setup.
Dimensiuni: 80L/35l/40h - 112l(net 80-90l)
Echipament:
- Filtru extern Eheim 2222
- Filtru intern Aquael 260l/h - asigura o circulatie mai buna a apei
- Sistem CO2 - butelie 2l + difuzor
- Lumini 2x24w T5 osram965 1xAquamedic plantgrow T5 24w(daca va fi nevoie am pregatit un al patrulea neon T5 965 osram 24W)
- Incalzitor 100W
- filtru de substrat(home made)
- Pompa aer Tetra APS 50
- Hranitor automat AF-2003 Resun
- 2x prize programabile
- temometru electronic cu sonda

Fertilizanti: Micro(Trace Mix Plus) si Macro(PPS PRO )
Substrat:Substrat fertil 3Kg Vulcanit de la Hobby, Substrat inert - Manado JBL 15l

Plante
- Glossostigma Elatinoides
- Cryptocoryne Undulata
- Micranthermum umbrosum
- Flame Moss
- Didiplis Diandra
- Rotala Rotundifolia
- Ludwigia Repens Red
- Staurogyne
- Blyxa Japonica
- Eleocharis Vivipara
- Limnophila aromatica
- Microsorum pteropus


Vietuitoare
2 SAE
5 Paracheirodon innesi(neon)
5 Hyphessobrycon cardinalis
5 Rasbora heteromorpha
4 Otocinclus Affinis
2 Coridoras
2 Xiphophorus helleri(acestia sunt pregatiti pt a fi donati sunt masculi)

Nevertebrate
Melanoides tuberculata(mai multi)
Creveti Red Cherry
Multi melci maidanezi

Inceputul meu si o imagine cu vechiul setup http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12598.page

Nu stiu de ce nu apar comentariile la poze ?

Poza 1: Micul meu acvaris(2ani si 7luni) mi-a fost de mare ajutor. Stie numele tuturor speciilor care vietuiesc in acvariul meu
Poza 2: Filtrul de substrat, O curiozitate - am cantarit substatul pe care l-am scos si cantarea 19,8kg si am cantarit si manado spalat si spre surpinderea mea cantarea exact 19,8kg
Poza 3: Cam asa arata acum
[Thumb - IMG_1306.JPG]

[Thumb - IMG_1309.JPG]

[Thumb - IMG_1445.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 26/09/2010 00:57:04


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, foarte frumos vechiul setup. Ar fi dragut daca dai cateva detalii cu privire la incalzitorul de substrat. Are si vreun termostat, senzor de temperatura?

PS Ce cauta pompa de aer in lista de hardware, alaturi de CO2? Posibil o scapare, nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2010 00:43:34


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

bobesque wrote:Salutare, foarte frumos vechiul setup. Ar fi dragut daca dai cateva detalii cu privire la incalzitorul de substrat. Are si vreun termostat, senzor de temperatura?

PS Ce cauta pompa de aer in lista de hardware, alaturi de CO2? Posibil o scapare, nu?


Am citit mai demult in marele Ghid al acvaristului - de un recirculator al apei prin substrat(filtru de substrat) - scriau ei acolo ca iti pastrreaza o temperatura constanta in coloana de apa cat si in spubstrat dar si nutrientii ajung la radacini. Dispozitivul sta pe fundul acvariului, apa este fortata sa circule prin substrat in tevile subtiri care au o multitudine de gauri in toate directiile- in teva din stanga este un difuzor de aer, care forteaza circularea ape( acesta este rolul pompei de aer - nu este o scapare)i, insa la un debit foarte mic. Am masurat temperatura cu temometru electronic cu sonda de precizie si am exact aceeasi temperatura si in substrat ca si in coloana de apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2010 01:00:07


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, am citit gresit, mea culpa. Buna idee.

Legat de filtrul tau, e doar o supozitie, in speranta ca poate iti da o idee. Eu am un Hydor Prime la un acvariu si dupa ce l-am curatat prima oara am patit la fel, mi-a scazut debitul, dar asta pt ca nu am curatat bine perlonul.
A doua oara l-am curatat mai bine si nu am mai avut probleme. Sa nu fie de la asta, ai curatat poate prea putin ultimele straturi care fac filtrarea mecanica, sau poate ar trebui sa le schimbi. Apa isi facuse loc prin ele chiar daca erau imbacsite iar acum s-au imbacsit mai rau. Numai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2010 01:10:42


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

bobesque wrote:Da, am citit gresit, mea culpa. Buna idee.

Legat de filtrul tau, e doar o supozitie, in speranta ca poate iti da o idee. Eu am un Hydor Prime la un acvariu si dupa ce l-am curatat prima oara am patit la fel, mi-a scazut debitul, dar asta pt ca nu am curatat bine perlonul.
A doua oara l-am curatat mai bine si nu am mai avut probleme. Sa nu fie de la asta, ai curatat poate prea putin ultimele straturi care fac filtrarea mecanica, sau poate ar trebui sa le schimbi. Apa isi facuse loc prin ele chiar daca erau imbacsite iar acum s-au imbacsit mai rau. Numai bine.


Am incercat sa curat bine toate mediile filtarante(in apa de acvariu) le-am montat la loc dar nimic, acelasi debit minuscul. Atunci m-am gandit ca ar trebuii sa fie din alta parte. Am scos filtru si am dat drumul la robinetii sa curga, sre surprinderea mea, abea curgea un firicel de apa. Am suflat puternic pe furtun si a iesit multa mazga alburie. Cand am lasat sa curga din nou robinetul, lucrurile erau cu totul altfel curgea acum cu presiune. Le-am montat toate la loc si spre fericirea mea debitul a revenit in parametrii initiali.

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Am scos cioata din stanga si in locul ei am plantat Nymphaea Stelata . Am facut o tunsoare masiva si o replantarea a varfurilor. Am ceva probleme cu ceva alge(Black Beard Algae BBA, staghorn ) sper sa le dau de cap. Am inteles ca exista o metoda de anihilare a algelor cu apa oxigenata, daca poate sa-mi spuna si mie cineva daca are efect asupra algelor mele si care este procedura. In rest totul decurge bine.
[Thumb - IMG_1452c.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2010 22:04:47


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

dozajul apei oxigenate este 50 ml la 100 litri de apa. de bba se scapa cel mai usor cu easy carbo doza dubla si injectat cu siringa de la citiva cm deaspupra portiunilor atacate de alga

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

bobiciupe wrote:dozajul apei oxigenate este 50 ml la 100 litri de apa. de bba se scapa cel mai usor cu easy carbo doza dubla si injectat cu siringa de la citiva cm deaspupra portiunilor atacate de alga


O sa incerc easy carbo, am vorbit cu Claudiu si m-a convins de multe lucruri!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2010 02:04:17


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Actualizare: schimbarea apei la picatura, ceva modificari si la lampa inca 24w deci in total 96w
Teste dedicate JBl:
GH 22
kh 28
Fe 0,2
Po 4 0,2
No3 10
Astept osmozorul de doua saptamani si sper ca macar saptamana viitoare sa vina pt a putea omora apa aceasta deosebit de dura!
Am scapat de de marea majoritate a algelor, poate mai sunt ceva ramasite. Easy carbo este extraordinar atat ca algicid cat si ca fertilizant. Plantle se dezvolta foarte frumos de cand il folosesc!
[Thumb - IMG_1536_7_8_fusedmic.jpg]


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

cred ca esti primul utilizator cu jurnal unde vad asemenea valori la duritatea apei. cind ma gindesc ca eu am kh-3 la robinet si kh-4in bazin si tot nu-s multumit.

bafta in continuare!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

si la constanta tot cam la fel sunt, gh > 25 kh > 15, succes cu proiectul in continuare, frumoasa paleta de culori ai acolo in plante

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Cateva poze cu plantle in plina desfasurare de frumusete

Saptamana asta sper sa am osmozor si am o intrebare daca ma poate ajuta cineva!
Care este procentul sau cum pot calcula cata apa de osmoza trebuioe sa adaug si cata apa de robinet astfel incat sa scad KH-ul la un nivel rezonabil macar 5-6? Eu in acest moment schimb 50-60% din apa pe saptamana dar la picatura. Eu am instalat furtunasul care va aduce apa de osmoza direct in acavariu si intentionez sa picure direct in acvariu insa vreau sa stiu care sa fie procentul ?
[Thumb - 02perl.jpg]

[Thumb - 01perl.jpg]

[Thumb - 03perl.jpg]


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

Uite eu aseara am facut un "experiment".

Aveam kH 9 si am vrut sa vad cata apa de osmoza a trebuit sa bag ca sa il fac 7.
Acvariul avea in el 80 de litrii de apa .. iar eu am schimbat exact 10 litrii cu 10 litrii de apa de osmoza. Deci cu 1/8 din valoarea bazinului am scazut 2 grade kH-ul.
Dar din experienta si mai ales prostiile care le-am avut/facut cu apa de osmoza NU incerca sa scazi brusc kH-ul din acvariu. eu am facut asa ceva ... l-am coborat de la 15 la 7 intr-un singur schimb de apa .. cu o schimbare majora de apa din acvariu si pot spune ca 60% din plantele care le aveam atunci nu prea au rezistat schimbarii.
Si vorbesc aici de niste echinodorusi nesimtiti care cresteau intr-un ritm alarmant .. de cand am facut schimbarea abea abea mai vedeam o frunza sa dea la 1 sapt .. dar nici aia nu ajungea la marimea la care trebuia.

In principiu acum cand fac schimburi de apa folosesc un raport de 1 la 3. Sa zicem 1 litru apa osmoza .. cu 3 litrii apa de canal filtrata de impuritati/clor/etc. Iar la fiecare al 3-lea schimb pun un raport de 1 la 2. pentru a mentine kH-ul la ~7.

P.S. Inca un lucru .. nu uita ca apa de osmoza nu are NIMIC in ea. deci cand bagi apa aia trebuie sa bagi si cantitatile necesare de macro si micro elemente Poate stiai deja .. daca da scuze ;)

fostul user Trippin
[Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Trippin wrote:Uite eu aseara am facut un "experiment".

Aveam kH 9 si am vrut sa vad cata apa de osmoza a trebuit sa bag ca sa il fac 7.
Acvariul avea in el 80 de litrii de apa .. iar eu am schimbat exact 10 litrii cu 10 litrii de apa de osmoza. Deci cu 1/8 din valoarea bazinului am scazut 2 grade kH-ul.
Dar din experienta si mai ales prostiile care le-am avut/facut cu apa de osmoza NU incerca sa scazi brusc kH-ul din acvariu. eu am facut asa ceva ... l-am coborat de la 15 la 7 intr-un singur schimb de apa .. cu o schimbare majora de apa din acvariu si pot spune ca 60% din plantele care le aveam atunci nu prea au rezistat schimbarii.
Si vorbesc aici de niste echinodorusi nesimtiti care cresteau intr-un ritm alarmant .. de cand am facut schimbarea abea abea mai vedeam o frunza sa dea la 1 sapt .. dar nici aia nu ajungea la marimea la care trebuia.

In principiu acum cand fac schimburi de apa folosesc un raport de 1 la 3. Sa zicem 1 litru apa osmoza .. cu 3 litrii apa de canal filtrata de impuritati/clor/etc. Iar la fiecare al 3-lea schimb pun un raport de 1 la 2. pentru a mentine kH-ul la ~7.

P.S. Inca un lucru .. nu uita ca apa de osmoza nu are NIMIC in ea. deci cand bagi apa aia trebuie sa bagi si cantitatile necesare de macro si micro elemente Poate stiai deja .. daca da scuze ;)


Daca ma ghidez dupa experimentul tau 10litri osmoza la 80litrii = -2kh - eu daca schimb 40l/spataman - scad kh cu 8 deci in 3 saptamani daca adaug ceasta cantitate de osmoza scad -24kh - asta daca adaug numai osmoza - daca merg dupa regula 1/3 asta ar insemna ca pot ajunge la rezultatul acesta in 9 saptamani(nu cred ca am atata rabdare) - Ce crezi este prea repde 8kh/sapt?

Sigur am sa adaug micro si macro in functie de consum am teste si vad de ce este nevoie, si nu-i nici o problema daca ai zis(eu chiar iti multumesc) chiar daca stiu, cine stie poate nu stiam si ori ce sfat este bun

Merci pentru raspuns

As fi interesat cum procedeaza cei care fac schimbul la picatura cu osmoza?

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

nu cred ca este prea repede 8kh pe sapt sincer sa fiu. Stiu pe cineva care l-a scazut de la 15 la 8 in cateva zile si nu a avut chiar nici cea mai mica problema deci nu ar trebuii sa fie belea.

fostul user Trippin
[Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Astazi mi-a sosit osmozorul. Am incercat toata ziua sa vad daca pot sa reglez debitul de intrare astfel in cat sa-mi iasa 50l pe sapt dar nu am reusit pt ca sub 100l/saptamana pur si simplu se opreste(presupun ca la presiune asa mica nu mai are forta sa mai treaca prin membrana). Asa ca am reglat apa de la robinet la 10-15litrii pe saptamana si osmoza am sa o las sa curga decat 84h(3 zile si jumatate) si apoi pauza tot ata si asa mai departe. Asta pana mai gasesc alta solutie.
Am comandat un filtru de remineralizare pt a putea folosii apa de osmoza si in consum casnic. Sunt curios ce parametrii o sa scoata prin acel filtru. Daca paramatrii o sa fie apropiati de ce tinta mea poate am sa renunt la apa care vine de la robinet si am sa las doar osmoza remineralizata.
O sa scriu cum se vor schimba parametri prin formula aceasta!

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atentie mare, ca la scaderea KH-ului pot aparea scaderi bruste si de PH. Si majoritatea pestilor nu tolereaza prea bine aceste schimbari.
Din ce am citit, in principiu se recomanda ca PH-ul sa nu aiba variatii mai mari de 0.5 pe zi, si KH de 2-3.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Am mai incercat si am resuit sa reglez osmoza pana la 600ml/h ceea ce inseamna 60l/saptamana iar apa de la robinet a ramas neschimbata la 10-15l/sapt - deci se va schimba aprox 80% saptamanal

Concluzie dupa 10h de functionare -2kh -2GH

Daca va merge asa in 7-8zile apa va ajunge la un KH de 28 la 5,6 dar gh-ul nu pot sa-mi dau seama cum va evolua pt ca am plecat de la 22(dupa 10h de osmoza 20) iar daca va merge in acelasi ritm cu Kh-ul la final ar trebuii sa fie 0 dar in aceasi timp ma gandesc daca adug apa 15l cu GH 22 si 60 cu GH 0 ar trebuii sa rezulte un GH de 4,4.
Aditia de Co2 o las la minim 1bula la 2-3sec pt a nu influenta PH
Vom vedea

This message was edited 1 time. Last update was at 27/10/2010 11:50:24


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

mmm nu imi mai aduc aminte exact osmozorul care il folosesc eu la ce duritate scotea apa .. dar parca sa spun ca o lasa undeva la 4-5 ceea ce ar fi perfect. Nu cred ca apa de osmoza poate sa ajunga la Gh 0
Totusi fa-i un test si vezi care e treaba ca daca nu o face 0 e perfect atunci .. nici nu mai trebuie sa iti bati capu cu aditia de apa de canal peste schimbul pe care il faci la picatura

fostul user Trippin
[Yahoo!]
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Trippin wrote:mmm nu imi mai aduc aminte exact osmozorul care il folosesc eu la ce duritate scotea apa .. dar parca sa spun ca o lasa undeva la 4-5 ceea ce ar fi perfect. Nu cred ca apa de osmoza poate sa ajunga la Gh 0
Totusi fa-i un test si vezi care e treaba ca daca nu o face 0 e perfect atunci .. nici nu mai trebuie sa iti bati capu cu aditia de apa de canal peste schimbul pe care il faci la picatura


Am facut teste si la prima picatura arata verde si galben - am tras concluzia ca este 0 dar am citit si in cartea tehnica spun ca nu este 0 ci 1 - asa ca este un pic diferit de calculele mele. Dar nici vorba sa fie 4-5. Acum am ajuns la valoarea de 15 KH si GH - apa merge 24 din 24 10l robinet si 60l osmoza

Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com