[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mbuna 400l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am gasit pe forum o poza mai veche cu instalatia de schimb la picatura a lui Lucian.
Are o gramada de conectori de cupru si nu cred ca a avut probleme cu vietuitoarele din acvariu din cauza asta.

[Thumb - 2013-02-26_0029.JPG]

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

este bronz nu cupru Nu te lua dupa ce spun vanzatorii... Din cupru nu sunt decat fitingurile pentru tevi de cupru care se lipesc cu cositor (au o culoare mai roscata si sunt subtiri)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asta cu bronzul nu o stiam. Peste tot fitingaraia de genul asta e etichetata ca si cupru (conectori, robineti etc)
Intr-adevar, tevile alea de incalzire care se lipesc cu cositor sunt mai inchise la culoare.
Sa inteleg ca bronzul e ok pentru pesti?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pentru apa marina nu, pentru apa dulce este OK


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buuun, daca nu-mi schimba astia regulatorul gardena iau dinala din bronz.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu de vreo 2 luni mi-am luat un robinet din asta: http://wts-online.ro/fitinguri-cuple-racorduri/cuple-rapide-furtun-1-4/robinet-cot-reglaj-fin-conexiune-rapida-1-4furtunx1-4-furtun este superscump dar pot regla cum vreau eu fara sa fie nevoie de reductor...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Lucian wrote:eu de vreo 2 luni mi-am luat un robinet din asta: http://wts-online.ro/fitinguri-cuple-racorduri/cuple-rapide-furtun-1-4/robinet-cot-reglaj-fin-conexiune-rapida-1-4furtunx1-4-furtun este superscump dar pot regla cum vreau eu fara sa fie nevoie de reductor...


D'asta am si eu, numai ca merge numai pe furtunas de 1/4 parca. Nu stiu pe cat are el alimentarea cu apa.

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu-i mai scump ca un reductor. Vad ca nu sunt detalii pe site.
Il poti baga direct la retea, la 3-4bari? Reglajul cat de fin e? Merge la 2-3l/h?

LE: Am gasit in alta parte ca duce 12 bari. Ramane intrebarea cu picurarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2016 15:29:38

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

picatura cu picatura dar sa vedem cum este cu fiabilitatea...
sti ce debit are furtunasul ala la 3 bari dat la maxim


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Io as avea emotii cu furtunasul ala cu 3 bari in el. Stiu ca pe site scrie ca merge la 8 bari dar n-am pic de incredere cand il vad asa subtire.
Si nu stiu cat de bine se face racordarea la robinet. Nu-mi dau seama din poza.
Parca tot mai linistit as dormi cu un regulator.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

inseamna ca nu ai instalatie de osmoza sau nu ai vazut purificatoare de apa de birou. Acolo tot teava din asta se utilizeaza. Nu am auzit pe nicaieri sa se fi spart vreo teava de 1/4"...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asa e, m-ai prins, nu am instalatie de osmoza la ciclide.
La teava de apa (care e probabil Henco) cum l-ai prins? Exista ceva adaptoare?
O poza ar face cat o mie de cuvinte.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am inteles intrebarea - care teava de apa? Eu vin cu un furtun de la baie prin 2 camere si un balcon unde este filtrul si de acolo cu furtun mai subtire ajung in camera unde este bazinul Poza aia e mai veche pe cand plecam de la robineti tot cu furtun alimentar. Acum am furtun din asta de 1/4. Tot la aia cu robinetul se gasesc si racorduri la 1/2 sau 3/8...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De teava de la instalatia de apa a apartamentului ziceam, in cazul tau cea din baie. Banuiesc ca se prinde cu acele racorduri.
Ma tenteaza foarte tare un robinet de genul asta.
M-ar ajuta mult vara cand creste temperatura in acvariu. Marit un pic debitul ca sa intre mai multa apa rece si problema ar fi rezolvata.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La baie am un racord pentru alimentarea masinii de spalat pe care am montat un robinet dublu de la Gardena din care pe o ramura alimentez masina de spalat iar pe cealalta pleaca furtunul spre bazin


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

O parte din mbunele lui Adi Radu au ajuns la mine asa ca e aglomeratie mare.
Ar trebui sa urmeze o triere dar deocamdata nu ma lasa inima sa renunt la niciunul.

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

M-am decis sa renunt la piatra ponce. Am luat de la stimabilul Adrian Jivulescu 30l de roca vulcanica si am pus-o la ciclat intr-un butoi.
Piatra arata perfect zic eu, foarte poroasa, dimensiune 10-15mm. Sper sa faca si treaba buna.
Dupa o saptamana am facut un test la NH4 la apa din butoi si surpriza, valoarea e zero.
Mi s-a parut ciudat si am zis sa trag o verificare testului de NH4. Test JBL care expira in 2017.
Am luat un pahar, am pus cateva lingurite de mancare si l-am lasat 2-3 zile asa.
Ieri am facut un test si surpriza, valoarea NH4=0.1. Eu ma asteptam sa fie in partea opusa a scalei, "pe rosu".
E posibil sa fie asa mica valoarea sau e ceva in neregula cu testul?
Am zis ca mai las apa in pahar cateva zile si repet testul.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca am inteles... de ce faci teste de amoniac?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pentru ca banuiesc ca kitul de test nu e bun. In butoiul pus la ciclat nu se poate dupa 1 saptamana ca amoniacul sa fie zero.
Iar in paharul cu mancare descompusa mi se pare ca e prea mica valoarea de 0.1.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tot nu inteleg mutarile astea cu ciclare la butoi si teste de amoniac... Plm, cred ca nu mi-am revenit din "oboseala" de Paste.

- scoti jumatate din piatra ponce si o inlocuiesti, direct in sump, cu spartura de lava,
- peste 2 saptamani, faci acelasi lucru cu restul de spartura.
- si aia e tot... daca vrei, testele de apa le faci la apa din acvariu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com