[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am luat asa ceva http://cgi.ebay.com/CO2-Aquarium-Glass-Drop-Checker-Tester-Monitor-Test-Set_W0QQitemZ160344909582QQcmdZViewItemQQptZUK_Pet_Supplies_Fish?hash=item25554d270e si o rezerva test permanent co2 de la jbl.
Toate bune si frumoase insa cum imi dau seama de valoarea ph-ului? Ca nu am hartia aia colorata
Asa pateste prostii, intai cumpara si p'orma intreaba
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Pai e foarte simplu, albastru inseamna nu ai suficient Co2, verde ok, si galben prea mult. Insa daca acvariul e dens plantat merge o culoare verde spre galben. Acum e foarte important ca in tester sa ai o solutie kh4 altfel testeru nu e prea exact. Cat te a dus testeru adus, ca vreau si eu asa ceva.

fost cesrobis
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Asa aproximativ auzisem si eu , insa nu stiu ce sa fac daca sunt intre culori(adica sa un reper).
"Acum e foarte important ca in tester sa ai o solutie kh4 altfel testeru nu e prea exact" adica?
Nu este de ajuns sa pun 2 picaturi de solutie in tester, mai trebuie si altceva?
L-am luat de la noi si a fost 25 de lei.
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Pai se pune apa din acvariu restu, insa cum kh difera si rezultatul testului difera. Cu alte cuvinte este influentat de Kh. Pe net testerele vizuale de Co2 se vand si cu solutie Kh4. Reteta ar fi asa: Solutia kh4 (cat e necesara testerului) + 2-3 picaturi de reactiv. Adica in loc sa pui apa din acvariu in tester pui aceasta solutie.

fost cesrobis
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am priceput pana la urma
Pana iau solutie o sa folosesc apa din lighean
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am pus apa in "bila" cam jumate si 2 picaturi de solutie, l-am bagat cu gura in jos in acvariu si s-a colorat verde. Cred ca-i bine
[Email] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

E ok asa, si eu tot apa din acvariu folosesc. Insa ti am spus varianta corecta. Poti incerca sa bagi si mai mult Co2 mai ales daca ai multe plante, pana duci testeru usor spre galben insa sa stai cu ochii pe comportamentul pestilor. cum stau mai mult ridicati la suprafata si ii vezi "cascand" la greu sau stau mult prin apropierea returului filtrului inseamna ca au nevoie de mai mult oxigen. Atunci reduci Co2. Sper ca ai inteles ceva, succes. of topic cat te a dus testeru adus? Vreau si eu sa mi iaul.

fost cesrobis
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pai ti-am scris mai sus.
Nu l-am luat de afara, e luat din Romania si a fost 25 de lei.
Daca vrei dau si magazinul dar pe pm, sa nu fie reclama
Oricum merci de indicatii!!!
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ca tot ati asdus vorba de apa cu Kh 4. Cum se face zeama asta? Ca parca citisem pe undeva, dar nu mai stiu pe unde.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

alber, uite linku'. Multumiri lui Val

setup 1 | setup 2
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Marti wrote: Multumiri lui Val

Corect, dar si tie

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Dupa ce am bagat difuzorul in acvariu solutia s-a colorat in verde, toate bune si frumoase.
Intre timp s-a dus spre albastru, de 2 zile nu mai bag co2 si solutia a ramas la fel (albastra).
Sugestii
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

cesrobis wrote:Pai e foarte simplu, albastru inseamna nu ai suficient Co2, verde ok, si galben prea mult.
Da drumul inapoi la CO2

DIY addicted
Valea Plangerii
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Retinusem tocmai pe dos
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

ma bag si io ca musca in lapte si va intreb ceva : este bun reductorul asta : http://www.okazii.ro/catalog/33625784/Regulator-de-presiune-pentru-CO2-si-Argon-MIG-TIG.html?utm_source=box_filtrare_recente&utm_content=Regulator%20de%20presiune%20pentru%20CO2%20si%20Argon%20MIG%20TIG&utm_medium=CustomZone&utm_campaign=CustomZone
sper sa mearga link-ul, nu stiu cum sa il fac mai scurt .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic. Este intr-adevar un reductor pentru CO2, dar, industrial. Nu vad nicaieri un reglaj fin, robinetul negru fiind pentru reglarea secundarului.
Intereseaza-te daca poate tine, in mod constant, o bula pe secunda. Daca nu, nu merita
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Eu am probat trei regulatoare industriale de argon si fara un rubinet de reglaj fin nu faci nimic.Reglajul de pe el este destul de grosier,din trei regulatoare doar la unu am putut sa reglez 2-3 bule dar nu prea constant si culmea ca mergea cam 3 ore si dupa aia iar trebuia reglat,asa ca am renuntat si am cumparat unu de la Ferplast ca merge minunat.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2010 21:27:57

[Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

mihai_ghe wrote:Eu am probat trei regulatoare industriale de argon si fara un rubinet de reglaj fin nu faci nimic.Reglajul de pe el este destul de grosier,din trei regulatoare doar la unu am putut sa reglez 2-3 bule dar nu prea constant si culmea ca mergea cam 3 ore si dupa aia iar trebuia reglat,asa ca am renuntat si am cumparat unu de la Ferplast ca merge minunat.

ete vezi, de-aia s-a nascut forumul asta, ca sa nu ne tepuim cu totii... mersi baieti, deci singura varianta viabila ramane originalul

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

popey wrote:
mihai_ghe wrote:Eu am probat trei regulatoare industriale de argon si fara un rubinet de reglaj fin nu faci nimic.Reglajul de pe el este destul de grosier,din trei regulatoare doar la unu am putut sa reglez 2-3 bule dar nu prea constant si culmea ca mergea cam 3 ore si dupa aia iar trebuia reglat,asa ca am renuntat si am cumparat unu de la Ferplast ca merge minunat.

ete vezi, de-aia s-a nascut forumul asta, ca sa nu ne tepuim cu totii... mersi baieti, deci singura varianta viabila ramane originalul


da, si mi-a raspuns si cel dupa okazii care vinde reductorul : Nu are reglaj fin. Este folosit pentru aparate de sudura unde debitul este in jurul a 9-12 l/min. Nu se preteaza pentru acvaristica. Cred ca se poate folosi cu un robinet pe furtun dupa iesire, dar nu sunt sigur.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Cred ca se poate folosi cu un robinet pe furtun dupa iesire, dar nu sunt sigur.

Se poate folosi un robinet cu reglaj fin pentru CO2 de uz acvaristic. Nici sa nu te gindesti la robineti pentru aer ca mi-am tocit io nervii cu ele destul pe vremuri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com