[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu AIO (all in one) Fluval Juwel etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat niste larve congelate, eu traiam cu impresia ca acel cub va pluti insa s-a dus la fund dupa maxim un minut, practic s-au bagat la masa doar cardinalii si corydoras, pe cand espei rasbora fiind blegi n-au mancat deloc.
Ce pot sa fac ac sa-i tin cumva sus? Am vazut niste gunoaie pe la chinezi dar nu stiu daca sunt bune de ceva: https://www.aliexpress.com/item/4001034278609.html

Pentru meleagurile noastre aveti vreo sugestie?



In rest, pare ca s-a stabilizat totul, am 2 saptamani de cand n-am schimbat apa cu teste la 2-3 zile si totul pare sub control, plantele cresc, pestii s-au ingrasat (in special porcusorii ).

Dennerle Nano Cube 20 litri
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

#iavez https://animax.ro/catalogsearch/result/index/?amp=1&animax_material=755&q=Tubifex

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2021 20:17:49


Mama prostilor e mereu gravida!
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Saru'mana frumos, fix asta cautam, de multe ori e prea greu sa nimeresti numele in romana

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2021 20:53:17


Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are cumva cineva din Bucuresti niscaiva Limnobium Laevigatum? Nu vreau decat 1-2 bucati, si n-as da 30 de lei la nevertebrate pe o cutie intreaga.

Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca dai din bagheta si zici "Limnobium Laevigatum" esti fix Harry Potter

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca dai din bagheta si zici "Limnobium Laevigatum" esti fix Harry Potter



Mama prostilor e mereu gravida!
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu m-am prins, are si vreo denumire populara sau de ce radeti?

Dennerle Nano Cube 20 litri
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O prostie, semana denumirea cu o vraja din harry potter si m-a amuzat, nu baga in seama

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2021 12:50:47


Mama prostilor e mereu gravida!
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bai fratica.... Azi mi-au mai venit 5 amano, 3 maricei si 2 super mici.
In seara asta ma uitam si eu la acvariu ca omul, si vad un amano mare ca sare pe unul mic si nush ce rahat ii face ca si cand ar manca, apoi ala micul abia mai misca.
Apoi trece alt amano mai marisor si sare si asta pe cel mic. Acum abia mai misca dintr-un picior.

WTF just happened? Mi-au halit 12 lei asa de distractie? Sa fi fost bolnav sau pe moarte ala micu'? Stiam ca in general crevetii mananca doar mortaciuni.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu pateam cu ei sa imi manince creveti red cherry. Pe post de supliment de vitamine. Acum nu stiu daca si intre ei se maninca.
La 12 lei inca e rezonabil. Aici sub 5 euro pe bucata nu gasesti.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sigur ai Amano? Sa nu fie Ghost shrimp, ca sunt foarte agresivi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta e primul lucru pe care l-am citit pe net, insa dupa cum sunt punctati eu zic ca-s Amano.
Naiba stie, o fi fost pe moarte sau ceva

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum pot sa-mi cresc simultan KH, GH si Ph?
Dupa un schimb de apa am valorile ok la toate 3 (Ph pe la 6.8-7), apoi in maxim 1 saptamana imi cade PH-ul spre 6.4, iar GH si KH spre zero.

Am incercat o solutie de la JBL Ph UP sau ceva de genul, insa nu pare sa dea rezultate pe termen lung.
Nu ma deranjeaza neaparat faptul ca trebuie sa fac schimb de apa saptamanal, cat mi-e frica ca atunci cand voi pleca in concediu in 2 saptamani gasesc totul mort.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti sa cresti simultan toate alea adaugand carbonat de calciu, dar intrebarea ar fi de ce vrei sa faci asta.
ai vreo problema concreta cu acvariul? ca inteleg ca nu.

nu mai stiu daca ai sau nu CO2, dar inteleg ca nu.
daca aveai co2, da, trebuia sa il dai mai incet.

insa daca scaderea ph-ului nu este de la Co2, inseamna ca e de la substrat cel mai probabil - ce substrat ai?

dar asta nu pune in pericol imediat vietuitoarele cum o face scaderea ph-ului de la co2 - de fapt nu scaderea ph-ului e problema, ci faptul ca prea mult CO2 in apa impiedica animalele sa absoarba oxigenul din apa, deci scaderea de ph este doar un simptom pe care ne e noua mai usor sa il masuram, ca concentratia de co2 e mai greu e de masurat

a, stai ca am vazut ca ai Ada Amazonia - pai solurile de la Ada sunt recunoscute pt faptul ca scad ph-ul si fix de aia sunt folosite, pentru ca il scad :-)
deci e aiurea sa iei un sol care scade ph dar apoi sa contracarezi :-)

mergi pe mana celor de la Ada si nu-ti face griji, nu are cum sa moara ceva, scaderea ph-ul e din cauza altor acizi pe care ii elibereaza acest substrat



Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, teoretic vietuitoarele ar trebui sa stea intr-un anumit range, in special la duritate si PH: http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AquTankName=&AquListBoxTank=Choose&AquTankLength=45&AquTankDepth=36&AquTankHeight=34&AquListBoxFilter=User+Defined&AquTextFilterRate=200+&AquListBoxFilter2=Choose&AquTextFilterRate2=N%2FA+&AquListBoxFilter3=Choose&AquTextFilterRate3=N%2FA+&AquFilterString=&FormSubmit=Search&AquTextBoxQuantity=&AquTextBoxRemoveQuantity=&AlreadySelected=200909300039%3A6%3A0%3A%2C200912171329%3A10%3A0%3A%2C200909300008%3A10%3A0%3A%2C200909300175%3A6%3A0%3A%2C200912011161%3A1%3A0%3A&FilterMode=Display+only+suitable+species+for+your+tank&AqTempUnit=C&AqVolUnit=L&AqLengthUnit=cm&AqSortType=cname&FilterQuantity=3&AqJuvMode=0&AqSpeciesWindowSize=short&AqSearchMode=simple

Legat de sol, mda, am fost eu "destept", cam greu acum sa schimb totul. Aparent daca il lasi in pace se duce pana la Ph 4.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da chiar cum ar fi ca solul lui Amano sa omoare crevetele lui Amano :-))

Eu zic ca pe termen scurt e ok, cat esti in concediu de ex. Nu ai decat sa faci un test, lasi apa neschimbata si urmaresti zilnic, intervii daca e cazul.

Sau daca nu, carbonat. Posibil sa mearga si cu bicarbonat, dar nu mai tin minte, da o cautare.
Carbonatul se poate obtine din bicarbonat prin incalzire, gasesti pe google



Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carbonat gasesc la farmacie cred, iar bicarbonatul creste doar una din KH si GH, nu mai stiu care.
Oricum, pe site la Amazonia scria ceva de genul ca nu-i recomandat sa incerci sa cresti PH-ul.

ADA Amazonia is originally acidic, with a pH level of 5.0-6.0, and it makes water more acidic. If water change is performed using water with a pH level close to neutral, the pH level of aquarium water gradually increases towards neutral. On the other hand, if alkaline water with a higher pH is used for water change, ADA Amazonia´s function to lower pH level is weakened and this can lead to various adverse effects. Aquatic plants usually perform photosynthesis actively and grow healthy in acidic water with lower pH and carbonate hardness (KH) levels. That is why mildly acidic water realized by the use of ADA Amazonia is suitable for growing aquatic plants. In contrast, in mildly alkaline water with a pH level higher than neutral, aquatic plants do not show active photosynthesis and their growth is slowed. On top of it, mildly alkaline water promotes the leaching of humic acid contained in ADA Amazonia and aquarium water turns to yellow or brown. If the tap water used for water change is around pH 8.0 or high in carbonate hardness, it is recommended to use "be Soft", an additive effective for lowering pH and carbonate hardness levels, during water change to improve the water quality.

Dennerle Nano Cube 20 litri
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O noua zi, o noua surpriza
Alge green spot - in afara de redus lumina (sunt deja la 8 ore), si verificat fosfatii + suplimentat daca sunt la zero, presupun ca nu-s alte solutii nu?
Melcii ies din discutie din cauze de PH, am avut 3 neriti acum vreo luna dar dupa 1 zi doua au lesinat.
De pe geam o racai eu cu o racleta, dar a inceput sa apara si pe fruze la unele plante - din ce am citit ar trebui sa le rup frunzele afectate dar le-as sluti rau.

Ma gandeam daca sa arunch o "bomba" cu apa oxigenata din cand in cand.

Poza 1: image
Poza 2: image

This message was edited 3 times. Last update was at 15/05/2021 11:11:07


Dennerle Nano Cube 20 litri
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GSA apar daca nivelul de CO2 este scazut, miscarea apei in acvariu redusa si cel mai des nivelul redus de fosfati (PO4). Nu prea au legatura cu lumina.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com