[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mini-acvariu mbune  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari, iata ca am facut o achizitie foarte avantajoasa din care m-am ales si cu pestisori.

Acvariul este unul de 180 litri model Eheim MP 100, cu toate accesoriile originale (capac, 2x30W iluminare din care mi-am schimbat deja un neon cu un AquaGlo urmand sa imi schimb si cel de al doilea cu un MarineGlo).
Filtrarea este momentan slaba, fiind cea standard: un filtru intern Eheim Aquaball 2212 la care am mai adaugat un alt intern mai mic Eheim Pickup 2008 si am pus si o perdea de bule in spatele acvariului, ca sa aiba oxigen ca lumea micutzii.
Din fericire acvariul l-am transportat ok si rapid, si nu l-am deciclat. La a 4-a zi de la setare observ ca am parametrii apei destul de decenti (Ph 8, GH 10, KH 8, NH4 0.05, NO2 0.05, NO3 15).

Flora: cateva pietre calcaroase la care am mai adaugat ulterior altele si mi-au iesit vreo 10 grote. Cateva valisneria si anubias, pe care le tin pentru ca erau in setupul vechi si reprezinta un suport bacterian care sa ma ajute sa echilibrez acvariul in faza de inceput.

Fauna:
11 labidochromis caeruleus
10 pseudotropheus elongatus mpanga
5 pseudotropheus acei msuli
4 pseudotropheus acei ngara
5 iodotropheus sprengerae
5 cyrtocara moori

Pestisorii sunt juvenili, marea majoritate au dimensiuni cuprinse intre 2-4cm, cyrtocara si cativa elongatus fiind mai maricei cam pe la 5-6cm. S-au acomodat, mai ales de cand le-am marit numarul de grote, sunt veseli, mancaciosi si cacaciosi

Stiu ca acvariul este o idee sub limita, in aceptiunea generala a crescatorilor de ciclide, dar ma gandeam daca nu pot face un setup de dimensiuni mai reduse cu o mica parte din aceste ciclide.
Am tot citit si m-am documentat si fiind la inceput de drum in aria asta am zis asa: sa pastrez 5 caeruleusi si cei 9 acei. Deci un total de 14 mbune din cele mai linistite si putin pretentioase.

Acum cat sunt mici mai merge cu filtrarea, insa sunt constient ca pe termen mediu-lung este musai sa-mi iau o canistra la care pot alipi oricand fie cele doua filtre interne existente, fie un filtru intern si o canistra Hydor Prime 10, pe care o am in functiune la alt acvariu.

Deci imi trebuie un filtru extern principal la care mai pot aduga niste backup-uri. Ce filtru extern sa pun la setupul asta?

Eu unul m-am gandit la urmatoarele combinatii:

1. Hydor Prime 30 + Hydor Prime 10 + intern
2. JBL CristalProfi e900 + Hydor Prime 10 + intern

Astept niste sugestii si sfaturi




Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

referitor la volumul acvariul , dupa cum ai spus o si tu, este subdimensionat.. chiar si pentru 9 acei si 5 caeruleusi pe care vrei sa i opresti. trebuie sa te gandesti ca un exemplar de Acei femela sare de 10cm iar masculul se duce spre un 15cm. la fel si Caeruleusii, nu vor ramane la 6 cm. volumul recomandat ar fi de 300 L.

ca si combinatie, este una reusita intre Acei si Caeruleusi..Aceii pot spune ca sunt printre cele mai cuminti mbune.

acvariul in care imi cresc puii are 200 L. ca si filtrare, folosesc un power head Resun 2500 lacare am atasat un burete. apa este cristal chiar daca colectivul este foarte numeros. deci in privinta filtrarii,nu cred ca se impun 2 canistre externe . daca ai posibilitati financiare, JBL e900 e mai mult decat ai tu nevoie. sfatul meu este sa nu renunti la filtrarea si aeratia interna.

asteptam poze!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, cam trista treaba cu spatiul. Eventual sa reduc la cate 4 din fiecare, rezultand 12 in total, dar asta numai dupa ce identific masculii. Sau sa raman la doua rase: 5 caeruleus + 5 acei msuli.
Am timp sa ma gandesc la asta, cat mai cresc. Cyrtocarele, iodotropheusii, elongatusii si o parte din caeruleusi se vor da in maxim 2 sapt, si voi ramane cu ce am spus. Apoi vad cum evolueaza.

Nici nu am de gand sa renunt la filtrarea interna, ma gandeam insa sa schimb filtrul intern mai mic cu o canistra ca sa ajut filtrarea biologica. Deci practic un JBL 900 + Internul ar trebui sa faca treaba? Sau sa zicem canistra mai mica de la Hydor Prime 10 + cele doua interne?

Iarasi, perdeaua de bule imi place cum se vede, si cred ca o sa se vada si mai misto cand termin de facut tot decorul cu pietre, si o sa o maschez o idee. Momentan nu am f multe pietre, mai trebuie sa pun.

O sa pun si poze, mai incolo, momentan nu prea am cu ce sa ma laud, decat ca e o suprapopulare cu puiuti

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am tot gandit aseara si m-am documentat pana tarziu in privinta compatibilitatii. As avea 2 variante de populare:

Prima ar fi cea safe, doar ca mi se pare ca NU am un buchet de colorit prea aratos: 5 caeruleus (astia imi plac)+ 5 acei msuli (cam fazi, nu au dungulite verticale pe ei) + 4 acei ngara (iarasi, cam fazi, culori inchise, nimic spectaculos).

Sau, varianta doi, care sa-mi dea o varietate de colorit: 5 caeruleus + 5 elongatus mpanga (astia imi plac mult, frumosi, dungati) + 4 iodotropheus (o pata de culoare ruginie).

Rog un sfat vis-a-vis de compatibilitate si posibile agresiuni in cazul variantei 2. Am tot citit pe net, si unii spun ca elongatusii pot fi destul de rai in anumite conditii. Altii spun ca ar fi ok.
Iarasi, am mai vazut ca este o idee buna sa nu ai rase cu colorit asemanator, intrucat se pot naste dispute si chiar in unele cazuri apare fenomenul de cross-breeding (hibridizare)...
Chiar unii americani recomanda regula: "Nu mai mult de o rasa albastra intr-un acvariu african de dimensiuni mici". Deci, sunt in ceata Greu!

PS Intrebare, voi cum prindeti africanii prin acvariile voastre? Eventual fara sa scoateti decorul? In cazul meu o sa fie mai simplu ca sunt puiuti si oricum voi face un redesign cand aduc pietroaie. Oricum sunt nevoit sa dau mai mult de jumatate din ce am, deci e clar ca voi scoate decorul, scad din apa cu 1/3 si dai si prinde-i. DAR! Ma gandeam pe viitor, sa zicem ca am un animal mai killer printre ei si vreau sa-l scot etc.



This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2010 10:25:53


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Avand P acei, si msuli si ngara, iti pot spune ca, in ciuda "fadismului" lor i-as tine in ciuda oricarui caeruleus si elongatus existent care sunt mult prea comuni. Dar, de gustibus ...nu se discuta. Ideea este ca frumusetea, comportamentul, pacifismul si aspectuozitatea pe care le au P acei nu se pot compara cu nici o alta specie de mbuna. Personal imi plac chiar mai mult decat flavusii care-i am si care-s niste raritati. O sa zici ca aceasta combinatie, P acei msuli cu nagara nu are farmec ptr ca sunt foarte asemanatori...dar, tocmai diferenta de coada, galbuie la msuli si alba la ngara face toata diferenta...daca vrei, ar fi punctul focal al unui acvariu plantat.
Pestii ii prindem scotand aproape tot din bazin
A doua optiune de asociere in cazul meu, din ceea ce vad ca ai, ar fi un P acei (msuli sau ngara) si Iodotropheus. Am si Iodotropheus si sunt frumosi...un pic cam rai masculii, teritoriali, dar e ok combinatia.
Merg si elongatus cu caeruleus, nici o problema, doar ca, e cam comuna.
Tu insa se pare ca esti deja chitit pe aceasta ultima combinatie ...personal sunt cam satul de caeruleus si albastri dungati cu negru din care am tot avut...ba elongatus, ba demasoni, ba saulosi.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi. Inca nu m-am hotarat, cert e ca ma simt ca un copil in magazinul de dulciuri. Vreau si cu... si cu...
Si ai dreptate si mie imi plac aceii cel mai mult dpdv comportament.

Ok, deci ca variante ar fi:

1. 5 caeruleus + 5 acei msuli + 4 acei nagara
2. 5 caeruleus+ 5 acei msuli + 5 iodotropheus
3. 5 caeruleus+ 5 elongatus + 5 iodotropheus
4. 5 acei msuli + 4 acei ngara + 5 iodotropheus
5. 5 acei msuli + 5 iodotropheusi + 5 elongatus

Idei, sfaturi, pareri - sunt mai mult decat bine venite.

PS Vroiam sa iau 2 acvarii de 180 (mai aveam pe cineva de la care sa cumpar, la un pret mai ridicat) si cred ca mi-as fi facut un setup dragutz cu rasele astea, dar in urma unor evenimente am ramas doar cu asta, deci trebuie sa aleg din variantele de mai sus.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Avand in vedere dimensiunile acvarilui as alege varianta 3. Am avut si eu Acei in 180 litri si nu se merita, se fac mari si ii chinui in acel acvariu.

Daca te hotarasti la aceasta varianta si vrei sa dai Acei, ii iau eu cu placere, ii bag in 700 litri

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca varianta 5 caeruleus + 5 elongatus + 5 iodotropheus va fi si cea finala. Insa, nu stiu cum ar trebui sa procedez legat de suma finala a pestilor. Ca sa fiu mai exact am 11 caeruleusi, 10 elongatus mpanga si 5 iodotropheusi.
Celelalte rase le voi scoate in scurt timp, insa ce fac cu caeruleusii si elongatusii? Ii pastrez in numarul asta pana mai cresc si pot selecta raportul optim mascul/femela? Sau scot de pe acum si pastrez numarul la care vreau sa raman, desi sunt riscuri sa ma trezesc cu mai multi masculi?

@pomi Pestii pe care ii scot au deja un viitor posesor, dar in cazul in care apare ceva neprevazut, putem vorbi despre o donatie.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Eu ma gandeam sa ii cumpar, nu sa mi-i donezi ;)

Biotop Malawi || Biotop Amazon
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

In cazul in care apare ceva neprevazut ma bag si eu la cei 4 acei ngara

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu a aparut nimic neprevazut iar pestisorii au ajuns pe maini bune. Cu ocazia asta am redecorat un pic, si pun un filmuletz mai jos cu ce a iesit. Este un setup modest, deci va rog nu dati cu pietre
Dar sfaturi, sugestii etc sunt binevenite



Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

hehe sunt primu care da cu pietre
Glumesc ... vreau sa zic din start ca eu (personal) urasc perdelele de bule ... dar asta tine de gustul fiecaruia, ba chiar sunt benefice, aducand un plus de oxigenare a apei prin spargerea la suprafata a bulelor ... in fine.
Acvariu e frumusel, eu as mai baga cateva pietre...

Don't force it ... Get a larger hammer.
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Eu as scoate plantele acelea si as adauga ceva pietre mai mari,in rest e ok acvariul
Ape limpezi si pesti sanatosi !!!

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si iata ca a mai trecut ceva timp si lucrurile merg bine. Din ce am vazut ochiometric pestii au mai crescut cu aproape un cm, si elongatusii incep sa-si arate culorile
Le dau haleala variata (3 tipuri de fulgi si 2 tipuri de sticksuri) si le mai dau si cate o tratatie de obicei in ziua in care schimb apa cu mancare pt ciclide congelata de la Ocean Nutrition.
Am renuntat la perdeaua de bule, mai ales ca am un program bun de schimbare al apei de la care nu ma abat: vineri schimb 25-30%, marti schimb 10-15%.
Am schimbat neoanele stoc cu: 1 Hagen PowerGlo fata, 1 JBL SOlar Marin Day spate. Se vede diferenta la culorile pestilor, care sunt puse mai bine in evidenta. De cand am adaugat neonul JBL, caeruleusii si chiar iodotropheusii se vad super. ELongatusii se vedeau binisor inca de cand pusesem neonul PowerGlo.
Mi-au crescut alge verzi pe pietre, arata ca un muschi, si am vazut adesea ca sunt pigulite de africani. Deci au si de un snack, in caz ca ii arde buza Am mai luat si niste pietre de pe malu' marii, care deja au fost fierte temeinic si lasate la uscat de vreo 10 zile.
Cu filtrarea nu prea stateam bine (filtru intern stoc + inca unul mai mic), dar a venit timpul sa le fac un cadou micutzilor Le-am luat aseara o canistra JBL CristalProfi e900.
Deci, in seara asta am treaba
Am vazut ca filtrul JBL vine stoc cu 4 sertare, din care primul de sus este prefiltrarea. Cele 3 care se ocupa cu filtrarea au asa: unul cu tuburi ceramice, si celelalte 2 cu bureti. Mai am disponibila o punguta cu tuburi ceramice de la un alt filtru extern pus pe un acvariu de 54L.
Voi ce sugestii imi dati legate de un eventual tuning al mediilor de filtrare? Sa pun mai multe tuburi ceramice si sa renunt la o parte din bureti? La prefiltrare las asa, sau sa bag si niste vata sintetica?

Numai bine, ape limpezi, pesti sanatosi si frumosi va doresc. Si... desigur niste sfaturi, sugestii sunt binevenite.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Eu zic sa pui tuburi ceramice poroase, gen Siporax sau Symbont, ca sa ai o filtrare biologica adecvata, foarte importanta la acvariile cu africani.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Symbionit sa fie! Adica a fost.
Au rezultat urmatoarele in ordinea fluxului apei -> Prefiltrarea: buretii stoc -> sertar 1: buretii stoc -> sertar 2 tuburi ceramice stoc (semiporoase) -> sertar 3: 70% symbionit, 30% buretii stoc. Practic la sertarul 3 am vazut ca buretii se pot desface fiecare in 2 bucati, adica partea din mijloc se desprinde de cea care sta pe margine, deci practic am un sertar cu symbionit imbracat in laterale cu buretii stoc ramasi de cca 2 cm.
Sper sa fi facut o treaba buna, in caz contrar voi lua masuri.

Ca sa fiu sigur am adaugat bacterii de startup BioBater de la Aquatic Nature in buretii din filtru si in masa apei niscaiva Sera Nitrivec (hrana bonus pt bacterii).
Filtrele interne vor sta pe pozitie 2 saptamani ca sa fie treaba sigura. Urmeaza probabil peste o luna sa adaug si restul de pietre si voi reveni cu niste poze.

Oricum, filtrele interne fac fata, la ultimele masuratori aveam nitritii la valoarea minima pe colorimetru, amoniacul la fel. Duritatea a mai crescut o idee si ph putin peste 8.
Dar m-am gandit la viitorul pesticilor si am luat masuri de pe acum - totul pentru fericirea micilor mei africani

Vad ca de cand am mai adaugat canistra JBL, si pastrand cele 2 filtre interne apa are curenti f puternici. Cand s-a stins lumina si a intrat moonlight-ul am vazut ca pestii se joaca voiosi prin valuri si curenti, in carduri. Un dute-vino ametitor. Aveti idee, ceva despre comportamentul descris? Mie mi se par fericiti, ca si cum se joaca. Sper sa nu ma insel.

Ape limpezi si pesti fericiti va doresc

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2010 00:31:21


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, revin cu un update. Mi-am montat un decor 3D si intrucat imi lua spatiu cam 4-5 cm in medie am incropit si o filtrare suplimentara in spatele lui (bureti, bioballs, jbl sintomec, pompa de 1000 l/h).

Cam asa a iesit:



[Thumb - decor1.jpeg]

[Thumb - decore3.jpeg]

[Thumb - decore2.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/09/2010 00:08:01


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si locatarii mai jos

[Thumb - lapascut1.jpeg]

[Thumb - nasulmare.jpeg]

[Thumb - lapascut3.jpeg]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si un filmuletz cu precizarea ca am evitat special partea dreapta a acvariului intrucat mai tin un filtru intern o perioada si ma zgaria pe retina displayului


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici o reactie la acest ultim update? Nu va plac pozele si aranjamentul? Un comment mic, ceva? O critica, aruncati cu bolovani (in speranta ca sunt cei mai calcarosi )

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com