[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa cu mazga  XML
Forum Index » Apa
Author Message
andu_ban
Junior member

Joined: 10/01/2009 12:25:45
Messages: 16
Location: militari
IP:
Offline

Salut

problema mea este ca de ceva timp a aparut o mazga pe gemurile acvariului si pe pietre iar apa a inceput sa miroasa usor a balta

acvariul (60 l)meu este unul modest cu 2 scalari mari,5 neoni si 2 sanitari
utilat complect,fara plante naturale


cum pot scapa de aceasta problema???

va multumesc anticipat

[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Defineste putin mai amanuntit "mazga"
Apoi, cateva intrebari de "rutina".
Esti sigur ca acvariul este "ciclat"?
Care este frecventa schimburilor de apa si cantitatea de apa schimbata?
Cum si cat de des cureti filtrul?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
andu_ban
Junior member

Joined: 10/01/2009 12:25:45
Messages: 16
Location: militari
IP:
Offline

alber wrote:Defineste putin mai amanuntit "mazga"
Apoi, cateva intrebari de "rutina".
Esti sigur ca acvariul este "ciclat"?
Care este frecventa schimburilor de apa si cantitatea de apa schimbata?
Cum si cat de des cureti filtrul?



Mazga este de culoare verde inchis se depune pe pietre,geam si substrat si se mai desprinde cateodata in bucati de 2-3 cm patrati este ceva gen matasea broastei
Apa o schimb la maxin 2 saptamani aproximativ 15 l din cei 50 l ai acvariului o tratez cu aqua safe si inca o sugstanta de culoare galbena care nu stiu exact cum ii zice da cred ca sunt cele 2 substante clasice de la Tetra Aqua(una este albastra si una galbena )
Filtrul este cu carbune activ si il curat cand schimb apa din acvariu.
Substratul il filtrez cand schimb apa cu un furtun din acela clasic cu capul acela special de filtrare a substratului nu e cine stie ce dar altul nu stiu .
Nu am plante naturale in acvariu

Multumesc de raspun si ajutor
pt. ca am nevoie in vederea faptului ca as dori sa mai achitionez pesti

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2010 14:01:23

[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

andu_ban wrote:
Apa o schimb la maxin 2 saptamani aproximativ 15 l din cei 50 l ai acvariului o tratez cu aqua safe si inca o sugstanta de culoare galbena care nu stiu exact cum ii zice da cred ca sunt cele 2 substante clasice de la Tetra Aqua(una este albastra si una galbena )
Filtrul este cu carbune activ si il curat cand schimb apa din acvariu.

In filtru ai numai carbune activ?
Daca da atunci este o problema pentru ca carbunele activ cand ajunge la saturatie incepe sa elibereze in apa tot ce a acumulat in timp(trebuie schimbat cam la 6 luni)
Faci cam rar schimburile de apa,trebuie schimbat cam 30% din volum saptamanal.
Daca in filtru nu ai si suport pentru bacterii atunci cantitatea de bacterii din substrat tinand cont ca nu ai acvariul plantat este insuficienta.
De obicei la un acvariu fara plante este necesara o filtrare biologica marita.
[Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Explicati-mi si mie, cum adica sa filtrezi substratul?
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

providra18 wrote:Explicati-mi si mie, cum adica sa filtrezi substratul?

Adica intr-un fel sau altul, agita substratul astfel incat di el sa se ridice murdaria, pe care o scoate odata cu apa.
Pentru a face lucrul acesta, ori da pur si simplu cu degetu prin substrat rascolindu-l, sau foloseste un aspirator de substrat. Care poate fi manual, adica foloseste forta gravitationala si aspiratia provocata de apa, sau electric. Despre cum lucreaza aceste aspiratoare, gasesti cel mai bine aici

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
TAVI13
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/05/2010 12:52:53
Messages: 31
Location: BUCURESTI-DOROBANTI
IP:
Offline

Salut.
In primul rand, trebuie sa te hotarasti ce vrei. Carbune activ sau substante de tratare a apei.
Spre stiinta carbunele activ nu se foloseste permanent. Este un mediu de filtrare care se utilizeaza numai in anumite conditii si limitat ca timp.
Carbule activ, daca mai este activ la tine neutralizeza orice substanta pe care o pui in apa, deci tratamentul facut de tine=0.
Probabil de aia ai ciorba in loc de apa.
Concluzie:
1. Renunta la carbune si substante.
2. Schimba mediile de filtraree,
3. Cicleaza acvariul din nou,
4. Dimensioneaza numarul si dimensiunea pestilor ,
5. Populeaza cu specii compatibile
6. Planteaza cu plante easy din belsug( pt inceput)
7. Fa schimburi de apa cat mai dese (acvaristica nu este un hobby usor, nu e pentru oameni comozi, dar e frumos,).
8. Citeste si intreaba cand nu stii(asta facem toti, sau aprope toti). Sunt cateva articole fascinate pe acest site
9. Daca vrei sa ai un acvariu frumos si nu doar o baltoaca puturoasa, atunci trebuie sa tinzi spre lucruri cat mai bine facute si sa iei drept exemplu acvarii ale colegilor cu
experienta si cu acvarii dotate dpdv tehnic. Crede-ma conteaza foarte mult. Atat experienta cat si tehnica. (Lumina, filtrare, substrat, Co2-daca vrei ceva luxuriant)
10. Nu te da batut niciodata. Ai sa vezi ca va fi bine.
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte interesant! Am si eu asa ceva, dar nu am stiut ca se poate filtra substratul cu el . Merci mult alber.
[Email] [Yahoo!]
andu_ban
Junior member

Joined: 10/01/2009 12:25:45
Messages: 16
Location: militari
IP:
Offline

Multumesc
Intradevar cu un aspirator de substrat fac filtrarea ,am sa inlocuiesc carbunele activ pe care il am de aproximativ 3 luni si cu siguranta am sa tin cont de sfaturile voastre
Stiu ca nu este usor si nici nu vreau sa fie usor pentru ca vreau un acvariu frumos sunt inca la inceput.
Pesti se inteleg bine pentru ca sunt luati de mici si au crescut impreuna acomodanduse uni cu alti(stiu ca normal nu sunt compatibili).
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com