[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Piatra de aer, pompa de aer si perdeaua de bule la africani - despre utilitatea ei  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

S-au scris randuri, a curs multa cerneala despre utilitatea, estetica si motivatia utilizarii sau neutilizarii pompelor de aer / pietre de aer / perdele de aer in bazine, masura in care contribuie sau nu la schimbul de gaze, respectiv adausul de O2 in apa.
S-a ajuns la concluzia generala ca nu sunt necesare, mai mult, sunt inestetice si nejustificate, simpla valurire a apei la suprafata, de inletul filtrelor externe fiind suficienta si de fapt, adevarata modalitate de realizare a acestui schimb de gaze. Iata ca, din pacate, practica de zi cu zi demonstreaza ca aceste teorii sunt, cel putin la acvariile cu ciclide africane (stiti voi, fara plante, multe pietre, etc), un simplu folclor, iar necesitatea sau utilitatea unei astfel de "instalatii" a fost redemonstrata, in cazul meu la modul dramatic.
Descriu patania, poate-i dau un imbold si lui Cristian sa ne povesteasca dezastrul lui ca vad ca s-a retras in "copca" lui la modul nefericit. Si ceea ce ni se intampla nu-s acte de rusine, de nestiinta acvaristica ci pur si simplu acte de soarta / destin.
Dimineata, ajungand la birou, nu am mai sezizat agitatia obisnuita si caracteristica intrarii mel in birou, cand ghemul de Tropheus red moliro, Pseudotropheus flavus, Synodontis petricola si Pseudotropheus crabro, se strangea la gura de alimentare a bazinului...liniste totala. Ma apropiu de bazin temator si...dezastru...7 T red moliro tinerei de 8 cm, intreaga familie de P. crabro (2 masculi de 11-12 cm si 3 femele la 8-9 cm), 4 pui de T red moliro de 3-4 cm si vreo 2 P flavus, tineret la 4 cm....MORTI!!! Iar restul ciorchinelui de pesti stransi toti la suprafata apei, respirand greoi, toti intr-un colt. Ma uit la inletul filtrului...liniste, nici o valureala. Primul gand...s-a dus dracului Tetratecu 1200 definitiv. Il scot din priza, il reintroduc, aceeasi liniste. Abatut si suparat ma gandesc ca s-a defectat filtru....pun mana pe el...functiona. Ma uit mai atent la teava de inlet....si realizez patzania. Acel mic dop, care inchide teava respectiva cazuse de la locul lui. Jetul de apa nu mai batea in sus ca sa valureasca apa la suprafata si se continua pe lungimea bazinului, fara sa produca miscarea apei la suprafata. Semnele clare: HIPOXIE!
Ieri la 18 cand am plecat de la servici, totul functiona normal. Deci, in 12 ore, acel dop a cazut, s-a ajuns la hipoxie si decesurile respective.
Ce fac ...ma intreb? Primul gand...bag un filtru intern la lucru. Si cum aveam doua, pregatite pentru acvariul mare, iau Eheimul powerline 2252, il curat, spal, si-l bag la lucru...jet puternic de aer, bule fine. In 10 minute pestii ramasi in viata si-au revenit complet!!!

Asadar...nu contest si nici nu comentez in vreun fel utilitatea aerului suplimentar introdus in bazin, in cazul acvariilor plantate...acolo sunt alte procese biologice care determina nivelul O2 din apa. In cazul acvariilor cu ciclide africane / americane, care nu au plante, aceste accesorii sunt, dupa mine, ABSOLUT NECESARE!!!
Am deschis topicul la sectiunea Ciclide ptr a sari in ochi celor care vor sa se apuce de crescut aceste specii...nu va mai puneti intrebarea trebuie / nu trebuie?! Nu ascultati sfaturile celor care sustin ca nu trebuie....puneti banu jos si cumparativa o pompa, o piatra de aer, sau cel mai bine un filtru intern care baga si aer!!! Iar cei care aveti deja astfel de acvarii....cred ca va jucati cu focul daca nu aveti macar un filtru intern bagator de bule. Stiu...nu se intampla ani de zile, dar sunt suficiente cateva secunda ptr o nenorocire. Acest Tetratec 1200 il am de 4 ani, functioneaza ireprosabil, acel dop a mai cazut si i-am pus o banda de matase chirurgicala, tocmai ca se intre fortat la locul lui. Era bine fixat acolo....
Acum pestii mei sunt fericiti si de-abia inoata prin "bularaia" si curentii de aer care-i produce un filtru de 1200 l/ora intr-un acvariu de 200 l...stiu, veti spune ca a fost suprapopulat acvariul. Foarte adevarat. Dar e asa de 4 luni, cu teste la zi, schimburile de apa la zi, pesti tineri...iar daca rahatul acela de dop nu se desprindea, nu se intampla nimic.

Multumesc celor care-si vor exprima regretul pentru patania mea....nu vreau sa estimez pierderea, ca nu are rost...pestii nu-i am din tara...aproape toti au fost de afara, Cehia sau ungaria, de la 10 euro in sus, bucata. Dar mai ales, cum zicea Ignat , in orice patanie de acest fel, eu gasesc si vad lucrul bun....pierderea aceasta ma va obliga la o comanda suplimentara de 10 red moliro de la airfish, pentru diversitatea genetica a populatiei care o am, plus alti P crabro din Cehia.

Cristiane, e randul tau!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare tare rau pentru pierderea suferita!


Ca idee generala, in bazinele noastre supraaglomerate, trebuie luata in calcul existenta unei variante de "dublare" a sistemelor vitale:

- cumparati mai degraba 2 filtre de putere/capacitate medie, decat unul singur mare si puternic!
- acelasi lucru e valabil si pentru incalzitoare...


Eu am 2 filtre externe.




PS: Nu inteleg prea bine despre ce dop vorbesti (nu am avut niciun Tetratec pana acum).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Este foarte adevarat ce spui. La toate acvariile mele am cate doua, chiar 3 filtre externe...si toate Eheim. Asta e singurul Tetratec care-l am si-l folosesc la un acvariu de 200 l care-l consider de puiet. Dopul ala il ai incercuit in poza
image


Filtrul in sine e foarte bun...volum filtrant mare, soliditate, il curat o data la un an jumate, iar debitul nu sufera...e o generatie veche, nu curge...dar....acest mic dop a produs atata necaz. Dopul ala cazut a facut ca jetul de apa sa nu mai iasa in sus, sa valureasca apa, ci se ducea pe langa background, pe lungimea bazinului...de aici toata treaba. Cum am bagat internu cu bule, cum si-au revenit toti!


Uploaded with ImageShack.us

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Imi pare nespus de rau de patania ta, minnardy.
Poate stiti, poate nu, dar sunt un admirator din umbra al vostru, al ciclidarilor. Si am vazut cu cata chinuiala reusiti sa va aduceti cate un peste, cate o pestoaica. Se mai intampla si pe la plante, dar parca nu asa.

Si ca sa fiu in ton cu partea tehnica a postului tau initial, sa stii ca si la JBL poate apare lejer aceeasi problema. Dupa ce scoti de 3-4 ori dopul acela pentru a curata teava, risti sa-ti sara, iar jetul de apa sa o ia razna. Am patit-o si eu, poate daca ma trecea atunci sa scriu, situatia ta ar fi fost alta. Dar pe mine nu m-a deranjat prea tare, iar conexiunea cu lipsa oxigenarii n-am facut-o
Imi pare bine ca nu disperi, iar prea-noroioasele concluzii iti sunt de folos.
Bafta multa in continuare

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as renunta la partea aceea de teava gaurita si as opri doar acel cot (cel de 90 grade, incercuit de mine cu galben pe imaginea ta)... il poti orienta cum poftesti, in directia dorita, iar debitul cu care apa iese este puternic si valureste suprafata in mod optim... eu asa am procedat la acvariul meu, am 2 astfel de coturi orientate oarecum oblic (jetul de apa este directionat catre colturile din fata ale bazinului)... NICIODATA nu am vazut ca pestii mei sa sufere din cauza lipsei de oxigen in apa in conditiile in care:

- am, in mod constant, 30 de grade Celsius in bazin (2 lampi duble T5)
- am cel putin 50 de adulti mari (L. caeruleus si P. elongatus)


Iti postez imaginea ta modificata + o imagine a bazinului meu (unde ti-am incercuit coturile respective).
[Thumb - dopinlet_koala.jpg]

[Thumb - dopinlet_v1.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mersi Alber.
Eu as fi curios sa aflu ce se intampla din acest punct de vedere cu mult trambitatele filtre chinezesti...culmea e ca, la Eheimuri nu am patit never sa sara vreun dopulet din ala, desi si ele au. Dar, am gasit eu acu' de cojocul lor....toate le dotez cu asa ceva:
image

Uploaded with ImageShack.us

Acum am vazut postul nou a lui Koala. Da, si asa se poate...doar ca e invatatura de pe urma.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2010 22:20:01


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

De aia tin eu in orice acvariu 2 "sisteme" de valurire a apei: ori 2 filtre externe, ori 1 intern si unul extern, ori filtru plus pompa cu bule etc... In caz ca se intampla ceva cu unul dintre ele, sa am rezerva.

Ce ti s-a intamplat tie si lui Cristi, eu zic ca e ghinion pur, poate chiar defect de fabricatie a acelei extensii. Imi aduc aminte ca si el avea o teava orizontala la filtru.

Sustin ce a zis koala, cu eliminarea acelei parti. Ale mele, un FX5 si un Hydor Prime30, au piese de plastic simple, care se infig in teava filtrului. Simplu si eficient, fara extensii, dopuri etc...

image image

PS: Ai zis "inletul" filtrelor. Cred ca te refereai la outlet. Inletul trage apa in filtru, outletul o scoate. Asta ca sa nu faca confunzii altii care citesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2010 22:44:54


Biotop Malawi || Biotop Amazon
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

minnardy wrote:Mersi Alber.
Eu as fi curios sa aflu ce se intampla din acest punct de vedere cu mult trambitatele filtre chinezesti...

Absolut nimic . Si sti de ce ? Pt ca patind aceiasi chestie cu un Tetratec , m-am invatat minte si am lipit acele dopuri . Si am in dotare 3 bucati Jebo care merg brici .
"Picatura ce lipeste , nimic nimic nu deslipeste"
[Email] [WWW]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

o diferenta intre filtrele externe tetratec si jbl este aceea ca pe partea de refulare tetratecul are doar teava aceea cu gaurele si dop la capat, dupa un timp dopul cade singur (am patit-o si eu de foarte multe ori); jbl are teava cu gaurele si dop la capat (pana acum n-am patit sa-mi sara, totusi folosesc jbl de maxim 1an) si in plus are si cotul acela aplatizat la un capat care subtiaza jetul (eu unul la jbl-urile pe care le am in acvariu nu folosesc teava cu gaurele) ...

la mine prin acvarii bulele-s la loc de cinste

minnardy nu fi trist, poate tot raul este spre bine, nu se stie ce ne rezerva viitorul ...

bafta!

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2010 11:15:46


Vremurile frumoase au trecut ...
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mersi tuturor de raspunsuri.
minnardy nu fi trist, poate tot raul este spre bine, nu se stie ce ne rezerva viitorul ...

Tristetea mi-a trecut, iar viitoru acvaristic stiu ce-mi rezerva! 15 RED MOLIRO SI 10 CHAITIKA in bazinul nou ...si de-a dracu m-am ambitionat.


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
nevergreen
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/12/2008 12:25:13
Messages: 62
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

imi pare rau de cele intimplate, si cum inca ma joc si eu cu iddea de a trece pe ciclide, daca intradevar fac pasul o sa tin cont de cele de mai sus.
Calin, peste vreo luna iti mai aduc o tura de moliro? (mai in gluma mai in serios, dar sincer imi pare rau pentru pierderea ta).
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Va anunt ca acelasi lucru mi s-a intamplat si mie in weekend. Cand ajung acasa vad in coltul unde iese returul de filtrul extern JBL ca nu mai aveam pic de nisip, era dat la o parte. Am crezut ca au facut miting africanii mei dar cand am obs ca era si apa pe geamul acvariului deoarece stropea pe capac si curgea pe acvariu.
Bine ca nu a curs apa pe neon ca era si mai rau.

Deci cel mai bine e sa lipim bine capacul ala si.... sa luam socluri rezistente la umezeala

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De ce multi acvaristi pasionati de ciclide sau alti monstri folosesc, la bazinele lor, minim doua filtre externe sau unul extern si 1-2 pompe de curenti Koralia sau ceva gen? In caz ca pica un filtru, o pompa de curenti de minim 2000 l/H ( poate si mai mare ) la un bazin de 200-300 litri este suficienta sa miste apa incat sa nu se produca genocid. Filtrul se va folosi exclusiv pentru filtrarea mecanica si biologica. Eu asa vad varianta cea mai sigura si ieftina.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

O sa-mi permit sa-ti raspund eu...fiind acvarii lipsite de plante, care-si aduc si ele contributia la biociclul materiei dintr-un acvariu, sunt necesare mai multe filtre cu muuuult substrat pentru filtrarea biologica. Nu e vorba neaparat de crearea de curenti, cat mai mult de necesitatea unei filtrari biologice superioare. Se apreciaza ca filtrarea la un bazin cu africani trebuie sa fie cam de 5 ori superioara volumului acvariului. La un acvariu de 600 litri, filtrele tre sa aibe cam 3000 l/ora. Ori asta o asiguri sau cu un FX 5 plus un Eheim 2080, sau, si mai bine cu 3 filtre cam la 1000 l/ora. Pe orice forum de ciclide africane vei intalni bazine cu cel putin 2 filtre, oricat de mic ar fi. Strainii (americanii mai ales) au insa o inclinatie ptr hang-on-urile Aqua Clear 500, un filtru puternic.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

clasicul ``vibrator`` (pompa de aer pentru cine nu stie) e un must have,ieftin si bun.mai ales cand poti sa faci un filtru diy cu el...
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

in primu rand: sincer imi pare foarte rau sa aud patania ta, minnardy, ai pierdut o gramada de pesti deosebiti
al 2-lea rand: urasc de moarte pompele de aer cu pietrele lor si cu perdele vesele de aer s.a.m.d, or fi ele utile dar imi umple capacu de stropi de apa si neoanele => piatra, dai si freaca cu otet cu spaclu+ciocanu (glumesc) si alte ustensile
Nici efectul vizual nu-mi place si mai ales zgomotul bulelor care se sparg la suprafata. Dar asta e parerea mea si deciza mea, sunt de acord ca orice produce miscarea apei la suprafata e ok, iar cine nu are posibilitatea achizitionarii a cel putin 2 filtre sa foloseasca cu incredere pompa de aer.
Dupa parerea mea Spray-Bar-urile alea fie ca sunt ele de la tetra, jbl sau eheim nu prea isi au rostul in acv cu africani, gaurelele alea se pot colmata cu mizerie, alge, presiunea creste in tub => faza cu dopu, nasol ... nu le-am folosit niciodata, exact ca koala, doar coturile la suprafata apei fac valuri, am un ex1200 si un JBL e1500 la care folosesc cotul aplatizat in forma de evantai de care vorbea maniax, e f. f. bun pe langa astea 2 mai am un intern de 1600l/h asezat pe fundul acvariului pe o piatra plata cu jetul orintat direct spre suprafata apei, poate sa cedeze 2, daca 1 din 3 functioneaza, tine cu biro tot acvariu.
Ah am avut si eu o problema cu cotul, pur si simplu s-a desprins de piesa in forma de U care e conectata la furtunul canistrei, mare sperietura am tras, se auzea ca si cum ar fi dat drumul cineva la apa in cada apa curgea de la vreo cativa cm in acvariu = aia da oxigenare.

Don't force it ... Get a larger hammer.
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

beez wrote:clasicul ``vibrator`` (pompa de aer pentru cine nu stie) e un must have,ieftin si bun.mai ales cand poti sa faci un filtru diy cu el...

Prietene inainte sa raspunzi ai citit tot topicul lui minnardy ? ,daca da atunci intelegi ca nu are ce face cu o pompa de aer sau cu un filtru cu burete.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2010 18:07:41

[Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

din cate vad inca din primele randuri iti sare in ochi asta :
piatra de aer,pompa de aer,si perdeaua de bule la africani-despre utilitatea ei.spune-mi cu ce am facut eu off topic?

``S-a ajuns la concluzia generala ca nu sunt necesare, mai mult, sunt inestetice si nejustificate, simpla valurire a apei la suprafata, de inletul filtrelor externe fiind suficienta si de fapt, adevarata modalitate de realizare a acestui schimb de gaze. Iata ca, din pacate, practica de zi cu zi demonstreaza ca aceste teorii sunt, cel putin la acvariile cu ciclide africane (stiti voi, fara plante, multe pietre, etc), un simplu folclor, iar necesitatea sau utilitatea unei astfel de "instalatii" a fost redemonstrata, in cazul meu la modul dramatic. ``

eu mi-am spus parerea despre ele(pompele de aer)..si cand am vb de acel filtru diy nu m-am referit la filtru cu burete ,poate principiul de aici iti este de ajutor http://2.bp.blogspot.com/_18rH2_NcGOo/SxHucAEyHrI/AAAAAAAAANU/t44bWh5H_hA/s1600/GVC.png

ce a facut in final ,stai linistit ca am citit si am inteles,mai ales replica asta :
`` Si cum aveam doua, pregatite pentru acvariul mare, iau Eheimul powerline 2252, il curat, spal, si-l bag la lucru...jet puternic de aer, bule fine. In 10 minute pestii ramasi in viata si-au revenit complet!!!



toate bune ;)

This message was edited 3 times. Last update was at 15/06/2010 22:18:11

mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

beez wrote:.spune-mi cu ce am facut eu off topic

toate bune ;)

Nu ai facut nimic off topic dar din raspunsul tau scurt si lapidar eu am inteles ca tu recomanzi vibrator si burete bolborositor .Scuze dar eu asa am inteles si am vrut sa te corectez.
[Yahoo!]
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

il recomand ca e bun in caz e urgenta,ma refer la pret cel putin.
no problem ;)
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com